Kdy může zaměstnavatel snížit mzdu bez souhlasu zaměstnance?

Vydáno 20.únor 2011 v 19:32, redakce, 37 komentáře

Poměrně časté jsou situace, kdy zaměstnanec obdrží nový mzdový výměr s částkou, která jej nepříjemně překvapí. Je možné se bránit? Vše záleží na smlouvě.

Podle Zákoníku práce musí být mzda sjednána, stanovena nebo určena před začátkem výkonu práce, za kterou má tato mzda příslušet. Mzda může být stanovena buď smluvně tzn. dohodou dvou stran (zaměstnance a zaměstnavatele) nebo stanovena jednostranně pouze zaměstnavatelem např. mzdovým výměrem.

Pokud je mzda stanovena v pracovní smlouvě

Pracovní smlouva je dvoustranný dokument, s jeho obsahem při podpisu musí souhlasit obě strany. Pokud je tedy mzda definována přímo v pracovní smlouvě, změna výše mzdy je podmíněna souhlasem obou stran. Výše mzdy se dá upravit dodatkem k pracovní smlouvě. Pokud zaměstnanec nebude s dodatkem souhlasit a nepodepíše jej, je zaměstnavatel povinen vyplácet zaměstnanci mzdu tak, jak byla sjednána v pracovní smlouvě.

Stejně by se postupovalo i v případech, kdy je mzda sjednána v jiném dvoustranném dokumentu nebo v jiné smlouvě. Tato smlouva může upravovat další podmínky pracovně – právního vztahu včetně výše mzdy. Změna této smlouvy je pak opět možná pouze dodatkem podepsaným oběma stranami.

Stejně je tomu i v případě změny kolektivní smlouvy. Pokud odborová organizace zastupující zaměstnance nebude souhlasit se změnou kolektivní smlouvy, smlouva nemůže být změněna a tím ani výše mzdy.

Pokud je mzda stanovena mzdovým výměrem

Mzda nemusí být sjednána přímo v pracovní smlouvě. Podle Zákoníku práce jsou podstatnými náležitostmi pracovní smlouvy pouze druh práce, místo výkonu práce a den nástupu do práce. Mzdu může zaměstnavatel stanovit jednostranným dokumentem, kterým je mzdový výměr. Tento způsob stanovení mzdy je pro zaměstnavatele nejvýhodnější. Mzdu lze nejsnadněji změnit a to bez souhlasu zaměstnance.

Zaměstnavatel je při stanovování výše mzdy limitován zejména minimální mzdou a ustanovením § 110 Zákoníku práce: „Za stejnou práci nebo za práci stejné hodnoty přísluší všem zaměstnancům u zaměstnavatele stejná mzda, plat nebo odměna z dohody.“Z tohoto titulu by se nemělo stát, že zaměstnavatel účelově sníží mzdu jen určitému zaměstnanci.

Zaměstnavatel je povinen v den nástupu do práce vydat zaměstnanci písemný mzdový výměr, který obsahuje údaje o způsobu odměňování, o termínu a místě výplaty mzdy (jestliže tyto údaje neobsahuje smlouva nebo vnitřní předpis). Dojde-li ke změně skutečností uvedených ve mzdovém výměru, je zaměstnavatel povinen tuto skutečnost zaměstnanci písemně oznámit, a to nejpozději v den, kdy změna nabývá účinnosti.

Mzda může být stanovena vnitřním předpisem

Další možností, jak může být mzda stanovena je vnitřní předpis. Z § 305 Zákoníku práce: U zaměstnavatele může vnitřní předpis stanovit mzdová nebo platová práva a ostatní práva v pracovněprávních vztazích, z nichž je oprávněn zaměstnanec. Vnitřní předpis nesmí ukládat povinnosti jednotlivým zaměstnancům. Vnitřní předpis musí být vydán písemně, nesmí být v rozporu s právními předpisy ani být vydán se zpětnou účinností, jinak je zcela nebo v dotčené části neplatný. Zaměstnavatel je povinen zaměstnance seznámit s vydáním, změnou nebo zrušením vnitřního předpisu nejpozději do 15 dnů. Vnitřní předpis musí být všem zaměstnancům zaměstnavatele přístupný.

