Přesčasy a noční práce

Vydáno 30.duben 2008 v 12:38, redakce, 27 komentáře

Zvláštní podmínky se vztahují na práce konané v nestandardní pracovní době. Zákoník práce tedy blíže upravuje možnosti přesčasů a nočních prací. Následující článek Vás s těmi základními pravidly seznámí.

PřesčasySedíte v práci až do noci? Nechte si za to zaplatit.

Standardní pracovní doba je 40 hodin týdně. Přesčasy by měly být (v zájmu zachování výkonnosti pracovníka) spíše výjimečné.

Zákon vymezuje, kdy a v jakém rozsahu je možno se zaměstnancem domluvit či mu přímo nařídit práci přesčas:

 • Přesčasy může šéf nařídit pouze z vážných provozních důvodů a to v délce maximálně 8 hodin týdně a 150 hodin ročně.
 • Zaměstnanec může (ale nemusí) přijmout práci přesčas, která přesáhne počet hodin uvedený v předchozím bodě. V ročním součtu ale nesmí přesčasy přesáhnout průměrně 8 hodin za týden.
 • Nezapočítávají se do toho ale hodiny, za které je pracovníkovi poskytnuto náhradní volno.
 • Zaměstnanec musí dostat za práci přesčas odpovídající kompenzaci – finanční prémii nebo náhradní volno.
 • Práci přesčas nemůže zaměstnavatel nařídit lidem, kteří pracují na zkrácený úvazek ze zdravotních důvodů.

Noční práce

Noční práce je práce vykonávaná v nočních hodinách, což znamená mezi 22–6 hod. Zaměstnanci přísluší za hodinu noční práce příplatek ve výši 20 % průměrného hodinového výdělku.

Jaké další náležitosti pro noční práci zákon ukládá?

 • Zaměstnavatel je povinen zajistit lékařské vyšetření pracovníkům při vstupu do nočního procesu. Dále podle potřeby, nejméně však jednou ročně.
 • Noční směna pracovníka nesmí překročit 8 hodin v rámci po sobě jdoucích 24 hodin. V případě, kdy to nemůže zaměstnavatel z provozních důvodů zaručit, jsou jeho další možnosti blíže upraveny Zákoníkem práce.
 • Pokud zaměstnanec trpí zdravotními problémy způsobenými prací v noci, má právo na bezplatné lékařské vyšetření.
 • Zaměstnavatel je povinen zabezpečit pracovníkům možnost občerstvení.
 • Pracoviště musí mít vybavení pro poskytnutí první pomoci. Musí zde být také možnost zavolat rychlou záchrannou službu.

Každý zaměstnanec i zaměstnavatel by měl znát základní podmínky týkající se práce přesčas a v noci. V tomto článku jsme se Vám je pokusili přiblížit.

Aktualizováno 30.9.2014

Kategorie: Pracovní právo

Štítky: , , , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Přesčasy a noční práce”

 1. Jarda napsal:

  Dobrý den,
  pracuji ve dvousměnném provozu. V pracovní smlouvě není jednoznačně dáno, zda se jedná o ranní, odpolední či noční směny, nicméně je to standardně ranní a odpolední. Může mi zaměstnavatel nařídit, respektive změnit bez mého souhlasu pracovní dobu na noční směnu, a jestliže ano za jakých podmínek?

  Děkuji

 2. Renata napsal:

  Dobrý den pracuji v administrativě pracuji celý den na počítači chtěla jsem se zeptat jestli zaměstnavatel může nařídit dvanáctky ranní a noční děkuji za odpověd

  • petra napsal:

   Dobrý den, Renato,

   podívejte se do pracovní smlouvy, jak máte stanovenou pracovní dobu. Zaměstnavatel nemůže jednostranně smlouvu měnit, tedy ani pracovní dobu bez Vašeho souhlasu změnit nelze. Může nařídit přesčas, to ano, ale zase pouze v zákonném limitu:
   Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami… Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.

