Zákoník práce: Nárok na dovolenou

Vydáno 14.červenec 2010 v 15:46, redakce, 423 komentáře

Podle Zákoníku práce vzniká zaměstnanci nárok na dovolenou v délce nejméně 4 týdny v jednom kalendářním roce. Dovolená pro zaměstnance ve státních organizacích je ještě o týden delší – tedy 5 týdnů a dovolená pedagogických pracovníků činí dokonce 8 týdnů.

Businessman with paragraph symbolNe vždy je však nárok na dovolenou automatický – u  dohod o provedení práce nevzniká vůbec a u  dohod o pracovní činnosti jedině pokud je to stanoveno ve smouvě či ve vnitřním předpisu.

Dovolená za kalendářní rok

Nárok na dovolenou za kalendářní rok zaměstnanci vzniká, pokud za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli odpracoval v rámci kalendářního roku alespoň 60 dnů. Pokud během dovolené připadne na některý den státní svátek, tento den se do dovolené nezapočítává.
Například při změně zaměstnavatele se počítá tzv. poměrná část dovolené, která činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok.

Dovolená za odpracované dny

Zaměstnanci, jemuž nevzniklo právo na dovolenou za kalendářní rok ani na její poměrnou část, náleží dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů v příslušném kalendářním roce.

Čerpání dovolené určuje zaměstnavatel

Podle § 217 dobu čerpání dovolené určuje zaměstnavatel tak, aby si zaměstnanec mohl dovolenou vyčerpat zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo. Při stanovení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část trvat nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne jinak. Zaměstnavatel má povinnost zaměstnanci písemně oznámit dobu čerpání dovolené alespoň 14 dnů předem.

Hromadné čerpání dovolené

Zaměstnavatel může v dohodě s odborovou organizací určit hromadné čerpání dovolené, jestliže je to nutné z provozních důvodů; hromadné čerpání dovolené pak nesmí činit více než 2 týdny (příp. u uměleckých souborů 4 týdny). Určení hromadného čerpání dovolené je možné pouze z provozních důvodů.

Náhrada za dovolenou

Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku.
Na náhradu mzdy nebo platu za 4 týdny nevyčerpané dovolené má zaměstnanec nárok pouze v případě skončení pracovního poměru.

Dle Zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, část IX, § 211-223.

Údaje jsou aktualizované k 19.8.2014.

Share

Kategorie: Pracovní právo, Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Zákoník práce: Nárok na dovolenou”

 1. Erika napsal:

  dobrý den, můj zaměstnavatel má 20dnů dovolené ale za každý den dovolené mi chce strhnout 1,5 dne dovolené protože dělám 12-14hodin a tvrdí že to tedy nejde kus za kus. Může to tak zaměstnacatel udělat? Může mi dovolenou skrouhnout na pouhých 10dnů v roce?

 2. Petra napsal:

  Dobrý den,19.12.2017 jsem nastoupila na neschopenku š rizikovým tehotenstvim. Pracovní neschopnost trvala do 4.7.2018 a 5.7.2018 jsem nastoupila na MD. Mám tedy za rok 2018 nárok na nějakou dovolenou,když MD je brána jako odpracovane dny ?

 3. jirka napsal:

  Dobrý den.
  Pracuji ve školní jídelně, kde se vaří i o letních prázdninách.
  Každoročně máme určený termín „celozávodní dovolené“, zpravidla 2 týdny. Zbytek dovolené nám paní ředitelka „nutí“ vybrat o zbytku prázdnin. Má na tento postup právo??? Děkuji za odpověď.
  Jirka

 4. Marcela napsal:

  Dobrý den,pracuji na zkrácenou pracovní dobu 6,5 h.ve firmě s nárokem na dovolenou 5 týdnů a několik let to tak bylo.S novým vedením mi bylo oznámeno,že je to protizákonné a že mám nárok při kratší pracovní době pouze na 4 týdny.Těm co pracují na plné hodiny zůstala dovolená 5 týdnů.Je to správně?Děkuji za odpověď. Marcela

  • petra napsal:

   Dobrý den, Marcelo,

   máte nárok na 5 týdnů, ale za den dovolené bude zaměstnavatel proplácet jen 6,5 hodiny.