Jaké máte zkušenosti se snižováním mzdy? Napište nám!

Pozn.: Uvedené údaje jsou aktuální pro rok 2014

Kategorie: Pracovní právo

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Kdy může zaměstnavatel snížit mzdu bez souhlasu zaměstnance?”

 1. Alena Slehoferova napsal:

  Dobry den mam dotaz cerpala jsem 1den dovolene a ze zakladni mzdy me byla odectena urcita castka.bylo mi vysvetleno,ze kdyz cerpam dovolenou snizuje se mi zakladni mzda.dekuji

 2. Alena Boyková napsal:

  Dobrý den, dostala jsem od zaměstnavatele email. že mi snižuje mzdu z dúvodu špatných měsíců pro firmu, U pracovní smlouvy mám dohodu o smluvní mzdě a pracovní náplň kde mám uvedeno:
  Podle pracovní smlouvy ze dne 3.3. 2014 je ujednána touto dohodou smluvní mzda:
  1. Základní (garantovaná) ve výši 12000,- Kč a je rozdělena takto:
  a) 6000,- Kč – administrativní práce a popis práce
  b) 6000,- Kč Obchodní činnost a popis práce
  Potom tam mám stanoveny odměny dle zakázek.
  Peníze mi byly strhnuty ze základní částky 12000,- a email přišel v den, kdy se vyplácí mzda.
  Děkuji

 3. Lenka napsal:

  Dobrý den, moc prosím o radu,
  Každý rok podepisuji u zaměstnavatele pracovní smlouvu ,ale zaměstnavatel vyžaduje podepsat i dohodu o provedení práce- tzv.premiová složka k platu,kde je vymyšlená funkce,kterou v podstatě vůbec nedělám. Tento rok to chci odmítnout podepsat, co mi hrozí když nepodepíšu? Budu mít jen klasickou pracovní smlouvu a nebudou mi přísluśet odměny a prémie? Je vůbec něco takového možné s lidmi uzavírat?děkuji za odpověd.

 4. Eleine napsal:

  Dobrý den,mám prac.smlouvu na dobu neurčitou od r. 2005 s platovým výměrem při hodinové mzdě i při ukolu. Dodnes nemám papírově specifikováno,která platí,pouze na výpl.pásce je uváděna hodinová mzda.
  Za deset let u firmy se mi zvedla mzda na hodinu o 10 Kč. Opět papírově nepodloženo,pouze na výplatnici.
  Nyní hodlá zaměstnavatel základní mzdy opět snižovat. Má na to nárok a co případně mohu dělat . Děkuji.

 5. Jana Dvořáková napsal:

  Dobrý den,potřebovala bych poradit.Přítel pracuje deset let v jedné firmě a ted mu předali nový platový výměr.Snížili mu základ a sebrali prémie.Mě by zajímalo jestli maj nárok hýbat se základem mzdy a ještě to dát lidem 6.11. ale splatnost je 1.10.Jinak je to udané přílohou k pracovní smlouvě.děkuji za odpověd