 3. štěpánka Tesařová napsal:

  dobrý en zajimá mě za je možné le zakoníku, když budu mít noční smenu od 24.00 do 8.00 rano celý týden od neděle do pátku zda je ještě zakkonné aby po mě zaměstnavatel chtěl abych šla v pátek na noc na 21.00 do 4.00 v sobotu od18.00 do 24.00 a v něděli již na 18 .00 o 01.00 a to pak i celý alší týden noční(18.00-01.00? děkuji mnohokrát za opověď

 4. Marek napsal:

  dobrý den chci se zeptat pracuji v jedné firmě pracovní dobu máme jedné směny je cca 10h a to jeden týden 4 denní směny po-čt.a další týden 4 noční směny,je to práce v taktu na lince automobilová výroba.a kolují tu různé fámy že takto dlouhé noční směny by být neměly a že firma musí žádat o nějakou vyjímku nevím co je na tom pravdy moc se v zákonech neorijentuji tak bych chtěl znát pravdu.děkuji pěkný den

 5. Monika napsal:

  Dobrý den,

  pracuji na 12 hodinové směně ale jen denní (pozice neobnášela noční), může mi zaměstnavatel nařídit jen noční směny anebo pár nočních v měsíci? Děkuji za odpověď

 6. Markéta napsal:

  Dobrý den pracuji pouze na noční směně a chci se zeptat muže nám zaměstnavatel nařídit 3 soboty za sebou . chodíme z patka na sobotu a hned v neděli zase.Nebo když máme nařízenou sobotu a pouze nám to pověsí na nástěnku že je nařízena a pracovník se na sobotu nedostaví muže zaměstnanec za přesčas dat neomluvenou absenci. Děkuji předem za odpověď

 7. Vaclav napsal:

  nastoupil jsem praci u jedne agentury a delam tam i nocni ale pry nemam narok na nocni priplatky je to pravda

 8. Magda napsal:

  Dobrý den.Prosím o posouzení,zda jsou tyto služby právně v pořádku.Pracuji jako ošetřovatelka v hospici.Děkuji za odpověd.Denní je 7-19 ho.Noční 19-7 hod. 2.8.-volno,3.8.-D ,4.8.-N, 5.8.-N, 7.8.-D ,8.8.-D ,9.8.-N, 11.8.-D, 12.8.-D, 13.8.-N, 14.8.-N, 16.8.-D, 17.8.-D.Potom následuje dovolená.

 9. Tereza napsal:

  Dobrý den,pracuji ve 3směnném provozu,,8 hodin denně.Zaměstnavatel mi chce nařídit přesčas o noční,,,můžu odmítnou? děkuji

 10. Jiří napsal:

  Dobrý den,

  pracuji v nerovnoměrném rozvržení pracovní doby s délkou 26 týdnů platnou dle kolektivní smlouvy. Zajímalo by mě, zda zaměstnanci nálěží příplatek za svátek, pakliže mu nebyla směna plánována na tento den. V současné době nám dny svátků nejsou započítávány do fondu pracovní doby a nejsou tedy propláceny.
  Dále bych se rád zeptal, je-li v ZP zakotveno rozpětí, či délka fondu pracovní doby. Jinými slovy, může-li zaměstnavatel mít fixní fond pracovní doby pro kalendářní měsíc podle počtu naplánovaných dvanáctihodinnových směn v daném měsíci.

  Mockrát děkuji

 11. René napsal:

  Dobrý den ,
  mám dotaz , pracuji v 8hod. třísměnném provoze po-pá , po noční směně jsem šel v neděli na ranní přesčas pak následovala odpolední směna a so-ne opět ranní přesčas pak ranní směna a so-ne opět ranní přesčas ( všechny přesčasy z mé strany dobrovolně ) poté následuje noční směna po-pá a tady už chce zaměstnavatel nařídit v so přesčas na noční směnu , mohu ji odmítnout ? Děkuji za odpověď.

 12. Pavla napsal:

  Dobrý den,
  mám dotaz, jak by měla být ohodnocena práce přes čas v sobotu bez náhradního volna. Děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den Pavlo,
   za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo (dále jen „dosažená mzda”) a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
   Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku.
   Příplatky se sčítají.

 13. Iveta napsal:

  Dobrý den,

  tento rok uz mame po nekolikate poradu na kterou musim pokazde dojizdet i presto, ze mam volno. Tak jsem se chtela zeptat jestli zamestnavatel mi je povinnen tuto poradu proplatit. Moc dekuji za odpoved

  • petra napsal:

   Dobrý den Iveto,
   pokud je tato porada mimo Vaši pracovní dobu a je nařízena zaměstnavatelem, jedná se o práci přesčas. Takže byste to měla dostat zaplaceno…

 14. Marcel napsal:

  Dobrý den,

  co dělat, když pracuji 290 hodin měsíčně, půlka nočních, půlka denních směn a zaměstnavatel všem stejně píše 8 hodin týdně a nerozlišuje noční a denní směnu. Dělá tak většina stavebních firem a nikdo to nekontroluje a pak se divíme, že lidi nemají práci, když každý mistr na stavbě děla minimálně 12 hod denně. Místo aby vzali dalšího technika tak to řeší takto.:-( hrůza v našem státě

  • petra napsal:

   Dobrý den,
   pokud by zaměstnavatel nereagoval na upozornění a výzvu k nápravě, musel byste se obrátit na inspektorát práce.
   Je ale jasné, že by to mohlo ovlivnit Vaše další setrvání ve firmě. Zvažte tedy, na co jste a nejste ochoten přistoupit, zda máte možnost najít lepší práci atd…
   Bohužel víc nelze poradit.

