Pracovní smlouva

Vydáno 4.duben 2012 v 20:00, redakce, 23 komentáře

Vyhledali jste si pracovní nabídku, která Vás zaujala. Zúčastnili jste se výběrového řízení, které jste úspěšně zvládli a také jste dostali zprávu (telefonát, email) o tom, že jste přijatí. Domluvili jste se na datu, kdy se poprvé dostavíte do nového zaměstnání. K úspěšnému vzniku pracovního poměru chybí už jen podepsat pracovní smlouvu.

Ujistěte se, že smlouva obsahuje všechny náležitosti.

Každý z nás má obecnou představu o tom, co by mělo a naopak co by nemuselo být v pracovní smlouvě uvedeno. Některé naše předpoklady nejsou zcela správné. Patříte-li mezi ty, kteří si nejsou naprosto jisti, co všechno má pracovní smlouva skutečně obsahovat, raději si před jejím podpisem tyto informace ověřte.

Co stanovuje zákon

Pracovní smlouva musí být uzavřena písemně a totéž platí o změně pracovní smlouvy a o odstoupení od ní. Každá smluvní strana (tj. zaměstnanec a zaměstnavatel) musí obdržet jedno vyhotovení pracovní smlouvy.

§ 34 odst. 1 zákoníku práce stanovuje jako povinné náležitosti smlouvy:

 • druh práce, který má zaměstnanec pro zaměstnavatele vykonávat
 • místo nebo místa výkonu práce, ve kterých má být práce vykonávána
 • den nástupu do práce

Z formálního hlediska smlouva samozřejmě musí dále obsahovat:

 • označení zaměstnavatele i zaměstnance
 • podpisy obou stran
 • datum podpisu smlouvy apod.

Co smlouva může a nemusí obsahovat

 • Výše mzdy (hodinová, může být i úkolová). Do pracovní smlouvy je dobré výši mzdy uvést. Pokud je totiž mzda stanovena mzdovým výměrem, může zaměstnavatel její výši měnit i bez souhlasu zaměstnance.
 • Práce na dobu určitou/neurčitou (není-li uvedeno, na jak dlouhou dobu je zaměstnanec přijímán – tzn. doba určitá, automaticky se jedná o dobu neurčitou)
 • Definice pracovní pozice (základní pracovní povinnosti)
 • Délka zkušební doby (ze zákona maximálně tři měsíce, 6 měsíců u vedoucího zaměstnance)

Práva a povinnosti zaměstnavatele a zaměstnance

Zaměstnavatel je povinen seznámit zaměstnance s pracovními podmínkami, s platem, přidělovat mu práci podle uzavřené smlouvy, zajistit dostatečnou bezpečnost práce, brát ohled na kolektivní smlouvu (tj. smlouva kolektivu zaměstnanců – odbory se zaměstnavatelem, uzavírá se na rok, u velkých podniků).

Zaměstnanec je povinen osobně vykonávat práci dle uzavřené smlouvy, dodržovat kázeň na pracovišti, zásady bezpečnosti práce a pokyny zaměstnavatele.

Od pracovní smlouvy může zaměstnavatel odstoupit
Pokud zaměstnanec nenastoupí do práce, je zaměstnavatel oprávněn od pracovní smlouvy odstoupit.

Zkušební doba

Je-li sjednána zkušební doba, nesmí být delší než
a) 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru
b) 6 měsíců po sobě jdoucích ode dne vzniku pracovního poměru u vedoucího zaměstnance.

Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce. Musí být sjednána písemně.

Sjednaná zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována. O dobu celodenních překážek v práci (například pracovní neschopnost), pro které zaměstnanec nekoná práci v průběhu zkušební doby, a o dobu celodenní dovolené se však zkušební doba prodlužuje.

Pozn.: Údaje jsou platné pro rok 2014

Kategorie: Pracovní právo

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Pracovní smlouva”

 1. Lucie napsal:

  |dobry den chtela bych se zeptat plati nam stara smlouva kdyz od dubna se nam zmenila reditelka. Nove smlovy nebyly vyhotoveny. dekuji za odpoved

 2. lukas napsal:

  Dobry den prosim o radu.K 31.12 2016 mi koncila pracovni smlova kterou mi zamestnavatel prodlouzil od 1.1 2017 na dobu neurcitou kterou jsem podepsal,jenze ja ji ted prodlouzit nechci protoze jsem si nasel lepsi zamestnani.Vubec nevim co mam delat timto prosim o radu.Dekuji.