 6. Zuzana Hubáčková napsal:

  Dobrý den,

  měla bych na Vás dotaz. Již od října r. 2012 dostávám od zaměstnavatele nesmyslné vytýkací dopisy (jeden v říjnu 2012, druhý v březnu 2012). Zaměstnavatel si mne zavolal a vyhrožoval mi, že pokud nepodepíši výpověď dohodou bez odstupného, dostanu výpověď dle § 52 g). Nebylo mi ani umožněno dohodnout si schůzku na následující den spolu s právním zástupcem. Jednoduše mi byl dán „nůž na krk.“ Poté jsem byla půl roku v pracovní neschopnosti a v den nástupu do práce jsem dostala třetí vytýkací dopis a výpověď dle §52 g). Tuto výpověď můj právník napadl s tím, že výpověď byla po formální stránce chybná, považuje ji za neplatnou a trvá na dalším zaměstnávání. Od zaměstnavatele jsem tedy dostala nařízenou dovolenou cca 18 dní. Po jejím ukončení jsem nastoupila do zaměstnávání a dostala jsem další vytýkací dopis téměř totožný s tím předchozím a podepsala další výpověď dle § 52 g). Zaměstnavatel mne nyní po dobu 2měsíční výpovědní lhůty chce přeřadit na jiné pracovní místo (které musí nejdříve vytvořit, tudíž nevím, jakou práci budu zastávat) s tím, že mi zároveň bude snížena mzda. Chtěla bych se proto zeptat, zda pokud obdržím výpověď dle § 52 g), mi může zaměstnavatel bez mého souhlasu plat snížit (platový výměr mám daný pracovní smlouvou).

  Děkuji a s pozdravem

  Hubáčková

 7. maherr napsal:

  Dobrý den:

  Obracím se na Vás s žádostí o poskytnutí informací.

  U firmy jsem zaměstnán více jak 10 let, jako mistr výroby. V březnu tohoto roku mě jednatel firmy převedl na jinou práci – do výroby.
  Mám pracovní smlouvu s dodatkem platového výměru na 65 Kč/hod z roku 11/2011. Poté mi byla hodinová mzda zvýšena na 67 Kč/hod, ale na toto zvýšení od zaměstnavatele nemám žádný doklad (pouze dle výplatního pásku).
  Od dubna 2013 mi byla hodinová mzda snížena opět na 65 Kč/hod bez jakéhokoli dokladu(pouze dle výplatního pásku).

  Proto Vás touto cestou žádám o informace, jak mohu v tomto případě postupovat, nebo zda a jak se mohu bránit, popřípadě i ukončit prac. poměr a za jakých podmínek.

  Děkuji a s pozdravem maherr

 8. Jack napsal:

  Dobrý den přeji.
  Prosím o radu .

  Zaměstnavatel se rozhodl zvýšit mzdy všem zaměstnancům( cca 1000 lidí) o 2%
  A však toto zvýšení podminuje změnou pracovních smluv, na mzdový výměr. Tento mzdový výměr je tedy navýšený oproti stávající pracovní slmouvě o zminované 2%.
  Můj dotaz zní,jestli to není diskriminace. Když to nepodepíšu,budu mít o 2% menší mzdu oproti mim kolegům na rovnaké pozici. Na druhou stranu, ale zůstanu ve vztahu se zaměstnavatelem se starou pracovní smlouvou. Bylo mi řečeno,že další karierní postup bude také podmíněn podepsáním mzdového výměru.
  Děkuji moc za odpověď.
  S pozdravem Hoferek Vladimír

  • hejkal napsal:

   pokud máte mzdu sjednanou nyní v pracovní smlouvě, či v jiné smlouvě musí s její změnou souhlasit obě strany. Tzn. zaměstnavatel i zaměstnanec. Pokud přejdete na mzdový výměr, tak změna mzdy záleží jen na zaměstnavateli. Např. za rok vydá nový mzdový výměr, kde Vám sníží mzdu o 10% a můžete se jít klouzat.

 9. Jarka napsal:

  Jsem duchodce,pracuji za 30kc nekdy za40na hodinu smi si to šef dovolit,pracuji u soukromnika,tam též i bydlím v podnájmu,je to vedene ,jako ubytovaci zařízení,smi si majitel žádat o najem na měsíc dopředu,vyžaduje to jen u někoho.Nic jsem nepodepisovala.Děkuji za odpověd.

