Finance: Minimální mzda

Vydáno 1.červenec 2014 v 20:16, redakce, 38 komentáře

Minimální mzda je nejnižší přípustná výše odměny za práci v pracovněprávním vztahu. Základní sazba hrubé minimální mzdy činí 8500 Kč za měsíc nebo 50,60 Kč na hodinu.

Tuto minimální mzdu mají zaručenu nejen zaměstnanci v pracovním poměru, ale i zaměstnanci na dohodu o provedení práce a dohodu o pracovní činnosti. Alespoň minimální mzdu tedy musí dostat každý zaměstnanec, ať už jde o pracovní poměr na dobu určitou, neurčitou či brigádu.

Minimální mzda při pracovním omezení

První pracovní poměr zaměstnance ve věku 18 až 21 let
90 % (tj. 7 650 Kč, resp. 45,50 Kč/hod.) základní sazby minimální mzdy po dobu 6 měsíců ode dne vzniku pracovního poměru

Mladistvý zaměstnanec
80 % (tj. 6 800 Kč, resp. 40,50 Kč/hod.) základní sazby měsíční minimální mzdy

Poživatel invalidního důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně
75 % (tj. 6 375 Kč, resp. 38,00 Kč/hod.) základní sazby minimální mzdy

Poživatel invalidního důchodu pro invaliditu třetího stupně
50 % (tj. 4 250 Kč, resp. 25,30 Kč/hod.) základní sazby minimální mzdy

Minimální mzda a délka pracovní doby

Výše minimální mzdy se vztahuje ke stanovené týdenní pracovní době 40 hodin. Pokud mají zaměstnanci jinak stanovenou pracovní dobu – v nepřetržitém nebo třísměnném pracovním režimu nesmí překročit 37,5 hodiny týdně. Týdenní pracovní doba zaměstnanců s dvousměnným pracovním režimem nesmí překročit 38,75 hodiny týdně. Zkrácení stanovené týdenní pracovní doby bez snížení mzdy může obsahovat kolektivní smlouva nebo vnitřní předpis.

Ve všech těchto případech se minimální mzda za hodinu zvýší úměrně ke zkrácené stanovené pracovní době. Zaměstnanci v nepřetržitých, dvousměnných a třísměnných provozech tak mají nárok na vyšší hodinovou mzdu, která v součtu počtu hodin za měsíc, činí nejméně výše zmíněných 8500 Kč.

Zaměstnanci odměňovanému měsíční mzdou, který má sjednánu kratší pracovní dobu nebo který neodpracoval v kalendářním měsíci příslušnou pracovní dobu odpovídající stanovené týdenní pracovní době, se sazba minimální mzdy snižuje úměrně odpracované době. Například zaměstnanec, jehož týdenní pracovní doba je pouze 20 hodin (organizace má stanovenou 40-ti hodinovou týdenní pracovní dobu), má nárok na minimální mzdu pouze ve výši 4 250 Kč za měsíc.

Doplatek do výše minimální mzdy

Nedosáhne-li mzda, plat nebo odměna z dohody v kalendářním měsíci výše minimální mzdy, je zaměstnavatel povinen zaměstnanci poskytnout doplatek, a to bez ohledu na jeho zaviněnou či nezaviněnou nižší výkonnost, což platí i pro zaměstnance odměňované úkolovou mzdou.

Napište nám své zkušenosti s ohodnocením práce!

Kategorie: Pracovní právo, Pro zaměstnance

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Finance: Minimální mzda”

 1. Lenka napsal:

  Dobrý den, mam kratky dlouhy tyden v potravinach. Kdyz mam dlouhy, pracuji petkrat v tydnu od 6-21. Streda, ctvrtek volno. Neni protizakonne pracovat tolik hodin?

 2. Pavlína napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jestli jsou ještě nějaké jiné parametry, které zda nejsou uváděny….? Pracuji na zkrácený úvazek 25h/týdně a mám hrubou mzdu 12500Kč – mám 2 děti a zvýhodnění uplatňuje manžel. Dle kalkulačky na internetu mi vychází výpočet čisté mzdy okolo 10.684Kč, ale já dostávám 8604Kč. Nevíte jak je to možné? Mám se ptát zaměstnavatele?