 3. Majka napsal:

  Pracuji ve škole od roku 1998. Pracovní smlouvy dvě na neurčito. Měla jsem pracovní úraz v září. Jsem na neschopnosti. V říjnu přišel ředitel ať mu podepíšu novou pracovní smlouvu, důvod: změna názvu školy. Nástup práce od 1.9.2016. Já mu to podepsala. Takže stará smlouva už asi neplatí? Pravděpodobně se chtěl jistit, aby neplatil odstupné. Lze něco s tím dělat, napadnout podepsanou smlouvu? Děkuji

 4. Lubomír napsal:

  Dobrý den, potřebuji poradit. Pracovní poměr byl uzavřen na dobu určitou do 30.9.2015 a zaměstnanec dopředu avizoval, že nechce dále v pracovním poměru pokračovat, načež byl ředitelem přemluven, aby vypomohl na nejbližší akci, kdy s tímto zaměstnanec souhlasil, s tím, že ředitel sliboval, že nabídne zajímavější podmínky, za kterých by se mohlo pokračovat dál, což se však nestalo (zaměstnanec byl od ukončení pracovní smlouvy na dobu určitou, vypomoci pouze jedenkrát), po této výpomoci zaměstnanec potvrdil své rozhodnutí v pracovním poměru dále nepokračovat. Na toto mu bylo ředitelem sděleno, že pracovní poměr automaticky přešel, bez jakéhokoliv dodatku, či předchozího uvedení v původní smlouvě, na pracovní poměr na dobu neurčitou s dvouměsíční výpovědní lhůtou. Je možno se proti tomuto bránit? Je zaměstnanec povinen pokračovat dále v pracovním poměru do uplynutí avizované dvouměsíční výpovědní lhůty, když má za to, že pracovní poměr skončil dnem 30.9.2015, jak je uvedeno ve smlouvě? Děkuji za brzkou odpověď.

 5. Květa napsal:

  Dobrý den. Potřebuji poradit. Manželovi byla 2 měsíce po nástupu do prace přerušen pracovní poměr pro nedostatek práce a to pouze ústní formou, nyní žádáme o hypotéku a potřebujeme potvrzení o příjmech. V účtárně mu ale vypsali datum nástupu až po přerušení. Myslím si správně, že pokud nedostal novou pracovní smlouvu, platí původní datum podpisu smlouvy?
  děkuji za odpověď

 6. Petr napsal:

  Dobrý den potřebuji poradit v práci dávám vypověd a a rovnou nastupuji do jiné. jak je to s dovolenou mám si jí dovybrat a pak dostanu novou u nového zaměsnavatele či si jí musim nechat abych jí měl i dalším zaměstání k dispozici? děkuji za odpověd

 7. Zlata napsal:

  Dobrý den, prosím o radu, pokud je v Pracovní smlouvě uvedeno:
  “ Pracovní poměr vzniká dne: ………… “
  a není u toho napsáno, že je to i den nástupu, je tato Pracovní smlouva platná? Jde mi o to, jestli by to mohl někdo zpochybnit. Děkuji

 8. Jana napsal:

  Dobrý den, mám pracovní smlouvu na dobu neurčitou, ale na vedoucí funkci se mnou sjednává zaměstnavatel smlouvu opakovaně na rok. V tomto případě je také počet smluv nebo let omezen nebo ne. Děkuji za odpověď J

 9. Martin Kadleček napsal:

  dobrý den,chtěl jsem se zeptat na Platnost pracovní smlouvy s podpisem ale bez razítka.Majitel firmy my dal smlouvu kterou podepsal ale vymlouvá se na razítko,že ho ztratil atd.tak jestli na smlouvě stačí jen podpis bez razítka aby byla platná děkuji

 10. Lenka napsal:

  Dobrý den!

  Potřebovala bych malou informaci. Od 17.září jsem nastoupila do práce. Smlouvu mám podepsanou na dobu určitou, konkrétně do 31.10.2012, ve zkušební době nejsem, ale jsem v zaměstnání jako záskok za jednu paní, která onemocněla. Dnes (27.9.2012) jsem se doslechla, že by ta paní měla v pondělí, 1.10.2012, znovu nastoupit. Vzhledem k tomu, že jsem tady jenom na záskok, je mi jasné, že si mě tady zaměstnavatel nenechá. Co mohu očekávat, když od pracovní smlouvy bez zkušební doby odstoupí zaměstnavatel??? Děkuji a přeji hezký den

  • Qee napsal:

   Dobrý den Lenko,
   Vaše smlouva je na dobu určitou, a tudíž, i když se vrátí do práce zaměstnankyně, která byla nemocná, na délce Vaší smlouvy to nic nemění. Končí dnem 31.10.2012. Zaměstnavatel Vás může převést na jiné pracovní místo – s Vaším souhlasem. Nebo Vám nařídí čerpání dovolené-pokud na ni máte nárok. Jinak budete na tomto pracovním místě měsíc pracovat dvě.

