Jaké změny přináší Zákoník práce zaměstnancům

Vydáno 7.květen 2008 v 12:57, redakce, 14 komentáře

Nový Zákoník práce přišel po více než 40 letech platnosti jeho staré verze. Přináší s sebou některé výrazné novinky. Podívejme se zde proto společně, co Vám nová právní úprava jako zaměstnanci přinese.Změny se dotknou všech.

Co není zakázáno je dovoleno!

Velkou změnou je základní princip Zákoníku. Vystihuje ho věta „Co není zakázáno, je dovoleno“, dříve tomu bylo přesně naopak. Podle tvůrců nového zákoníku má výše zmíněné napomoci k liberalizaci pracovněprávních vztahů. Měl by se tak pro Vás vytvořit větší prostor pro smluvní ujednání.

Zrušení vedlejšího poměru

Nový Zákoník práce ruší institut vedlejšího pracovního poměru s jeho výhodami. Ten byl často firmami využívaný k doplnění stavů zaměstnanců, protože měl mnohem volnější podmínky.

Úprava pracovní doby

Součástí pracovní doby je nově od počátku roku 2007 i doba, kdy je zaměstnanec připraven na pracovišti k výkonu své práce (např. řidič čekající na jízdu). Za tento čas je Vám pak vyplácena běžná mzda.

Pracovní pohotovost se nově týká pouze případů, kdy je zaměstnanec připravený na jiném dohodnutém místě mimo pracoviště (např. lékař čekající „na telefonu“). Za pracovní pohotovost je Vám vyplácena odměna ve výši nejméně 10% průměrného výdělku.

Mladiství do 18 let mohou od nového roku pracovat maximálně 30 hodin týdně.

Konta pracovní doby

Konta pracovní doby mají pomoci firmám, které mají v průběhu roku nerovnoměrné vytížení pracovníků. Mzda je Vám v takovém případě vyplácena konstantně stejně, pracovní doba je upravována podle aktuální potřeby zaměstnavatele. V některých částech roku tak odpracujete více přesčasů a jindy máte více volna. V konečném součtu však počet odpracovaných hodin zůstane zachovaný.

V případě dřívějšího ukončení pracovního poměru se pak musí mzda dorovnat. Proto je také zaměstnavatel povinen vést evidenci s kontem pracovní doby související.

Dohoda o provedení práce

U dohody o provedení práce vzrůstá maximální možná pracovní doba v rámci jednoho zaměstnavatele ze 100 na 150 hodin za rok.

Přesčasy

Zaměstnavatel Vám může nařídit až 150 hodin přesčasů za rok. Jejich celkový rozsah však nesmí překročit v průměru 8 hodin týdně v období nanejvýš 26 týdnů.

Mzda

Mzda má být podle nového Zákoníku sjednána v pracovní smlouvě či kolektivní smlouvě, případně ji zaměstnavatel upraví vnitřním předpisem či mzdovým výměrem. 12 tarifních stupňů s minimálním mzdovým tarifem se mění na 8 skupin prací s nejnižší úrovní zaručení mzdy. Výše minimální mzdy, která je 8000 Kč za měsíc, je stanovena v nařízení vlády z 6.12.2006.

Příslušná mzda má být sjednána před začátkem daného pracovního úkonu. Zaměstnavatel je povinen vydat Vám v den nástupu do práce písemný mzdový výměr. Ten musí obsahovat údaje o způsobu odměňování, termínu a způsobu výplatu mzdy. Mzdový výměr Vám nemusí vydat, pokud výše zmíněné údaje obsahuje již pracovní smlouva.

Zkušební doba

Zkušební dobu může stanovit zaměstnavatel až tři měsíce dlouhou. Musíte ji však sjednat písemně nejpozději v den Vašeho nástupu do zaměstnání.

Výpověď ve zkušební době je z Vaší i druhé strany možná z jakéhokoli (i žádného) důvodu. Nemůžete ji však dostat v prvních 14 dnech pracovní neschopnosti.

Propouštění

Nový Zákoník práce z toho původního převzal pravidlo, že můžete jako zaměstnanec dát výpověď z jakéhokoli (i žádného) důvodu. Zaměstnavatel tak může učinit pouze z důvodů zákonem vymezených, které zůstaly zachovány (např. Zrušení zaměstnavatele či jeho části, změna sídla atd.).

Výpovědní doba je obecně stanovena na 2 měsíce s možností prodloužení (musí být uvedeno např. v pracovní smlouvě).

Na odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku máte nárok při rozvázání pracovního poměru z důvodů organizačních změn zaměstnavatele. Odstupné ve výši nejméně dvanáctinásobku průměrného výdělku pak náleží zaměstnanci, který ukončí pracovní poměr ze zdravotních důvodů pro pracovní úraz, nemoc z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí.