 5. Martin napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat. Ukončuji PP k 15.10.2018, ukoncuji dohodou, vzniká nejaky narok na dovolenou k najití nového zamestnání? Mam pocit ze dle zakoniku prace nejaky narok byl. Popř druhá otazka, jak je to stim kdyz mam vybranou dovolenou za cely kalendarni rok ale ukoncuji PP k 15.10.?? dekuji za odpoved

 6. Marie Machuldová napsal:

  chtěla bych se zeptat,pracuji v sobotu a v neděli 13 hod. jinak 6.5 jak se mi počítá dovolená v sobotu děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den, Marie,

   doporučuji vypočítat takto: nejdříve sečíst, kolik máte směn v kalendářním roce, to může být např. 156, tj. 156 pracovních dnů, teď 156:52 týdnů = 3 dny práce průměrně připadají na 1 týden. Při nároku na dovolenou 4 týdny bude mít zaměstnanec 3 x 4 = 12 pracovních dnů dovolené. Když si budete chtít vzít 1 týden dovolené, musíte zjistit, kolik směn máte v tom týdnu plánováno – za každou směnu se odečte 1 den dovolené ze zmíněných 12 dnů.

   Za dny čerpání dovolené přísluší zaměstnanci náhrada mzdy ve výši průměrného výdělku. Tato náhrada přísluší za každou hodinu, kterou by zaměstnanec v daném dnu měl podle rozvrhu směn odpracovat. Např. při 8hodinové pracovní době přísluší zaměstnanci za každý den dovolené náhrada mzdy za 8 hodin; za den, kdy měla být odpracována 4hodinová směna, přísluší náhrada mzdy za 4 hodiny apod. Více zde:https://www.novinky.cz/kariera/383750-poradna-jak-pocitat-dovolenou-u-kratsich-uvazku-a-nerovnomerne-pracovni-doby.html

 7. Jarka napsal:

  Dobrý den,
  setklala jsem se s výkladem výpočtu nároku na dovolenou, že pokud zaměstnanec nastoupí do zaměstnání později než 1. den v měsíci (např. z důvodu státního svátku 1.1., který připadá na pátek až v pondělí 4.1.), nemá za měsíc leden nárok na přiznané dny dovolené, jelikož je prý dle zákoníku práce dovolená přiznávána pouze za CELÝ odpracovaný kalendářní měsíc. Připadá mi to nelogické, častokrát se přece stane, že počátek kalendářního měsíce připadá na dny pracovního klidu a potom by za takový odpracovaný měsíc nenáležela nově nastoupivšímu zaměstnanci dovolená? Nikde v zákoníku jsem se však o této podmínce nedočetla, vždy je uváděn pouze odpracovaný měsíc. Děkuji předem za odpověď a vystvětlení.

  • petra napsal:

   Dobrý den, Jarko,

   – pokud nejde aplikovat ustanovení § 212:
   (3) Poměrná část dovolené přísluší v délce jedné dvanáctiny též za kalendářní měsíc, v němž zaměstnanec změnil zaměstnání, pokud skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele na sebe bezprostředně navazují; zaměstnanci přísluší v takovém případě poměrná část dovolené od nového zaměstnavatele.
   – a pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne ve prospěch zaměstnance (§ 4a)
   – mohla by se ještě dovolená za takový měsíc vyložit podle odpracovaných směn – dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů

   Opravdu na tuto situaci zákoník nepamatuje 🙁

  • Šárka napsal:

   Pokud máte smlouvu pracovní sepsanou s nástupem od 1.1., pak i když přijdete do práce až 2.1.(protože je 1.1.svatek a nepracuje se), pak dle pracovní smlouvy počínající od 1. 1. máte nárok na dovolenou za leden. Ale pokud pracovní smlouva je psána až od 2.1. a později, o dovolenou za leden přijdete. Dávejte si pozor při uzavírání a podepsání pracovní smlouvy, aby vznikl pracovní poměr od 1.dne v měsíci…i kdyby toho prvního byla sobota, kdy nejdete do práce. Poukážte na to, že trváte na pracovní smlouvě od prvního dne v měsíci

 8. Hana napsal:

  Dobrý den,
  jsem ve výpovědní lhůtě,PP končí 31.8.2018.Výpověď jsem podala já a chci v této lhůtě končit. Nyní marodím od 15.6.2018 dosud.Čerpala jsem starou dovolenou a část nové,nyní mi zbývá 12,5 dní.Pracovní úvazek je 37.5 hod.Na kolk dní budu mít nárok k 23.8.2018?Děkuji za odpověď.