 15. Lenka napsal:

  dobrý den,pracuji pouze v nočních směnách,a můj zaměstnavatel mě vyměřuje dny volna v týdnu tak,že po 4 odpracovaných dnech mám 1 den volna a to je pouze ten den kdy jsem ráno skončila směnu,poté dělám 3dny a mám opět 1 den volna,kdy jsem ukončila směnu.Pouze 1x za 14dní mám 2 dny po sobě jdoucí volno,z toho je opět jeden den ten,kdy jsem ukončila směnu.Chtěla bych vědět jestli je to přípustné,neboť takto pracuji už čtvrtý rok.děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den Lenko,
   podle ZP:
   Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.
   Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu během každého období sedmi po sobě jdoucích kalendářních dnů v trvání alespoň 35 hodin.
   Délka směny zaměstnance pracujícího v noci nesmí překročit 8 hodin v rámci 24 hodin po sobě jdoucích; není-li to z provozních důvodů možné, je zaměstnavatel povinen rozvrhnout stanovenou týdenní pracovní dobu tak, aby průměrná délka směny nepřekročila 8 hodin v období nejdéle 26 týdnů po sobě jdoucích, přičemž při výpočtu průměrné délky směny zaměstnance pracujícího v noci se vychází z pětidenního pracovního týdne.

   Více najdete zde:
   http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast4h4.aspx
   http://business.center.cz/business/pravo/zakony/zakonik-prace/cast4h6.aspx

 16. MARKO LINHART napsal:

  musi mi zamestnavatel zajistit dopravu do prace na prescas, v sobotu, kdyz nemam zadne spojeni?muze mi zamestnavatel naridit prescac v sobotu,po odpracovani peti nocnich smen?nocni zaciname v nedeli v 22.00 a koncime v patek v 6.00 dekuji za odpoved. linhart

  • petra napsal:

   Vážený pane Linharte,
   pokud jde o výkon práce v místě sjednaném v pracovní smlouvě, pak bohužel není povinností zaměstnavatele řešit Vaši dopravu.

   Dle ZP platí:
   Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.

   O přesčasech:
   § 93
   (1) Práci přesčas je možné konat jen výjimečně.
   (2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
   (3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem.
   (4) Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
   (5) Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas ve vyrovnávacím období podle odstavce 4 se nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.

 17. Jarda napsal:

  Dobrý den,mám pracovní dobu sjednanou od 7-15.30,ale občas mne zaměstnavatel nutí do noční práce.Argumenty o dohodnuté prac.době jej nezajímají,ani zdravotní problémy po noční směně.
  Potvrzení od lékaře pro noční práci nemám.
  Děkuji za odpověď.

 18. Eva napsal:

  Pracuji na denní směny a mám sjednaný měsíční plat. Zaměstnavatel mi často nařizuje práci přesčas v nočních hodinách. V kolektivní smlouvě je dohodnuto, že si tento přesčas vyberu jako náhradní volno. Ale mám právo na příplatek za práci v noci?
  Děkuji za odpověď.

  • petra napsal:

   Dobrý den Evo,
   záleží na kolektivní smlouvě. Nemohu bohužel takto posoudit.

   Přikládám příslušná ustanovení ZP:
   § 116 Mzda za noční práci
   Za dobu noční práce přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Jinou minimální výši a způsob určení příplatku lze sjednat jen v kolektivní smlouvě.

   § 78
   k) noční prací práce konaná v noční době; noční doba je doba mezi 22. a 6. hodinou,
   l) zaměstnancem pracujícím v noci zaměstnanec, který během noční doby pravidelně odpracuje nejméně 3 hodiny ze své pracovní doby v rámci 24 hodin po sobě jdoucích.

 19. mirek napsal:

  Mely by se zrusit agentury! Z duvodu obchazeni zakona a hlavne jeho zneuzivani vuci zamestnanci, ktery je agenturou „vykoristovany“ a tudiz nedostane plat, jenz mu ma nalezet. Jednotne by mely byt dany priplatky pro vsechny stejne a ne, ze AGENTURA je vyinkasuje, ale zamestnanec nedostane to, co mu nalezi, nebo dostane pouze cast a zbytek AGENTURA.Toto je velky bordel v teto republice!

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.