Zákoník práce: Práce přesčas

Vydáno 19.srpen 2014 v 01:26, redakce, 337 komentáře

S přesčasy se v práci setká téměř každý. Zejména u manažerských pozic se již stalo pravidlem, že přesčasové hodiny zaměstnanec raději ani nepočítá. Jak ale práci přesčas upravuje Zákoník práce?

tiredPodle § 93 Zákoníku práce:

(1) Práci přesčas je možné konat jen výjimečně.

(2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.

(3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem.

(4) Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.

(5) Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas ve vyrovnávacím období podle odstavce 4 se nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.

§ 114 Mzda nebo náhradní volno za práci přesčas

(1) Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo (dále jen „dosažená mzda”) a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.

(2) Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci k dosažené mzdě příplatek podle odstavce 1.

(3) Dosažená mzda a příplatek ani náhradní volno podle odstavců 1 a 2 nepřísluší, je-li mzda sjednána (§ 113) již s přihlédnutím k případné práci přesčas. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné takto sjednat, je-li současně sjednán rozsah práce přesčas, k níž bylo při sjednání mzdy přihlédnuto. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné sjednat nejvýše v rozsahu 150 hodin práce přesčas za kalendářní rok a u vedoucích zaměstnanců (§ 11) v mezích celkového rozsahu práce přesčas (§ 93 odst. 4), což nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.

Na co se často ptáte

Když je pracovní doba stanovena od 8:00 a já chodím již na 7:00, je to přesčas?

Ne, není. Na úpravě pracovní doby je nutné se domluvit se zaměstnavatelem. Pokud chodíte do práce dříve, než je stanovená pracovní doba, nebude se tato aktivita započítávat do pracovní doby.

Zaměstnavatel mi nařídil práci přesčas a já nesouhlasím. Jaké z toho pro mě plynou důsledky?

Práci přesčas může zaměstnavatel nařídit jen v souladu se Zákoníkem práce. Pokud tedy zaměstnavatel splní všechny podmínky dané Zákoníkem, neodpracovat přesčas se posuzuje stejně jako neodpracování běžné pracovní doby.

Odmítnutí nařízené práce zaměstnancem (nebo neomluvenou absenci v práci – nedostavení se na nařízenou směnu) může zaměstnavatel posoudit jako porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci. Což může vést až k výpovědi podle § 52g (případně i § 55) – porušení pracovní kázně. Pak by nevznikl nárok na dávky podpory v nezaměstnanosti. Za neomluvenou absenci má zaměstnavatel navíc právo strhnout jeden až tři dny dovolené.

Napište nám, jaké máte zkušenosti s přesčasy vy.

Údaje jsou aktualizované k 19.8.2014.

Kategorie: Pracovní právo, Pro zaměstnance

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Zákoník práce: Práce přesčas”

 1. Filip napsal:

  Dobry den, delam 3 smeny provoz, od pondelu do patku 7,5h denne, muzou mi naridit praci prescas v sobotu?

  • petra napsal:

   Dobrý den Filipe,

   může, pokud bude splněno následující:

   § 90 Nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami
   (1) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 12 hodin po sobě jdoucích během 24 hodin.
   (2) Odpočinek podle odstavce 1 může být zkrácen až na osm hodin po sobě jdoucích během 24 hodin zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku
   a) v nepřetržitých provozech, při nerovnoměrně rozvržené pracovní době a při práci přesčas,
   b) v zemědělství,
   c) ve veřejném stravování, v kulturních zařízeních a při poskytování jiných služeb obyvatelstvu,
   d) u naléhavých opravných prací, jde-li o odvrácení nebezpečí pro život nebo zdraví zaměstnanců,
   e) při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech.

   § 92 Nepřetržitý odpočinek v týdnu
   (1) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl nepřetržitý odpočinek v týdnu během každého období sedmi po sobě jdoucích kalendářních dnů v trvání alespoň 35 hodin. Nepřetržitý odpočinek v týdnu nesmí činit u mladistvého zaměstnance méně než 48 hodin.
   (2) Pokud to umožňuje provoz zaměstnavatele, stanoví se nepřetržitý odpočinek v týdnu všem zaměstnancům na stejný den a tak, aby do něho spadala neděle.

