Zákoník práce: Práce přesčas

Vydáno 19.srpen 2014 v 01:26, redakce, 403 komentáře

S přesčasy se v práci setká téměř každý. Zejména u manažerských pozic se již stalo pravidlem, že přesčasové hodiny zaměstnanec raději ani nepočítá. Jak ale práci přesčas upravuje Zákoník práce?

tiredPodle § 93 Zákoníku práce:

(1) Práci přesčas je možné konat jen výjimečně.

(2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.

(3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem.

(4) Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.

(5) Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas ve vyrovnávacím období podle odstavce 4 se nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.

§ 114 Mzda nebo náhradní volno za práci přesčas

(1) Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo (dále jen „dosažená mzda”) a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.

(2) Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci k dosažené mzdě příplatek podle odstavce 1.

(3) Dosažená mzda a příplatek ani náhradní volno podle odstavců 1 a 2 nepřísluší, je-li mzda sjednána (§ 113) již s přihlédnutím k případné práci přesčas. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné takto sjednat, je-li současně sjednán rozsah práce přesčas, k níž bylo při sjednání mzdy přihlédnuto. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné sjednat nejvýše v rozsahu 150 hodin práce přesčas za kalendářní rok a u vedoucích zaměstnanců (§ 11) v mezích celkového rozsahu práce přesčas (§ 93 odst. 4), což nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.

Na co se často ptáte

Když je pracovní doba stanovena od 8:00 a já chodím již na 7:00, je to přesčas?

Ne, není. Na úpravě pracovní doby je nutné se domluvit se zaměstnavatelem. Pokud chodíte do práce dříve, než je stanovená pracovní doba, nebude se tato aktivita započítávat do pracovní doby.

Zaměstnavatel mi nařídil práci přesčas a já nesouhlasím. Jaké z toho pro mě plynou důsledky?

Práci přesčas může zaměstnavatel nařídit jen v souladu se Zákoníkem práce. Pokud tedy zaměstnavatel splní všechny podmínky dané Zákoníkem, neodpracovat přesčas se posuzuje stejně jako neodpracování běžné pracovní doby.

Odmítnutí nařízené práce zaměstnancem (nebo neomluvenou absenci v práci – nedostavení se na nařízenou směnu) může zaměstnavatel posoudit jako porušení povinnosti vyplývající z právních předpisů vztahujících se k jím vykonávané práci. Což může vést až k výpovědi podle § 52g (případně i § 55) – porušení pracovní kázně. Pak by nevznikl nárok na dávky podpory v nezaměstnanosti. Za neomluvenou absenci má zaměstnavatel navíc právo strhnout jeden až tři dny dovolené.

Napište nám, jaké máte zkušenosti s přesčasy vy.

Údaje jsou aktualizované k 19.8.2014.

Share

Kategorie: Pracovní právo, Pro zaměstnance

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Zákoník práce: Práce přesčas”

 1. Anonym napsal:

  Zdravim mam male dítě a jsem matka samoživitelka pracuji už dva roky a mam smlouvu na neurčito ale prisla sem o hlidani chtela bych přejít z tří směnného provozu na ranni smeny mnel by mi zaměstnavatel vyjít vstříc

  • petra napsal:

   Dobrý den,

   zaměstnavatel by Vám měl vyjít vstříc, pokud tomu nebrání vážné provozní důvody:

   § 241

   (1) Zaměstnavatel je povinen přihlížet při zařazování zaměstnanců do směn též k potřebám zaměstnankyň a zaměstnanců pečujících o děti.

   (2) Požádá-li zaměstnankyně nebo zaměstnanec pečující o dítě mladší než 15 let, … o kratší pracovní dobu nebo jinou vhodnou úpravu stanovené týdenní pracovní doby, je zaměstnavatel povinen vyhovět žádosti, nebrání-li tomu vážné provozní důvody.

