Zákoník práce: Nárok na dovolenou

Vydáno 14.červenec 2010 v 15:46, redakce, 355 komentáře

Podle Zákoníku práce vzniká zaměstnanci nárok na dovolenou v délce nejméně 4 týdny v jednom kalendářním roce. Dovolená pro zaměstnance ve státních organizacích je ještě o týden delší – tedy 5 týdnů a dovolená pedagogických pracovníků činí dokonce 8 týdnů.

Businessman with paragraph symbolNe vždy je však nárok na dovolenou automatický – u  dohod o provedení práce nevzniká vůbec a u  dohod o pracovní činnosti jedině pokud je to stanoveno ve smouvě či ve vnitřním předpisu.

Dovolená za kalendářní rok

Nárok na dovolenou za kalendářní rok zaměstnanci vzniká, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli odpracoval v rámci kalendářního roku alespoň 60 dnů. Pokud během dovolené připadne na některý den státní svátek, tento den se do dovolené nezapočítává.
Například při změně zaměstnavatele se počítá tzv. poměrná část dovolené, která činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

Dovolená za odpracované dny

Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, náleží dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.

Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel

Podle § 217 dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo. Při stanovení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část trvat nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne jinak. Zaměstnavatel má povinnost zaměstnanci písemně oznámit dobu čerpání dovolené alespoň 14 dnů předem.

Hromadné čerpání dovolené

Zaměstnavatel může v dohodě s odborovou organizací určit hromadné čerpání dovolené, jestliže je to nutné z provozních důvodů; hromadné čerpání dovolené pak nesmí činit více než 2 týdny (příp. u uměleckých souborů 4 týdny). Určení hromadného čerpání dovolené je možné pouze z provozních důvodů.

Náhrada za dovolenou

Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.
Na náhradu mzdy nebo platu za 4 týdny nevyčerpané dovolené má zaměstnanec nárok pouze v případě skončení pracovního poměru.

Dle Zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, část IX, § 211-223.

Údaje jsou aktualizované k 19.8.2014.

Kategorie: Pracovní právo, Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Zákoník práce: Nárok na dovolenou”

 1. Lucie napsal:

  Dobrý den, mám celkem jednoduchý dotaz: jaký je celkový nárok na dovolenou při polovičním úvazku? Je to standardně 4 týdny, nebo kratší? Zaměstnavatel tvrdí, že mám nárok pouze na polovinu, když pracuji na poloviční úvazek (4 hodiny denně, 5 dnů v týdnu). Děkuji za odpověď. Lucie

 2. Andrea napsal:

  Dobrý den, 2.7. 2012 nastupuji do nového zaměstnání. Vím, že nebudu mít nárok na dovolenou za odpracovné dny, ale už mám zaplacenou na srpen dovolenou, na kterou potřebuji 6 pracovních dní volna. Je nějaká možnost volno získat, např. jako neplacené volno?
  Za odpověď děkuji

 3. Jana napsal:

  Dobrý den.Opakovaně dostáváme smlouvu na dobu určitou-3měsíce.Máme nárok na dovolenou,placení státního svátku a návštěvu lékaře? Děkuji za odpověď

 4. Alžběta napsal:

  Dobrý den mám dotaz . jakse počítá průměrná mzda na hodinu na dovolenou z platu..
  Děkuji za odpověď. Alžběta J.

 5. Michal Richtarek napsal:

  dobry den zamestnavatel nam chce v lednu naridit cerpani dovoleny ale uz z nove z duvodu ze nema praci v kolektyvni smlouve mame ale ze nam ma zaplatit 60%mzdy muze nam to udelat ? dekuji

 6. Radek napsal:

  Dobrý den,chci se zeptat jaký mám nárok na dovolenou,když prac.poměr končí 31.1.2013.Standartní dovolená za rok je 25 dní.V daném měsíci Lednu jsem byl na OČR (6 dní)
  Děkuji za odpověď

 7. petr napsal:

  Dobrý den chtěl bych se zeptat jestli muže zaměstnavatel požadovat nahlásit dovolenou termíny na celej rok do předu.

  • petra napsal:

   Dobrý den Petře,
   zaměstnavatel určuje dobu čerpání dovolené – ano, může.