   § 96
   (1) Práci přesčas může zaměstnavatel nařídit jen ve výjimečných případech, jde-li o vážné provozní důvody, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než osm hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
   (2) Konat práce nad rámec uvedený v odstavci 1 lze pouze výjimečně, pokud k výkonu takové práce dá souhlas zaměstnanec. Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než osm hodin týdně; v podnikové kolektivní smlouvě lze stanovit nižší rozsah práce přesčas, k jejímuž výkonu dá souhlas zaměstnanec, než stanoví zákon.
   (3) Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas v roce se nezahrnují práce přesčas, za které bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.

   http://www.poradna-pracovni-pravo.cz/rada/moznost-narizovat-praci-prescas-v-nepretrzitem-provozu.php

 2. Pavla Chlupová napsal:

  Dobrý den,

  ve firmě jsou nastaveny dva typy docházek: minutová a čtvrthodinová. Kdo spadá pod šéfa „A“, má docházku minutovou a kdo pod šéfa „B“, tak čtvrthodinovou. My jsme spadali pod šéfa „B“, ale teď asi půl roku spadáme pod šéfa“A“ a firma se brání nám dát docházku minutovou, na kterou si myslím teď máme taky právo. Ostatní, kdo mají šéfa „A“ ji mají… není to nezákonné, aby byly takhle rozdílné podmínky, které jsou jasně viditelné? Je jasné, že platové rozdíly jsou, ale dodržuje se tu mlčenlivost.

  Děkuji. Pavla Chlupová

 3. Veronika napsal:

  Dobrý den, potřebuji poradit.V mě práci jsem dala výpověď s tím že si odpracuji 2 měsíční dobu.Nove zamestnani mam domluvene a po pracovni v době se tam chodim zaucovat.Muj stali zanestnavatel chce po mě přesčasy a to 8 h tydne s tim že pokud je nesplnim tak mi to zaznamenají do započtoveho listu a to že mě mohou pokutovat a vést to dál.Chci se zeptat co je na tom pravdy a čím se respektive mohu bránit.Dekuji mockrát

  • petra napsal:

   Dobrý den, Veroniko,

   zaměstnavatel může požadovat přesčasy i ve výpovědní době – ovšem pouze z vážných provozních důvodů v rozsahu maximálně 8 hodin týdně a 150 hodin v kalendářním roce. Nad tento rámec již jen s Vaším souhlasem.

 4. Jaroslav napsal:

  Dobrý den, pracuji v 3. směnném provozu jako operátor. Zaměstnavatel nám nařizuje pravidelně 2 dny v týdnu 12 hod. směnu (tj. 8 týdně navíc). Na ranní a odpolední směně je to v pořádku, ale může mi nařídit tento přesčas i když mám daný týden noční směnu? Máme chodit od 18:00 do 6:00, nebo od 22:00 do 10:00 hod. V zákoníku práce je to napsané tak, že to vlastně nedává smysl. Teoreticky může, ale musíme mít v průměru za 26 týdnů 8 odpracovaných hodin denně. Počítá se do toho i dovolená, nebo náhradní volno? Potřeboval bych jednoznačnou odpověď, jelikož máme tyto přesčasy dělat vždy, když máme noční směnu, tj. každý třetí týden. Jedná se i o ženy, které vykonávají stejnou práci, jako já. Moc děkuji za odpověď…

 5. Mira napsal:

  Dobrý den

  Chci se zeptat, když mám nepřetržitý provoz, 4 dny ranní pak 4 dny volno, následně noční atd.. můžu mezi pracovnímy dny z (noční směny na ranní udělat 2 dny práce navíc) a z (ranní na noční 3 dny práce přesčasů navíc) ?

  děkuju za odpověď

 6. Tereza napsal:

  Ahoj, jak tady tak čtu ty Vaše příspěvky, je mi z toho, jak to v ČR chodí na blití. Nejsem ale vyjímka. Pracuji v jedné nejmenované společnosti, troufám si říct že jsme gigant. Pracuji každý den 5:30-16:30 tj. 10,5 hod denně. Za měsíc mám odpracováno cca 240 hod. A kde je tady nějakej zákoník práce? Mám za týden 10 hod přesčasů, za měsíc 40 hod a za rok 480 hod přesčasů. Chtějí uzákonit 4 pracovní dny v týdnu, ale myslím si, že by se napřed měli zaměřit na zaměstnavatele „otrokáře“!