 3. Božena Loduhová napsal:

  Dobry večer jsem vedena na UP jsem samozivitelka chci se zeptat pokud bych začla pracovat na Hlpp.Čistá mzda činí 8800 Kč mám nárok na doplatek na bydleni ?

 4. Eva napsal:

  Dobrý den,

  dělala jsem v jednom cool-centru, protože jsem neměla ty jejich OK směny, zaplatí mi jen 0,70,- Kč na hodinu. Byla to brigáda. Není to protizákonné, aby tam člověk pracoval u telefonu, tak, že tam sedí, nemá ani pomalu čas jít na WC nebo se najíst a dělá zadarmo? Takže když jsem tam seděla 10 hodin, v Modřanech a bydlím v Roztokách u Prahy, jsem si vydělala 70,- Kč!!!

 5. katarina mikulencakova napsal:

  dobry den rada bych se zeptala jsem vedene na uradu prace od6rijna.Pobiram podporu prvni dva mesice 3660kc dalsi dva 2900kc a ten paty mesic 2600kc.chci se zeptat kdyz bych pozadala na socialke o doplatek do minimalni mzdy dostanu to nebo ne.muzu si o to pozadat?a co je k tomu potreba.jestli mam nato narok.dekuji za odpoved

 6. Aneta napsal:

  Dobrý den, prosím o informaci, zda je v pořádku, když ve smlouvě mám dané že hrubý měsíční výdělej je 9800,- za odpracovaných 40h/týdně, což by za 20 dní mělo být 160h. V měsíci dubnu mám odpracovaných 167h měsíčně a na čistou mzdu 8722,- stejně nedosáhnu. Dneska mi můj zaměstnavatel řekl, že když měsíc duben má 22 pracovních dní, tak se má hodinová sazba sníží a výplata mi za duben činí 8275,- Počítá to způsobem = 8722/22/8Xpočet odpracovaných hodin. To mi příjde poněkuď divné. Děkuji za vysvětlení. Aneta

 7. Anna Ježkova napsal:

  Dobry den chtěla jsem se zeptat ,jsem kuchařka byla jsem zaměstnana u firmy Eurest s.r.o.tato firma zkončila a převzala to firma GTH a.s..od 29.3.2013 do 1.4.2013 jsme dělali přesčasy a to celkem 32.h.zaplatyli nam jen 13.h zbyvajici hod.19.h.nezaplatili.a ohledne do dneška nemame z firmou GTH smlouvu.mužete poradit jak dal.diky moc.Anna

 8. Jana Blejskalová napsal:

  Dobrý den,
  při polovičním úvazku na 50 hodin měsíčně mám uvedeno ve smlouvě mzdu 3000kč. Zaměstnavatel za mě platí sociální a zdravotní pojištění,ale nemám podepsané prohlášení. Je možné, že mi jeho účetní vypočítala mzdu 480kč za 50hod/měsíc čistého? Jsem z toho opravdu zoufalá. Předem děkuji za Vaši odpověď.
  S pozdravem Jana

 9. Karel Matysík napsal:

  Dobrý den, je mi 30 let, jsem ZTP 1 st. a přišel mi již posudek na 2.stupeň (čekám na přiznání z MPSV). Pobírám PID. Mohu nastoupit do zaměstnání, kde mi nabídli mzdu 5 970 Kč, cca na plný úvazek. Různé kalkulátory mi ukázaly čistou mzdu, ale vždy se objevilo info o povinnosti platit si sám plné zdravotní pojištění, resp.si jej doplácet.. Jak to prosím je? Podle těch kalkulaček vyšla čistá mzdy mezi 4 650 – 5 050 Kč..- prostě se nemohu dopočítat.. Děkuji za případnou pomoc. Mám tomu rozumět tak, že z těch ? 4 650 Kč si budu platit 1 080 Kč sám?

