Zákoník práce: Dohoda o provedení práce

Vydáno 2.srpen 2010 v 18:54, redakce, 480 komentáře

Dohoda o provedení práce (DPP) se stala velmi oblíbeným a v praxi často využívaným typem pracovního vztahu. Dohody lze využít nejen pro sjednání letní brigády, ale i pravidelného přivýdělku.

Businessman with paragraph symbolHlavní výhodou práce na DPP je, že zaměstnanec ani zaměstnavatel neodvádí sociální a zdravotní pojištění u dohod s výdělkem nepřesahujícím 10.000,- Kč/měsíc. Tato příjmová hranice pro odvod pojistného byla stanovena od 1.1.2012.  Limitem pro využití DPP zůstává pouze rozsah práce, který nesmí být větší než 300 hodin v kalendářním roce pro jednoho zaměstnavatele.

Pokud zaměstnanec pracuje na dohodu pro jednoho zaměstnavatele víckrát v rámci jednoho roku, hodiny se sčítají a nesmí přesáhnout celkový limit 300 hodin ročně. Hodinový příjem by měl odpovídat obvyklé ceně za podobné práce. Například manuální práce, které se pohybují okolo 100 Kč na hodinu by neměly vycházet na 500 Kč. Naopak ohodnocení práce grafika cenou 500 Kč na hodinu by při kontrole finančního úřadu problém být neměl.

DPP u více zaměstnavatelů

Na dohody o provedení práce je možné v jednu chvíli pracovat pro více různých zaměstnavatelů. Pro každého z nich ale opět do rozsahu 300 hodin ročně. Teoreticky je možné být zaměstnán na DPP pro více firem a mít takto zajištěn „hlavní“ příjem. Pokud pak zaměstnanec nemá žádný jiný příjem než z těchto dohod o provedení práce (žádná z dohod by nepřesahovala 10.000,- Kč za měsíc) a není za něj plátcem pojistného stát, nastává povinnost platit zdravotní pojištění ve stejné výši jako osoba bez zdanitelných příjmů, tj. 1080 Kč měsíčně. V tomto případě vzniká povinnost přihlásit se do 8 dnů zdravotní pojišťovně.

Náležitosti dohody o provedení práce

Dohodu o provedení práce je možné od  1.1.2011 uzavřít pouze písemně. Ve smlouvě by měl být vymezen sjednaný pracovní úkol, výše odměny, podmínky odstoupení od smlouvy. Není nutné stanovit pracovní dobu.

Od 1.1.2014 přibyly v § 77 odst. 4), 5) a 6). Je v nich uvedeno, že u výpovědi dohody o provedení práce se vyžaduje písemná forma, to samé rovněž platí pro okamžité zrušení dohod. Novinkou je také oprávnění zákonného zástupce nezletilého zaměstnance, který nedosáhl věku 16 let, zrušit dohodu o provedení práce, pokud je to nutné v zájmu vzdělání, vývoje nebo zdraví nezletilého zaměstnance. K platnosti tohotu úkonu se však vyžaduje přivolení soudu.

Podpora v nezaměstnanosti a DPP

Uchazeč, který je registrovaný v evidenci uchazečů o zaměstnání, si od 1.1.2011 nesmí k podpoře přivydělávat!

Zdanění výdělku z dohod

Příjem z dohody o provedení práce se daní 15% srážkovou daní při výdělku do 10 000 Kč měsíčně. Pokud ale zaměstnanec podepíše prohlášení k dani nebo příjem přesahuje 10 000 Kč bude se danit zálohově.
Od roku 2014 může zaměstnanec s nízkým příjmem získat 15% sraženou daň zpět, nebo příjem do 10 000 nemusí nikde uvádět.

Více k dohodě o provedení práce najdete v § 75 Zákoníku práce.

Aktualizováno 30.9.2014

Share

Kategorie: Pracovní právo

Štítky: ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Zákoník práce: Dohoda o provedení práce”

 1. GAWLOWSKÁ napsal:

  Dobrý den,chci se zeptat jsem zaměstnaná v DE ale současná situace je taková,že jsem vedena na německém úřadu práce.Mohu si najít nějakou brigádu v ČR?