 10. Lucie napsal:

  Dobrý den, mám prosbičku, přítel byl obviněn z krádeže v bývalém zaměstnání, kde dělal na dohodu. Je mu vyhrožováno, že to dají na policii, když neuhradí škodu a ještě mu zadrželi výplatu. Mohou si to dovolit? Předem DĚKUJI ZA ODPOVĚĎ.

 11. Martina napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat jestli je možné , aby zaměstanevatel převedl zaměstnance do jiné dceřinné společnosti v zahraničí na půl roku a přizpůsobil jeho plat k platům dělníků v dceřinné společnosti, který je o 30% nižší než ten jeho. Má právo s tím nesouhlasit, když v pracovní smlouvě má napsáno místo výkonu práce v České Republice. Může zaměstnavatel po odmítnutí vystavit zaměstnanci výpověď za porušení kázně.
  Děkuji za odpověď

 12. Marek napsal:

  Dobrý den,e
  v naší firmě nyní zavádějí změny v ohodnocování zaměstnanců nové tarify a ohodnocování). Vše je skonzultováno s odbory a zaneseno v nové kolektivní smlouvě
  Mzda se nyní skládá z bývalého „základu“ a osobního ohodnocení sloučených do jedné sazby. Ve výsledku bychom měli dostat stejně +/-.
  Toto nám předkládají k podpisu, kde je nastavena nová třída.
  Co se stane, když nepodepíšu tyto změny? Vzniká tím zamětnavateli právo na výpověď zaměstnanci?

  Děkuji za odpověď

 13. zbyněk napsal:

  Dobrý den,
  jsem zaměstnán u jedné firmy-pod agenturou. I když mám sjednanou pracovní smlouvu na dobu neurčitou, tak se svým zaměstnavatelem(ne agenturou) sepisuju roční přidělení na mojí pozici. Dnes mi bylo zaměstnavatelem oznámeno, že je možné, že nám budou nuceni snížit plat. Každou změnu mého platu mám řádně podepsanou. Musím podepsat případné snížení platu? Můžou mě kvuli tomu vyhodit? Na kolik odstupných platů má vlastně zaměstnanec nárok. V televizi majitelka firmy prace.cz tvrdila, že je to 5 odstupných platů. Udivilo mě to a tak jsem hledal na internetu. Někde tvrdí 3 a někde 5, tak kolik to tedy je? Děkuji za odpověd

  • petra napsal:

   Dobrý den Zbyňku,
   pokud máte mzdu uvedenou v pracovní smlouvě, pak je možné změnu výše mzdy provést dodatkem ke smlouvě – zde je nutný Váš souhlas.
   Kdybyste dostal výpověď pro některý důvod, který zakládá nárok na odstupné (např. nadbytečnost, organizační důvody), pak se výše odstupného odvíjí ještě od počtu odpracovaných let:
   § 67
   (1) Zaměstnanci, u něhož dochází k rozvázání pracovního poměru výpovědí danou zaměstnavatelem z důvodů uvedených v § 52 písm. a) až c) nebo dohodou z týchž důvodů, přísluší od zaměstnavatele při skončení pracovního poměru odstupné ve výši nejméně
   a) jednonásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
   b) dvojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
   c) trojnásobku jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky,

   d) součtu trojnásobku jeho průměrného výdělku a částek uvedených v písmenech a) až c), jestliže dochází k rozvázání pracovního poměru v době, kdy se na zaměstnance vztahuje v kontu pracovní doby postup podle § 86 odst. 4.
   Za dobu trvání pracovního poměru se považuje i doba trvání předchozího pracovního poměru u téhož zaměstnavatele, pokud doba od jeho skončení do vzniku následujícího pracovního poměru nepřesáhla dobu 6 měsíců.

   Výpovědní doba činí dva měsíce. Někdy zaměstnavatelé přistupují k tomu, že navrhnou zaměstnanci okamžitý odchod na dohodu s tím, že vyplatí odstupné ve výši 5 průměrných výdělků (3 za odstupné + 2 za výpovědní dobu).