  • petra napsal:

   Dobrý den pane Matysíku,
   zdravotní pojištění je v době, kdy není pobiratel ID 1. a 2. stupně zaměstnán, hrazeno státem. Sociální pojištění hrazeno není – lze platit dobrovolně a pak se tato doba započítává pro nárok na starobní důchod. Doplatek ZP do minima tak není nutný (doporučuji kontaktovat Vaši zdravotní pojišťovnu).
   Pokud podepíšete prohlášení k dani, vychází mi čistá mzda 5 312 Kč.
   Zkuste použít tuto kalkulačku:http://www.mesec.cz/kalkulacky/vypocet-ciste-mzdy/

 10. Veronika napsal:

  Dobrý den,

  mám hrubý měsíční příjem 10 000Kč, s tím, že pracuji 40 hodin týdně. Může mně zaměstnavatel hýbat s hrubým příjmem, jak se mu to líbí, když mám odpracovaných více hodin, než má být? A také jsem se chtěla zeptat, jestli jsou pevně dané přípratky jak za ranní, odpolední, noční směnu, so+ne ( víkendy ), jak je to s odměňováním a jestli je stále superhrubá mzda, anebo byla už zrušena.

  • petra napsal:

   Dobrý den Veroniko,
   záleží, jak máte stanovenu mzdu. Pokud přímo v pracovní smlouvě, pak ji zaměstnavatel nemůže měnit bez vašeho souhlasu. Pokud např. mzdovým výměrem, pak lze její výši jednostranně – rozhodnutím zaměstnavatele – změnit.
   Pokud s vědomím zaměstnavatele konáte práci přesčas, náleží Vám příplatky dle zákoníku práce:
   Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo (dále jen „dosažená mzda”) a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.

   Dále příplatky náleží takto:
   Za dobu noční práce přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Jinou minimální výši a způsob určení příplatku lze sjednat jen v kolektivní smlouvě.
   Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Jinou minimální výši a způsob určení příplatku lze sjednat jen v kolektivní smlouvě.

   Superhrubá mzda je stále v platnosti.

 11. MARIA napsal:

  PEKNY DEN
  mame problem s druhom ktory pracuje v cz za slovenskeho podnikatela ktory podnika u vas v cz,kedze neviem vase zakony a podmienky prosim vas o pomoc…
  zamestnavatel druha vyplaca druhovy mzdu kedy sa mu zachce…stale je to iny datum len nie datum ktory ma napisany v pracovnej zmluve…
  pracovnej zmluve ma napisane ze ma vyplacat vyplatu do 20-dna toho mesiaca…
  ale zamestnavatel vyplaca 23,24,25,26,28 kedy sa mu zachce…tiez mame nejake lehoty na splacanie napr.inkasa,pozicky ale jeho to nezaujima a ked som sa ozvala tak mi povedal PROSTE SA MI VYHRAZAL-ZE PREPUSTI DRUHA-ALEBO MA OSOBNE URAZAL…
  Prosim vas o odpoved moze si robit co chce zamestnavatel?
  Velmi pekne vam dakujem za odpoved a zelam krasny slnecny den nicim neruseny…

  • petra napsal:

   Dobrý den Maria,
   v podstatě pokud přijde mzda v rozmezí 5 dnů, jak píšete, moc s tím nenaděláte. Není to důvodem pro okamžité zrušení pracovního poměru.
   http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast6h7.aspx

   • MARIA napsal:

    …dakujem velmi pekne za odpoved…mne nejde ani tak o okamzitu vypoved ako o to ze si zamestnavatel robi dodry den z cloveka a ze sa vyhraza a uraza ked sa ozveme koli vyplate-lebo aj mi mame nejake doby na platenie a potom on poskodzuje nas…lebo nikomu clovek nevysvelti ze cakame na vyplatu-mzdu…kazdy chce mat zapaletene veci do urciteho terminu…o to mne skor ide-vyslovene sa nam smeje do oci…pekny den zelam nicim neruseny

   • MARIA napsal:

    …este som zabudla napisat ze zamestnavatel nedava k mzde ziadnu vyplatnu pasku…takze neviem co vsetko odvadza za druha…ako sa da zistit ci je vsetko v poriadku a co vsetko by mal u vas v cz odvadzat za zamestnanca?je to slovak ktory ma firmu v cz a zamestnava tam mojho druha v ceskej firme/dufam ze som napisala zrozumitelne/…dakujem za odpoved…

    • petra napsal:

     Výplatní pásku má zaměstnavatel povinnost vydat. Musí odvádět sociální a zdravotní pojištění, zálohy na daň z příjmu. Můžete kontaktovat správu sociálního zabezpečení a příslušnou zdravotní pojišťovnu.