 2. Tomáš Jurek napsal:

  Dobrý den.
  Měl bych podobný dotaz. Omezme ho na jeden pracovní den s 8h pracovního úvazku:

  Přijdu do práce, pracuji 4h, následně akutně odcházím na ambulanci se synem kde mi 4h uznávají na propustce, vracím se do práce a další 4h pracuji.
  Dosáhnu takto 4hodin práce přesčas využitelných pro náhradní volno? (práci přesčas nahrazenou náhradním volnem běžně v práci využíváme)
  Mzdová účetní mi při odevzdání měsíčního výkazu tvrdí, že tyto hodiny se nepočítají a v práci jsem byl 4h zbytečně. Navíc mi chybí na konci měsíce 4h, takže si musím dočerpat půl dne dovolené.

  Selským rozumem mi to přijde jako nesmysl.
  Kde je pravda?
  V případě, že mám 4h přesčas; a ne -0,5 dne dovolené; prosím o konkrétní argument(y) jak se obhájit před mzdovou účetní.
  Děkuji

 3. Lenka napsal:

  Dobrý den, mám ve smlouvě nařízené přesčasy 100 hodin ročně. Jsem ve zkušební době a podala jsem výpověď k určitému datu. Musím dělat přesčasy?

 4. Lenka napsal:

  Dobrý den, mám ve smlouvě nařízené přesčasy 100 hodin ročně. Jsem ve zkušební době a podala jsem výpověď k určitému datu. Musím dělat přesčasy, které mám ve smlouvě. Děkuji

 5. Petr Doskočil napsal:

  Dobrý den ,

  Chtěl bych se zeptat ,když mi zaměstnavatel nařídil pracovní přesčas jestli mám nárok na náhradní volno.Dříve nebyl problém čerpat a od jisté doby zaměstnavatel zakázal čerpat náhradní volno.

  Děkuji za odpověď

  • petra napsal:

   Dobrý den, Petře,

   pokud se nedohodnete se zaměstnavatelem na poskytnutí náhradního volna, máte nárok na mzdu a příplatek. Náhradní volno není automatické.

 6. Michal napsal:

  Dobrý den,

  měl bych dotaz, zda je zaměstnavatel povinen proplácet přesčasy, které vysloveně nenařizuje, ale jsou nutné k tomu, abychom práci stíhali? Jedná se převážně o práci v terénu (těžko si dokážu představit, že udělám 3/4 práce, oznámím zákazníkovi, že padla, sbalím se a odjedu). Objemově se jedná o desítky hodin měsíčně, ročně pak stovky, neboť zaměstnavatel není ochoten přijmout dostatek pracovníků adekvátně k objemu práce. Zaměstnavatel tedy v zásadě nic nenařizuje, ale pokud bychom se rozhodli striktně dodržovat pracovní fond, došlo by ke kumulaci práce, telefonátům od zákazníků atd.

  Díky

  • petra napsal:

   Dobrý den, Michale,

   měl byste mít alespoň souhlas (ideálně nařízení) zaměstnavatele s vykonáváním přesčasů, protože jinak není nárok na jejich proplacení. Pokud je to jen trochu možné, zkuste problém se zaměstnavtelem řešit

 7. Tereza napsal:

  Dobrý den. V práci nám nařídili práci přesčas v rozsahu 12ti hodin z důvodu inventury, konkrétně se jedná o čtvrtou dvanáctku. Pracujeme v nepřetržitém provozu ranní a noční. Znění zákona si vykládám tak, že v jednom konkrétním týdnu nesmí nařízený přesčas přesáhnout 8 hodin, ale nadřízený tvrdí, že je to v pořádku, neboť se počítá pouze průměr v týdnech. Ale to platí jen v případě nad rámec 8 hodin, tedy pokud dojde k vzájemné dohodě, ne? Kdo má pravdu? A pokud půjdu jen na 8 hodin, hrozí mi postih? Žádnou dohodu jsem nepodepsala. Děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den, Terezo,

   platí 8 hodin týdně, nad tento rámec byste musela s přesčasem souhlasit, máte pravdu.

