Diskriminace žen na pracovišti. Opravdu jí odzvonilo?

Vydáno 6.listopad 2009 v 13:24, Pavla Janečková

Jedni tvrdí, že je diskriminace žen na pracovním trhu minulostí. Pro jiné je stále palčivým problémem české společnosti a překážkou na cestě k opravdové demokracii. Jaké je současné postavení žen na pracovišti? Opravdu diskriminaci odzvonilo?

Máte podobný pocit? Nejprve si ověřte, zda jde skutečně o diskriminaci.Dělba práce nebo diskriminace?

Ať už se nám to líbí nebo ne, muži a ženy jsou zcela odlišné bytosti.  V této souvislosti musíme rozlišovat rozdíl mezi přirozenou dělbou práce a diskriminací na základě pohlaví. Na pozici stěhováka sotva přijmete třicetikilovou gymnastku. A neučiníte tak ani v případě, že není dalším kandidátem dvoumetrový vzpěrač. V tomto případě se nedá mluvit o diskriminaci v pravém slova smyslu.  Za tu je považována situace, kdy je jedna osoba znevýhodněna v porovnání s jinou, která se nachází ve srovnatelné situaci.

Nic není jako dřív

Otázka diskriminace žen často vyvolává stejně vášnivé diskuze jako poplatky ve zdravotnictví nebo adopce dětí homosexuálními páry. I tady platí ono okřídlené co člověk, to názor. Faktem však zůstává, že za posledních dvacet let se v této oblasti mnohé změnilo.

Po roce 1989 se ženy staly emancipovanějšími, mají více možností a nezřídka si stanovují stejné profesní cíle jako jejich mužští kolegové. Přesto mají nižší platy než muži a také v politice je jich málo. Tak hodnotí české ženy své vlastní postavení v současné společnosti.

Změnila se také ekonomická závislost žen na mužích. Kořeny ekonomické nezávislosti žen bychom sice mohli vypátrat už v padesátých letech minulého století, kdy stát zavedl systém školek a jeslí, a tak de facto ženám umožnil uplatnění téměř ve všech profesích a oborech. To, co se v posledních letech změnilo, jsou však možnosti, formy, ale také druhy činností, do kterých se ženy v rámci své pracovní kariéry pouští. Podnikající maminky nebo manažerky zvládající kromě vedení firmy i péči o své děti tak už nejsou kuriozitou.

Za stejnou práci méně peněz

Ačkoli mají ženy stále více možností, jak uplatnit své schopnosti, faktem zůstává, že za stejné pracovní nasazení dostávají mnohdy méně, než jejich mužské protějšky. Podle Michaely Marksové z Asociace pro rovné příležitosti tento rozdíl činí až 30%. Také s nezaměstnaností se potýkají ženy častěji než muži. Největší rozdíly jsou přitom ve věkové kategorii 25 – 35 let. Z toho vyplývá, že největší problém mají ženy s malými dětmi nebo ty, které by se v budoucnu mohly stát matkami.

Podle Marksové byly ženy po revoluci „vytlačeny“ z oblastí, které se staly finančně přitažlivými. Například bankovnictví, které bylo dříve ovládané ženami, se stalo po roce 1989 doménou mužů a ženy zůstaly převážně na nejnižších pozicích tohoto sektoru.

I v tomto směru se však snad situace postupně zlepšuje a ženy zastávají stále více řídících funkcí. Jak se dokázaly prosadit? Na podobnou otázku by se vám možná dostalo prosté odpovědi: žena prostě musí být mnohem lepší, než muži v jejím okolí.

Jak se bránit?

Právní úprava v oblasti ochrany před diskriminací sice není zdaleka dokonalá, ale možností, jak se diskriminaci bránit, mají její oběti už relativně dost. Zásadní roli zde bude hrát antidiskriminační zákon, který by měla v nejbližších dnech schválit Poslanecká sněmovna.

Pokud máte pocit, že se vám za srovnatelnou práci dostává menšího ocenění, než je tomu v případě  vašich kolegů- mužů, můžete už dnes využít nejrůznější mimosoudní prostředky nebo přímo podat žalobu k soudu. To by však měla být až úplně poslední možnost.

Dalo by se říci, že diskriminace žen na pracovišti je vlivem emancipace a snah o prosazení rovných příležitostí na ústupu. Ani zdaleka jí však neodzvonilo. Někdy k ní přispívá i fakt, že ženy podvědomě samy přijímají některé stereotypy o svém postavení. Pokud jste tedy přesvědčeni, že jste se setkali s projevem diskriminace žen na pracovišti, nebojte se ozvat. Jen tak totiž může ve společnosti dojít ke změně k lepšímu.

Nové pracovní nabídky můžete sledovat zde.

Kategorie: Pracovní právo, Pro zaměstnance

Štítky: , , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.