 9. Mirek napsal:

  Dobrý den, chci ukončit pracovní poměr do konce zkušební doby. Vzniká mě nárok na poměrnou část dovolené když jsem odpracoval 42 směn. 28 dní jsem byl nemocen. Práce je v nerovnoměrně rozvržené době, řidič . Zaměstnavatel poskytuje 5 týdnů dovolené.

  • petra napsal:

   Dobrý den, Mirku,

   náleží Vám dovolená za odpracované dny v délce jedné dvanáctiny dovolené za kalendářní rok za každých 21 odpracovaných dnů – tedy za 42 směn jsou to dvě dvanáctiny z ročního nároku 5 týdnů.

 10. Pavel napsal:

  Dobrý den, dělám ve firmě na 12ti hodinové směny krátký dlouhý týden. Zaměstnavatel nám píše, že máme nárok na 20dní dovolené. Když si vezmu jeden den zaplatí mi je 8 hodin, když chci proplatit 12 hodin musím si vzít den a pul. V létě při celozávodní dovolené která trvá 14dní a mám v plánu sedm 12ti hodinových směn mi bere 10dní. Jak to má být? Děkuji za odpověď.

  • petra napsal:

   Dobrý den, Pavle,

   doporučuji vypočítat takto: nejdříve sečíst, kolik máte směn v kalendářním roce, to může být např. 156, tj. 156 pracovních dnů, teď 156:52 týdnů = 3 dny práce průměrně připadají na 1 týden. Při nároku na dovolenou 4 týdny bude mít zaměstnanec 3 x 4 = 12 pracovních dnů dovolené. Když si budete chtít vzít 1 týden dovolené, musíte zjistit, kolik směn máte v tom týdnu plánováno – za každou směnu se odečte 1 den dovolené ze zmíněných 12 dnů. Ono to ve Vašem případě bude nejspíš dobře, protože pokud máte nárok na 4 týdny, pak kdybyste měl 4 týdny volno, odečte Vám zaměstnavatel 20 dnů. Měl by to ale uvádět podle přepočtu na 12 hodinové směny, ale finančně to bude nejspíš v pořádku. Pokud máte pochybnosti, můžete se obrátit na státní úřad inspekce práce suip.cz.

 11. Anna napsal:

  Dobrý den chtěla bych se informovat na kolik dnů dovolené mám nárok když ukoncim pracovní poměr k 30.8.2018

  • petra napsal:

   Dobrý den, Anno,

   pokud budete ukončovat pracovní poměr k 31.8. a celkově máte za rok 20 dnů dovolené, pak budete mít nárok na 13 dnů

 12. Luboš napsal:

  Dobrý den, zaplatil jsem si ozdravný pobyt v lázních, zaměstnavateli jsem termín nástupu sdělil měsíc dopředu. Přesto mi zaměstnavatel odmítá dovolenou povolit z důvodu nedostatku pracovníků. Mám nárok nastoupit dovolenou bez svolení zaměstnavatele????

  • petra napsal:

   Dobrý den, Luboši,

   termín dovolené určuje zaměstnavatel – proto je dobré mít v těchto případech dovolenou schválenou písemně. Pak můžete v případě změny termínu ze strany zaměstnavatele nárokovat uhrazení výdajů na zrušený pobyt. V tomto případě určitě nedoporučuji odjet na pobyt bez schválené dovolené. To by mohlo být chápáno jako neomluvená absence a mohlo by to vést až k hrubému porušení pracovní kázně s následkem okamžitého zrušení pracovního poměru.