   § 217
   (1) Dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

 8. Venďa napsal:

  Dobrý den,
  chci se zeptat.
  V práci mám smlouvu na neurcito. Od ledna jsem opet nastoupila po rodicovske dovolene.
  Kdy muzu zacit cerpat dovolenou?Plati u mne tez po 60 odpracovanych letech,nebo se mne pocitaji i roky z rocicovske dovolene (do mzdy me roky byly uznane jako odpracovane).
  Dekuji za odpoved

 9. johny napsal:

  dobry den
  pracuju v jedny agenturi
  dovcu jsem nemnel 3 rok uz,chcy ted abych my zaplatili aspon 20 dny,ale agenturu mi rikali ze nemam narok,a musim nahlasit pred 14 dny vopred pisomni formne,,,tak ja nevim,,,smluvuu mam na dobu urcitou,,,tak od 2010 do do kdy nechci odejit,,,chcy se zeptat jestly muzu neco udelat,abych my zaplatili dovolenku,a esta kolik sa plati za dovcu??

 10. Lenka napsal:

  Preji pekny den.prosim chci se zeptat jestli je u skraceneho uvazku 5.5hodin tydne 27.5h narok na dovolenou?dekuji moc

  • petra napsal:

   Dobrý den Lenko,
   pokud máte uzavřený pracovní poměr (tzn. ne dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce), nárok na dovolenou máte.

 11. Dana napsal:

  Muze mne zamestnavatel urcit volno driv nez mam urcitou odpracovanou dobu ? Poku to mne urcoval vic nez budu myt narok za cely rok, muze po mne chtit ti dny zpetne odporacovat ? Predem dekuji za odpoved.

 12. Pavlína napsal:

  Dobrý den, v lonském roce jsem byla dlouhodobě nemocna, ale již před nemocí jsem čerpala nějakou dovolenou. V letošním roce jsem se tímto dostala s dovolenou do mínusu, tudíš pry nemám nárok už na žádnou dovolenou. je to možné.Děkuji Šrámkova

 13. mariana napsal:

  dobry den od 02.07.2012 jsem nastoupila do praci mnela jsem pracovni pomer na dobu urcito do 31.12.2012 a pak mi smluvu prodluzili do 29.03.2013 od 14.01.2013 do 31.01 2013 jsem bila v pracovni neshopnosti muj dotaz je na kolik dni mam narok na dovolenou od 01.01.2013 do 29.03.2013

 14. MIRKA napsal:

  Dobrý den, dnes mě moje šéfová řekla že mě zkrátí dovolenou o týden nevím vůbec proč.Na výplatní pásce ještě tento měsíc mám 25dní dovolené a také mě řekla že z trvalého pracovního poměru mě dá zase zpátky na brigádníka. jako brigádník už jsem byla když jsem začínala pracovat pak jsem dostala smlouvu na stálo.Pracuji na poště a nevím jestli má právo to udělat.Děkuji předem za váš čas a odpověd.

 15. Láďa napsal:

  Dobrý den.
  Mám dotaz .Dnes 23.4.2013 jsem podal výpověď,ač jsem v neschopnosti.Mám dotaz na kolik dní ŘD dovolené budu mít nárok.Jsem v neschopnosti od 11.4.2013 Předpoklad ukončení neschopenky 15.5.2013.Dále mám dotaz zda mi zaměstnavatel musí umožnit vybrat tuto dovolenou před skončením pracovního poměru když mi pracovní poměr skončí k 30.6.2013.Chtěl bych si totiž na červen zakoupit pobyt v lázních.Děkuji předem za odpověď. Ladislav Urban

 16. Roman napsal:

  Dobrý den,
  chtěl bych se informovat,
  pracuji jako bezpečnostní pracovník ( Bezpečnostní služba ),
  na hlavní pracovní poměr na dobu neurčitou, u agentury jsem 7 let,
  jsme nepřetržitý provoz,
  je mě 44 let, na kolik dní dovolené mám nárok,
  děkuji,
  Roman