   • zbyněk napsal:

    U této firmy pracuji 9 let. Od začátku mám smlouvu na dobu neurčitou. První cca 4 roky bylo vše normální. Pak jsme každý rok museli podepsat smlouvu o dočasném přidělení na pracoviště-údajně kvůli tomu, že jsme agenturní pracovníci a musí to tak ze zákona být. Chápu tedy správně, že i kdyby mi chteli snížit plat dodatkem ke smlouvě, nemusím tento dodatek podepsat a nic mi nehrozí? Ještě se zeptám. Může si zaměstnanec v pracovní době číst soukromý mail? Děkuji za odpověď

 14. jana napsal:

  Dobry den, v dusledku organizacnich zmen dochazi k presunu zamestnancu z jedne pozice na druhou a castecne se meni napln prace. Muze s timto zamestnanec nesouhlasit? Pokud zamestnavatel bude na svem trvat, co z toho muze mit zamestnanec za nasledky?Pokud bude propusten, ma narok na odstupne?
  Dekuji moc

  • petra napsal:

   Dobrý den Jano,
   pokud je přesun v rámci náplně práce uvedené v pracovní smlouvě, pak je to možné nařídit.
   Pokud by přesunem došlo ke změně vyžadující i změnu pracovní smlouvu, nemusí na to zaměstnanec přistoupit. Pak by mohl být propuštěn pro organizační důvody – v tomto případě vzniká nárok na odstupné.

 15. irena napsal:

  Dobry den.Mam pracovni pomer na dobu neurcitou.Precuji v rekreacnim zarizeni,ktere je v zimnich mesicich nedostupne.Z tohoto duvodu bylo rozhodnuto,ze v prosinci,lednu a unoru nebudeme chodid do zamestnani.Toto ujednani je v pisemne forme.Ustne jsme se dohodli,ze kdyby bylo potreba v techto trech mesicich jit do prace,tak nas pan vedouci bude informovat.Na zaklade toho jsem pana vedouciho seznamila se vsemi dostupnymi kontakty mam na mysli telefon,email,mobil i mobil meho rodinneho prislusnika.Bohuzel kolegine byly vyzvany ,aby nastoupily do prace,ale me zapomel pan vedouci informovat.Ja jsem se tuto informaci dozvedela,az za mesic,kdyz jsem se ptala proc mi byla tak moc kracena mzda.Muzu se nejakym zpusobem branit.Na ci strane je vina.A jeste by me zajimalo,jestli zamestnavatel muze dat zamestnanci vyplatni pasku s pulrocnin zpozdenim.Dekuji Irena

  • petra napsal:

   Dobrý den Ireno,
   výplatní pásku byste měla dostat každý měsíc:
   § 142
   (5) Při měsíčním vyúčtování mzdy nebo platu je zaměstnavatel povinen vydat zaměstnanci písemný doklad obsahující údaje o jednotlivých složkách mzdy nebo platu a o provedených srážkách. Na žádost zaměstnance předloží zaměstnavatel doklady, na jejichž základě mzdu nebo plat vypočetl.

   Ústní dohoda nemá stejnou váhu jako písemná. Je to vždy tvrzení proti tvrzení. Pokud zaměstnavatel dodržel písemnou dohodu mezi Vámi, pak se asi nedá nic dělat.
   Obecně ale platí, že pokud pro Vás zaměstnavatel nemá práci, jedná se o překážku na straně zaměstnavatele:
   § 208
   Nemohl-li zaměstnanec konat práci pro jiné překážky na straně zaměstnavatele, než jsou uvedeny v § 207, přísluší mu náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.