Na odstupné má také nárok zaměstnanec, který zrušil pracovní poměr okamžitě z důvodu, kdy mu zaměstnavatel nevyplatil mzdu (příp. náhradu mzdy nebo jejich část) do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. V zákoně však zatím konkrétní výše odstupného chybí (§67).

Od ledna je pak zrušena povinnost zaměstnavatele hledat ve stanovených případech (např. částečnému invalidnímu důchodci, osamělé matce nezletilých dětí) propouštěnému zaměstnanci nové vhodné zaměstnání, jak tomu bylo dříve.

Úpravy nemocenské platné od 1.1.2008

V souvislosti s návrhem zákona o nemocenském pojištění přinese nový Zákoník nové povinnosti zaměstnavatelům. Ti Vám tak budou od příštího roku v případě nemoci poskytovat náhradu mzdy, nebo platu za prvních 14 dní (pracovní dny a svátky) pracovní neschopnosti.

Zaměstnavatel Vám v případě nemoci zaplatí 30 % průměrného výdělku za první 3 dny a 69 % průměrného výdělku od 4. dne.

Další nemocenskou (od 15. dne) pak bude vyplácet příslušná OSSZ. Za doručení poštou bude účtován poplatek.

Pokusili jsme se zde shrnout všechny důležité změny, které s sebou přináší od ledna 2007 nový Zákoník práce. Doufáme, že Vám náš článek pomůže zorientovat se v těchto novinkách.

Kategorie: Pracovní právo

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Jaké změny přináší Zákoník práce zaměstnancům”

 1. hana napsal:

  dobrý den prosím potřebovala bych vědět jak to udělat když jsem si našla lepší práci,v téhle mně deptá vedoucí,jsem zaměstnána na trvalý prac.poměr do konce roku musím dát dvouměsíční výpověd nebo to jde jinak .Moc děkuji za odpověd´

 2. barbora napsal:

  Dobrý den. jsem na neschopence, a chci podat v práci výpověd! je možné to takto uc’init i když marodím?? nebo se musím nechat uschopnit a poté výpověd podat.. děkuji

 3. Martina napsal:

  Dobry den,dne18.5.2013 mi konci 2. 3-leta rodicovska. Sem zamestnana na dobu neurcitou. Moji sefova skoncila zivnost´Restaurace uz nefunguje.to sem se dozvedela od byvaleho kolegy jinak me sama zamestnavatelka nekontaktovala.Pred 3mesici sem moji sefove volala,ze mi konci rodicovska. ta mi sdelila ze pro me nema praci. a ze zjisti u sve ucetni co a jak.od te doby se mi ozvala 2x. poprve po me chtela neco vedet a podruhe to je pred 14dny mi rekla ze ucetni uz s ni nespolupracuje,ze sama je na pracovnim urade a ze je na tom spatne a nevi co ma delat. myslim ze hraje na city,aby mi nemusela dat odstupne ale ja dala vypoved sama. to nechci.je to prece prekazka na jejich strane ne na me. cekam na jejich vyjadreni ale od te doby me nikdo nekontaktoval.co muzu delat,poradte prosim. kdyz se mi neozvou mam se dostavit do prace i kdyz nevim kam?A kdyby se mi ozvali a dali vypoved pro nadbytecnost a 2mesicni vypovedni lhutou,ktera by platila od 1.6.2013. co bych mela delat od toho19.-31.5.2013,kdyz vypoved plati od 1.6. mela bych jit do prace?dekuji

 4. milan napsal:

  dobry den,jsem evidovan na urade prace penize uz nepobiram,muzu si privydelat na dohodu o praci dekuji

 5. Vladimír napsal:

  je možné měnit úkolovou sazbu(koeficient dle ktereho se vypočítává úkolová sazba) ze strany zaměstnavatele bez jakehokoliv souhlasu zaměstnance?.A započítávají se premie do základní mzdy zaměstnance?.A jde dát výpověď z pracovního poměru i s odstupným pokud se razantně sníží mzda?.Ve smlouvě není napsana vůbec úkolová sazba a jak se vypočítává.

 6. Dana napsal:

  Dobrý den, mám částečný invalidní důchod a chtěla bych odejít z práce z důvodů poslání na práci kterou nemůžu ze zdravotních důvodů dělat. Jestli když udám rozvázání prac.poměru ze zdravotních důvodů jestli mohu odejít z práce hned nebo když budu marodit a dát výpověď v nemocenské a marodit dál a lhůta 2měs. poběží. děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den Dano,
   dobrou variantou by byl odchod na dohodu (nikoliv výpovědí).
   Při výpovědi nemůžete odejít hned, je potřeba počítat s dvouměsíční výpovědní dobou (začíná běžet následující měsíc po doručení výpovědi – např. dnes doručíte výpověď, výpovědní doba začne běžet od 1.8.).