 17. Roman napsal:

  Dobrý den,
  pracuji u bezpečnostní agentury,
  na hlavní pracovní poměr, na dobu neurčitou, u firmy jsem přes 7 let,
  je mě 44 let,
  jsme nepřetržitý provoz,
  na kolik dní dovolené za rok mám nárok?
  děkuji,
  Roman

 18. anton napsal:

  dobry den prosim mam dohodu o pracovni cinnosti na 4 hod denne,mam narok na dovolenou a na placeni svatku dekuji

 19. Naďa napsal:

  Dobrý den,pracuji jako zdravotní sestra na 12 hod.směny a za rok mám nárok na 17,5 dnu dovolené. Chci se zeptat jestli to není v rozporu se zákoníkem práce. A ještě mám dotaz kolik hodin týdně mužu maximálně odpracovat. V červenci mám sloužit šest dvanáctek za týden( poR12,ut R12,st volno,ct R12,pa N12,so N12, ne N12) .děkuji

 20. Martin napsal:

  Dobrý den,mám malý dotaz.Jsem zaměstnán od 26.3.2013 na plný úvazek jako OZP,ve výplatní pásce má
  m napsaných 15 dní dovolené,ale zaměstnavatel mi ji nechce dát,že nemám nárok.Že možná budu mít nárok na dovolenou až po odpracování jednoho roku.Jak to tedy ve skutečnosti je?Děkuji za odpověď.

 21. Bob napsal:

  Dobrý den,
  mám dotaz, pokud končím v práci zbývá mi 21 dní dovolené to jest celé září. a le dni 30 září mám ukončen pracovní poměr, může mi dovolenou zaměstnavatel odepřít.
  Děkuji
  za odpověď

 22. Martina napsal:

  Dobrý den,

  mám jednoduchý dotaz, od 2.9.2013 mám pracovní smlouvu s tří měsíční výpovědní lhůtou, která končí 30.11.2013, mám nyní nárok na dovolenou za 3 měsíce nebo jen za 2 měsíce, díky tomu že jsem nastoupila od 2. což bylo pondělí? mzdová účetní mi říká, že díky tomu že jsem neodpracovala celé září, tak mi za celý měsíc nemůže dovolenou počítat. V práci jsem byla každý den, od toho mám i výplatní pásku, kde je to uvedeno.
  děkuji za odpověď

  • petra napsal:

   Dobrý den Martino,
   pokud jste v předchozím pracovním poměru byla zaměstnána do 1.9. včetně – tedy pracovní poměry bezprostředně navazovaly, máte nárok od nového zaměstnavatele na dovolenou i za září. Pokud to tak nebylo, má paní účetní pravdu a nárok za září nevzniká.

   • Martina napsal:

    Dobrý den Petro, děkuji za odpověď, bohužel jsem byla nezaměstná a pracovní poměr mě začal od pondělí 2.9., je to přeci nefér, když 1.9. byla neděle a já tudíž odpracovala celý měsíc a teď nemám nárok na dovolenou.

   • Martina napsal:

    v zákoníku práce jsem našla, že zaměstnanec musí odpracovat 21 dní v měsíci, aby měl nárok na dovolenou a já jsem v září odpracovala 21 dní, tak jak to že nárok na ni tedy nemám?

   • Martina napsal:

    pořád hledám, a už vím jak je to s těmi 21 dni, to je v případě, že zaměstnance neodpracoval 60 dní, což není můj případ, já mám 60 dní už odpracovaných, tudíž bych měla mít nárok na 3/12 dovolené, je to tak?pokud ne, ukaž mi prosím,kde se píše opak, předem děkuji

    • petra napsal:

     Je to podle § 212 zákoníku práce

     (1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.

     (2) Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

     (3) Poměrná část dovolené přísluší v délce jedné dvanáctiny též za kalendářní měsíc, v němž zaměstnanec změnil zaměstnání, pokud skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele na sebe bezprostředně navazují; zaměstnanci přísluší v takovém případě poměrná část dovolené od nového zaměstnavatele.

     V tomto případě není odpracovaný celý měsíc, byť jde jen o jediný den…

 23. Erika napsal:

  Dobrý den,
  mám dotaz k čerpání dovolené. Nastoupila jsem k současnému zaměstnavateli 01.11.2013 ahned v tomto měsíci jsem si vybrala jeden den dovolené. Tato dovolená mi byla schválena mým přímým nadřízeným.Mám nárok na její řádné proplacení? Děkuji za odpověď.