   Pokud nemáte dovolenou schválenou písemně, podle mne nezbývá než se pokusit se zaměstnavatelem domluvit a vysvětlit, že máte zaplacený pobyt. Nemusí to ale bohužel uznat. Mrzí mne, že pro Vás nemám lepší odpověď.

 13. Lucie napsal:

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jak je to u důchodce,který má smlouvu na dobu určitou do 30.6. Za daný rok odpracoval 60 dní, a jde na plánovanou operaci kdy bude na nemocenské cca 3 měsíce (t.j. do konce svého pracovního poměru nebo déle). Má za tuto dobu nemocenské nárok na dovolenou?A pokud bychom se s ním dohodli o skončení k 31.3., příslušela by mu náhrada mzdy od zaměstnavatele i po skončení pracovního poměru?

  Děkuji za odpověď

  • petra napsal:

   Dobrý den, Lucie,

   nárok na poměrnou část dovolené za kalendářní rok vzniká právě po odpracování alespoň 60 dnů v kalendářním roce. Poměrná část dovolené činí za každý celý kalendářní měsíc nepřetržitého trvání téhož pracovního poměru jednu dvanáctinu dovolené za kalendářní rok. Pokud nejde o nemoc způsobenou pracovním úrazem nebo nemoc z povolání, za období pracovní neschopnosti nárok na dovolenou nevzniká.
   Od 15. pracovního dne nemoci místo náhrady mzdy přísluší dávky nemocenského pojištění, které vyplácí správa soc. zabezpečení, zaměstnavateli tedy již další náklady nevznikají.

 14. Lucie napsal:

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, jak je to u důchodce,který má smlouvu na dobu určitou do 30.6. Za daný rok odpracoval 60 dní, a jde na plánovanou operaci kdy bude na nemocenské cca 3 měsíce (t.j. do konce svého pracovního poměru nebo déle). Má za tuto dobu nemocenské nárok na dovolenou?

  Děkuji za odpověď

 15. Macik napsal:

  Dobrý den.Dotaz se týká smlouvy a výpovědi.Mam od 1.11.2017dodatek ke smlouvě na dobu neurčitou jako vedoucí úseku.Plati i v tomto případě zkušební doba 6mesicu?A druhý dotaz výpověď:Od 27.12.2017 jsem v pracovní neschopnosti.Vzledem k tomu že nevím kdy marození bude ukončeno a na kontrolu jdu 8.3.2018,tak bych chtěla podat výpověď.K jakému datu mám výpověď podat?Zbylo mi z loňského roku 5 dni dovolene a ve výplatní pásce je napsáno že v novém roce mám dovolenou 25 dní.Mam na dovolenou nárok? Děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den,

   záleží, co je v dodatku uvedeno, zkušební doba být nemusí. Výpověď můžete podat kdykoliv, nemoc není překážkou (jinak by tomu bylo u zaměstnavatele, kdyby Vám chtěl dát výpověď). Protože jste letos nepracovala, nevzniká za letošní rok nárok na dovolenou.

  • Macik napsal:

   Jako první jsem měla DPP od 21.8.2017do 31.12.2017.Ale mezi tim jsem dostala dohodu o změně pracovní smlouvy.Tato dohoda o změně pracovní smlouvy se stává nedílnou součástí původní pracovní smlouvy ve znění pozdějších dodatků.Ostatni ustanovení pracovní smlouvy zůstávají totiž dohodou nedotčena.

   • Macik napsal:

    Opravuji:toto dohodou nedotčena .Děkuji

    • Macik napsal:

     Poslední dotaz.V DPP je psáno v bodě 11.Tuto dohodu je možné jednostranně zrušit výpovědí nebo okamžitým zrušením.Vypoved je možné dát z jakéhokoliv důvodu,nebo bez udání důvodu.Vypovedni doba činí 3dny a počíná běžet dnem jejího doručení.Okamzite zrušit tuto dohodu je možné jen z důvodů uvedených & 55 a 56 Mockrát Děkuji.

