Zůstaňte ve hře i ve vyšším věku

Vydáno 7.květen 2008 v 13:05, redakce, 1 komentář

Patříte ke starším zaměstnancům? Práci až do důchodu Vám nikdo nezaručí a s tím musíte bohužel počítat. V našem článku Vám poradíme, jak si udržíte svou konkurenceschopnost nejen na pracovišti, ale i celkově na trhu práce. Naše tipy tak podpoří Vaši pozici ve firmě a pomohou Vám v případném hledání nového zaměstnání.

Nenechte nic náhodě

Někdy lze blížící se výpověď předvídat (např. slábnoucí zájem klientů o služby či výrobky firmy, opožděné výplaty apod.), jindy však může přijít jako blesk z čistého nebe (např. nečekané rušení pobočky podniku). Každý zaměstnanec by proto měl být prozíravý a myslet na zadní vrátka.

Ověřujte své šance na trhu práce

Jednou za čas určitě nahlédněte do pracovních inzerátů v novinách či na internetu. Zůstanete tak v obraze, jaké pozice jsou aktuálně žádané a jak se mění požadavky na uchazeče. Zjištěné informace pak můžete využít pro další sebevzdělávání.

Pracujte na sobě

Pravidelně osvěžujte potřebné znalosti z oboru a sledujte související novinky. Uplatníte-li ve své profesi cizí jazyk, pak věnujte dostatek času i jeho zlepšování. Kurzy angličtiny, němčiny či jiné cizí řeči Vám navíc výborně trénují paměť.

Udržujte se v kondici

Nic nepřispěje k pocitu sebevědomí více než mít zdravého ducha ve zdravém těle. Kromě správného jídelníčku proto doporučujeme především pravidelný pohyb. K dobití energie můžete vyzkoušet i jógu či jiné relaxační techniky. Důležitý je však i dostatečný spánek.

Zjistěte názor vedení

Nečekejte tiše v koutku, jak s Vámi vedení společnosti naloží. Domluvte si schůzku u šéfa a důkladně se na ni připravte. Ukažte mu, že děláte dobře svou práci a svůj zájem v ní pokračovat. Zmiňte i jakékoli nápady na zefektivnění výkonů Vašeho týmu.

S nadřízeným promluvte o Vaší budoucnosti ve firmě a zjistěte, co by případně bylo potřeba vylepšit či změnit. Vedení takovou snahu ocení spíše než pasivní poslouchání.

Jak se v očích manažerů liší mladí a starší pracovníci?

Manažeři říkají, že starším lidem často chybí vůle se přizpůsobit a chuť na sobě dále pracovat. Mohou mít také problém s prezentací výstupů své práce, což dnešní doba očekává i od zaměstnanců na nižších pozicích.

Většina vedoucích pracovníků se však shoduje, že starší lidé nejsou horší zaměstnanci, jen mají jiný styl práce než nastupující generace.

Máte co nabídnout

Může se stát, že výpověď z nějakého důvodu skutečně přijde. Co dál? Hledání budete mít sice o něco složitější než mladí lidé, přesto máte z čeho těžit.

Jako starší pracovník, který je v oboru déle, máte logicky mnohem více zkušeností a firmy si toho jsou vědomy. Zkušenosti pak jdou ruku v ruce s vůlí dělat kompromisy a není Vám cizí ani tolik žádaná loajalita. Často již také disponujete rozsáhlou sítí užitečných kontaktů.

Firmy si Vaši cenu uvědomují

Na našem trhu působí mnoho podniků, kde je věkový průměr pod třicet let a velmi mladé bývá i vedení těchto společností. Většina zaměstnavatelů si však již uvědomuje, že nadšení mladých pracovníků nemůže zcela nahradit znalosti a zkušenosti těch starších.

Někteří manažeři proto využívají pro různé odborné pozice především starší zaměstnance. Větší šanci přitom mají lidé s vyšším vzděláním.

Současný trend

Podniky se tedy postupně učí využívat rozdílný potenciál všech generací zaměstnanců. Vedoucí pracovníci si začínají uvědomovat, že s kvalitním věkově smíšeným týmem lze dosáhnout těch nejlepších výsledků. Začínají se tak měnit požadavky na věk uchazečů hlavně u pozic, které nejsou fyzicky náročné.

Na co se soustředit

Při hledání nové práce se zaměřte především na:

  • Sledování nabídek práce – Najdete je v novinách, na internetu, vývěskách či v personálních agenturách.
  • Vypracování co nejprofesionálnějšího životopisu – Spolu se životopisem posíláte v dopise či emailu průvodní motivační dopis. Ten musíte vždy „ušít na míru“ dané nabídce práce.
  • Přípravu na pohovor – Patří sem například zjištění maxima dostupných informací o firmě či příprava na otázky u pohovoru. Klidně si sami pro sebe sepište i seznam svých konkrétních pracovních kvalit.
  • Rozšiřování Vaší kvalifikace – Například zdokonalování jazyků, odborných znalostí z oboru, počítačových dovedností. Máte-li možnost, neváhejte absolvovat různé další kurzy včetně rekvalifikačních.
  • Trénování pracovních dovedností – Zjistěte, kde máte rezervy a ty se snažte odstranit. Může jít například o procvičování obchodního telefonování, komunikace s klienty, využití elektronické pošty apod. Mnoho užitečných rad najdete v našich článcích či v bezpočtu příruček, které se touto tématikou zabývají.

Ztráta zaměstnání je velmi nepříjemná záležitost v jakémkoli věku. Čím je však člověk starší, tím hůře novou práci hledá. Buďte proto prozíraví a udržujte své schopnosti a znalosti. V případě nutnosti změny zaměstnání pak budete mít mnohonásobně vyšší šance nalézt novou vhodnou práci.

Kategorie: Osobnostní rozvoj

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Zůstaňte ve hře i ve vyšším věku”

  1. Veselá napsal:

    Dobrý den-tady je začarovaný kruh- jste starší,ještě děti dostudovávají a žijete skromně- kde vzít peníze na další dovzdělávání.Jste rádi, že jste a žijete. Jste starší a žádná šance není. Podle mě by pomohla úprava pracovní doby – zkrácení. Všude kouká pokrok,technika,zjednodušení … ve skutečnosti lidé vlastně dělají práci, kterou vykonávali dříve 2 i 3 lidé. Práce je u nás hodně levná – průměr není 25 000 Kč ale 12000 kč- je to také na lidi podvod – kdo do tohoto průměru patří? Minimální mzda 8000 Kč – se kterou bojují všichni – co z toho se dá pořídit? Nic. UP a výdělek 4000 Kč- jinak vás vyřadí. Měla by být nějaká vyjímka- pokud by někdo přišel před důchodem o práci- měl by stát tolerovat 1-2 roky a měl by zajistit, aby dostávali lidé průměrné platy v tomto těžkém období. Nebo nejlépe zakázat, aby se děti rodily- celý život budou bojovat o přežití – vyjímky-nebo-li VIP děti všechno dostanou.Vždyť cizinců,kteří nás nahradí je hodně.Stát málo zajišťuje pro lidí nové pracovní přiležitosti. Jak může někdo dostat dotace -zaměstná na 2-3 roky a pak je firma v likvidaci. To není dořešené a všude jsou zmatky.Patříme do generace, která budovala tuto společnost a bezplatně chodila na brigády, pomáhala všude kde bylo potřeba- co těch akcí bylo. Dnes to nikdo nevidí a ani vědět nechce.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.