 24. Michaela napsal:

  Dobrý den,
  ráda bych se zeptala na nárok dovolené v letošním roce, jelikož jsem na mateřské. Mateřská dovolená je od 6.9.2013 do 20.3.2014. Z loňského roku mám ještě 13 dní dovolené k vybrání. Budu mít letos nárok na dovolenou za celý kalendářní rok nebo ne? Děkuji.

 25. josef kolka napsal:

  dobry den chtěl bych se prosim zeptat pracoval jsem u firmy 18let od zaří lonskeho roku jsem marodil do 4tehočervna letošniho roku a pak jsem skončil prac. poměr na hodinu ze zdravotnich důvodú chtěl bych prosim vědět jestli mam za letošni rok narok na dovolenou děkuji kolka

 26. lenka napsal:

  dobry den mam dotaz mam nahlasenou dovolenou ale bohuzel musela sem se synem na paragraf ukonceni paragrafu je predpokladan za devet dni a pote mi ma zacit dovolena ale zamestnavatel mi oznamil ze na dovolenou nemam narok jelikoz mam ted paragraf a doovolenou mi nepovoli i kkdyz uz ji mam zaplacenou a nahlasenou od dubna jak mam postupovat at neprijdu o penize zaplacene za pobyt dekuji lenka

 27. lulu napsal:

  Dobrý den, jsem zaměstnaná od června roku 2013 do dnešního dne, mám zatím vybráno pouze 5 dní dovolené z letošního roku. Chci se zeptat, mám v úmyslu si vybrat dalších 6 dní dovolené na Vánoce, ale jak se to dělá se zbytkem dovolené, kterou si už do konce roku nestihnu z provozních důvodů vybrat? Mám celkem nárok na 21 dní dovolené. Předem děkuji. Lucie

 28. Martina napsal:

  Dobrý den, jsem zaměstnaná na dobu neurčitou, mám normální prac. smlouvu, ale zaměstnavatel mi řekl, že mi nebude proplácet dovolenou, protože by ho to stálo moc peněz, má na to ze zákona právo? díky za odpověď

 29. zdena02 napsal:

  Dobrý den,
  u svého zaměstnavatele pracuji nepřetržitě od r.2009. Nikdy jsem nebyla nemocná. Bohužel 24.2.2014 jsem měla nepracovní úraz a od té doby do 31.7.2014 jsem byla v PN. Na kolik dnů dovolené mám nárok v tomto roce.
  Dne 16.9.2014 mám zaplacenou týdenní dovolenou.
  Děkuji za odpověď.
  Zdena

 30. Pavel Svoboda napsal:

  Dobrý den,
  jsem zaměstnán u zaměstnavatele 5 let a 31.7. jsem dal vypověď s dvouměsíční výpovědní lhůtou. 1.1 jsem měl narok na 21 dnů ŘD. Na kolik dnů mám prosím nárok když končím 30.9. Zaměstnavatel mi tvrdí,že mám nárok na 12,5 dne.
  Děkuji za odpověď.
  Pavel

 31. Veronika napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se Vás zeptat, jaký mám nárok na dovolenou v roce 2013 a v r. 2014 v případě, že: Rok 2013 (prac.smlouva na rok od 1.3.) jsem pracovala od 1.3.2013-31.12.2013-krátký dlouhý týden s 10-hodinovou prac. dobou (pravidelná prac. doba) Rok 2014 (prac.smlouva prodloužena na další rok) pracuji od 1.1.-30.6.2014-krátký dlouhý týden (10-hodinová prac. doba)a od 1.7. jsem začala pracovat s normální 8.5hodinovou prac. dobou od PO-PA. Jsem stále u stejného zaměstnavatele, jen na jiné provozovně.Prac. smlouva je stále stejná beze změn. Děkuji Vám.

