Zákoník práce: Změny od 1.1.2012

Vydáno 2.srpen 2011 v 15:07, redakce, 113 komentáře

Vláda schválila několik důležitých změn v Zákoníku práce, které se dotknou nejen zaměstnanců v pracovních poměrech, ale i brigádníků. Úpravy se týkají zejména odstupného, možností řetězení pracovního poměru na dobu určitou a výpovědi pro porušení léčebného režimu při pracovní neschopnosti. Dobrou zprávou u dohod o provedení práce je zvýšení počtu hodin až na 300 ročně.

Odstupné podle délky trvání pracovního poměru

Změna ve vyplácení odstupného uleví především zaměstnavatelům. Nový způsob vyplácení odstupného je mnohem férovější v situacích, kdy se zaměstnanec projeví jako nevhodný hned po uplynutí zkušební doby.

Varianty výše odstupného

 • pokud pracovní poměr trval méně než rok, náleží odstupné při rozvázání pracovního poměru ve výši nejméně 1 průměrného měsíčního výdělku
 • pokud pracovní poměr trval alespoň 1 rok a méně než 2 roky náleží odstupné ve výši nejméně dvojnásobku
 • při trvání pracovního poměru alespoň 2 roky nejméně trojnásobek průměrného měsíčního výdělku

Je samozřejmě možné dohodou sjednat odstupné vyšší.

Výpověď pro porušení léčebného režimu

Zaměstnavatel bude moci dát zaměstnanci výpověď pro hrubé porušení povinnosti práce neschopného zaměstnance. Nedodržování vycházek stanovených lékařem by tak mohlo mít ještě závažnější dopady než je tomu nyní (dosud „jen“ snížení náhrady mzdy či nemocenské a možnost pokuty od ČSSZ).

Pracovní poměr na dobu určitou bude možné sjednat až na 3 roky

V rámci tří let bude možné pracovní poměr na dobu určitou sjednat opakovaně ještě dvakrát – pravidlo celkem 3x a dost. V současné úpravě jsou to pouze dva roky.

Dohoda o provedení práce až na 300 hodin ročně

Rozsah hodin, které je možné odpracovat u jednoho zaměstnavatele na základě dohody o provedení práce, bude zvýšen z dosavadních 150 hodin na 300 hodin v kalendářním roce.

Pozor na výši výdělku u DPP. Pokud měsíční výdělek u DPP přesáhne 10000 Kč, bude podléhat odvodům sociálního a zdravotního pojištění stejně jako u dohody o pracovní činnosti.
Dosud takový výdělek podléhal jen srážkové dani ve výši 15%, nyní se dohody o provedení práce prodraží zaměstnanci o 11% na pojistném, a zaměstnavateli celkem až o 34%.

Jedna ze změn se týká vedoucích pracovníků – zkušební dobu s nimi bude moci firma nově sjednat až na 6 měsíců.

Co těmto změnám říkáte? Souhlasíte s nimi?

Share

Kategorie: Pracovní právo, Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Zákoník práce: Změny od 1.1.2012”

 1. PAVEL napsal:

  DOBRÝ DEN PROSIM O RADU JSEM VEDEN NA PRACÁKU JEDEN MĚSÍC NAŠEL JSEM SI PRÁCI DO KTERÝ JSEM NASTOUPIL A PODEPSAL JSEM SMLOUVU PRACOVAL JSEM TAM DVA DNI A DAL JSEM VÝPOVĚD S OSOBNÍCH DUVODU MÁM NÁROK STÁLE NA PODPORU MOC DĚKUJI ZA ODPOVĚD

 2. Chris napsal:

  Měla bych dotaz na okamzite ukončení pracovního pomeru. Pracuji v obchodním řetězci a mám smlouvu na dobu neurčitou. Občas se stane ze pracuji i 8 dni v kuse a kolikrát nemám možnost se dostat ani na přestávku. Precasy nejsou proplaceny a nahradni volno nemám možnost si vybrat. Myslím si ze za to ani nejsem finančně ohodnocena a chtěla bych na základě toho ukončit pracovní poměr okamžitě. Jaké mám možnosti?

 3. Dana Houfová napsal:

  Prosím mám dotaz.Jsem v částečném invalidním důchodu a chtěla jsem se zeptat jestli můžu mít živnostenský list..

