Využijte to, co už máte a umíte

Vydáno 7.květen 2008 v 12:22, redakce, 1 komentář

Nevěříte tomu, že můžete mít své štěstí na dosah ruky? Zkuste se proto zamyslet nad naším článkem. Pokusíme se Vám v něm poradit, jak odhalit své skryté schopnosti a pomocí nich najít cestu ke splnění Vašich pracovních snů.

Vezměte si poučení z příběhu

Odhalte svoje schopnosti.

Vypráví se příběh o dvou afrických farmářích. Jeden z nich měl krásnou farmu, ale nechal se zlákat příběhy šťastlivců, kteří objevili kdesi ložiska diamantů. S vidinou pohádkového bohatství pak tedy farmu prodal a vydal se do světa. O diamantech toho farmář ale moc nevěděl, žádné proto nenašel a zahynul v bídě.

Druhý muž příběhu jeho farmu odkoupil a vydal se na obhlídku svého nového pozemku. V potoce přímo za domem při tom objevil blýskavý kamínek, který se mu tak líbil, že si ho položil jako ozdobu na krbovou římsu. Po nějaké době ho navštívil kamarád, kterého ihned tento kamínek zaujal. Zeptal se farmáře, jestli ví, že mu na krbu leží opravdový diamant. Překvapený muž, aniž by to tušil, měl těchto drahokamů plný potok.

Jaké je tedy hlavní poučení příběhu? Než se vydáte na cestu k uskutečnění svého snu, důkladně se na ni připravte. Studujte všechny dostupné informace. Kdyby se totiž první farmář na odchod do neznáma řádně připravil, věděl by, jak vypadají diamanty v neopracovaném stavu. Nikdy by pak svou farmu neprodal.

Odhalte všechny možnosti Vašeho oboru

Předchozí příběh je důkazem tvrzení, že každý z nás stojí na svém vlastním pokladu. Je tedy pravděpodobné, že splnění svých největších profesních snů docílíte právě skrze Vaše současné zaměstnání. To znamená, že své štěstí můžete vlastně objevit ve schopnostech, které už máte, a v práci, kterou už děláte.

Tak například Vás už třeba nemusí plně uspokojovat náplň práce samotné. Možná ale jen netušíte, že ve skrytu duše chcete například předávat své zkušenosti dál a právě učení Vašich následovníků Vás bude opravdu bavit a naplňovat novou energií.

Každý druh práce za sebou skrývá nějaké další možnosti. Samy na sebe ale upozornit nemohou, čekají, až budou objeveny. Zapojte proto svůj rozum a prozkoumejte každý aspekt své práce i svého oboru. Podobně se pak zamyslete nad schopnostmi, znalostmi a dovednostmi, kterými disponujete. Co z toho Vám může pomoci k uplatnění Vašeho snu?

Myslete maximalisticky, pozitivně a kreativně

Vaším nejdůležitějším prostředkem k dosažení jakéhokoli cíle je především Vaše mysl. Ne nadarmo se říká: „Když se chce, tak to jde“. Pokud opravdu o něco usilujete, najděte správnou cestu a té se držte! Uvidíte, že se úspěch dříve, či později dostaví. Cíle si ale nestanovujte příliš nízké, ty by Vás mohly připravit o nezbytnou motivaci.

Samozřejmě velkou roli na cestě k úspěchu hraje také Vaše fantazie. Máte-li kreativní myšlení, snáze přijdete na nějaký originální způsob, jak dosáhnout vysněného cíle. Jestli umí naše společnost opravdu něco ocenit, pak je to rozhodně nápaditost a kreativita.

Dopřejte si čas a zkuste se na svou práci a dovednosti podívat s odstupem. Tak, jak by to asi viděl nezasvěcený pozorovatel. Hledejte odpověď na otázku: „Proč to dělám právě takhle?“. Pokuste se najít způsob, jak zvládat svou práci rychleji, snadněji a tím z ní mít i větší užitek.

Další tipy pro dosažení Vašeho snu

Máme zde pro Vás několik dalších tipů, nad kterými Vám doporučujeme se alespoň zamyslet:

 • Každé ráno si řekněte, jak můžete právě ten den svou práci vylepšit. Pamatujte, že co ze sebe vydáte, to se Vám také jednoho dne vrátí.
 • Neustále si připomínejte, že kolem Vás jsou skryté možnosti, které čekají jen na to, až je objevíte a využijete.
 • Každý den si projděte nějaké aktuální inzeráty, čtěte články o zaměstnání. Budete tak více v obraze, co se děje ve Vašem oboru a na pracovním trhu celkově.
 • Co a jak můžete ve svém oboru ze svých kvalit využít? Vezměte si tužku a papír a zaznamenávejte vše, co Vás napadne. Nápad z jednoho dne spojený s jiným může pomoci k prvnímu úspěchu.
 • Setřiďte si v hlavě všechny své nápady a zjistěte si co nejvíce informací. Seberte všechnu sílu a jděte vytrvale za svým snem. Půjdete-li na to chytře „od lesa“, úspěchů bude postupně přibývat.
 • V jednotlivých stručných bodech si sepište poznámky, jak své dovednosti a schopnosti případně vylepšíte a na co konkrétně se máte soustředit. Seznam si pak nechte někde viditelně vyvěšený.

Víte už o svých skrytých schopnostech? Co teď?

Pokuste se maximálně zužitkovat vše, co už ovládáte. Obohaťte to o nějaký nápad a můžete se vrhnout třeba na vlastní podnikání. Stejně tak stojí za úvahu předávání svých zkušeností někomu dalšímu, kdo se právě Vašemu oboru chce věnovat. Máte pak šanci, že Vás práce jen tak bavit nepřestane.

Může se Vám také podařit odhalit své skryté kvality, které se budou hodit například na nějakou prestižnější pozici ve společnosti, kde už pracujete. V takovém případě se nebojte promluvit o tom se svým nadřízeným a dokázat mu, že jste vhodným kandidátem na povýšení.


Prozkoumejte důkladně všechny možnosti Vašeho oboru, seberte své schopnosti a zkušenosti. Najděte příležitost vhodnou právě pro Vás a proměňte vše, co umíte, ve své štěstí.

Kategorie: Osobnostní rozvoj

Štítky: , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Využijte to, co už máte a umíte”

 1. Božena Krišťanová napsal:

  Děkuji za článek, a za všechny, které jsou na této stránce uvedeny.
  Pořád se učím a předávám zkušenosti dál.
  Božena

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.