   • petra napsal:

    Děkuji za upřesnění. DPP ale není pracovní smlouva, takže tímto způsobem ji přece nelze upravovat a pracovní smlouvu z ní vytvořit.

    • Macik napsal:

     Moc se omlouvám,ale asi nebude na škodu když se na DPP a dohodu o změně pracovní smlouvy zeptam na úřadu práce .Moc děkuji za Váš čas a odpověď.

 16. Dadka napsal:

  Dobrý den, manžel nedočerpal za minulý rok 12 dní dovolené u fy, kde měl úvazek 37,5 hod týdně. Od 1.1.2018 má u stejné fy úvazek 25 hod týdně. V lednu si vybral 5 dní loňské dovolené a bylo mu proplaceno 25 hodin a ne 37,5 hodin . Jednala fy správně ?

  • petra napsal:

   Dobrý den, Dadko,

   bohužel, firma jednala správně.

   Vysvětlení např. zde:
   Případná se zaměstnancem sjednaná kratší pracovní doba nemá na délku dovolené stanovenou v týdnech žádný vliv. Vždy se ale projeví v celkově nižší náhradě mzdy za celou roční dovolenou. Jestliže zaměstnanec pracuje po všechny obvyklé pracovní dny, ale v kratších směnách, má dokonce stejný počet pracovních dnů dovolené jako ostatní zaměstnanci pracující na plnou pracovní dobu, rozvrženou do stejného počtu směn. Rozdíl bude ve výši náhrady mzdy za den dovolené, který u tohoto zaměstnance představuje méně pracovních hodin. To zaměstnanci často vnímají jako nespravedlivé, protože při čerpání dovolené, na kterou vzniklo právo dříve, obdrží zaměstnanec při kratší pracovní době nižší náhradu mzdy. Avšak délka jeho dovolené v týdnech se nemění a náhrada mzdy nahrazuje mzdu či plat po dobu čerpání dovolené – přísluší-li zaměstnanci mzda nebo plat při kratší pracovní době alikvotně nižší, musí se to promítnout i do náhrady mzdy. Koneckonců přechází-li zaměstnanec z kratší pracovní doby na tzv. plný úvazek nebo zvyšuje-li se hodinový rozsah jeho pracovního úvazku, je důsledek pro náhradu mzdy opačný.
   http://www.mzdovapraxe.cz/archiv/dokument/doc-d39222v49241-dovolena-ve-specifickych-pripadech/

 17. Bob napsal:

  Dobrý den
  První 3 dny nemocenské jsou neplacené. Může si zaměstnanec vzít dovolenou za tuto dobu?Děkuji. Bob

  • petra napsal:

   Dobrý den, Bobe,

   čerpání dovolené v době nemoci není možné:
   § 217 (4) Zaměstnavatel nesmí určit čerpání dovolené na dobu, kdy zaměstnanec vykonává vojenské cvičení nebo službu v operačním nasazení , kdy je uznán dočasně práce neschopným podle zvláštního právního předpisu61), ani na dobu, po kterou je zaměstnankyně na mateřské nebo rodičovské dovolené a zaměstnanec na rodičovské dovolené. Na dobu ostatních překážek v práci na straně zaměstnance smí zaměstnavatel určit čerpání dovolené jen na jeho žádost.

 18. Jana napsal:

  Dobry den, poprosim o radu. Pracuji na dobu neurcitou jiz nekolik let. V rijnu jsem ukoncila materskou dovolenou po 3letech, rovnou jsem presla na pracovni neschopnost do 8.ledna. od 9.ledna jsem byla v praci do 29.ledna. Od 30.ledna jsem s dcerou na paragrafu. Jak je to s narokem na dovolenou za rok 2017 a 2018?
  Dekuji

  • petra napsal:

   Dobrý den, Jano,

   rodičovská dovolená ani pracovní neschopnost (pokud nejde o pracovní úraz nebo nemoc z povolání) nezakládá nárok na dovolenou. Proto za roky 2017 ani 2018 vám nárok na dovolenou nevznikl – protože jste zatím neodpracovala alespoň 21 dní.