 4. Michaela napsal:

  Dobrý den,
  chci se zeptat jestli mám odpracovane 3 měsíce po mateřské dovolene a před mateřskou jsem v této firmě dělala 1 rok,mám právo na odstupné? smlouvu mám na neurčito…

 5. Brejcha Petr napsal:

  Dobrý den
  Moc vás prosím o radu od 1.12.2011 jsem evidovaný na ÚP. 8.1. jsem byl na operaci s levou rukou. A doba léčení byla do května 2012. Pak jsem ale práci nenašel a mám ID 1.st. Bohužel jsem 11.7.2012 musel na operaci s pravou rukou. A doba léčení bude až do října 2012. Takže práci těžko seženu poněvadž mi to můj ošetřující lékař nedovolí. Ale podpůrčí doba mi skončí k 31.8.2012. Takže se chci zeptat jestli se dá požádat o prodloužení podpůrčí doby nebo jestli něco dostanu od ÚP nebo sociálky děkuji moc za pomoc a odpověď Brejcha Petr.

 6. Kateřina napsal:

  Dobrý den ,chtěla bych se zeptat, jsem 10 měsíc v pracovní neschopnosti pro vážné zdravotní problémy se zády a byl mi přiznán částečný ID s potvrzením ,že mám omezení a zaměstnavatel mi nemůže nabídnout jinou práci a nabízí mi abych odešla dohodou. CHci se zeptat, když se zaměstnavatelem sepíši Dohodu o ukončení pracovní smlouvy ze zdravotních důvodů, jestli mám nárok na plnou víši podpory v nezaměstnanosti a jak by to bylo v případě výpovědi ze strany zaměstnavatele ?? Může mi dát zaměstnavatel okamžitou výpověď nebo k určitému datu ze zdravotních důvodů ,nebo musí dodržet 2 měsíční výpovědní lhůtu? Ajak je to v případě že bych výpověď ze zdravotních důvodů podala já ,mám nárok na podporu v plné výši?? Mám lékařské potvrzení od odborné lékařky .Nebo musí být potvrzení i od podnikové lékařky????Za odpověď Vám moc děkuji.

 7. schuchova napsal:

  dobrý den,
  prosím o informaci,jestli bylo 1.1.2012 novelizován v ZP mzda za práci v noci.
  § 116ZP je ,že náleží k dosažené mzdě příplatek nejméně 10 procent ve výši průměrného výdělku.
  Zaměstnavatel mi tvrdí,že to bylo k 1.1.2012 změněno
  děkuji za informaci

 8. lubomír kuděla napsal:

  Dobrý den, jsem veden na úřadu práce necelé dva měsíce a mám nastoupit do nového zaměstnání. Do kdy se musím odhlásit z úřadu práce. Děkuji

  • petra napsal:

   Dobrý den pane Kudělo,
   pokud již máte podepsanou pracovní smlouvu, měl byste oznámení vzniku zaměstnání ohlásit nejpozději do 8 dnů. ÚP Vás vyřadí z evidenci ke dni nástupu do zaměstnání.

 9. Jana napsal:

  Dobrý den. Může tedy OSVČ zaměstnat na DPP i samoplátce bez jakéhokoli zaměstnání? Když budou jeho příjmy do 10.000, tak jeho soc. a zdrav. platí kdo? A musí být placen z vykonanou práci nebo i hodinově? Děkuji.

 10. hanka napsal:

  Dobrý den,

  mám dotaz: když jedáno okamžité zrušení pracovního poměru pro hrubé porušení…,
  je toto dále rozvedeno v zápočtovém listu, nebo je tam pouze uveden § 55/1b.
  Děkuji

 11. Lucie napsal:

  Dobrý den,

  měla bych k Vám dotaz. Pracuji v oboru hotelnictví, ale dochází u nás k výměně majitele a neví se, zda se nevyhlásí úpadek. Chtějí po nás podepsat výpověď dohodou, §52,§53,§54,§63. Mám nárok na nějaké odstupné?

 12. Veronika napsal:

  Dobrý den, prosím o radu, zda mohu podat okamžitou výpověď dle §56 odst.1b,neboť od listopadu 2011 marodím,lístek na peníze,že k 31.1.2012 stále marodím jsem odevzdala zaměstnavateli včas,ale do dnešního dne nemocenská nepřišla,kterou již vyplácí OSSZ.OSSZ ji nevyplatila z toho důvodu,že tam nemá lístek od zaměstnavatele,že dále marodím.Zaměstnavatel říká,že ho poslal, ale na OSSZ nic nemají. Mám nárok na §56, že nesplnil zaměstnavatel odevzdání lístku na peníze,když do dne 6.3.2012 na OSSZ nic nemají. Porušil zaměstnavatel nějakou povinnost , i když už v mém případě nevyplácí nemocenskou zaměstnavatel, ale už OSSZ. Moc děkuji za radu.

 13. Pavlína napsal:

  Dobrý den. Pokud bude příjem v měsíci na DPP přesně 10000,- Kč, bude se odvádět sociální a zdravotní, nebo ne? Děkuji za odpověď.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2020 KARIERA.CZ s.r.o.