 16. Renáta napsal:

  Dobrý den,

  přítel má mzdu stanovenou v pracovní smlouvě. Nyní to vypadá, že dostane novou pracovní smlouvu, ve které bude upravena fixní a variabilní složka tak, že to pro něj bude méně výhodné. Pokud nebude s novou smlouvou souhlasit, zůstávají platové podmínky stejné, že? Může jej zaměstnavatel kvůli nepodepsání nové smlouvy propustit? Měl by právo na odstupné?

  Děkuji za radu.

  • petra napsal:

   Dobrý den Renáto,
   ano, pokud přítel nepodepíše dodatek ke smlouvě, zůstanou stejné podmínky. Zaměstnavatel může pak teoreticky dát Vašemu příteli výpověď např. pro organizační důvody.
   Odstupné v tomto případě náleží, ale od ledna letošního roku závisí na počtu odpracovaných let takto:
   a) jednonásobek jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval méně než 1 rok,
   b) dvojnásobek jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky,
   c) trojnásobek jeho průměrného výdělku, jestliže jeho pracovní poměr u zaměstnavatele trval alespoň 2 roky

 17. Marek napsal:

  Dobrý den před měsícem jsem ukončil pracovní poměr byl ukončen mím zaměstnavatelem po skušební době.Poštou mě přišla výplatní páska ale mzda na účet ne.Kontaktoval jsem bývalého zaměstnavatele a ten mě zdělil že nemám na mzdu nárok prý jsem pokazil zakázku a měl jsem hmotnou zodpovědnost. V době zaměstnání mě nikdo neseznámil s pokaženou zakázkou .Nevím zda má bývalý zaměstnavatel nárok mě zadržet výplatu.Prosím poraďte co mám dělat děkuji Marek

 18. Jarek napsal:

  Dobrý den
  Mám smlouvu na dobu neurčitou a podepsaný platový výměr a placený jsem od kusu.
  Minulý týden nám zaměsnavatel dal nový Plat výměr s tím,že „to tak bude“ částka je zhruba o 40 procent nišší.Zajímalo by mně zda má na to bez mého souhlasu(podpisu)právo.
  A další věc,zaměstnavatel nás nutí udělat práci do 14 dnů od přijetí zakázky.
  To znamená pravidelně50-70hodin týdně klidně i pul roku v kuse.Pokud se ozveme,tak je nam „doporučeno“odejít.Nechci dělat zaměstnavateli problémy s úřady,protože vím,že by je pak udělal mně.
  Nevím,kde a jak se bránit.
  Diky za radu.

  • petra napsal:

   Dobrý den Jarku,
   pokud máte mzdu stanovenou mzdovým výměrem, může jej zaměstnavatel změnit.
   Bohužel mě nenapadá způsob, jak se bránit, pokud nechcete přesčasy řešit „přes úřady“.

 19. Jana napsal:

  Dobrý den,
  dotaz na postup a oprávnění zaměstnavatele a má práva:mám prac. smlouvu na dobu neurčitou, řešenou před rokem jako předsmlouvu a poté smlouvu / byla jsem při změně zaměstnání a nabídky pozice mile překvapena /.Po roce, po čerpání 13 dní řádné dovolené / na státnicové zkoušky / jsem se vrátila a byla jsem bez místa – majitel se rozhodl, že si vedoucího obchodu bude vykonávat sám.Nebyla žádná výtka, nesrovnalost, nesplněný úkol, dokonce ani pokles v prodejích, naopak – v dnešní době 30% nárust díky specializaci a zakázkám….O tomto svědčí i celý rok plný výše platu i odměny…rozhodnutí nastalo přes noc s vyjádřením, že mám „být rozumná“ a podepsat dohodu k ukončení ze dne na den, bez nároku na jakékoliv odstupné..což jsem samozřejmě neudělala.Důvod – můj moc vysoký plat / 55 000,- / a vyjádření, že si to bude dělat majitel sám…..po naší neshodě s podpisem mi byla vyplacena mzda o 35000,- Kč nižší….ve výši 20 000,- Kč / .nyní mi mzda dosud nepřišla….běžný termín k 15. dni v měsíci,co mohu dělat??Mé místo se skutečně ruší, byla dána i výpověď z prostor, kde běží výpověď….ráda upřesním.Díky moc za radu.

