Od 1. ledna 2008 přichází změny ve vyplácení nemocenské

Vydáno 15.květen 2008 v 12:06, Michaela Pličková, 2 komentáře

Dnes již minulou vládou byl přijat nový zákon upravující systém nemocenského pojištění. Jedná se o reformu vyplácení nemocenských, která má státu ušetřit miliardy korun. Od ledna 2008 marodíme první tři dny zadarmo.

Platnost některých zásadních částí zákona, mezi něž patří například to, že prvních 14 dní nemocenské by měli platit samotní zaměstnavatelé bez přispění státu, byla odložena až na rok 2009. Od 1. ledna 2008 nás přesto čekají některé změny. Nejcitelnější z nich je, že nemocenská bude vyplácena až od 4. kalendářního dne stonání.

Krátká chřipka se nevyplatí

Doposud bylo nemocnému vypláceno za první tři dny nemoci 25 procent denního vyměřovacího základu (hrubý příjem zaměstnance na jeden kalendářní den, vypočítáváno z 12 kalendářních měsíců předchozího roku, redukováno určitým procentuálním výměrem dle dne nemoci), maximálně však 160 korun. Od čtvrtého dne dostával zaměstnanec 69 procent vyměřovacího základu, nejvýše ovšem 441 Kč. Od patnáctého dne nemoci činila maximální vyplácená částka 479 korun.

Od ledna roku 2008 je ale nemocenská vyplácena až od 4. kalendářního dne trvání nemoci. Budete-li stonat kratší dobu, žádné peníze Vám tedy vyplaceny nebudou. Budete-li ale na pracovní neschopnosti déle než dva měsíce, v porovnání s dřívějškem si polepšíte.

Zároveň se od nového roku změní způsob redukce vyměřovacího základu.

Pro vyplácenou nemocenskou platí:

  • 4. až 30. kalendářní den pracovní neschopnosti: 60 procent denního vyměřovacího základu (max. 384 Kč)
  • 31. až 60. kalendářní den pracovní neschopnosti: 66 procent denního vyměřovacího základu (max. 422 Kč)
  • Od 61. kalendářního dne pracovní neschopnosti: 72 procent denního vyměřovacího základu (max. 461 Kč)

Zkrácení ochranné lhůty

Ochranná lhůta je doba po skončení prac. poměru (např. změna zaměstnání, výpověď), během které má nemocný člověk právo na vyplácení nemocenské dávky. Dříve byla tato lhůta 42 dní (pracoval-li člověk pro zaměstnavatele kratší dobu, pak rozumíme ochrannou lhůtou tolik dní, kolik zaměstnavatel odpracoval).

K 1. lednu dochází k podstatnému zkrácení ochranné lhůty ze 42 na sedm dní. Během této doby člověk také nově ztrácí nárok na podporu při ošetřování člena rodiny.

Platnost starého a nového systému

Pokud onemocníte před 1. lednem 2008 a Vaše pracovní neschopnost potrvá i po 31. prosinci 2007, Vaše nemocenská bude vypočítávána podle současného systému až do skončení této neschopnosti. Následující nemocenská již bude vyměřována dle nových pravidel.

Stejně to je i s ochrannou lhůtou. Vznikne-li před koncem roku a potrvá-li i po 31. prosinci 2007, bude stanovena podle dnes platících zásad – bude tedy dvaačtyřicetidenní.

Přehled nejdůležitějších změn

  • Nemocenská bude vyplácena od čtvrtého kalendářního dne pracovní neschopnosti
  • Vyplácené nemocenské budou nižší (redukce denního vyměřovacího základu, snížení procentuálního výměru dávky z vyměřovacího základu)
  • Ochranná lhůta bude zkrácena ze 42 dní na 7 dní

Další informace o nemocenském pojištění, jeho výpočtu a chystaných změnách, se můžete dočíst na portálu ministerstva práce a sociálních věcí.

Změny od roku 2011 najdete zde.

Share

Kategorie: Pracovní právo

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Od 1. ledna 2008 přichází změny ve vyplácení nemocenské”

  1. Věra napsal:

    Nastoupila jsem do práce na smlouvu na dobu určitou a jsem ve zkušební době. Mám nárok na nemocenskou

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2019 KARIERA.CZ s.r.o.