PRÁCE V DŮCHODU

Vydáno 12.březen 2018 v 10:31, redakce

V dnešní době přibývá stále více lidí, kteří i po přiznání starobního (škaredé slovo) důchodu zůstávají ekonomicky aktivní. Pokud se Vás tato situace také týká, nabízíme přehled, jaké jsou podmínky a jak platit sociální a zdravotní pojištění.

Není divu, že dnes tolik důchodců pracuje. Lidé po šedesátce jsou často v lepší fyzické kondici než byla předchozí generace, mnoho z nich pracovalo rádo a představa, že už nebudou „užiteční“ jim příjemná rozhodně není. Prostě se ještě na důchod necítí.

Typická je tato situace u podnikatelů, kterým se myšlenka odpočinku ani trochu nezamlouvá. Nebo lékaři – tam je opravdu problém, že často ani nemají svou praxi komu předat. Představa, že pacienty nebude mít kdo ošetřovat jim nedovolí odejít a zůstávají i do vysokého důchodového věku.

PRÁCE V ŘÁDNÉM DŮCHODU

Dobrá zpráva pro všechny – od 1.1.2010 je možné  po přiznání starobního důchodu pracovat a pobírat důchod v plné výši bez ohledu na to, o jakou výdělečnou činnost jde a v jakém rozsahu je vykonávána.

Výdělečná činnost v důchodovém věku  (resp. splnění podmínek nároku na starobní důchod) ovlivňuje výši důchodu takto:

  • pokud důchod vůbec nepobíráte – za každých 90 kalendářních dnů se zvyšuje o 1,5 % výpočtového základu
  • při poloviční výši důchodu (lze pobírat na základě žádosti)  – za každých 180 kalendářních dnů výkonu výdělečné činnosti o 1,5 % výpočtového základu
  • pokud pobíráte starobní důchod v plné výši, zvyšuje se procentní výměra důchodu za každých 360 kalendářních dnů o 0,4 % výpočtového základu

Dobře si vše propočtěte vzhledem ke své výši důchodu, ale obecně se nám jeví nejvýhodnější čerpat plný důchod a k tomu využít pouze  nejnižší zvýšení výpočtového základu.  O zvýšení důchodu lze však požádat pouze v případě, že z příjmu bylo odváděno sociální pojištění – tedy ne u dohod o provedení práce do 10000 Kč měsíčně.

Práce v souběhu s důchodem se zdaňuje stejným způsobem, jako byste důchod nepobírali. Lze uplatnit základní slevu na poplatníka. Jednu drobnou odlišnost přesto najdeme – při výpočtu zdravotního pojištění nemusí být dodržen minimální vyměřovací základ (ale pouze u hrubého výdělku do maximální výše 12 200 Kč).

Kdy dosáhnete důchodového věku si můžete ověřit zde.

PŘEDČASNÝ DŮCHOD – TAM JE OMEZENÍ

Pokud už byste měli věkově nárok na předčasný starobní důchod, ale stále vykonáváte výdělečnou činnost nebo pobíráte podporu v nezaměstnanosti případně podporu při rekvalifikaci, není možnost souběžné výplaty předčasného starobního důchodu.

Takže je potřeba si promyslet, zda požádáte o předčasný důchod nebo budete registrováni na úřadu práce nebo samozřejmě budete dále pracovat. Pokud máte nárok na podporu v nezaměstnanosti, je lépe dočerpat podporu a teprve poté zažádat o předčasný důchod, je to výhodnější.

Přesto možnost přivýdělku v předčasném důchodu existuje – na dohodu o provedení práce s měsíční odměnou do 10 000 Kč. Tato DPP nezakládá účast na důchodovém a nemocenském pojištění, proto se jí výše uvedené netýká. Stejně tak i dohoda o pracovní činnosti do částky 2499 Kč měsíčně. 

Share

Kategorie: Pracovní právo, Pro zaměstnance

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2018 KARIERA.CZ s.r.o.