Přispívají koníčky k pracovním úspěchům?

Vydáno 7.květen 2008 v 11:45, redakce

Nevěříte, že mohou Vaše záliby nějak pozitivně ovlivnit Váš profesní život? Náš článek je tedy určen právě Vám! Provozování jakýchkoli koníčků není jen příjemným odreagováním od práce. Vaše záliby totiž mohou bezděčně (ale přitom významně) podpořit i Vaše pracovní schopnosti.

V čem jsou záliby užitečné?Líbí se vám golf? Pusťte se do toho.

Na každé volno časové aktivitě lze najít nějaké klady, které Vám mohou prospět ve Vaší práci. Mnoho koníčků (především sporty) Vám dá schopnost zatnout zuby a soustředit se pouze na vytyčený cíl. Díky tomu pak budete v práci lépe zvládat náročná období a snáze odoláte stresovým situacím.

Na cestě k úspěchu ve sportu, hraní na hudební nástroj i v dalších zálibách, většinou budete donuceni své nedostatky analyzovat a poté je postupně jednotlivě zdokonalovat. I v práci se pak tento princip příznivě projeví. Budete umět velký problém rozdělit na několik menších, ty pak jednotlivě snáze vyřešíte.

Zkuste se zamyslet nad tím, jak právě ty Vaše koníčky mohou podepřít Vaši profesi, na něco určitě přijdete. Máme zde pro Vás příklady pro inspiraci.

Využijte schopnosti získané sportem

Všechny sporty ve Vás probouzí především silnou vůli a výdrž. Neopomenutelné je také to, že se díky vypracované sportovní postavě cítíte dobře a roste tedy i Vaše sebevědomí, které je v pracovním životě základem úspěchu.

Díky kolektivním sportům se pak týmový pracovníci naučí lépe spolupracovat s kolegy. Při plánování taktiky totiž rozvinou nejen schopnost svému okolí naslouchat, ale i prosazovat svůj názor.

Cyklistické a motoristické sporty, kde jednotlivé jezdce sdružují různé stáje, mají svá další specifika. Každá stáj si pro závod vybere toho nejsilnějšího, který má bojovat o nejvyšší příčky. Ostatní týmový kolegové pak musí dělat vše pro to, aby mu k vítězství pomohli. Šanci zvítězit pak obvykle dostane v každém závodu jiný z nich. Tím, že se pozice střídají, jsou jezdci neustále motivováni a naučí se spolupracovat.

Jde Vám nějaký sport? Zkuste pozici trenéra!

Managerům a lidem ve vedoucích pozicích se nikdy neztratí zkušenosti trenérské. Zkusíte-li tímto způsobem předat své zkušenosti z Vašeho oblíbeného sportu, hodně získáte. Milovník fotbalu tak může například příležitostně koučovat nějaké lokální družstvo juniorů.

Trénování Vás naučí hráče správně motivovat, na své výkony se pak budou lépe soustředit. Dejte jim proto nějaký cíl, který je bude hnát vpřed. Může to být například nějaká odměna za určitý dosažený počet bodů. Hráčům body přidělujte za různá úspěšně zvládnutá cvičení.

Když pak budete v práci ze svých podřízených chtít dostat ty nejlepší výkony, vzpomeňte si na motivování svých hráčů. Zkuste vytvořit nějaký systém odměn (třeba i individuálních) pro členy Vašeho týmu.

Jaké další koníčky podpoří Vaši práci?

Zálib je nepřeberné množství, nemůžeme tedy pokrýt všechny. Pokud zde nenajdete právě tu svou, neznamená to, že nemá žádný přínos pro Vaši práci. Zamyslete se nad ním, nějaký určitě objevíte i bez naší pomoci. Zde pro inspiraci uvádíme příklady těch nejčastějších koníčků a jejich pozitiva.

Herectví

Herectví je vhodné pro všechny, kdo potřebují zvládat dobře své prezentační schopnosti. Významně také zvýší Vaši schopnost improvizace v nečekaných situacích. Herecké a podobné kurzy se tedy hodí nejen pro managery, ale například také pro personalisty, učitele atd.

Sbírání různých předmětů

Rozšiřování jakékoli sbírky Vám potrvá většinou velmi dlouho, vydržíte-li u toho, pak i celý život. U většiny sběratelských hobby je proto základem vytrvalost a nadšení.

Modelářství

Vytváření letadýlek, lodiček a různých dalších předmětů rozvine především Vaši jemnou motoriku a fantazii.

Hra na hudební nástroj

Pro hraní na jakýkoli hudební nástroj je naprosto nezbytná trpělivost a píle, stejně jako jemná motorika. Kromě toho se naučíte soustředit pouze na danou skladbu.

Malování

Obdobně jako při hře na hudební nástroj se Vám malováním rozvíjí jemná motorika a trpělivost. V některých povoláních také využijete v malování uplatňovanou představivost.

Počítačové hry

Vyzdvihněme počítačové hry zaměřené na strategii. Vymýšlením taktiky, jak dojít k cíli, zdokonalujete především své logické myšlení.

Chtěli jsme Vám ukázat, že to, co Vás baví ve volném čase, může zároveň mít pozitivní vliv na Vaši práci. Zamyslete se proto nad propojením Vaší profese a Vašich zálib. Určitě přijdete ještě na více přínosů, než jaké jsme v tomto článku uvedli. Snažte se tedy si své koníčky udržet a nezanechávejte jich kvůli nedostatku času!

Kategorie: Osobnostní rozvoj

Štítky: , , , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.