Zákoník práce: Zkušební doba

Vydáno 9.leden 2012 v 21:34, redakce, 4 komentáře

Zkušební dobu upravuje paragraf 35 Zákoníku práce. Od 1.ledna 2014 platí novelizovaný Zákoník práce, změny se ovšem oblasti  zkušební doby nedotkly.

Délka zkušební doby

Zkušební doba, pokud je sjednána, nesmí být delší než 3 měsíce po sobě jdoucí ode dne vzniku pracovního poměru. U vedoucích pracovníků je možné sjednat zkušební dobu až na 6 měsíců. Zkušební dobu lze uplatnit nejen u nově vzniklého pracovního poměru, ale i v souvislosti s povýšením zaměstnance na vedoucí pracovní místo.

Kdy lze zkušební dobu sjednat

Zkušební dobu je možné sjednat nejpozději v den, který byl sjednán jako den nástupu do práce, nebo v den, který byl uveden jako den jmenování na pracovní místo vedoucího zaměstnance.

Prodloužení zkušební doby

K prodlužování zkušební doby dochází z důvodu celodenních překážek v práci a to jak z důvodů na straně zaměstnance (dočasná pracovní neschopnost, celodenní lékařská prohlídka, účast na pohřbu, svatba nebo narození dítěte atd.) tak i z důvodů na straně zaměstnavatele (přerušení prací kvůli nepřízni počasí apod.).
Zkušební doba se prodlužuje také o celé dny čerpané dovolené.

Zkušební dobu nelze prodlužovat dodatečně

Sjednaná zkušební doba nesmí být dodatečně prodlužována. Např. v případě, že byla v pracovní smlouvě sjednána v délce dvou měsíců, nelze ji po nástupu zaměstnance prodloužit do maxima – o třetí měsíc.
Zkušební dobu je ale možné dodatkem ke smlouvě kdykoliv zkrátit.

Vymezení zkušební doby konkrétním datem

Pro smlouvy uzavřené po 1.1.2014 platí, že zkušební doba začíná bežet prvním dnem a končí uplynutím posledního dne stanovené nebo sjednané zkušební doby. Lze doporučit sjednávat zkušební dobu konkrétním datem – tedy např. od 5. ledna 2014 do 4. dubna 2014 nebo 1.3.2014 – 31.5.2014.

Zkušební doba nesmí být sjednána delší než polovinu sjednané doby trvání pracovního poměru a musí být sjednána písemně.

Share

Kategorie: Pracovní právo, Pro zaměstnance

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Zákoník práce: Zkušební doba”

 1. Markéta napsal:

  Dobrý den,mám dotaz.Jen bych potřebovala vědět,jsem ve zkušební době a mám prac. úraz ,marodím měsíc. Je pravda,že zkušební doba se prodlužuje?Děkuji

 2. marie napsal:

  Líbí se mi Vaše články.

 3. Alena napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat,byla jsem vedena na Úřadu práce,nyní jsem si našla zaměstnání,a měla jsem poslat na ÚP kopii pracovní smlouvy do 8 kalendářních dní.Jenže jsem ji poslala až 11 kalendářní den.Můžete mi prosím odpovědět,jaké následky mě ted čekají?Měla jsem za to,že kalendářní den se rovná pracovnímu dni.Děkuji moc za odpověd.Alena

 4. Lucie napsal:

  Moc se mi líbily články.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2020 KARIERA.CZ s.r.o.