   Postih by neměl být, ovšem je otázka, jaké budou následně pracovní vztahy… Můžete se obrátit i na inspektorát práce suip.cz

 8. Hello Kitty napsal:

  Dobrý den, pracuji ve fabrice na 3směným provozu. Od začátku září nám bylo oznámeno, že musíme každý týden chodit na přesčasy a to buď 2krát v týdnu na 12ctku a nebo o víkendu, ale už zavádějí i to, že i když sme v týdnu na 12ctce tak nás napíšou i na víkend a maj hrozný problém s tím, když jim ten víkend odmítneme, že prostě máme smůlu, ale do práce musíme jít a když bychom náhodou nedošli tak nám šáhnou na osobní ohodnocení. Tímto se chci zeptat je-li toto jednání v souladu se zákonem práce a nebo ne? A jak se proti tomu můžeme bránit mi jako zaměstnanci? Předem děkuji za odpoveď

  • petra napsal:

   Dobrý den,

   přesčasy určitě nemají mít pravidelný charakter, slouží pro výjimečné události. Jde o porušování zákoníku práce.
   Zkuste se obrátit na inspektorát práce, můžete podat podnět i anonymně.
   http://www.suip.cz/

 9. Božena napsal:

  Dobrý den mohu dostat od zaměstnavatele namluvenou absenci pokud odmitnu praci přesčas.svoji pracovni dobu jsem odpracovala.
  Děkují

  • petra napsal:

   Dobrý den, Boženo,

   bohužel teoreticky ano. Zaměstnavatel ale může nařídit práci přesčas jen výjimečně a to z vážných provozních důvůdoů, musí dodržet všechna ustanovení ZP. Zaměstnavatel zároveň musí přihlédnout také k případné péči o dítě…

 10. Petr napsal:

  Dobrý den, během práce jsem musel cca 6-7x během par mesicu být přítomen na pracovní večeři která se protáhla téměř vždy a končit jsme museli až třeba v 12 hodin ale někdy k v 1-2 ráno a v další den na 7 do práce.
  Zaměstnavatel večeře proplatil, ale je možné aby byl můj osobní čas takto omezován, když nedostanu nic kromě 9-5 zaplaceno ?

  Děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den, Petře,

   pokud Vaši účast na podobné akci zaměstnavatel vyžaduje, mělo by se jednat o přesčas s tím, že můžete vybrat náhradní volno nebo přesčas proplatí zaměstnavatel. Takto by to být určitě nemělo.

 11. Jiřina Čapková napsal:

  Dobrý den, může vám nadřízený oznámit práci přesčas 5 min.pred koncem pracovni směny? Dekuji

  • petra napsal:

   Dobrý den, paní Jiřino,

   bohužel ano. Ale samozřejmě musí dodržovat ostatní ustanovení zákoníku práce – tedy dodržet přestávky mezi směnami, práce přesčas nesmí přesáhnout 8 hodin v jednotlivých týdnech, zaměstnavatel je povinen přihlédnout k potřebám zaměstnanců a zaměstnankyň pečujících o dítě. Práce přesčas by měla být nařízena jen výjimečně, nikoli pravidelně a stále

 12. DANA napsal:

  DOBRY DEN..CHTĚLA BYCH SE ZEPTAT..MAM SMLOUVU NA TŘISMĚNNY PRACOVNI PROVOZ..CHTĚJI MI NAŘIDIT DVANACTI HODINOVE SMĚNY..TO MUŽOU?DĚKUJI

 13. DANA napsal:

  DOBRY DEN MUŽE MI ZAMĚSTNAVATEL NAŘIDIT ABYCH PŘEŠLA NA DVANACTI HODINOVE SMĚNY..4ROKY DĚLAM OSMI HODINOVOU SMĚNU A CHTĚJI MI NAŘIDIT DVANACTI HODINOVE SMĚNY..DĚKUJI

 14. Jindriska napsal:

  Velice dekuji za odpoved.

  Bohuzel urady zapojit nemuzu, jak uz jsem psala jsme v praci jen 2 a jedina ja se ptala na proplaceni svatku a vikendu … Pokud bych zapojila urady bylo by mu jasne, ze jsem to byla ja a prisla bych o misto ..

  S pozdravem J.

 15. Jindriska napsal:

  Dekuji ..
  A jeste 1 dotaz .. Jak mam postupovat v pripade,ze i na dale bude trvat na svem a nezaplati ? Dekuji predem za odpoved.