 19. Věra Nečasová napsal:

  Dobrý den, mohu Vás požádat o radu, má pracovník nárok na dovolenou v lednu 2018, do práce nastoupil 1.11.2017 a pracovní poměr skončil 18.1.2018, v roce 2017 vyčerpal 3.5 dne dovolené, děkuji za odpověď Věra Nečasová

 20. Jana napsal:

  Dobrý den.mám dotaz.pracuji v nerovnomerne rozvrzenych turnusovych smenach.V režimu letmo mi byla dovolená počítá na 2 dny na denní směnu. Nyní v pevném turnus mi je na denní směnu počítán pouze jeden den dovolené, čímž se dostávám s hodinami do mínusu. Je to možné? Děkuji za odpověď.

 21. Jiří Mrázek napsal:

  Dobrý den, já mám dotaz na započítávání dovolené. Které dny se započítávají do dovolené, jestliže mám trvalý pracovní poměr a jsem zaměstnám u hlídací služby, tedy 14-ti hodinové směny, které se mi střídají po cca 2 dnech a soboty a neděle jsem též ve službě, měsíčně je to něco mezi 170 – 180 hodinami. Dám příklad: Měl jsem dovolenou od 27.7.2017 do 15.8.2017 (3 soboty a 3 neděle), bylo mi strženo 17 dnů z dovolené, zbyly mi 3 dny. Je výpočet správný, nebo mně zaměstnavatel obral o část dovolené?
  Děkuji za odpověď.
  Jiří

 22. Jiří napsal:

  Dobrý den, já mám dotaz na započítávání dovolené. Které dny se započítávají do dovolené, jestliže mám trvalý pracovní poměr a jsem zaměstnám u hlídací služby, tedy 14-ti hodinové směny, které se mi střídají po cca 2 dnech a soboty a neděle jsem též ve službě, měsíčně je to něco mezi 170 – 180 hodinami. Dám příklad: Měl jsem dovolenou od 27.7.2017 do 15.8.2017 (3 soboty a 3 neděle), bylo mi strženo 17 dnů z dovolené, zbyly mi 3 dny. Je výpočet správný, nebo mně zaměstnavatel obral o část dovolené?
  Děkuji za odpověď.
  Jiří

 23. frantisek napsal:

  Dobry den mam dotaz. Jsem zamestnam 6let u stejne fyrmy a v letosnim roce sem mel uraz a byl sem 8mesicu na nemocenske na jakou cast dovolene mam narok. Dekuji

  • petra napsal:

   Dobrý den, Františku,

   důležité je, jestli šlo o pracovní úraz či nemoc z povolání – to by se dovolená nekrátila.
   Jinak ano.

   Předpokládám že splňujete toto:
   (1) Zaměstnanci, který za nepřetržitého trvání pracovního poměru k témuž zaměstnavateli konal u něho práci alespoň 60 dnů v kalendářním roce, přísluší dovolená za kalendářní rok, popřípadě její poměrná část, jestliže pracovní poměr netrval nepřetržitě po dobu celého kalendářního roku. Za odpracovaný se považuje den, v němž zaměstnanec odpracoval převážnou část své směny; části směn odpracované v různých dnech se nesčítají.
   PAK

   (1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

   https://www.penize.cz/kalkulacky/vypocet-pomerne-casti-dovolene#PomernaCastDovolene

 24. Hana napsal:

  dobry den chtěla bych se informovat mam hpp na dobu neurčitou a jsem tehotna od 1.ledna jsem na neschopence az do terminu porodu 1.4 mam nárok v praci na nejakou radnou dovolenou pracuji 7,5hodiny a 25dni za rok dovolene dekuji a ještě jeden dotaz materska dovolena je 6mesicu a rodicovska 36je to tak ze 220000delime 36 nebo z toho bereme 6mesicu materske na 3roky doma dekuji

  • petra napsal:

   Dobrý den, Hano,

   nevzniká Vám nárok na dovolenou, protože jestli správně chápu Váš dotaz, tak jste v letošním roce nepracovala z důvodu pracovní neschopnosti – pokud tedy tato neschopnost nebyla zapříčiněna pracovním úrazem či nemocí z povolání.