 12. JARDA napsal:

  mám nárok na noční příplatak ze zakona děkuji za odpověd

  • petra napsal:

   Dobrý den Jardo,

   dle Zákoníku práce:
   § 116 Mzda za noční práci
   Za dobu noční práce přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Jinou minimální výši a způsob určení příplatku lze sjednat jen v kolektivní smlouvě.

 13. Marcela napsal:

  Dobrý den,za měsíc červen jsem nedosáhla minimální mzdy, jsme odměňování procentuálně z tržby a zaměstnavatel mi doplatil do výše min. mzdy částku 1126,.–Kč a řekl mi,že mi tuto částu z další výplaty strhne.Chtěla bych Vám poprosit o opověď,zda je toto v pořádku nebo ne.Děkuji. Komínková Marcela

  • petra napsal:

   Dobrý den Marcelo,
   v podstatě to může být v pořádku. Záleží, jak máte stanoveno odměnování – v pracovní smlouvě nebo mzdovém výměru, jaký prostor má zaměstnavatel pro vyplácení odměn…

 14. Ivo napsal:

  Dobrý den

  Poživatel invalidního důchodu pro invaliditu prvního nebo druhého stupně

  75 % (tj. 6 000 Kč, resp. 36,10 Kč/hod.) základní sazby minimální mzdy

  To znamena že in. duchotce za stejnou praci jako zdravy zaměstnanec
  muže byt placen 36,10 Kč/hod.

  • petra napsal:

   Dobrý den Ivo,
   ano, výše minimální mzdy je takto stanovena.

   Stále ale platí § 13 ZP, odstavec 2, písm. c) Zaměstnavatel musí dodržovat zásadu poskytování stejné mzdy nebo platu a jiných peněžitých plnění a plnění peněžité hodnoty, popřípadě odměny za stejnou práci a za práci stejné hodnoty.

 15. jiří napsal:

  Je pro všechny pracovní skupiny min.mzda 8000kč a nebo je to nějak rozděleno?

 16. Pavla napsal:

  Dobrý večer. Pracuji na zkrácený úvazek 4 hod. denně. Dosud jsem pobírala min. mzdu 8000,- Kč. Rozsah práce je pořád stejný, ne-li vyšší, zaměstnavatel mi chce snížit základ na 7000,- Kč. Má na to právo?

  • petra napsal:

   Dobrý večer Pavlo,
   při „polovičním“ úvazku se úměrně zkracuje i minimální měsíční mzda- tj. při 20 hodinách týdně na 4000 Kč/měsíc. Na hodinu to musí vycházet alespoň 48,10 Kč. A to je ve Vašem případě velmi pravděpodobně splněno. Pokud nemáte pevně stanovenou mzdu v pracovní smlouvě nebo dohodě, pak může takto jednostranně zaměstnavatel mzdu upravit.

   • Pavla napsal:

    Děkuji za odpověď. Mzdu 8000,- Kč mám uvedenou jako poslední dodatek k pracovní smlouvě. Teď bych měla podepsat nový dodatek, který mi stanoví mzdu 7000,- Kč. Jedná se o to, že práce mi neubylo.

    • petra napsal:

     Dodatek k pracovní smlouvě podepisovat nemusíte, pokud s jeho obsahem (snížením mzdy) nesouhlasíte.
     Zaměstnavatel ale samozřejmě může přistoupit k ukončení pracovního poměru. Takže zvažte, jaký postup se Vám vyplatí… Tady bohužel není univerzální rada.

     • Pavla napsal:

      V případě, že zaměstnavatel přistoupí k ukončení prac. poměru, vzniká v tomto případě nárok na odstupné? A podle jakého paragrafu bude definována výpověď? Děkuji

      • petra napsal:

       Pavlo,
       to se ale vůbec nemusí stát a pravděpodobně nestane. Napsala jsem to jen jako nejhorší variantu.
       Paragraf by to mohl být § 52c tj. pro nadbytečnost nebo organizační změny, pak je nárok na tříměsíční odstupné.

 17. Kamer napsal:

  Stíhá mě exekutor a sahl mi na plat. Musí mi nechat životní minimum? Děkuji za odpověď. Kamer

 18. Miloš napsal:

  Dobrý den. Můžete mi prosím poradit ? Jsem již půl roku nemocen a dostávám nemocenskou 5300,- Kč měsíčně. Mám nárok na doplatek do minimální mzdy ? Děkuji za info. S Pozdravem MD

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.