 16. Jindriska napsal:

  Dobry den, mela bych dotaz …
  Jsem zamestnana na cerpaci stanici. Pracovni dobu mam od 6 do 21 hod. Stridame se ve dvou po dvou dnech vcetne vikendu a svatku, ktere nam zamestnavatel neplati . Kdyz jsem se ptala proc nam je neplati tak mi odovedel : “ na cerpackach se vikendy a svatky neplati“ a ve smlouve to take neni napsane. Takze otazka zni : je a nebo neni zamestnavatel povinnen ptatit ci nikoli.

 17. Michal napsal:

  Dobrý den mám otázku u zaměstnavatele jsme podepsaly smlouvu na tři směny začínáme v neděli ve 22:00h.do 06:00h.
  Děláme 5dni muže zaměstnavatel nás nutit jít na noční na 6 dni. Tedy do soboty do 6 do rána?děkuji za odpověď

  • petra napsal:

   Dobrý den, Michale,

   může, pokud dodrží maximální možný počet přesčasových hodin a nepřetržitý odpočinek mezi směnami, tak ano 🙁

   Hlava V: Práce přesčas
   § 93
   (1) Práci přesčas je možné konat jen výjimečně.
   (2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu.
   Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
   (3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem.
   (4) Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
   (5) Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas ve vyrovnávacím období podle odstavce 4 se nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.

   Nepřetržitý odpočinek mezi dvěma směnami
   § 90
   (1) Zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin, zaměstnanec mladší 18 let po dobu alespoň 12 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích.
   (2) Odpočinek podle odstavce 1 může být zkrácen až na 8 hodin během 24 hodin po sobě jdoucích zaměstnanci staršímu 18 let za podmínky, že následující odpočinek mu bude prodloužen o dobu zkrácení tohoto odpočinku
   a) v nepřetržitých provozech, při nerovnoměrně rozvržené pracovní době a při práci přesčas,
   b) v zemědělství,
   c) při poskytování služeb obyvatelstvu, zejména
   1. ve veřejném stravování,
   2. v kulturních zařízeních,
   3. v telekomunikacích a poštovních službách,
   4. ve zdravotnických zařízeních,
   5. v zařízeních sociálních služeb22a),
   d) u naléhavých opravných prací, jde-li o odvrácení nebezpečí pro život nebo zdraví zaměstnanců,
   e) při živelních událostech a v jiných obdobných mimořádných případech.

   • Michal napsal:

    Děkuji ještě bych chtěl vědět kolik presne hodin je odpočinku po noční směně

    • Michal napsal:

     Děkuji ještě bych chtěl vědět kolik presne hodin je odpočinku po noční směně a jestli Teda muže na kázat přesčas když jsou tři směny Děkuji

     • petra napsal:

      Dobrý den, Michale,

      zaměstnavatel je povinen rozvrhnout pracovní dobu tak, aby zaměstnanec měl mezi koncem jedné směny a začátkem následující směny nepřetržitý odpočinek po dobu alespoň 11 hodin. Může pak nařídit přesčas

 18. Karel Hawliczek napsal:

  Dobrý den, má přítelkyně pracuje jako ošetřovatelka v soukromé nemocnici nejen ona ale i její kolegyně mají hodně přesčasu,je jich tam málo a tak nemají možnost si přesčasy vybrat jako náhradní volno, a zaměstnavatel jim přesčasy nechce zaplatit.Ze 100 hodin přesčasu sotva zaplatí polovinu zbytek holkám propadne. Myslím že tím porušuje zaměstnavatel zákoník práce. Poradte. Děkuji za odpověd.

  • petra napsal:

   Dobrý den, pane Karle,

   určitě porušuje. Můžete se obrátit na inspektorát práce http://www.suip.cz/

   Jen předem zvažte, že zaměstnavatel by takový krok nevnímal dobře – zhorší se vztahy, vše může vést až k ukončení pracovního poměru. Na prvním místě je vhodné toto řešit dohodou se zaměstnavatelem o nápravě situace

 19. Karel Musil napsal:

  Dobrý den,chybi mi 60 normo hodin,tento měsi.Na hoddiny bez přesčasu,mam plněni 82 procent,ato je málo,abych ti mohl zaplatit přesčasi.Nařízení ředitele je 85 procent i s hodinama přesčas.Má nato zaměstnavatel právo mi nezaplatit přesčasi.