  • petra napsal:

   Dobrý den, paní Gawlowská,

   bohužel nevím, jaké jsou podmínky na německých úřadech práce, zkuste se prosím s dotazem obrátit přímo tam

 2. dana napsal:

  jsem zaměstnána na dpp mám nárok na příplatky za práco o víkendu? děkuji za odpověd

 3. Pavlína napsal:

  Děkuji Vám za odpověď. Ještě bych se chtěla zeptat nebo spíše upřesnit, jak bych měla postupovat v případě, pokud si sjednám s daným subjektem jednorázovou přednášku na DPP v délce trvání např 2 hodin pouze na jeden nebo dva dny. Tedy, že bych práci vykonala u daného subjektu jednorázově a činnost by nebyla pravidelná takže bych opravdu vykonala sjednanou práci za stanovenou dobu, kterou zmiňuji, ne měsíční a těchto subjektů (organizací) bych měla takto sjednaných více. Je to takto jednorázově v rámci DPP vůbec možné? Tím pádem bych za rok měla několik sjednaných dohod o provedení práce u různých subjektů.

 4. Pavlína napsal:

  Dobrý den,

  ráda bych se při trvalém pracovním poměru věnovala také lektorské činnosti. Pracuji ve státní sféře a zaměstnavatel mi umožňuje tuto činnost provádět i v pracovní době v rámci sickdays nebo výběru dovolené. Cenově by má představa přivýdělku byla zhruba do 6 nebo 7 tis Kč za rok. Jak je to v tomto případě s dohodou o provedení práce, pokud bych si sjednala lektorskou činnost na několika školách a oni by mi nabídli dohodu o provedení práce…anebo je možnost, že bych přednášela nárazově na různých místech a DPP bych školám nabídla sama, měla bych s sebou vytištěný vzor DPP – kde by byl uvedený termín přednášky, doba trvání, cena apod. a sjednanou dohodu bychom pak už jen podepsali..musela bych se v tomto případě někde registrovat? Jak by to bylo s daňovým přiznáním? Děkuji za odpověď.

  • petra napsal:

   Dobrý den, Pavlíno,

   DPP je velice jednoduchá, odvádí se srážková daň 15%, pak tento příjem není uveden v DP. Nikde se nemusíte registrovat. Zaměstnavatel by Vám jen vyplatil čistou mzdu a odvedl 15% na FU. Zaměstnavatelů můžete mít na DPP více, to je jedno. Předpokládám, že máte podepsané růžové prohlášení poplatníka u svého trvalého pracovního poměru, takže jinde už byste za stejné období podepsat nemohla.

 5. Jiří Skřivánek napsal:

  Dobrý den.
  Prosím Vás chtěl bych se zeptat, zda je nutné uvést do daňového přiznání přivídělek, který nepresahoval 2000kč za rok 2017.
  Děkuji za odpověd

  • petra napsal:

   Dobrý den, pane Jiří,

   na základě jaké smlouvy či dohody jste měl příjem? Obecně byste měl samozřejmě každý příjem nějakým způsobem přiznat. Pokud šlo např o dohodu o provedení práce a byla odvedena 15 % daň, pak už se do daňového přiznání neuvádí

 6. Jaromíra napsal:

  Dobrý den,
  jsem starobní důchodkyně. Nastoupila jsem brigádu na Dohodu o provedení práce s měsíčním výdělkem 4980,- Kč.
  Teď se mi naskytla další brigáda (výdělek bude také do 10.000,- Kč) na Dohodu o provedení práce u jiného zaměstnavatele.
  Chtěla bych se zeptat co mám udělat pro to, abych nemusela platit daň?
  Děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den, paní Jaromíro,

   sraženou 15% daň je možné získat zpět – pokud podáte daňové přiznání, můžete uplatnit příslušné slevy na dani.

 7. Martin napsal:

  Dobrý den když jsem v duchodu starobnim a mám OSVČ mohu mít smlouvu o dohode o provedenni prace.Děkuji Martin.

 8. moleskine napsal:

  Dobrý den,
  jak se postupuje v případě několika exekucí na moji osobu a v případě že pracuji na DPP s měs.příjmem 9000 Kč.Srážková daň vychází kolem -1400 kč.
  Má exekutor možnost zjistit tento příjem?

 9. Jaromíra Trybučková napsal:

  Dobrý den,pracuji na ŽL,mohu ještě pracovat na DPP?

  Děkuji za odpověď.

  Jaromíra

  • petra napsal:

   Dobrý den, Jaromíro,

   ano, můžete.
   Zaměstnavatel za Vás bude z dohody o provedení práce odvádět daň z příjmu a případně i sociální a zdravotní pojištění (pouze v případě, že Váš příjem z dohody bude vyšší než 10 000,- Kč měsíčně).