   Zákoník práce:
   (2) Pro účely dovolené se za výkon práce nepovažuje doba zameškaná pro důležité osobní překážky v práci, pokud nejsou uvedeny v prováděcím právním předpisu (§ 199 odst. 2). Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou a doba pracovní neschopnosti vzniklé v důsledku pracovního úrazu nebo nemoci z povolání vzniklého při plnění pracovních úkolů nebo v přímé souvislosti s ním, se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.

   Vysvětlení mateřské a rodičovské najdete zde:
   https://www.penize.cz/rodicovsky-prispevek/320256-materska-a-rodicovska-2017-rady-a-kalkulacky
   https://www.maminka.cz/clanek/rodicovska-dovolena-2017—vse-co-potrebujete-vedet

 25. jana napsal:

  Dobrý den chtěla bych se zeptat od listopadu2016 jsem na nemocenske a od dubna 2017 jsem nastoupila na materskou ktera mi končí v říjnu mam narok na uhrazení dovolené za rok 2017?dekuju

  • petra napsal:

   Dobrý den, Jano,

   Podle ZP:
   Doba čerpání mateřské dovolené a doba, po kterou zaměstnanec čerpá rodičovskou dovolenou do doby, po kterou je zaměstnankyně oprávněna čerpat mateřskou dovolenou …, se pro účely dovolené posuzuje jako výkon práce.

   Pracovní neschopnost (pokud nejde o pracovní úraz) se naopak jako výkon práce neposuzuje, proto dochází ke krácení počtu dnů dovolené.

   Za rok 2017 budete mít nárok pouze za období duben – říjen, kdy běžela mateřská dovolená. Dovolená se ale proplácí pouze v případě změny zaměstnání – pokud byste končila u současného zaměstnavatele.

 26. ilona napsal:

  Dobrý den,dovolená nám činí 4týdny,1týden dodatkové.14dní v celku dostanu dovolenou,ale zbytek dovolený nám určuje naše vedoucí po 1,2dnech do konce roku,tudíž se nám i krátí mzda.Nehledě na to,že ten 1 den třeba vůbec v měsíci nepotřebuji.Nakonec mám jen těch 14 dní na který se mohu těšit celý rok. Děkuji za odpověd.

  • petra napsal:

   Dobrý den, Ilono,

   bohužel to takto může zaměstnavatel nařídit:
   Zákoník práce § 217
   (1) Dobu čerpání dovolené je povinen zaměstnavatel určit podle písemného rozvrhu čerpání dovolené vydaného s předchozím souhlasem odborové organizace a rady zaměstnanců tak, aby dovolená mohla být vyčerpána zpravidla vcelku a do konce kalendářního roku, ve kterém právo na dovolenou vzniklo, pokud v tomto zákoně není dále stanoveno jinak. Při určení rozvrhu čerpání dovolené je nutno přihlížet k provozním důvodům zaměstnavatele a k oprávněným zájmům zaměstnance. Poskytuje-li se zaměstnanci dovolená v několika částech, musí alespoň jedna část činit nejméně 2 týdny vcelku, pokud se zaměstnanec se zaměstnavatelem nedohodne na jiné délce čerpané dovolené. Určenou dobu čerpání dovolené je zaměstnavatel povinen písemně oznámit zaměstnanci alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnancem na kratší době.

 27. Kateřina napsal:

  Dobrý den. V červnu jsem dala výpověď z práce. Zjistila jsem že za rok 2015 mám 19,5 dní dovolené a 6hodin přesčasů. Můžu se zeptat jak se dovolená počítá, kolika hodinami se krátí? Pracovala jsem dvanácti hodinové směny nerovnoměrně rozložené. Děkuji za odpověď.

  • petra napsal:

   Dobrý den, Kateřino,

   podle Zákoníku práce:
   § 213
   (1) Výměra dovolené činí nejméně 4 týdny v kalendářním roce.
   (4) Čerpá-li dovolenou zaměstnanec s pracovní dobou nerovnoměrně rozvrženou na jednotlivé týdny nebo na období celého kalendářního roku, přísluší mu tolik pracovních dnů dovolené, kolik jich podle rozvržení pracovní doby na dobu jeho dovolené připadá v celoročním průměru.

