Mzdy a platy aneb Práce v soukromém a veřejném sektoru

Vydáno 2.březen 2009 v 11:00, Michaela Pličková

Nejste si jistí, jaký je rozdíl mezi mzdou a platem, jak se určuje výše odměny u soukromých a státních zaměstnanců, co říkají zákony a jak vysoká je minimální mzda? Co jsou to platové třídy, stupně a tarify? Co obnáší pracovat pro stát? Tento článek je určen přímo vám.

Státní zaměstnanci.Nejvýznamnějším rozdílem mezi zaměstnáním ve veřejném sektoru a zaměstnáním u soukromého subjektu je způsob určování výše odměny. Zatímco soukromí zaměstnavatelé jsou při stanovování mzdy pouze částečně omezeni zákony, státní úředníci a další veřejní pracovníci dostávají plat podle striktně daných pravidel.

U soukromníka

Odměně v soukromém sektoru říkáme mzda. Její dolní hranici stanovuje stát takzvanou minimální mzdou, která v současnosti činí 8 500 Kč měsíčně, což je přibližně 50,60 Kč za hodinu. Horní hranici mezd stát nijak neomezuje.

Stát také upravuje mzdu ve specifických podmínkách, například přesčasy nebo práci o víkendech a o státních svátcích.

Výši vyplácené mzdy tedy stanovuje zaměstnavatel s ohledem na druh a kvalitu odváděné práce a v kontextu pracovního trhu (za jeden druh práce nabízí většina zaměstnanců podobný plat). Více o stanovování výše mzdy se můžete dočíst zde.

Veřejná sféra

Mezi veřejné zaměstnance patří státní úředníci, ale i učitelé, hasiči, nebo například lékaři. Odměna státních zaměstnanců je jasně stanovena zákonem. Všichni tito lidé dostávají plat, a to v závislosti na tzv. platovém tarifu.

Platový tarif

Je určen platovou třídou a platovým stupněm.

Platová třída se určuje podle odpovědnosti, složitosti a namáhavosti vykonávaného povolání a pro jednotlivé pracovní pozice ji určuje zákon (viz Zákoník práce). V současnosti existuje 16 platových tříd a každá z nich má určité kvalifikační předpoklady, především stupeň dosaženého vzdělání.  Do desáté a vyšší třídy se tak například dostanou pouze vysokoškolsky vzdělaní pracovníci.

Platový stupeň závisí na délce praxe (tzn. výkonu povolání, vojenské služby, nebo péče o dítě).

Minimální mzda

I výše platu je stanovena s ohledem na minimální mzdu. Následující přehled ukazuje, jaká je minimální možná částka v každé platové třídě.

  • 1.  –  6 500       6.   –  9 830         11.  –  14 780        16. –   22 200
  • 2.  –  7 110       7.   –  10 660       12.  –  16 020
  • 3.  –  7 110       8.   –  11 570        13.  –  17 370
  • 4.  –  8 350       9.   –  12 550       14.  –  18 850
  • 5.  –  9 060       10. –  13 620       15.  –  20 470

Další příplatky

Kromě platu stanoveného tarifem mohou státní úředníci dostávat další příplatky. Osobní ohodnocení, které se odvíjí od schopností a pracovního nasazení zaměstnance, významná ohodnocení při mimořádných událostech a další příplatky, které se odvíjí od specifických podmínek dané pracovní pozice (příplatek za riziko apod.).

Údaje jsou aktualizované k 19.8.2014.

Kategorie: Pracovní právo

Štítky: , , , , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.