   Pokud budete dávat výpověď, můžete ji podat i během pracovní neschopnosti a lhůta poběží (jinak by tomu bylo, kdybyste vy dostala výpověď od zaměstnavatele).

 7. František napsal:

  Dobrý den
  zaměstnavatel mi nevyplácí příplatky za přesčasovou práci,sobotu a neděli v plné výši.Je možno z tohoto důvodu rozvázat okamžitě pracovní poměr?

  Děkuji za odpověď

  • petra napsal:

   Dobrý den Františku,
   nejdříve bych doporučila zaměstnavatele písemně (doporučeným dopisem s doručenkou) vyzvat ke správnému proplacení přesčasů, vyčíslit dlužnou částku a vyzvat jej k zaplacení.
   Neriskovala bych okamžité zrušení pracovního poměru, protože by případně mohlo být soudně shledáno neplatným.
   V případě, že by nedošlo k nápravě, informujte zaměstnavatele, že se obrátíte na inspektorát práce.
   Případně vše konzultujte s právním zástupcem.

   Riziko neplatnosti zrušení PP by bylo poměrně velké, pokud byste zaměstnavatele dopředu neupozornil na chybu při zúčtování mezd.

 8. andrea napsal:

  Dobrý den,
  mám smlouvu na dobu určitou na 6 měsíců. Když mi zaměstnavatel dá výpověď dřív, pro paragraf 52, náleží mi odstupné, ikdyž ve smlouvě o tom nic není napsáno? Děkuji za rychlou odpověď

  • petra napsal:

   Dobrý den Andreo,
   teroreticky ano, ale záleží ještě na výpovědním důvodu – paragraf 52 je moc široký pojem.

   § 52
   Zaměstnavatel může dát zaměstnanci výpověď jen z těchto důvodů
   a) ruší-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
   b) přemísťuje-li se zaměstnavatel nebo jeho část,
   c) stane-li se zaměstnanec nadbytečným vzhledem k rozhodnutí zaměstnavatele nebo příslušného orgánu o změně jeho úkolů, technického vybavení, o snížení stavu zaměstnanců za účelem zvýšení efektivnosti práce nebo o jiných organizačních změnách,
   d) nesmí-li zaměstnanec podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dále konat dosavadní práci pro pracovní úraz, onemocnění nemocí z povolání nebo pro ohrožení touto nemocí, anebo dosáhl-li na pracovišti určeném rozhodnutím příslušného orgánu ochrany veřejného zdraví nejvyšší přípustné expozice,
   e) pozbyl-li zaměstnanec vzhledem ke svému zdravotnímu stavu podle lékařského posudku vydaného zařízením závodní preventivní péče nebo rozhodnutí příslušného správního úřadu, který lékařský posudek přezkoumává, dlouhodobě způsobilosti konat dále dosavadní práci,
   f) nesplňuje-li zaměstnanec předpoklady stanovené právními předpisy pro výkon sjednané práce nebo nesplňuje-li bez zavinění zaměstnavatele požadavky pro řádný výkon této práce; spočívá-li nesplňování těchto požadavků v neuspokojivých pracovních výsledcích, je možné zaměstnanci z tohoto důvodu dát výpověď, jen jestliže byl zaměstnavatelem v době posledních 12 měsíců písemně vyzván k jejich odstranění a zaměstnanec je v přiměřené době neodstranil,
   g) jsou-li u zaměstnance dány důvody, pro které by s ním zaměstnavatel mohl okamžitě zrušit pracovní poměr, nebo pro závažné porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k zaměstnancem vykonávané práci; pro soustavné méně závažné porušování povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci je možné dát zaměstnanci výpověď, jestliže byl v době posledních 6 měsíců v souvislosti s porušením povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k vykonávané práci písemně upozorněn na možnost výpovědi.

 9. DitaPytlíková napsal:

  Dobrý den měla bych dotaz od 7.října jsem v pracovní neschopnosti (pracovní úraz) zaměstnavatel mi poslal poměrnou část výplaty za měsíc říjen a od OSSZ mi ještě nic nepřišlo.Jak to bude dlouho trvat ,už je konec listopadu a stále nic.Můžete mě kontaktovat i na tel.606821550. Děkuji Pytlíková Dita

  • petra napsal:

   Dobrý den Dito,
   prosím kontaktujte přímo OSSZ – tam jedině můžete získat požadovanou informaci. Ze zkušenosti mohu říct, že někdy má OSSZ s výplatou zpoždění.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.