Soft-skills: Co o nich víme?

2008-05-15 12:41:18, Michaela Pličková, Osobnostní rozvoj

Váš šéf je stále otravnější. Na každé poradě mluví o soft-skills, o způsobech jejich rozvíjení, o kurzech a o vlivu těchto tzv. měkkých dovedností na obrat společnosti. Zatím to zvládáte skvěle. Nasadíte inteligentní výraz a pokyvujete hlavou na důkaz toho, že mu naprosto rozumíte. Ve skutečnosti ale jen mlhavě tušíte, o co ve skutečnosti jde. Adrenalin ve vás stoupá, protože riziko, že se šéf na něco zeptá, stále roste. Je načase se o tomto současném fenoménu něco dozvědět.Lidé ovládající soft-skills mají na trhu práce vyšší šance.

Moderním trendem v obchodní sféře (ať už mluvíme o řízení lidských zdrojů, jednání se zákazníky, vedení firmy, atd.) je mimo důrazu na znalosti z oboru také požadavek tzv. soft-skills. Tyto „měkké dovednosti“, jak je počeštěle nazýváme, zahrnují především osobnostní charakteristiky, vhodné k určitým činnostem.

Jinak řečeno, nejde jen o to, co umíte, ale také o to, jak to umíte prodat. Například vystudovaný právník, (tedy mající odborné znalosti) ještě nemusí být úspěšným právníkem, protože nemá potřebné dovednosti (například je špatný řečník).

Důležitou součástí politiky soft-skills je zároveň myšlenka, že tyto „měkké dovednosti“ se dají naučit či zdokonalit. Proto v současné době existuje takové množství tímto směrem zaměřených kurzů a není výjimkou, že firmy těchto nabídek využívají a posílají své zaměstnance na školení, a to nejenom na úrovni managerů, ale i řadových zaměstnanců.

Oblasti soft-skills

Pojem soft-skills označuje, jak již bylo řečeno, určité osobnostní dispozice či charakteristiky. De facto se jedná o všechny oblasti chování člověka, které nějak souvisí s obchodem – tedy komunikací, vedením, organizací apod.

Institut celoživotního vzdělávání VUT v Brně charakterizuje soft-skills pomocí těchto pojmů:

Více informací o jednotlivých kategoriích naleznete v našem seriálu o soft-skills.

O soft-skills bychom mohli mluvit ještě dlouho. Na toto téma existuje velké množství příruček, a pokud vás určitá oblast zajímá (vzhledem k vaší profesi), velmi doporučuji se tímto směrem vzdělávat.

Ze samotné podstaty „měkkých dovedností“ je jasné, že každý z nás jistou mírou těchto schopností disponuje. Je tedy jen na nás, zda a do jaké míry budeme tyto naše dovednosti rozvíjet. Jisté ale je, že v práci se s tímto pojmem budeme setkávat čím dál častěji.