 20. Petra Zacharova napsal:

  Dobrý den, pracovní na 5tihodinovy úvazek, zaměstnavatel požaduje z provozních důvodu práci přes čas,mám 11hodinove směny a na leden jsem i souhlasila ale únor už nechci,neboť jen za leden budu mít 40 hodin přes čas.. zaměstnavatel na víc chce abychom podepsali navýšení úvazku což nechci.kolik můžu mít za měsíc přesčasových hodin, musí mi dane hodiny zaměstnavatel zvýhodnit a proplatit když a nepodepisu zvýšení úvazku co se může stát? Děkuji za odpověď

  • petra napsal:

   Dobrý den, Petro,

   v rámci přesčasů daných zákoníkem práce, celkem nic nenaděláte – Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce. Nad tento rámec již jen se souhlasem zaměstnance.

   § 114 Mzda nebo náhradní volno za práci přesčas
   (1) Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo (dále jen „dosažená mzda”) a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
   (2) Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci k dosažené mzdě příplatek podle odstavce 1.
   (3) Dosažená mzda a příplatek ani náhradní volno podle odstavců 1 a 2 nepřísluší, je-li mzda sjednána (§ 113) již s přihlédnutím k případné práci přesčas. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné takto sjednat, je-li současně sjednán rozsah práce přesčas, k níž bylo při sjednání mzdy přihlédnuto. Mzdu s přihlédnutím k případné práci přesčas je možné sjednat nejvýše v rozsahu 150 hodin práce přesčas za kalendářní rok a u vedoucích zaměstnanců (§ 11) v mezích celkového rozsahu práce přesčas (§ 93 odst. 4).
   Navýšení úvazku je jen na Vás, změnu podepisovat nemusíte. Může se samozřejmě stát, že byste mohla dostat výpověď z organizačních důvodů.

 21. Jan Toms napsal:

  Dobrý den pracuji jako zámečník v ůdržbě a soboty a neděle držím hotovosti,ale v pracovní smlouvě o tom nic není. Je toto normální?

 22. antonín šedivý napsal:

  může mi zaměstnavatel nařídit přesčas o víkendu s tím, že k tomu dala souhlas odborová organizace?

  • petra napsal:

   Dobrý den, pane Antoníne,

   bohužel ano, práce přesčas může být ve výjimečných případech nařízena i na víkend. Pak máte nárok navíc na příplatky (pokud se nedohodnete jinak)

   § 114 Mzda nebo náhradní volno za práci přesčas
   (1) Za dobu práce přesčas přísluší zaměstnanci mzda, na kterou mu vzniklo za tuto dobu právo (dále jen „dosažená mzda”) a příplatek nejméně ve výši 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas místo příplatku.
   (2) Neposkytne-li zaměstnavatel zaměstnanci náhradní volno v době 3 kalendářních měsíců po výkonu práce přesčas nebo v jinak dohodnuté době, přísluší zaměstnanci k dosažené mzdě příplatek podle odstavce 1.

   § 118 Mzda za práci v sobotu a v neděli
   (1) Za dobu práce v sobotu a v neděli přísluší zaměstnanci dosažená mzda a příplatek nejméně ve výši 10 % průměrného výdělku. Je však možné sjednat jinou minimální výši a způsob určení příplatku.
   (2) Při výkonu práce v zahraničí může zaměstnavatel poskytovat příplatek podle odstavce 1 místo za práci v sobotu a v neděli, za práci ve dnech, na které podle místních podmínek obvykle připadá nepřetržitý odpočinek v týdnu.