 32. Lída napsal:

  Dobrý den, měla bych na Vás prosbičku ohledně dovolené. Od 9.9.2014 do 9.3.2015 jsem byla v pracovní neschopnosti z důvodu těhotenství. Zbývalo mi 7 dní dovolené. Kolik dní by mi měl zaměstnavatel proplatit? Prý se to krátí ty dny, takže nemám nárok na celých 7 dní? (Na kolik dní mám tedy nárok)? Od 10.3.2015 jsem nastoupila na mateřskou dovolenou-mám zde ňáký na rok na dovolenou za rok 2015?
  Děkuji Vám za odpověď.

 33. Jana Horáková napsal:

  Dobrý den,chtěla bych vědět jestli má zaměstnavatel nárok na to,že když chci dovolenou,musím si za sebe najít brigádníka jinak ji nedostanu.Pracovní poměr mám na dobu neurčitou,letos sem ještě dovolenou nečerpala,celkem mám 30dnů dovolené.Zaměstnavatel je Česká pošta.Děkuji za odpověď.

 34. Kateřina napsal:

  Dobrý večer, jsem zaměstnaná na dobu určitou od dubna do října tohoto roku. Je to sezónní zaměstnání. Kolik dnů mám nárok na dovolenou?

 35. Radka napsal:

  Dobrý den,chtěla bych se zeptat jaký nárok mám na dovolenou,když pracovní smlouvu jsem měla na dobu určitou do 31.12.2014,z toho jsem od 23.6.2014 byla v pracovní neschopnosti,rizikové těhotenství.Od 15.12.2014 jsem na mateřské dovolené(ukončení prac.neschopnosti 14.12.2014),s tím,že mi byla dovolená pokrácena a zbývá mi 15,5 dne dovolené.Nyní jsem žádala o proplacení,protože mi bylo učetní řečeno,že v době pobírání mateřského příspěvku to není možné a prý neví jak to bude,že tam možná bude další krácení a nebude co proplatit.Pracovní smlouva byla již ukončena k 31.12.2014,tudíž jsem nyní nezaměstnaná a pobírám od 1.7.2015 rodičovský příspěvek.Moc děkuji za odpověd

 36. Eva napsal:

  Dobrý den,mám dotaz:od začátku roku jsem v pracovní neschopnosti, která potrvá do konce roku,od nového roku půjdu do předčasného důchodu,mám nárok za letošní rok na nějakou dovolenou?Děkuji za odpověd

  • petra napsal:

   Dobrý den, Evo,

   § 212

   (1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.

   Není splněna podmínka odpracovaných 60 dnů (případně ani 21 dnů, kdy by náležela 1/12 ročního nároku na dovolenou), tedy nárok na dovolenou nevzniká. Jiná situace by byla, pokud byste byla v pracovní neschopnosti například v důsledku pracovního úrazu.

 37. Antonin napsal:

  dobry den,můj zaměstnavatel my nedal dva týdny dovolené a když my napíše týden dovolené tak my tam dá výkendy. Má na to právo. předem děkuji

 38. Jana napsal:

  Dobrý den, už dva měíce mám v práci nahlášenou dovolenou, ale od 1.10. máme 12cti hodinové směny a bylo nám oznámeno, že pokud chceme dovolenou musíme si za sebe najít náhradu, jinak máme smůlu a dovolenou nedostaneme. Nikomu se to moc nelíbí a s naší vedoucí se o tom nedá mluvit. Tak jsem se chtěla zeptat, jestli je to naše povinnost? Děkuji za odpověď

 39. lucie napsal:

  Dobry vecer mam dotaz…dala jsem k 30.9.vypoved a a mam nevybranych 15dni dovolene….sef mi do vyplatnice sice zbyvajici dny dal a proplatil ale zaroven mi o to ponizil zaklad tudiz ty penize fyzicky nemam ale on je paskou projel tudiz nevim co mam delat abych fyzicky ty penize na ucte videla…da se nejak branit prosim

 40. Dobry den, mam dotaz dozvedela jsem se ze po odpracovanych 15 letech je narok na vice dni dovolene, pocita se prosim do odpracovanych let i rodicovska dovolena dekuji za odpoved

  • petra napsal:

   Dobrý den, Martino,

   je možné, že má Váš zaměstnavatel takové ustanovení např. v kolektivní smlouvě, ověřte prosím přímo u Vašeho zaměstnavatele…