   Např. na kalendářní rok je naplánováno 182 směn, pak počítáme takto: 182:52 týdnů = 3,5 dne připadajících na 1 týden. Při 4 týdnech dovolené bude za kalendářní rok výpočet 3,5 x 4 = 14 pracovních dnů dovolené. Tento výpočet můžete aplikovat na Vaši situaci…

 28. Radka Hornová napsal:

  Dobrý den,
  můj zaměstnavatel mi poskytuje dovolenou ve výši 20 dní. Pracuji na recepci 6 dní v týdnu a volno mám pouze v neděli. Když čerpám dovolenou od pondělí do neděle, tak mi zaměstnavatel dává i den dovolené na sobotu. Z čehož vyplývá, že výše mé dovolené není 4 týdny, ale pouze 3 týdny a 2 dny. Je tento postup zaměstnavatele oprávněný? Pokud ne, na koho se mohu obrátit. Děkuji.Radka

 29. Helena napsal:

  Dobrý den, můžu zamítnout a upozornit podřízeného předem na situaci, že mu nebude schválená dovolená v srpnu i když jí má v dlouhodobém plánu už schválenou? Podřízený je na dlouhodobé PN, plánuje návrat do práce těsně před dovolenou.
  Děkuji za odpověď.
  Helena

 30. Marek napsal:

  Dobrý den, podal jsem výpověď a mám deset dní staré dovolené a nárok na deset dnů z nové dovolené. Rád bych si vybral všech 20 dní dovolené, ale zaměstnavatel mi jí nechce dát a tvrdí, že má nárok mi celou dovolenou proplatit. Má zaměstnavatel nárok na nedání dovolené s tím že jí proplatí? Já si jí chci vybrat všechnu. Děkuji za odpověď. Marek.

  • petra napsal:

   Dobrý den, Marku,

   zaměstnavatel má skutečně právo Vám dovolenou proplatit.
   Více zde: https://www.mesec.cz/clanky/co-bude-s-vasi-dovolenou-kdyz-koncite-v-praci/

   Podle Zákoníku práce:
   Změna zaměstnání
   § 221
   (1) Změní-li zaměstnanec v průběhu téhož kalendářního roku zaměstnání, může mu nový zaměstnavatel poskytnout dovolenou (část dovolené), na kterou mu vzniklo právo u dosavadního zaměstnavatele, jestliže o to zaměstnanec požádá nejpozději před skončením pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a zúčastnění zaměstnavatelé se dohodnou na výši úhrady náhrady mzdy nebo platu za dovolenou (její část), na niž zaměstnanci u zaměstnavatele poskytujícího dovolenou (její část) právo nevzniklo.
   (2) Změnou zaměstnání podle odstavce 1 se rozumí skončení pracovního poměru u dosavadního zaměstnavatele a bezprostředně navazující vznik pracovního poměru u nového zaměstnavatele.
   Díl 5
   Náhrada za dovolenou
   § 222
   (1) Zaměstnanci přísluší za dobu čerpání dovolené náhrada mzdy nebo platu ve výši průměrného výdělku. Zaměstnancům uvedeným v § 213 odst. 4 může být tato náhrada mzdy nebo platu poskytnuta ve výši průměrného výdělku odpovídajícího průměrné délce směny.
   (2) Zaměstnanci přísluší náhrada mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou pouze v případě skončení pracovního poměru.
   (3) Jestliže vznikne zaměstnanci právo na náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dovolenou nebo její část, tato náhrada přísluší ve výši průměrného výdělku.
   (4) Zaměstnanec je povinen vrátit vyplacenou náhradu mzdy nebo platu za dovolenou nebo její část, na niž ztratil právo, popřípadě na niž mu právo nevzniklo. Ustanovení odstavce 1 věty druhé platí i zde.
   (5) Náhradu mzdy nebo platu za nevyčerpanou dodatkovou dovolenou není možné poskytnout; tato dovolená musí být vždy vyčerpána, a to přednostně.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2020 KARIERA.CZ s.r.o.