  • petra napsal:

   Dobrý den Jano,
   záleží, jak máte stanovenou mzdu v pracovní smlouvě – za určitých okolností (viz článek) může zaměstnavatel jednostranně mzdu snížit.
   Mzda je splatná po vykonání práce, a to nejpozději v kalendářním měsíci následujícím po měsíci, ve kterém vzniklo zaměstnanci právo na mzdu nebo plat nebo některou jejich složku. Pokud by tedy nedošlo k vyplacení mzdy do 15. dalšího měsíce, bylo by možné okamžitě zrušit pracovní poměr s nárokem na odstupné.

   Co se týká odstupného, pokud dostanete výpověď pro § 52a,b,c máte nárok na odstupné ve výši nejméně trojnásobku průměrného výdělku (výpovědní doba dva měsíce).

   § 56 Okamžité zrušení pracovního poměru zaměstnancem
   Zaměstnanec může pracovní poměr okamžitě zrušit jen, jestliže,
   b) zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti (§ 141 odst. 1).

   Případně zde je řešen podobný dotaz: http://kariera.ihned.cz/c1-46482800-snizeni-platu-ve-vypovedni-lhute-a-jeho-vliv-na-vypocet-odstupneho-a-podpory-v-nezamestnanosti

 20. Inka napsal:

  Pracuji na jedné známé VŠ na pozici 9.tř., mám na starosti vnější vztahy, nástupem nové tajemnice mi byla změněna tř. na 8., s tím, že takový plat měli i na přírodovědné fakultě, odkud k nám tajemnice přešla. Byla jsem předvolána před děkana a bylo mi to oznámeno jako fakt, nic se mnou nebylo konzultováno, nikdo mi neupozornil, navíc v době nástupu jsem neměla a do doby, než mi předložili snížení ani náplň práce. Navíc tuto náplň jsem jim sama sepsala u příležitosti jiné akce. Plat byl snížen pouze mne. Mám skvělé výsledky, firmy jsou spokojeny, mám několik pochval v emailech od firem, přesto se mnou bylo takto jednáno.Bylo mi řečeno, že nemám nárok, že by se něco změnilo, protože děkan si může dělat co chce. Jsem znechucena tímto jednáním, protože moje peníze byly právě této tajemnici přidány na platě. Můžu se nějak bránit?

 21. bob napsal:

  Tento týden se mě stalo to samé a jsem ted v pasti,podporu jsem zrušil a ted nedostanu slíbený plat.Počkám kolik dostanu první měsíc a pak do tří měsíců bud odstoupím,nebo zkusím ještě vyjednat jiné podmínky.

 22. Jarmila napsal:

  Zdravím, možná to sem nepatří. Přítel v r.2010 a právě teď od pondělí 14.3.2011 změnil zaměstnání. Postupy firem jsou shodné. V inzerátu uvádějí výši nástupního platu, ještě při osobní návštěvě a pohovoru stále slibují nabízené Kč. A v den nástupu do nového zaměstnání NIC ze slibovaného neplatí. Pracovní smlouva je sepsána na absolutně jiné, samozřejmě menší, Kč. A co člověku v tuto chvíli zbývá udělat, když nemá ani nárok na podporu?

  • petra napsal:

   Dobrý den Jarmilo,
   bohužel důležitý a směrodatný je údaj v pracovní smlouvě. Mrzí mne, že jste měli s přítelem v tomto ohledu špatné zkušenosti, přesto se musím zaměstnavatelů trošku zastat – většina firem je seriózních a tyto praktiky nepoužívají. Spíš jste měli smůlu. Uvidíte, že pokud vytrváte, najdete dobré místo i vy.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.