Nejčastější prohřešky zaměstnavatelů proti zákoníku práce

2018-08-23 15:51:12, redakce, Pracovní právo, Pro zaměstnance

Už se Vám někdy stalo, že ve firmě není práce a šéf Vám nařídí čerpat dovolenou? Máte pravidelně přesčasy? Šéf Vám nezaplatil slíbené peníze? Přinášíme přehled nejčastějších případů porušování zákoníku práce.

Neustálé přesčasy

Přesčasy mají sloužit pro pokrytí nečekaných událostí - podle dikce zákoníku práce lze práci přesčas konat jen výjimečně a jen z vážných provozních důvodů. Přesčasy konané každý pátek od 16- 19:00 tomu tedy vůbec neodpovídají. Pokud zaměstnavatel pochybení neuzná a přesčasy bude nařizovat i nadále, je možné se obrátit na oblastní inspektorát práce.

Nezaplacené přesčasy

Za práci přesčas přísluší zaměstnanci mzda a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, případně je možnost dohodnout se zaměstnavatelem na poskytnutí náhradního volna místo příplatku (za jednu hodinu přesčasu jedna hodina volna). Dejte si pozor při podpisu pracovní smlouvy, abyste nepodepsali ustanovení o tom, že případná práce přesčas je již zahrnuta v základní mzdě.

Není práce - vezměte si dovolenou

Pokud ve firmě nastane situace, že není práce z provozních důvodů (například porucha stroje nebo zařízení, chybějící materiál, storno zakázky, nepřízeň počasí) jedná se o překážky v práci na straně zaměstnavatele. Rozhodně není v pořádku situaci řešit nařízením čerpání dovolené, ale přísluší náhrada mzdy (nejméně 60 % průměrného výdělku při nepřízni počasí, nejméně 80 % průměrného výdělku pro poruchy na zařízení, ostatní případy až 100 %) Zaměstnavatel sice může nařídit dovolenou, ale musí ji oznámit nejméně 14 dnů předem, takže pro tyto situace to rozhodně platit nebude.

Návštěva lékaře - vezměte si dovolenou

Někteří zaměstnavatelů požadují, aby zaměstnanci čerpali dovolenou, když jdou k lékaři. Na to zaměstnavatel právo nemá - pokud dbáte, aby návštěva lékaře zasáhla co nejméně do pracovní doby a mimo pracovní dobu vyšetření provést nelze, máte nárok na poskytnutí placeného volna.

Peníze bez papírů

Nepřistupte na to, že Vám Šéf bude vyplácet část mzdy tzv. na ruku. Je to nevýhodné z několika důvodů:

Kam se obrátit

Se všemi podněty se můžete obrátit na státní úřad inspekce práce: http://www.suip.cz/