 41. Miroslava napsal:

  dobrý den,
  potřebovala bych poradit. Pracuji ve zdravotnictví a plán dovolený si plánujem na celý rok. Měla jsem naplánovanou dovolenou od 1.6.do 10.6. 2016 do Chorvatska. Tento dlouhodobý plán jsem měla schválený na celý kalendářní rok od Náměstkyně oš.péče. V půlce května jsem dostala směny na měsíc červen a dovolenou mi posunula až od 2.6. Zeptala jsem se mé nadřízené proč mi to posunula a odpověděla mi že plán dovolené který si naplánujem na celý rok že s tím nemám počítat že když nemám podepsanou dovolenku tak na to nemám nárok. A že zaměstnavatel určuje zaměstnanci veškerou dovolenou. Chci se zeptat jestli opravdu má na to právo a jestli to není tak že polovinu dovolené určuje zaměstnavatel a druhou polovinu své dovolené si určuje zaměstnanec kdy si jí chce vybrat.
  Předem děkuji za odpověď.

 42. Josef napsal:

  Dobrý den,
  chtěl jsem se zeptat.Máme podepsanou zkrácenou pracovní dobu.Pracujeme 4 dny v týdnu 8 hodin a v pátek jsme doma.Má zaměstnavatel právo nám dát místo volna na pátek řádnou dovolenou?
  Předem děkuji za odpověď.

 43. Anna napsal:

  Dobrý den, potřebovala bych poradit. Byla jsem nemocná od 15.2 2016 do 17.6.2016. Mám zaplacenou dovolenou na týden 3.7. – 10.07.2016. Bylo mi řečeno že na dovolenou nemám nárok, protože jsem neodpracovala 60 kal. dní nepřetržitě. Ale když jsem plánovala dovolenou, netušila jsem že budu tak dlouho nemocná.
  Děkuji za odpověď.

 44. Zbyněk napsal:

  Zdravím.
  Mám tři dotazy, 1 zaměstnavatel dal přítelkyni dovolenou na den pracovního klidu,je to v pořádku? 2 Koli z běžné dovolené může zaměstnavatel nařídit a kolik si smí zaměstnanec svobodné naplánovat. 3 Její vedoucí ji řekla že si bude muset napracovat státní svátek (nově zavedeno pro markety) snad že by ji scházely hodiny,to ale nevím přesně. Děkuji za odpovědi,Zbyněk.

 45. Pavel Fiala napsal:

  Dobrý den. U svého zaměstnavatele pracuji od 4.1.20016 a tvrdí mi že ke konci roku mám nárok jen na 18,5 dne dovolené. 1.1. byl svátek a 2. a 3. víkend takže dříve jsem nastoupit nemohl. Má pravdu? Děkuji za odpověď, Pavel.

 46. Karel napsal:

  Dobrý den
  Pracuji v nepřetržitém provozu,to je,že odpracuji ročně více než 1950 hodin.Pro výpočet dovolené použil můj zaměstnavatel skutečně odpracované hodiny a vznikl nárok o 1 den dovolené navíc.Ale na základě skutečností zjistil,že na tento den nemám nárok,tudíž se rozhodl že si jej vezme zpět a to i zpětně od roku 2014.S tím,že 2016 mi ten den ztrhnul a rok 2014,2015 mi ztrhne výpočtem z platu.
  Otázka zní je to legální a má na to nárok?
  Děkuji za odpověď

 47. Iva napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, jak je to s dovolenou při práci na dvanáctihodinové směny ve výpovědní době. Dala jsem výpověď k 30.11.2016. Pracovní poměr mi končí k 31.1.2017 po uplynutí dvouměsíční výpovědní doby. Chci se zeptat, zda mám nárok na nějaký den dovolené při dvanáctihodinových směnách v lednu 2017

 48. Broňa napsal:

  Dobrý den
  chtěla bych se zeptat , pracuji na 12 hod. směnný provoz . Jaký je roční nárok na dovolenou a pokud na 1 směnu chci dovolenou kolik si musím vybrat.
  Děkuji

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | Spolupráce | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.