Typy pracovního úvazku

Vydáno 30.duben 2008 v 13:03, redakce, 11 komentáře

Nevíte jistě, zda se dobře vyznáte v několika typech pracovního úvazku? Potřebujete zjistit, který z nich se Vám nejvíce vyplatí? Pomůžeme Vám se v jednotlivých možnostech zorientovat. Zjistíte, jaké výhody a nevýhody Vám přinese zaměstnání na pracovní poměr či na dohodu. V druhé části článku se pak dozvíte, jaké náležitosti nesmí chybět v pracovní smlouvě a na co si dát při jejím podepisování pozor.

Pracovní poměrZkontrolujte si, zda má smlouva všechny náležitosti.

Pracovní poměr vznikne podepsáním smlouvy mezi zaměstnavatelem a zaměstnancem. Ve specifických případech (například výkon veřejné funkce) se pracovní poměr zakládá jmenováním či volbou, to pak upravují zvláštní předpisy.

Před uzavřením smlouvy Vás musí zaměstnavatel seznámit s právy a povinnostmi, které Vám tímto vzniknou, především pak s pracovními a platovými podmínkami. Pracovní poměr je sjednán na dobu neurčitou, není-li ve smlouvě uveden přesný termín jeho ukončení. Je-li termín uveden, jde pak o smlouvu na dobu určitou. Ta nesmí přesáhnout tři roky a může být opakována nejvýše dvakrát (tzn. maximální doba činí 9 let).

Chce-li s Vámi zaměstnavatel domluvit zkušební dobu (obvykle trvá tři měsíce), musí být vždy písemně uvedena ve smlouvě. V opačném případě zkušební doba právně neplatí.

Dohody

Ve zvláštních případech s Vámi může zaměstnavatel uzavřít dohodu. Především pokud by byl výkon konkrétní práce v rámci pracovního poměru pro firmu neúčelný nebo nehospodárný.

Existují dva typy dohod:

Dohoda o provedení práce (DPP)

Dohoda o provedení práce se sjednává ústně či písemně, většinou jde o vypracování nějakého konkrétního úkolu (např. vytvoření webových stránek). Pro jednoho zaměstnavatele můžete na DPP odpracovat maximálně 300 hodin za rok. Oproti pracovnímu poměru také neodvádíte sociální a zdravotní pojištění, tím pádem pak nemáte nárok na nemocenské dávky.

Dohoda o pracovní činnosti (DPČ)

Dohoda o pracovní činnosti musí být uzavřena písemně. Pracujete-li na DPČ, platíte zdravotní a sociální pojištění a máte tedy nárok na výplatu dávek v nemoci. Pojištění neodvádíte jen v případě, máte-li měsíční mzdu pod 2500 Kč. Odpracovat na DPČ pak můžete (v týdenním průměru) maximálně polovinu standardní pracovní doby (nesmí to tedy být více než 20 hodin). Po dobu 3 měsíců v roce je pak možné pracovat v rámci DPČ na plný úvazek.

Oba typy dohod pro Vás mají společné nevýhody:

 • Nemáte nárok na dovolenou.
 • Zaměstnavatel Vám může dát výpověď kdykoli bez udání důvodu, přičemž výpovědní lhůta je jen 15 dní bez nároku na odstupné.
 • V případě výpovědi se na Vás nevztahují ochranné lhůty, např. můžete dostat výpověď i v době nemoci. Pro práci na dohody neplatí minimální zákonná mzda a minimální mzdové tarify.

Náležitosti pracovní smlouvy

Co musí být ve smlouvě, aby byla platná?

 • Druh práce, na kterou Vás zaměstnavatel přijímá
 • Místo výkonu práce (obec a organizační jednotku nebo jinak určené místo)
 • Den nástupu do práce

Jaké další údaje by se také měly ve smlouvě objevit? Nejsou-li její součástí, musí Vám následující údaje zaměstnavatel písemně oznámit do jednoho měsíce od začátku pracovního poměru:

 • Bližší označení druhu a místa výkonu práce
 • Název a sídlo zaměstnavatele (platí pro právnickou osobu), nebo jeho jméno a adresu (je-li osobou fyzickou)
 • Délka dovolené na zotavenou, popřípadě uvedení způsobu jejího určování
 • Údaje o mzdě – její výše, dále pak termín, místo a způsob vyplácení mzdy a její splatnost
 • Stanovení týdenní pracovní doby a její rozvržení

Délka výpovědní lhůty

Na co si dát pozor u pracovní smlouvy?