  • petra napsal:

   Dobrý den, Terezo,

   máte pravdu, často jsou podmínky pro zaměstnance skutečně nefér a reálně s tím člověk těžko něco nadělá.

 7. MUDr.Ing.Jindřich Novák napsal:

  Vážení, pracuji jako vedoucí lékař Protialkoholní záchytné stanice v Praze. Máme 12-ti hodinové směny. V měsíci červenci jsem odpracoval 228 hod, z toho bylo 9 dní dovolené po 12 hod. Norma hodin v červenci byla 157,5 hod. Dle mého názoru bych měl mít 70,5 hod. přesčas.
  Zaměstnavatel mi však proplatil jen 33 hod. přesčas, tyto hodiny mi naběhly ale až v srpnu-říjnu, za červenec mi nic proplaceno nebylo, nebo snad se dovolená do celkového počtu hodin v měsíci nezapočítává? Jak je to s přesčasovými hodinami v měsíci kdy je i dovolená? Zaměstnavatel proplácí přesčasové hodiny dle kolektivní smlouvy vždy za půl roku.
  Děkuji za Vaše vyjádření.

  • petra napsal:

   Dobrý den, pane doktore,

   určitě máte nárok na 70,5 hodin přesčas. Kdyby se dovolená nezapočítávala, pak byste si ji prakticky odpracoval a to zcela jistě není možné

 8. Kyrie Francis napsal:

  zdravím ,chtel bych se zeptat jak je to zakone o práci na noční o samotě…nejlepe cely paragraf kdyby jste mi poradili děkuji:)

 9. zdena napsal:

  Dobrý den,
  chci se zeptat, pokud pracuji jako vedoucí pobočky ve firmě a vznikne mi přesčas, který nechci proplácet, jelikož mi bylo řečeno, že jako vedoucí mám zohledněný plat, mohu si bez obav vybrat tyto odpracované hodiny navíc jako NV /třeba celý den,pokud si zajistím za sebe zástup a případně budu i na telefonu/ aniž by vznikl nějaký problém ze strany mých nadřízených?

  Příklad – koncem roku jsme dělali inventuru o víkendu
  Sobota – 8hodin
  Neděle – 6hodin

  nebo jsem musela zůstávat déle v práci, jelikož se nestíhalo a téměř každý den jsem měla odpracováno cca 1- 2 navíc

  je možno nyní v lednu vybrat cca 1 a půl dne NV? Svou docházku řádně eviduji v knize docházky, tudíž kdokoliv si zjistí, zda jsem opravdu hodiny odpracovala

  • petra napsal:

   Dobrý den, paní Zdeno,

   nedoporučovala bych Vám jednat takto bez dohody se zaměstnavatelem, mohlo by to být vnímáno velmi negativně – jako porušení pracovní kázně. Na čerpání NV byste měla být se zaměstnavatelem domluvena

 10. stanislav napsal:

  Dobry den.
  Svemu zamestnvateli jsme sdelil, ze nechcu delat praci prescas. Podle toho co ctu v zakoniku prace prescac nesplnuje dane podminky aby mi ho mohl zamestnavatel nakazat. Chtel bych vedet jak se pojistim, ze kdyz budu muset dany prescas delat diky jeho prikazu abych potom pri kontaktu s pravnikem, jsem nepohorel na tom, ze jsme dany prescas odsouhlasil.
  Dekuju.
  Standa

 11. Ladislav napsal:

  Dobrý den,
  mám smlouvu pouze na ranní směny. Firma chce přejít na dvojsměnný provoz. Je zákonné, aby mi zaměstnavatel plánoval ranní a odpolední směny, když mám ve smlouve pouze ranní? Když nepříjdu, mám neomluvenou absenci? Děkuji. Ladislav

 12. Jakub napsal:

  Dobrý den, chtěl jsem se zeptat dělám 3 směnný provoz raní, noční, odpolední je státní svátek a už mám určité plány (svátek vychází na noční uprostřed týdne což je z úterý na středu) a mistr nám řekl že máme jít do práce a prý když nepůjdeme tak nám strhne peníze z výplaty. Má na to právo nebo ne ??