 10. pavla napsal:

  jsem vedena na uradu práce kolik si mohu prividelat

  • petra napsal:

   Dobrý den, Pavlo,

   v evidenci úřadu práce můžete být, pokud nejste „v pracovněprávním vztahu (tj. pracovní poměr, vztah na základě dohody o pracovní činnosti a dohody o provedení práce) nebo ve služebním poměru, s výjimkou tzv. nekolidujícího zaměstnání. Za nekolidující zaměstnání se považuje činnost na základě pracovního nebo služebního poměru, pokud měsíční výdělek nepřesáhne polovinu minimální mzdy, nebo činnost na základě dohody o pracovní činnosti nebo dohody o provedení práce, pokud měsíční odměna nebo odměna připadající na 1 měsíc za období, za které přísluší, nepřesáhne polovinu minimální mzdy“

   Zdroj: https://portal.mpsv.cz/sz/obcane/pravpov_uch

 11. Lucie napsal:

  Dobrý den.Mám-li brigádu a nevydělám si víc než 1500kc bude mi vyplaceno z úřadu práce zbytek podpory? to znamená,když byla moje podpora bez brigády 6000kc.Ale já si vydělám jen 1500kc vyplatí mi úřad práce 4500kc?DĚKUJI ZA ODPOVĚD 🙂

 12. pavel napsal:

  dobry den jsem sezoni pracovnik a jsem veden v jine firme jako jednatel ale nepobiram zadnou odmnenu muzu se prihlasit na urad prace a pobirat davky diky

 13. remešová napsal:

  ještě přídavek:mám nárok na nemocenskou a dovolenou?moc děkuji.

 14. remešová napsal:

  dobrý den,jsem čid,pracuji na dohodu o provedení práce/300hod ročně/.jak mohu co nejdříve tuto dohodu ukončit?moc děkuji za odpovědˇ.

  • Dana napsal:

   můžete dát výpověd´,která je 15 dní od doručení zaměstnavateli.Pokud nemáte ve smlouvě uvedenou konkrétní možnost ukončení.

 15. karel napsal:

  Chtěl bych se zeptat, když budu pracovat na DPP, jestli se mi toto zaměstnání bude počítat do odpracované doby pro důchod. Děkuji

 16. Štěpán napsal:

  Dobrý den, prosím Vás o radu. V případě že budu OSVČ a budu provádět práce na DPP-DPČ(pokud to lze), tak jak by měla vypadat smlouva mezi mnou a zaměstnavatelem ? Najdu někde vzor takové smlouvy ? Děkuji Petro

 17. Jarmila napsal:

  Dobrý den,
  pracuji na ŽL jako OSVČ vedlejší, vedení účetnictví a daňové evid. jsem již v důchodu a přišla jsem o jednu zakázku, ta druhá je za dost nízké ohodnocení takže se mi nevyplatí, platit ještě zdrav. a soc. pojištění, dotaz zní: když si podnikání pozastavím, můžu pracovat na DPP v tom samém oboru na který mám ŽL?
  Děkuji za odpověď.Jarmila

 18. Lenka napsal:

  Dobrý den,
  jsem studentka vš a a mám podepsanou DPP společně s Prohlášením o dani z příjmu. Můj měsíční výdělek se pohybuje 5-10 000 Kč (ne však více než 9 999 Kč). Týká se mě nějaká povinnost ohledně poplatků? A druhý dotaz. Brigádník, který podepsal DPP nesmí ročně vydělat více než 60 000 Kč? Děkuji za odpověď.

 19. Iva napsal:

  Dobrý den,
  Již přes dva roky jsem zaměstnaná na DPP při studiu, které ale za pár měsíců dokončím. Poté mě chce šéf přijmout, ale až dva měsíce po ukončení školy. Můj výdělek nikdy nepřesánul 10 tis. Mám nárok na podporu v těchto dvou měsících, nebo ne? Moc děkuji.

 20. Martin napsal:

  Dobry den
  chci li podepsat dohodu o pracovni cinnosti a jsem na nemocenske,musim napred nemocenskou ukoncit?nebo je tam nejaka lhuta na vyrizeni dekuji za odpoved,popr ze bych podepsal dohodu a byl stale v dpn mohl bych mi nejaky proble?

 21. ada napsal:

  Dobrý den, v lednu jsem dokončila VŠ, celý únor za mě platila zdravotní a sociální ještě škola, minulý týden jsem se přihlásila na UP,kvůli zdrav. a sociál. Jenže teď budu mít brigádu na DPP a a někdy si vydělám 2tisíce, jindy např. 7tisíc,záleží,jak si mě zavolají, dělám zástupy na recepcích..Co mám dělat? Např. v březnu vím,že bych si mohla vydělat přes 4600kč hrubého,ale v dubnu si nemusím vydělat ani korunu, jak mám vyřešit tuto situaci? Moc prosím o radu. Děkuji.

