Představujeme soft-skills: sebereflexe a zvyšování kvalifikace

Vydáno 16.březen 2009 v 10:19, Irena Janíková

Pokračujeme v seriálu Představujeme soft-skills. Tentokrát vám přinášíme informace z oblasti sebereflexe a zvyšování kvalifikace.

SebereflexeČlověk se nikdy nepřestává učit.

Slovník cizích slov charakterizuje autoreflexi jako vnitřní komunikaci se sebou samým, vcítění se do sebe sama, poznávání sebe sama, sebeuvědomování a východisko formování vlastní osobnosti. Sebereflexe je prostředek k získání nadhledu nad sebou samým. Jedná se o snahu vidět sami sebe z jiného úhlu pohledu při tom, jak se vyjadřujeme, jak se chováme, jak se stavíme k okolnostem, k prostředí a především k ostatním lidem.

V komunikaci je důležité najít kompromis mezi neustálým podřizováním se názorům druhých a přehnanou sebedůvěrou pouze ve vlastní myšlenky. Aby byl člověk schopen tento kompromis najít, musí znát nejen druhé, ale především sám sebe.

Schopnost sebereflexe je také předpokladem odpovědnosti a osobního rozvoje – vnímáním svých činů, jejich analyzováním a učením se z nich je člověk schopen se vyvíjet. Díky tomu, že je s to o vlastním jednání přemýšlet a sám je hodnotit, mohou se i ostatní na toto jeho hodnocení spolehnout.

Jak na to

Stačí se čas od času zastavit a zamyslet, co jste udělali a jaké to mělo následky. Když začnete tuto činnost dělat pravidelně, nakonec se stane samozřejmostí a budete ji zvládat jen tak mimochodem. Pokud jste s někým měli konflikt nebo jste byli účastníky diskuse, zamyslete se, jak situace probíhala. Nebyli jste až přehnaně přesvědčeni, že máte pravdu jenom vy? Dali jste prostor i druhým? A na druhou stranu – řekli jste vůbec svůj názor nebo jste jen jak myška seděli v koutě?

Kromě komunikace s ostatními je důležité se zamýšlet například i nad tím, jak pracujete. Jedete naplno? Nebo když vás nikdo nevidí, radši si čtete časopis? Co způsobilo, že jste lenivější než dřív? Sebereflexe se týká všech oblastí lidského života. Můžete díky ní třeba přijít na to, proč jste ztloustli nebo proč vaše měsíční účty stouply. Samozřejmě hlavním cílem je spokojený život vás i vašeho okolí. Schopnost zabývat se emocionálními a mezilidskými otázkami a nenechat se jimi odradit, vyžaduje především kritické vnímání sebe sama v interakci se sociálními kontakty a jejich odezvou. Mezilidský vztah není založený na povinném plnění přání druhého, ale na dobrovolné účasti obou.

Nezapomeňte, že nejdůležitější části sebereflexe je ujasnit si, co chcete pro příště udělat jinak, o jakou změnu se do budoucna pokusíte.

Zvyšování kvalifikace

Mnoho studentů se těší, že po ukončení školy už se nikdy nebudou muset učit spoustu věcí, které je nezajímají. Je pravda, že v práci podle vašeho gusta se povětšinou zabýváte věcmi, které vás zajímají, ale ani to neznamená, že se vyhnete dalšího vzdělávání. Těšit vás můžete to, že se bude jednat o obor, který vás baví.

V dnešní době se zkrátka neustálému vzdělávání nevyhne nikdo. I kdyby vás šéf nenutil, je pro vaše  vlastní dobro chodit na doporučené kurzy. Proč? Protože jinak vás v povýšení předběhne čerstvě promovaný student, který je ochoten se učit.

Zvyšování kvalifikace je tedy nutné z vašich osobních důvodů a i pro firmu má velký význam. Každý podnik si chce udržet své místo na trhu a proto musí být stále ve střehu připraven na novější poznatky.

Co pro to udělat

Většina firem nabízí mnoho školení a to jak interní (přednáší někdo z firmy), tak externí (dotyčný vyučující je odjinud). Školení se zabývají především odbornostmi vašeho odvětví, novými technologiemi a podobně. Existují však i školení zaměřené na jiné oblasti, které se vaší práce dotýkají jen okrajově. Avšak i takových kurzů je dobré se účastnit. Patří sem například kurz první pomoci nebo školení pro řidiče.

V dnešní době už jsou školení na vysoké úrovni a proto se většinou nemusíte bát, že byste prohloupili a přišli zbytečně o čas. Spíše naopak. Kurzy platí firma, vy se dozvíte něco nového a stoupnete v očích zaměstnavatele, protože jste nadšení pro nové věci.

Velmi lákavé jsou zájezdy do zahraničí, například do jiné pobočky vaší firmy nebo do podniku se stejným zaměřením. Při takové cestě utečete od běžných starostí a také se na svoji práci podíváte pod jiným úhlem. Každý člověk je totiž mimo jiné ovlivňován i kulturní vlivy, což mění i jeho práci. Proto můžete v cizině objevit způsoby a přístupy, které od vás zatím nikoho nenapadly.

Kromě odborných školení jsou důležité i jazykové kurzy. Mnoho lidí, kteří nastoupili do práce, jazyk moc dobře neumí. Jenže v dnešní době je najednou mnoho mladých, pro které angličtina není problém. Je třeba s nimi držet krok. A také, pokud budete mít snahu a váš šéf bude vědět, že se v cizině domluvíte, až bude školení v Americe či podobné zemi, vyšle tam právě vás.

Buďte tedy aktivní a choďte na školení. Nemusíte jen čekat, co vám navrhne zaměstnavatel. Najděte si kurz podle vašeho přání sami a pak jen požádejte o příspěvek.

Aktivita se zkrátka cení. A to jak ta navenek – zvyšování kvalifikace, tak ta dovnitř – sebereflexe. Sebereflexe je vlastně také druhem zvyšování kvalifikace. S tím rozdílem, že učitelem i žákem jste vy sami. Nebojte se na sobě pracovat. Prospějete firmě, ale především vám.

Kategorie: Osobnostní rozvoj

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.