 13. Denisa Daňková napsal:

  Dobrý den,
  Pracuji v třísměnném provozu. Zaměstnavatel nám nařídil od října nepřetržitý provoz.
  Problém spočívá v tom, že třísměnný provoz (odpolední směna) končí tento pátek na konci měsíce a nepřetržitý provoz začíná v sobotu v 6.00 ráno. To už budeme mít odpracováno 40h týdně, a směna v sobotu je dalších 11h. Má právo toto zaměstnavatel nařídit?
  ( oznámil nám to týden dopředu). Děkuji za odpověď Daňková

 14. Nikola Hadrabova napsal:

  Dobry den,
  Chci se zeptat na to jak to chodi v praxi kdyz pracuji v 12hod smemach jak nocni tak denni jak svatky tak vylendy a nas zamestnavatel nam narizuje dalsi 2 sluzby navic z duvodu ze chybi lidi. Vim ze za rok muze byt max 150 hod a to on si moc dobre hlida, ale uz nas nebavi neustale pracovat nad ramec sve pracovni doby a duvod je malo zamestnancu z duvodu maleho platu. jak to tedy funguje kdyz napr. na mesic srpen k mim naplanovanym smenam dostanu narizeno dalsi 2 sluzby kdyz je povoleno jen 8 hodin tydne. Mam to tedy chapat ze muzu narizene za mesic dostat jen jednu 12hod smenu?

 15. Renata napsal:

  Dobry den. Chci se zeptat zda zaměstnavatel muze zamestnanci nařídit prescas ve výpovědní dobe v které zamestnanec momentalne je.

 16. Jan napsal:

  Dobrý den,
  Mám smlouvu na hlavní pracovní poměr, ve smlouvě mám napsáno pracovní dobu od 05:30 do 14:00 Hodin a odpolední od 13:00 do 21:30 Hodin.
  Víkendy nemám pracovní. Ale bohužel mi nadřízený nařídil chodit v sobotu do práce a to i když to nemám uvedené ve smlouvě, a odmítá mi proplácet přesčasy, prý si pak mám vybrat přesčasový hodiny volnem, ale tím já nesouhlasím protože se o 2 hodiny od 08:00 do 10:00 Hodin.
  Zaměstnavateli jsem nepodepsal žádný dodatek nebo novou smlouvu kde je napsaná i sobota.
  A taky mi vnutil dodatek ke smlouvě kde je uvedeno že musím pro firmu odpracovat 150 hodin přesčasu zadarmo, a to se mi taky nelibý ale řekl mi že když to nepodepíšu tak mě vyhodí. Nemůžu si dovolit přijít o práci tak sem to podepsala taky sem ho žádal za příplatky při práci v zimě,protože pracuji na hale která je půl dne celá otevřená a prší do ní a sněží, v zimě když je příkladně venku -12 stupňů tak na hale je -18 stupňů,to bych měl dostávat příplatky za to že pracuji v takové zimě? Předem děkuji za odpověď.

 17. Hana napsal:

  Dobrý den,pracuji na zkrácený uvazek na 6 hodin denně,ale vzhledem k tomu že nemůžu překročit 120h měsíčně ,byla mně tato doba zkrácena na 4 hodinovou .Mám přitom 120až 130h měsíčně.Je to tak správné?

 18. Tereza napsal:

  Dobrý den,
  jsem placena paušálem 15 000,- měsíčně pracovní dobu ve smlouvě mám 40 hodin týdně. Pracovat musím 7 hodin denně 6 dní v týdnu. Za leden jsem ale odpracovala takto 28 dní. Na výplatní pásce mi ale zaměstnavatel uvedl: pracovních dnů 20, odpracovaných dnů 11. Často jsem v práci i 8 nebo 9 hodin denně. Poraďte mi Prosím co mám s tímto jednáním ze strany zaměstnavatele dělat…