 22. Marcela napsal:

  Dobrý den,
  prosím Vás o informaci ohledně DPP mé dcery. V roce 2014 pracovala na DPP u dvou zaměstnavatelů. U jednoho z nich z důvodu vydělané částky do 10000,- Kč jí nebyla odečítaná daň, u druhého ze zaměstnavatelů ano. Musí podat daňové přiznání? děkuji

 23. jiriček napsal:

  dobry den chtěl jsem se zeptat jestli dohoda o provedi prace ma něco společniho z uradem prace dekuji nechtěl bych přijit o davky co pobiram

 24. Dita napsal:

  Dobrý den, pracuji v lékárně, která se tedka prodává novému majiteli, Já jsem tedka momentálně na mateřské dovolené. V práci mám nachystanou smlouvu o DPP od nového majite, s tím že začnu pracovat až budu na rodičovské dovolené. Ale chtěla bych poradit ohledně toho, až se budu vracet po třech letech do práce, jestli je povinen mě vzít nový majitel nazpátek na mojí pracovní pozici.

 25. Pavlína napsal:

  Dobrý den,

  měla bych dva dotazy.

  1. Můžeme jako zaměstnavatelé dát do smlouvy, že zaměstnanec u DPP odpovídá za způsobenou škodu? (ostraha na objektu se nevěnovala kamerám díky tomu nezabránili při krádeži)

  2. Musí mít stále u DPP lékařské posudky ti, kteří mají uvedeno ve smlouvě, že jsou strážní??
  Děkuji

 26. ema napsal:

  dobrý den,
  od kolika let si může syn přivydělávat ke studiu na DPP?
  děkuji.

 27. Janina napsal:

  Dobrý den,
  píšu DPP na studenta s Prohlášením. Dozvěděla jsem se, že dohoda se sepisuje jedna na celý rok, i když bude pracovat 2 dny v lednu, 2 dny v dubnu, některé dny o prázdninách a při inventuře. Jak je to se zdravotní prohlídkou? Musí jej zaměstnavatel poslat na ZP a zaplatit za něho 300,- když celkově odpracuje ve firmě cca 80 hodin? Děkuji za odpověď

 28. Kristýna napsal:

  Jsem student a zaměstnaná na „Dohodu o provedení práce“ a zaměstnavatel nechtěl potvrzení o studiu. Znamená to pro mě nějakou nevýhodu? Nebudu muset pak něco doplácet na daních? Každý měsíc si vydělám do 5 000 Kč. Díky

 29. Michaela napsal:

  Dobrý den,
  měla otázku samozreme ohledne dpp.
  Mám smlouvu do konce roku a muj zamestnavatel mi dalsi prodlouzeni smlouvy navrhnul na dpp.
  Prý se mám zaregistrovat na úp.
  Moje výplata bude neco kolem 9500 kc.
  Jak je tedy možné, že mužu být na up a nevyřadí mě z evidence.
  Nebo je to z jejich strany lež ??
  Mockrát Vám děkuji za odpověď

 30. Zdeňka Jirousková napsal:

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat,byla jsem v pracovní neschopnosti a zároveň jsem pracovala jako zdravotní sestra v domácí péči,nejdříve na DPP a potom na DPČ,nemocenské dávky jsem pobírala od zaměstnavatele kde jsem předtím pracovala.OSSZ to zjistila a zastavila mi dávky a chce správní řízení.Tuto činnost u domácí péče jsem vykonávala v povolených vycházkách,ukončila jsem marodní a zašla na úřad práce a tam mi řekly,že budu mít také správní řízení,ale nevím proč,nijak jsem se vúči úřadu práce neprovinila,nevím zda na to mají právo mi buď přiznat sociální dávky nebo ne.Na PC jsem zjistila,že můžu pracovat i v pracovní neschopnosti pokud je ta práce u jiné společnosti než od které jsem marodila.Chci jenom vědět zda jsem mohla pracovat a nebo ne.Děkuji Zdenka

 31. Milena napsal:

  Dobry den,
  budu pozastavovat zivnost a mam praci na Dpp. Chtela bychom se prihlasit na pracovni urad a mela bych moznost dalsi prace na Dpp ale vydelek by mi presahnul 4200 kc. Takze na pracovnim urade byt nesmim a zdravotni a socialni si musim platit sama?