Zaměstnavatel má právo po Vás požadovat sepsání písemné dohody, ve které se zavážete, že po určitou dobu (maximálně ale 1 rok) od skončení pracovního poměru nebudete vykonávat náplní shodnou práci pro konkurenčního zaměstnavatele. V takovém případě ale:

 • Zaměstnavatel se zaváže, že Vám za každý měsíc plnění tohoto závazku poskytne přiměřené peněžité vyrovnání, nejméně ve výši průměrného měsíčního výdělku.
 • Je možné sjednat peněžitou částku, kterou v případě porušení dohody budete muset zaměstnavateli zaplatit (zaplacení částky pak závazek ruší).
 • Dohoda musí být uzavřena až po skončení zkušební doby.
 • Zaměstnavatel může v době trvání pracovního poměru od dohody ustoupit.

Uvedli jsme zde zásadní informace týkající se práce v pracovním poměru a na dohody. Každá z těchto možností má samozřejmě své pro a proti. Je tedy na Vás zvážit, který pracovní úvazek bude ideální právě pro Vás.

Aktualizováno 30.9.2014

Kategorie: Pracovní právo

Štítky: , , , , , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Typy pracovního úvazku”

 1. Monika napsal:

  Dobrý den mám dotaz,jsem vedena na UP a pracuji od září na DPP vydělam si 3000,-hrubého,čistého 2550,- daň je 450,-,pak mam 1200,- dětské přidavky a alimenty žadné jiné penize neberu.můzu žadat o vyrovnani daňi nebo ne v praci jsem nic nepodepisovala.předem dékujiwza odpověď

 2. zaneta zoufala napsal:

  dobry den,chtela jsemse optat kdy muze zamestnanec dat okamzitou vypoved za nedodrzeni vyplatniho terminu kdyz mam 10 dni kdy bych ji mohla podat tu vypoved ,abych mela narok na odstupne a to vyplaceni mzdy dekuji zoufala

 3. Zourkova Iva napsal:

  Dobry den, potrebuji se zeptat. Mam DPC. Dnes jsem dostala oznameni o skonceni pracovniho pomeru ve zkusebni dobe, ze nechce za me zamestnavatelka platit odvody. Docetla jsem se, ze u Dpc neni ochrana lhuta v pripade nemoci. Je to tak a mohu se nejak branit? Dekuji

 4. Kubíková napsal:

  Jen ješte jedna otáka.Jak je to v připadě smlouvy ,kde je napsano pracovní úvazek 5dnů 40hodin.Děkuji za odpověď.

 5. Kubíková napsal:

  Dobry den,chtěla bych se zeptat ,jak je to s pracovnim úvazkem a počítáním přestavky.Mám pracovní úvazek 8hodin,40hodin tydně.Dostavám různé odpovědi,chtěa bych mít jasno.Děkuji

 6. Eliška napsal:

  Dobrý den,

  jsem zaměstnaná zhruba měsíc v jedné společnosti a jsem ve zkušební době.Problém je, že můj nadřízený mě systematicky uráří, ponižuje a sráží moji snahu a práci. Vytváří tak neuvěřitelný tlak na moji osobu, která mě opravdu neskutečně stresuje a ztěžuje mi podmínky k práci. Vím, že mohu kdykoliv odejít,ale zajímalo by mě, jestli se toto se počítá jako vážný důvod, nebýt tohoto chování, ráda a ochotně bych vykonávala dané zaměstnání dál, když ale dám výpověď já, dostanu menší podporu a opravdu to není moje chyba, jak mám postupovat, jen těžko toto prokážu. Děkuji za odpověď.

  • petra napsal:

   Dobrý den Eliško,
   bohužel toto by jako vážný důvod nebylo uznáno na ÚP – nelze prokázat. Za vážný důvod se považuje stěhování, péče o dítě apod.
   Každopádně nemáte moc co ztratit, proto bych na Vašem místě zašla za někým z nejvyššího vedení a celou situaci mu popsala. Klidně, racionálně. Určitě zdůrazněte, že Vás práce baví, že byste ráda zůstala. Připravte si konkrétní situace, kdy a co se děje. Už z hlediska toho, že nábor zaměstnanců je pro firmu finanční zátěží, by měly být Vaše připomínky brány vážně.

 7. Andrea napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala když budu mít práci na hpp a k tomu přivýdělek na dohodu o pracovní činnosti, tak kde je pro mne výhodnější uplatnit slevu, tedy podepsat „růžový“ papír?
  A jakou daň mi budou strhávat z hpp a jakou z dohody o pracovní činnosti?
  Bude některá z těch daní vratná?
  Když jsem byla vedena na ÚP oznámila jsem jim, že mám dohodu o pracovní činnosti u firmy A a přitom jsem zjistila, že mám ještě jednu dohodu o pracovní činnosti firmy B, kterou jsem neukončila.
  Když jsem neukončila a neoznámila dpč firmy B, čeká mě nějaká sankce?Čeká mě nějaká sankce i v případě , že jsem si v době, kdy jsem byla na ÚP a měla dpč u firmy A a u firmy B si nic nevydělala?
  A co se týče „růžových“ papírů, když jsem měla podepsaný u firmy B, u které jsem si nic nevydělala (v období na ÚP a dpč firmy A) a zároveň měla podepsaný u firmy A, budu mít nějaký problém?
  Dále co pro mne znamená, že ve firmě A udělají vyjímku a já budu moci sepsat „růžový“ papír u zaměstnavatele na hpp.
  Děkuji Vám mockrát za odpovědi, snad je to srozumitelné a snad jsem Vás tím nezahltila.