 19. Milan napsal:

  Dobrý den,

  Pracuji v bezpečnostní službe, mají to nastaveno tak že dělám běžnou pracovní dobu 8 hodin denně, ale přitom firma považuje za normální že zaměstnanec neodejde dokud není hotovo vše co mu zadají do úkolů.
  Bez jediného slova nebo oznamení (ani písemného či ustního), prostě můžete odejít až bude vše hotovo.
  Navíc ma firma dohodu s jinou společností (se kterou jsem musel podepsat smlouvu o brigadnícké práci, jinak mi oznámili že mě nepřijmou) a nastaveno je to tak aby nemuseli platit zákonem dané hodiny za přesčasy.
  Takže od 6:00 do 14:00 dělám na svojem pracovním poměru na dobu neurčitou a když je potřeba zůstat déle (každý den téměř) automaticky od 14:01 už pracuju pro druhou brigadníckou společnost.(bez jakékoliv odmlky,převlečení či změny typu práce).
  Když jsem oznámil že nemám zájem o brigádní práci navíc která navíc není placena tak dobře jako hl.prac poměr a nebo že to chci tedy mít uvedeno jako normální přesčas. Oznamil mi šef že to tak mají všichni a pokud se budu vzpírat tak se postará abych nezůstal ve společnosti dlouho.
  Tudíž mi chodí i dvě výplaty, zakladní od firmy, a pak vždy ještě pár drobných od brigadnícké společnosti.(Ritas)

  Další dotaz, musí mě zaměstnavatel dát nějakou formou vedět o přesčase, v bývalé práci jsme vždy podepisovali papír že jsme si vědomi práce přesčas, tady však nic.
  Pracuji do 14:00 ale v tomto termínu se povide skončit zhruba jednou či max.dvakrát za 10 pracovních dní a takhle to je pořád.

  Mám nějakou možnost se bránit,popř. chtít po firmě oznámení přesčasu či jeho potvrzení na papíře?

  Také jsem slyšel že zaměstnanec má právo si nechat vypsat celoroční docházku a počty hodin.Je tomu tak?
  Když jsem o to totiž v práci zažádal abych měl přehled, řekli že je to zbytečná práce pro kancl a vubec to nebudou řešit.
  Kdysi jsem tam dělal 12ky a to samé 8 hodin normální prac.poměr a další 4 hodiny jako brigáda.Ani nemluvím že jsem místama rubal i 5 dvanáctihodinových směn za sebou, protože firma to má vykázano jako 5×8 hodin a brigádně pro jinou společnost 5×4.

  Díky za radu.S pozdravem Milan

 20. Vladimír napsal:

  dobrý den, velice by mě zajímalo jestli je zaměstnavatel povinen nařízený přesčas předem ohlásit a nebo si může klidně přijít před koncem směny a ohlásit přesčas naten den v podstatě při odchodu ze zaměstnání !!??? Moc děkuji za odpověd

 21. marie napsal:

  dobry den chtěla jsem se zeptat jestli vedoucí muže nařídi že mam delat dvě prace najednou. dekuji za info

  • Lucie napsal:

   Dobry den jiz pres pul roku pracuji u soukromnika a stale mi nedal smlouvu.
   Je to trestne? Jak ho mohu donutit aby mi ji dal?

   • petra napsal:

    Dobrý den, Lucie,

    pracovní vztah musí mít písemnou formu, takže firmě hrozí poteciálně i velmi vysoká pokuta. Možná za Vás tím pádem firma nehradí ani sociální a zdravotní pojištění, to si určitě ověřte. Kdybyste vše nahlásila na inspektorát práce, hrozí firmě a i přímo Vám pokuta.

 22. Petr napsal:

  Dobrý den,

  pracuji jako obsluha CNC ve strojírenské firmě. Pracuji ve 3-směnném provozu, což ovšem nemám uvedeno v pracovní smlouvě. Co se týká příplatků za noční, odpolední, víkendy, přesčasy, kategorii práce, atd.. o tom si u nás můžeme jen zdát. Co s tím dělat ? Děkuji

 23. Daniela s napsal:

  Dobrý den . chtěla jsem se zeptat.pracuji v obchodním domě,kde o vánoční svátek tj 25.12. Má být zavřeno,ale náš zaměstnavatel chce,abychom i přes to do práce přišli kvůli přecenění zboží.může mi to nařídit i když mam doma malé 3 leté dítě? Děkuji za odpověď

 24. Izabella napsal:

  Dobrý den,
  můžu na pracovišti provozovny pracovat sama bez žádné jiné pomoci…,kdy se jedná o výdej jídel cca 60 lidí,vaření,úklid,objednávky.kdy se mi může stát třeba opaření vodou,malý úraz,omdlení z přetížení v práci.. a není kdo by mi pomohl v zázemí provozovny?