 32. Zdena napsal:

  Dobrý den, je nějaký „formulář“ jak ukončit dohodu o provedení práce? Jsem ještě na MD, zaměstnaná jsem ve firmě jako materiálová účetní, zaměstnavatel mně ale řekl, že na toto místo mně nevezme, je obsazené. Nabídl mně místo jiné, ale zatím pracuji na dohodu o provedení práce – stará smlouva tedy trvá a bude změněna na konci měsíce, neboť teď nemůžu pracovat na celých 8 hodin. dohodli jsme se tedy na dohodě o provedení práce, která pak zanikne a změní mně původní smlouvu – na jinou pracovní pozici. Mně se ale nové místo nelíbí a chci od dohody odstoupit, jak to mám udělat?
  Děkuji za radu

 33. Alena napsal:

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, zda je možné mít ŽL a pracovat zároveň ve stejném oboru na dohodu o provedení práce. Musí o tom vědět zaměstnavatel, že pracuji na ŽL? Původně byla dohoda, že budu pracovat na ŽL, ale při smlouvě mi to udělali na DPP. Jenže u DPP se nepočítají roky do důchodu a ani případně nemám nárok na podporu v nezaměstnanosti, pokud bych skončila na úřadu práce. Děkuji.

 34. denisa napsal:

  dobrý den, chtěla bych se zeptat v současné době mám jednu dohodu o provedení práce a chci mít další muzu si tedy vydelat od kazdeho ozaměstnavatele 4250 max. nebo od obou dohromady 4250? dekuji za odpoved

 35. Eva napsal:

  Dobrý den,

  potřebovala bych poradit ohledně překročení limitu odpracovaných hodin na dohodu o provedení práce. Loni jsem byla u zaměstnavatele zaměstnána na dohodu o provedení práce a překročila jsem 300 hodin. V měsíci listopadu mi tak přišla výplata 5957 Kč, místo téměř dvojnásobku za 157,5 odpracovaných hodin (základní mzdu mám 71 Kč/hod.). Přímý nadřízený mě bohužel na skutečnost překročení limitu včas neupozornil a já teď opakovaně, avšak stále neúspěšně, urguji doplatek za listopad. Jaké možnosti mám domoci se svého práva? Neporušil zaměstnavatel zákoník práce, jestliže mě včas neupozornil?

  Moc předem děkuji za odpověď a radu.

 36. Lucie Zavadilová napsal:

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat. Po ukončení VŠ jsem se hned na šla nahlásit na ÚP. Při evidenci ne ÚP jsem si přividělala na dohodu o provedení práce. Musím si podávat daňové přiznání?

 37. jana napsal:

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat,zda si můžu přivydělávat (DPP) a kolik,když budu vedena u pojišťovny,(která za mě bude platit zdravotní pojištění),jako osoba pečující o dítě do 7 let.
  děkuji

 38. Růžena napsal:

  Dobrý den, jsem ve starobním důchodu. Pro bývalého zaměstnavatele jsem odvedla týdenní jednorázovou práci, za kterou jsem dostala na Dohodu 4000,- Kč. Tato částka mi byla zdaněna 15%, je to správně? Děkuji za odpověď.R.

 39. Marie Kupková napsal:

  Dobrý den,často pracuju,na smlouvu dohoda o provedení prace,moc tomu nerozumym ale muže me držet ten zaměsnavatel když mu povim že chci tu praci snim ukončit a on my odpověděl že musim čekat několik dnu než najde nahradu?? děkuji za odpovět

 40. Věra napsal:

  Dobrý den.Jsem starobní důchodce a mám s jedním zaměstnavatelem dohodu o provedení práce.Můj výdělek je do 5000kč za měsíc.Doposud mě zaměstnavatel srážel 15% daň.Poslední měsíc se tak nestalo.Musím podat daňové přiznání za rok 2013?Děkuji.

 41. Hana napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat jestli, že v případě, že jsem v evidována u ÚP ,ale našla jsem si brigádu na DPP na dobu 2 měsíců, jestli se mi po ukončení brigády automaticky prodlouží doba vyplácení podpory na kterou mám nárok po dobu 5 měsíců? Nyní mám podporu pozastavenou na dobu brigády.
  Předem děkuji za odpovědˇ. H

 42. sára napsal:

  Dobrý den,
  je normální, že na DPP zaměstnavatel vyžaduje 3 měsíční zkušební dobu? Můžu si u zaměstnavatele zažádat o prohlášení k dani a je mi povinen ho vydat/nabídnout? Co to pro zaměstnance znamenaná danit zálohově?
  Moc děkuji za odpověď

 43. Jaroslav napsal:

  Dobrý den.
  Je dohoda o PP,de chybí podpisy smluvních stran platná ?

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2020 KARIERA.CZ s.r.o.