 23. Vilda napsal:

  Dobry den.
  Pracuji na pozici manažera, ve smlouvě mám stanoveno 175h presčas/rok nehrazenych. Ale když jsem již v červnu překročil tento fond 175hodin. Tak mi zaměstnavatel (odd. HR)oznamilo že to neni přesčas ale pouze doba strávená na pracovišti nad fond. Ale pro mou pozici jsou dané ukoly které musim splnit a tim jsem dle mého měl hodiny přes čas měl protoze jsem vykonaval pracovní činnost dle smlouvy v zamestnaní. Ale zamestnavatel mi stále tvrdi že je to čas straveny na pracovišti nad fond pracovni doby. Můžete mi prosim poradit jak se k tomu mam postavit. Z mého pohledu nesouhlasim. Ale nevim na čí straně je pravo nebo zákon. Předem děkuji.

  • petra napsal:

   Dobrý den, Vildo,

   s Vaším HR oddělením nesouhlasím, jde o práci přesčas. Vy nemusíte na práci přesčas přistupovat, pokud jde o přesčas nad 150 hodin v kalendářním roce. Můžete se obrátit na inspektorát práce.

   § 93
   (1) Práci přesčas je možné konat jen výjimečně.
   (2) Práci přesčas může zaměstnavatel zaměstnanci nařídit jen z vážných provozních důvodů, a to i na dobu nepřetržitého odpočinku mezi dvěma směnami, popřípadě za podmínek uvedených v § 91 odst. 2 až 4 i na dny pracovního klidu. Nařízená práce přesčas nesmí u zaměstnance činit více než 8 hodin v jednotlivých týdnech a 150 hodin v kalendářním roce.
   (3) Zaměstnavatel může požadovat práci přesčas nad rozsah uvedený v odstavci 2 pouze na základě dohody se zaměstnancem.
   (4) Celkový rozsah práce přesčas nesmí činit v průměru více než 8 hodin týdně v období, které může činit nejvýše 26 týdnů po sobě jdoucích. Jen kolektivní smlouva může vymezit toto období nejvýše na 52 týdnů po sobě jdoucích.
   (5) Do počtu hodin nejvýše přípustné práce přesčas ve vyrovnávacím období podle odstavce 4 se nezahrnuje práce přesčas, za kterou bylo zaměstnanci poskytnuto náhradní volno.

 24. Eva napsal:

  Dobrý den,
  pokud mi zaměstnavatel nařídí práci přesčas, kolik hodin je zaměstnavatel povinen zaplatit za daný den??
  příklad:
  5.11.2017…………….. od 6:00 do 18:00 hodin

  děkuji

 25. Vaclav h. napsal:

  Dobry den chci přesčasy nwm jestly mužů v jednom dni delat 24 hodin vkuse když mam 2,5h prestavku a nebo treba dve nebo tři 16hodinove smeny po sobe jdoucí př. Po. 16h,ut. 16h ,st. 16h a pak dva dny volno, a nebo po. 24 h ,ut. den volno, st. 24h ,ct. den volno

  • petra napsal:

   Dobrý den, Václave,

   podle ZP § 88
   (1) Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci nejdéle po 6 hodinách nepřetržité práce přestávku v práci na jídlo a oddech v trvání nejméně 30 minut; mladistvému zaměstnanci musí být tato přestávka poskytnuta nejdéle po 4,5 hodinách nepřetržité práce. Jde-li o práce, které nemohou být přerušeny, musí být zaměstnanci i bez přerušení provozu nebo práce zajištěna přiměřená doba na oddech a jídlo; tato doba se započítává do pracovní doby. Mladistvému zaměstnanci musí vždy být poskytnuta přestávka na jídlo a oddech podle věty první.
   (2) Byla-li přestávka v práci na jídlo a oddech rozdělena, musí alespoň jedna její část činit nejméně 15 minut.
   (3) Přestávky v práci na jídlo a oddech se neposkytují na začátku a konci pracovní doby.
   (4) Poskytnuté přestávky v práci na jídlo a oddech se nezapočítávají do pracovní doby.

   § 83
   Délka směny nesmí přesáhnout 12 hodin.

   Ještě k plánované směně můžete mít přesčas, více zde:
   https://www.novinky.cz/kariera/224554-poradna-zamestnavatel-mne-nuti-pracovat-nepretrzite-16-hodin.html

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2020 KARIERA.CZ s.r.o.