 25. Sona napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat ohledně vyplácení bonusů (nenárokovatelná složka).
  Zaměstnavatel mi přislíbil určitou sumu bonusů za odvedenou práci, kterou jsem splnila, ale když došlo peníze, tak mi bonus rozdělil na 2x – výplata za září a říjen. Tzn, že celkovou částku jt. 6800 zdaním 2X pokud se nepletu. Můžu se nějakým způsobem bránit?

 26. Marcela K. napsal:

  Dobrý den, já mám jistý problém se zaměstnavatelem, který mi neproplácí přesčasy jak by měl. Mám danou smlouvu na zkrácený úvazek, tudíž 6 hodin. Pracuji v obchodě a jsem tam věčně dýl, standart je od 5 do 13 hodiny, mnohdy i bez pauzy…. Na hodinu mám nejnižší tarif což je myslím nějakých 50,60 kč a podle toho, co jsem se dočetla, se na přesčasy platí ještě +25% tudíž bych na ty dané hodiny, co dělám přesčas, měla mít nějakých cc 63kč na hodinu. Když si vypočítám mzdu ty peníze mi tam stále chybí… Mám nějaké právo to vymáhat? Nebo jak se mám popřípadě bránit? S vedením jsem to již řešila, řekli mi, že mé odpracované hodiny jsou zapsány všechny ale jen klasicky a ne, že je to přesčas, když moje pracovní doba je 6 hodin a ne 8… Poradíte?

 27. Karolina Č. napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Může mi zaměstnanec nařídit donést propustku od lékaře, kvůli, kterému jsem odmítla nařízený přesčas, když jdu k lékaři ve svém osobním volnu ?…
  děkuji mockrát

 28. Renata napsal:

  Dobrý den, chci se zeptat na svou situaci s přesčasy. Od května minulého roku jsem zaměstnaná v závodní kuchyni jako provozní pracovník(„děvče pro všechno“)na HPP na 40 týdně pracovní doby, ale většinu času jsem strávila v balených jídlech kde to funguje tak, že se neobjedná hrozné množství balenek na udělání a pak je zaměstnancům řečeno že tam budou dokud to nebude hotové, takže přesčasy jsou zde na denním pořádku. Jde ale o to, že nikdo z nás za přesčasy jindy neviděl ani korunu a že nám bylo řečeno, že pokud si přesčasy do 3 měsíců nevybereme tak že propadají, takhle majitel tu firmu vede! A teď k mé věci, smlouvu zde mám na dobu určitou do 30.6.2015, našla jsem si novou práci takže končím. Ale z minulého měsíce mám 27,5 hodin přesčasu a vím že za to neuvidím ani korunu a tak jsem řekla, že si je chci vybrat náhradním volnem, ale poslední měsíc mně přesunuly do firemní kantýny(kantýnská odešla) a zatím za mně nemají náhradu a nechtějí mi umožnit náhradní volno. Tak se Vás chci zeptat jestli jsem v právu a mohu říct, že si přesčasy prostě vyberu a hotovo?? Mně se totiž více než proplacení hodí to volno, protože si potřebuji poběhat věci k novému zaměstnání- vstupní prohlídka u jejich lékaře, vyřízení a vyzvednutí vstupního čipu, nákup oblečení atd.. Předem děkuji za radu

 29. Hana napsal:

  Dobrý den, chtěla bych se zeptat na proplácení přesčasů a příplatků za ně v případě, že si vyberu náhradní volno.
  Odpracovaný přesčas v sobotu máme standardně proplácen: základní mzda za hodinu + 25% přesčas +25% za sobotu.
  V případě, že si za daný přesčas vyberu náhradní volno (v běžný pracovní den) bude mi proplacen nějaký příplatek, nebo jen základní mzda?
  Předem děkuji za odpověď.

 30. IRČA napsal:

  dobrý den, chtela bych se optat, pracuji v domove pro seniory,dvanáctihodinové smeny, nepřetržitý provoz, vyrovnávací období 26 týdnů. V období absenci kůli nemocnosti dostáváme nařízeny přesčasy, jde třeba jen o dve až pet smen navíc, vetšinou se podaří je vybrat jako náhradní volno, neboť přesčasy nám odmítli proplatit, nicméne nyní končí vyrovnávací období a mám dejme tomu jeden přesčas v týdnu, který mi neproplatí a zamestnavatel mi za nej chce ubrat plánovanou službu o víkendu která je lépe placená. musím s tím souhlasit? Jde o to že jim vyjdu vstříc když potřebují, ale nakonec jsem za víc práce na tom bita finančne. Musí se přesčas např. z půli června vybrat do 3 mesíců následných, nebo jen do 3 mesíců v rámci vyrovnávacího období? když jej nemohu vybrat, zamestnavatel to ve vyrovnávacím obd. vynuluje a hodiny se ztratí neproplacené. Také bych se chtela optat nemáme k dispozici dlouhodobý plán na půl roku, aktuální se zcela liší, placeni jsme však dle dlouhodobého tj. oddelám 16 smen , zaplatí 14, nedá se to kontrolovat? díky za případné odpovedí. Irča

