Základ úspěchu? Věřte v sebe sama!

Vydáno 8.březen 2010 v 10:02, Pavla Janečková, 1 komentář

Míváte občas pocit, že se vám úspěch vyhýbá obloukem? I když máte všechny předpoklady pro odvedení skvělé práce, bojíte se, že selžete? Potom jsou následující řádky učeny právě vám.

Zamýšleli jste se někdy nad tím, co stojí za pracovním úspěchem? Jistě to jsou profesní kompetence a mnohdy také tvrdá práce. Velmi důležitým faktorem je ale bez pochyby zdravá sebedůvěra. Vědomí vlastní hodnoty a přijetí sebe sama se všemi klady i nedostatky je skutečným základem životní spokojenosti a v neposlední řadě právě pracovního úspěchu.

Sebedůvěra- co na ní všichni vidí?

Sebedůvěra je základem úspěchu.Zdravá sebedůvěra dává člověku oporu v situacích, kdy se objevují rizika a překážky na cestě k cíli. Je to právě důvěra v sebe sama, která dává pocit jistoty, že svůj život držíme pevně ve vlastních rukou a nejsme vydáni napospas nepředvídatelným okolnostem.

Míra sebedůvěry přitom neovlivňuje jen vnímání sebe sama. To, jak přijímáme sami sebe má totiž obrovský vliv také na to, jak působíme na své okolí.

Pokud máte udržovat dobré vztahy s ostatními, musíte začít sami u sebe. Jen to je cesta k tomu, abyste jednali s respektem nejen se sebou, ale i s těmi kolem vás.

Znáte své silné a slabé stránky?

Zdravě sebevědomý člověk se vidí v reálném světle. Nemá o sobě přehnané mínění, na druhou stranu však nepochybuje o své hodnotě. Jak jste na tom vy? Zkuste si udělat krátký test, ve kterém zhodnotíte své silné a slabé stránky. Potřebujete jen papír, tužku a chvilku času. Připraveni?

Během následující minuty napište na volný list papíru nejméně deset svých pozitivních charakteristik (např. jsem vstřícný, trpělivý nebo lidé ke mně často chodí pro radu)…

V další minutě napište na papír alespoň deset svých negativních charakteristik (např. nedokážu prosadit vlastní názor, jsem vznětlivý)

Nyní porovnejte oba seznamy. Je možné, že jste seznam s negativními vlastnostmi vyplnili mnohem rychleji než ten s pozitivními. Lidé si jsou často vědomi svých nedostatků, ale k tomu, aby si uvědomili své klady, potřebují více času. Co to znamená? Na úkor vlastního sebeocenění věnují pozornost spíše svým negativům.

Zaměřte se na to dobré

Jakkoli se to může zdát obtížné, zkuste alespoň na chvíli zapomenout na své chyby a zaměřte se na to dobré, co ve vás je.  Zamyslete se nad vším, za co můžete být na sebe hrdí. Ať už to jsou jedinečné schopnosti, úspěchy nebo vztahy, které obohacují váš život, jistě se tento seznam stane povzbuzením do dalších činností.

Zkuste svůj případný neúspěch vnímat jako další výzvu. Lidé s nízkou důvěrou v sebe sama se většinou předčasně vzdávají a svých cílů proto dosahují jen velmi obtížně. Řiďte se proto rčením „Chybami se člověk učí“ a hledejte nové cesty, které povedou k úspěchu.

Myslete na své okolí

Jak už bylo řečeno výše, to, jak vnímáte sami sebe, ovlivňuje i způsob, jakým vás vidí vaše okolí. Platí to ale i naopak. To, jakým způsobem přistupujete k druhým lidem, se totiž zpětně odráží na vašem sebevědomí. Hledejte proto to nejlepší na každém, koho potkáte. Naučte se vyjadřovat komplimenty, ale také se je nebojte přijímat.

Při hovoru s kolegy se snažte udržovat oční kontakt, nebojte se zeptat na to, co vás zajímá, a vyjádřete vlastní názor. Bojíte se, že řeknete něco hloupého? Prostě to riskněte. I kdybyste ze začátku působili nesměle, časem váš ostych jistě zmizí.

Čím víc člověk přemýšlí sám o sobě, tím spíš se zaměřuje na své nedostatky. Udělejte proto něco pro ty, kteří potřebují pomoc. Přestanete se utápět ve svých touhách a pochybnostech a navíc ze sebe budete mít dobrý pocit.

Lidé, kteří sami sebe respektují, se umí zasmát sami sobě. Něco se vám nepodařilo? No a co? Žádný učený z nebe nespadl a vy teď alespoň víte, jak věc příště udělat jinak a lépe. Pokud se naučíte brát věci s lehkostí, budete se cítit svobodnější. Vaše pohoda se odrazí nejen ve vašich vztazích, ale i v kvalitě vaší odvedené práce. A úspěch na sebe jistě nedá dlouho čekat.

Kategorie: Osobnostní rozvoj

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Základ úspěchu? Věřte v sebe sama!”

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.