JAK PŘESVĚDČIT ŠÉFA O PROPUŠTĚNÍ NA DOHODU?

2018-03-05 21:19:52, redakce, Pracovní právo, Pro zaměstnance

Dostali jste lepší nabídku nebo se náhle změnila rodinná situace, budete se stěhovat, prostě potřebujete co nejdřív odejít ze současného zaměstnání. Není vždy možné Vás hned uvolnit, zaměstnanců je nyní opravdu málo a firmy jsou často v zoufalé situace. Přesto to alespoň zkuste.

PODLE ZÁKONÍKU PRÁCE

Pracovní poměr může být rozvázán dohodou, výpovědí, okamžitým zrušením a zrušením ve zkušební době (případně také uplynutím sjednané doby v případě pracovní smlouvy na dobu určitou). Výpověď z pracovního poměru musí být písemná a je jednodušší pro zaměstnance, protože ten může dát zaměstnavateli výpověď z jakéhokoli důvodu nebo i bez uvedení důvodu. Byla-li dána výpověď, skončí pracovní poměr uplynutím výpovědní doby. Výpovědní doba musí být stejná pro zaměstnavatele i zaměstnance a činí nejméně 2 měsíce.

Výpovědní doba začíná prvním dnem kalendářního měsíce následujícího po doručení výpovědi a končí uplynutím posledního dne příslušného kalendářního měsíce. Tzn. když podáte výpověď 10.2., výpovědní doba začne běžet 1.3. a uplyne 30.4.

DOHODA O UKONČENÍ PRACOVNÍHO POMĚRU

Pokud se potřebujete vyhnout výpovědní době, potřebujete souhlas zaměstnavatele a odchod z práce "na dohodu". Pracovní poměr tak může skončit kdykoliv. Opět je ale potřeba mít vše písemně - mnoho zaměstnanců už čelilo situaci, kdy byli na něčem se zaměstnavatelem dohodnuti, ale realita pak byla jiná.

VYSVĚTLETE NA ROVINU, V JAKÉ JSTE SITUACI

Zkuste šéfa obměkčit vysvětlením důvodů, které Vás k ukončení pracovního poměru vedou. Zdůrazněte, že jste ve firmě pracovali rádi, můžete vyjmenovat, čím jste firmě prospěli. Navrhněte rozumný termín a nabídněte pomoc se zaškolením nového člověka. Můžete se po nástupci poptat i ve svém okolí.Rozhodně nedoporučujeme nedodržet výpovědní dobu a do práce nepřijít. Nejen, že si tím kazíte dobré jméno, ale pokud nepřijdete do práce, zaměstnavatel by s Vámi mohl zrušit okamžitě pracovní poměr podle paragrafu 55. Pak je problém na úřadu práce, problém v dalším zaměstnání, případně i soudní spor o náhradu škody zaměstnavateli. Neriskujte to.

Než kývnete na novou báječnou pracovní nabídku, měli byste tedy mít reálnou představu, kdy budete moci nastoupit. Nebojte se, že by na Vás v nové práci nepočkali, často ano - je tak málo uchazečů o práci, že jste ve výhodě.