 31. Lenka napsal:

  Dobrý den,

  chtěla jsem se zeptat na konkrétní situaci ohledně presčasu. Dělám dvanáctihové směny v obchodě (nepravidelný krátký a dlouhý týden, směny nepravidelně rozvržené, ale vždy stejný počet, rozpis směn dostáváme v polovině předchozího měsíce). Pracuji od 9.00 do 21.00, s tím, že pokud se nevyskytne nějaký vážnější důvod zůstávat déle, tak se odchází z pracoviště v 21.05. Stala se situace, že jsme ráno přišly do práce a byl tam pouze vzkaz, že je možnost, ale nejspíš to tak bude, že na pracovišti budeme muset zůstat až do 23.00 (z důvodu opravy zařízení). Nikdo nám nedal vědět den předem, ačkoli se to vědělo a na mojí poznámku, že bysme to příště mohly vědět předem mi bylo řečeno, že to nepovažovaly za důležité, pokud tam mám zůstat déle jen o dvě hodiny. Ale o dvě hodiny déle je 23.00 a je obtížné se dostat z pracoviště domů (už nejezdí MHD). Musí mi to zaměstnavatel oznámit předem, i kdyby šlo třeba jen o půl hodiny navíc? Už jenom z toho důvodu, že bysme si mohly zajistit dopravu domů. Děkuji za odpověď.

  • petra napsal:

   Dobrý den, Lenko,

   bohužel s tímto nelze moc nic dělat, podle zákoníku:
   § 93 (2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
   (3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem.

   Takže do rozsahu 150 hodin ročně (z toho 8 hodin v jednom týdnu) může zaměstnavatel nařídit přesčas podle potřeby bez dohody se zaměstnancem…

 32. Milan napsal:

  Dobrý den dělám jen noční od 22.00ho.do 06.00ho.A někdy přesčasy během týdne a taky šestou noční.Chtěl bych se zeptat na přesčasy během týdne kdy musíme dělat noční 12ho nebo 16ho.Je to hle v souladu se zákoníkem.

 33. Janka napsal:

  Dobrý den,
  chtěla bych se zeptat, zda mi může firma nařídit přesčasy, když jsem ve zkušební době.

  Děkuji

 34. Petr napsal:

  Dobrý den chci se zeptat zda mi muže zaměstnavatel dávat dovolenou v hodinách přesněji řečeno pracuji jako řidič tramvaje a každá šichta má jinej počet hodin doted nam počítali 8 hod dovolené a po dovolené sme si to museli nadělat aby sme měli fond pracovní doby .Ale od letoška to máme takto ze zákona 20 dní plus v kolektivní smlouvě 5 dní navíc tak to dělá 25 krát 8 hodin což je 200 hodin a ty nám rozpočítaj na jednotlivou delku aktuální směny v dovolené muže si to dovolit děkuji moc Petr

 35. Filip napsal:

  Dobry den,chtel bych se vas zeptat zda mi zamestnavatel muze naridit prescas kdyz udelam v praci nejakou chybu. Oni to delaj proto,aby se nejake chyby do budoucna nestavaly. Nedokazou pochopit to ze obycejny clovek neni robot. A jeste bych se chtel zeptat kdyz budu mit prokazujici dukaz o tom ze je ten prescas za chybu zda se stim da neco delat. Predem dekuji za odpoved. Filip

 36. lukas napsal:

  dobry den mozna dotaz uz byl zodpovezenej ale ja se chci zeptat zamestnavatel muze naridit 8h prescasu tydne.u nas ve fabrice to je tak ze na ranni (od pondely) nechodime od 6h ale uz od 4h rano.a to do ctvrtka.a to znamena ze mame odpracovano tech 8h co muzou naridit.a ted muj dotaz muzou k tomu naridit jeste sobotu a nedely?a pokud nechci jit tak my bylo receno ze si musim na tu sobotu a nedely si vzyt dovolenou predem dekuji za odpoved

 37. Vlasta napsal:

  Dobrý den, jak je to s přesčasy na noční směně? Může mi zaměstnavatel nařídit, kdy mám vykonávat práci přesčas, i když je na pracovišti třísměnný provoz? Požaduje při ranní směně přijít na pracoviště při přesčasech před běžnou pracovní dobou, při odpolední směně zůstávat po běžné pracovní době.