  • petra napsal:

   Dobrý den Andreo,
   obecně je lepší podepsat prohlášení u zaměstnavatele, od kterého máte nejvyšší příjem.
   Pro vytvoření představy, kolik budete odvádět daň, doporučuji využít kalkulačku:
   http://www.mesec.cz/kalkulacky/vypocet-ciste-mzdy/
   Pokud budete mít jako zaměstnanec v průběhu roku příjmy od více zaměstnavatelů souběžně, u jednoho podepsané prohlášení, příjmy od dalších převyšující měsíčně částku 5 000 Kč – musíte daňové přiznání podat sama.
   Na základě vypočtené daňové povinnosti buď daň doplatíte nebo Vám bude vrácena.
   Pokud si u jedné firmy nevyděláte nic, ale budete tam mít podepsané prohlášení a u druhé si vyděláte a rovněž podepíšete prohlášení, nebude to mít vliv na výši Vaší výsledné daňové povinnosti (pokud nemáte nějaký další příjem!).

   Pro úřad práce je rozhodující Váš příjem v době pobírání podpory a registrace na ÚP. Pokud nepřesáhne 4000 Kč, jde o nekolidující zaměstnání, které nevadí. Platí ale informační povinnost do 8 dnů.
   Podle toho, co píšete, se domnívám, že s ÚP nebude problém, protože jste si nic nevydělala…

   • Andrea napsal:

    Dobrý den,
    moc děkuji za zodpovězené otázky. Ale u těch firem jsem to možná špatně popsala.Nezlobte se prosím rozepíši to.
    V měsíci červnu, červenci a začátek srpna jsem pracovala u firmy B na dpč,zde jsem měla podepsané prohlášení,dpč jsem měla uzavřenou po dohodě se zaměstnavatelem do konce srpna.V této firmě jsem ukončila pracovní vztah ústní formou, v domnění, že dpč mi končí koncem srpna.
    V měsíci září jsem nastoupila na ÚP.
    V měsíci říjnu jsem podepsala dpč a prohlášení u firmy A.
    Ovšem nyní jsem zjistila, že dpč i prohlášení u firmy B mám do konce roku,ale od poloviny srpna až do teď jsem u této firmy nepracovala, nic nevydělala.
    Nastupuji teď na hpp a zároveň budu mít dpč u firmy A.
    Problém je, že mám tedy dpč u firmy B uzavřenou dokonce roku, kterou budu nyní rušit.
    Poradťe mi prosím, jak mám postupovat,co se týče prohlášení a oznamovací povinnosti ÚP, když jsem to zjistila až nyní.
    Nepohybuji se v těchto sférách a nerada bych měla nějaký problém.
    Děkuji pěkně.

    • petra napsal:

     Dobrý den Andreo,
     doporučuji ukončit písemně dpč u firmy B dohodou – kontaktujte firmu a domluvte se s nimi na možnostech ukončení.
     Na úřadu práce nemůžete být registrována pokud jste v pracovněprávním vztahu (tj. pracovní poměr, vztah na základě dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce) nebo ve služebním poměru, s výjimkou případů stanovených zákonem o zaměstnanosti; zákon umožňuje zařazení a vedení v evidenci uchazečů o zaměstnání v souběhu s výkonem činnosti v pracovním poměru nebo služebním poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy; dále umožňuje výkon činnosti na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy.

     Nesplnění oznamovací povinnosti může vést k vyřazení z evidence na ÚP.
     Vidím to tak, že buď zajdete na ÚP a vysvětlíte situaci – věřím, že by z toho problém nemusel být, protože jste si nic nevydělala během evidence nebo to nebudete hlásit. V tomto Vám víc poradit nemůžu.

     K prohlášení k dani – můžete jej podepsat u zaměstnavatelů, kteří na sebe navazují, v daném měsíci ale můžete měsíční slevy a daňové zvýhodnění uplatnit pouze u jednoho zaměstnavatele. Takže tady problém nevidím. Pokud budete mít souběh příjmů od více zaměstnavatelů, pak Vám zřejmě vznikne povinnost podat daňové přiznání.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.