 11. Beruska napsal:

  Dobrý den,

  měla bych k Vám dotaz. Pracuji jako pokojská na hotelu, mám to tak uvedené ve své pracovní smlouvě. Nyní mne zaměstnavatel nutí, abych podepsala zpětně pracovní náplň, ve které je i uvedeno, že budu vykonávat takovou práci, jakou mi nařídí – ředitel hotelu. Je možné, aby mi nařizoval, abych dělala cokkoliv – práci za uklizečku, za servírku,pomocnou sílu do kuchyně,….?
  Jinak jsem se chtěla zeptat na pracovní oděv, dostala jsem dlouhé černé kalhoty a také teplé černé triko. Zaměstnavatel nám slíbil, že nám dá na léto letní verzi tohoto oblečení a bohužel to nedodržel. Teď mne nutí, abych v pravé poledne v těch vedrech na střeše umývala za uklizečku okna, nýbrž má údajně závratě a nemá nic podloženého ani od lékaře, a musím to dělat v tom teplém oblečení.
  Také jsem se chtěla zeptat, když mi nesedí výplata, jestli se můžu jako zaměstnanec zkontaktovat se svou účetní, protože mi zaměstnavatel vyhrožuje, že když se s ní spojím, tak mi dá okamžitou výpověď. Jak to je prosím v mém případě?

  Mockrát děkuji za odpověď

 12. Michaela napsal:

  Dobry den, chtela bych se zeptat, jestli mi zamestnavatel muze snizit 40 h uvazek na 32 h uvazek. dekuji

 13. Martin napsal:

  Dobrý den, manželka je zaměstnaná jako prodavačka od roku 1998. V roce 2007 šla na 3 roky na mateřskou, v roce 2009 se narodilo 2 dítě a matěřská je opět na 3 roky a bude končit v červenci 2012. V lednu 2012 dostala nabídku od stejného zaměstnavatele, jestli nechce nastoupit za odcházející vedoucí na pozici zástupce vedoucí na 6-ti hodinovou prac. dobu. Po doho dostala Pracovní smlouvu na dobu neurčitou s 3 měsíční zkušební dobou, což je asi v pořádku, ale co s tou starou pracovní smlouvou, kterou má od roku 1998 a není nijak ukončená. Nebo automaticky zaniká při podepsání nové ? Děkuji za odpověď.

  • petra napsal:

   Dobrý den Martine,
   starou smlouvu je možné ukončit kdykoliv dohodou, automaticky nezaniká.

   • Martin napsal:

    Dobrý den, jak to tedy bude v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele ve zkušební době, jelikož firma úplně skončí k 31.3 2012, kdy manželce končí v ten samý den zkušební doba. A co s tou starou smlouvou z roku 1998 tam by měl nárok na odstupné ?? Děkuji

    • petra napsal:

     Martine,
     pokud by došlo k zrušení pracovního poměru ve zkušební době, nárok na odstupné by vůbec nevznikl.

     Ze staré smlouvy by v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele nárok na odstupné byl – ve výši tříměsíčního průměrného výdělku.

     • martin napsal:

      Dobrý den, jestliže stávající zaměstnavatel manželce sežene nové pracovní místo, ale u jiné firmy, vzniká nárok na odstupné dle staré smlouvy z roku 1998 ?? Děkuji za odpoveď Martim

 14. Romana napsal:

  Dobrý den,
  pracuji v jedné RK na dohodu o provedení práce, s tím, že po třech měsících dostanu pracovní smlouvu. Ráda bych se zeptala, jestli i přesto že pro tuto RK budu tři měsíce pracovat na dohodu zda mi mohou dát do pracovní smlouvy zkušební dobu v trvání tří měsíců. A dále zda můžou dát do smlouvy, že po ukončení pracovního poměru nesmím po dobu tří let pracovat pro jinou RK (jinak následuje pokuta ).
  Předem děkuji za odpověď
  Romana

 15. Zuzana Vaníčková napsal:

  Dobrý den,
  prosím o radu. Jsem absolventka bakalářského oboru VŠ, který jak jsem zjistila, nemá uplatnění. Hledám zaměstnání v úplně odlišném oboru, kde mi tato skutečnost spíše ubližuje.
  Proto jsem přestala jeho absolvování uvádět v životopisu. Je mojí poviností tuto informaci budoucímu zaměstnavateli oznámit?

  Děkuji,

  Zuzana V.

  • petra napsal:

   Dobrý den Zuzano,
   je to celkem paradoxní situace (většinou si uchazeči spíše přikrášlují životopis).
   Záleží na tom, jestli tato informace je pro uzavření smlouvy rozhodující. Pokud ne, pak by to neměl být problém.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.