 38. Tamara napsal:

  Dobrý den..chci se zeptat. .jestli muže zaměstnavatel. .dát dvy týdny po sobe noční směnu.

 39. Jana napsal:

  Dobry den.muze zamestnavatel naridit praci ve statni svatky?pracujeme v restauraci,kratky dlouhy tyden,ve smlouve mame 160h.denne pracujeme od 8-22,vikendy dmx 23.prescasy nemame proplace ani zajistene nahradni volno,prave nam vypadl kuchar takze delame 290 mesicne.

 40. Lenka Toušková napsal:

  Dobrý den,
  pracuji jako vychovatelka v dětském domově.Mám týdenní úvazek 27 hod. přímé práce, 7,5 hod. nepřímé práce vykonávané na pracovišti a 5,5 hod.domácí přípravy/školení, porady, nákupy pro zařízení/.Prosím o odpověď, kolik mi týdně může zaměstnavatel nařídit přesčasových hodin a zda mi může nařídit noční službu, i když jsem zaměstnána jako denní vychovatelka?
  Děkuji, Toušková

 41. Lukáš napsal:

  Dobrý den. Musí zaměstnavatel brát ohledy při zadáváni práce přesčas
  na skutečnost ,že zaměstnanec má dítě které musí vyzvednout ze školky,školy ….. ,nebo nemusí??
  Děkuji za odpověď.

 42. Veronika K. napsal:

  Dobry vecer,

  pracuji jako administrativni pracovnice ve skladu. Ma nadrizena mi prikazala pracovni dobu od 7-17 hodin. Mam ale dite, které musim obstarat do 17 hodin jednou týdně a z pracoviště se není jak dostat domů. Může mi zaměstnavatel takovouto pracovní dobu určit?
  Děkuji za odpoved

 43. Veronika napsal:

  Dobry den,chtěla bych se zeptat jak je to s vykendama v práci? Pracuji u soukromnika v gastro průmyslu,před podepsanim smlouvy mi byly slibeny 2 volne vykendy a teď mi řekli ze dostanu Max 1 a to budu rada. Diky moc za odpověď vůbec nevím koho se zeptat

 44. Andrea napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat,… Dne 2. července jsem poprvé přišla do práce (servírka u soukromého majitele) a namísto seznámení s prostředím jsem rovnou pracovala 17 hodin, poté den volna a pak obdobné dva dny po sobě. Poté opět jeden den volna a pak už mi nastal od 7. 8 dlouhý týden, ale smlouva je napsaná až od 8. 8. Proč? Po konzultaci s paní účetní s dotazem kdy to dostanu zaplaceno, řekla, že si na své školení taky bere dovolenou a zkrátka mě umlčela. Takže mám brát 70 hodin jako zaškolení v novém pracovišti? Pracuji tak už skoro dva měsíce, neustále pracujeme s kolegyní přes 15 hodin denně, přitom zavírací doba podniku je jiná. Svátky ani přesčasy nám nikdo nezaplatil. Jak se tohle dá řešit? Komunikace s vedením je otřesná, jednají s náma jako s levnou pracovní sílou a nesmíme vyjádřit vlastní názor. Děkuji za odpověď.

  • Luboš napsal:

   Všem vám poradím jednu věc: vyprdněte se na práci u těchto „soukromníků“; rodinných firmiček. Tam se vždycky setkáte jenom s aroganci, zákoník práce je pro ně cár papíru a jenom se vám vysmějí do ksichtu. Nejhorší je když přistoupíte na jejich podmínky. Běžte raději pracovat do nějaké velké společnosti nejlíp s odborovou organizací. Tyto firmy si k zaměstnancům nedovolí ani ťuk.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.