Živnostenský list od A do Z

Vydáno 28.březen 2011 v 19:10, redakce, 223 komentáře

Máte skvělý nápad, jak by se daly vydělat peníze? Už vás nebaví poslouchat nadřízené a chcete být vlastním pánem? Nejvyšší čas založit vlastní podnikání. Většina činností ale vyžaduje živnostenské oprávnění.

Potřebuji živnostenské oprávnění?Chcete rozjet vlastní firmu? Možná budete potřebivat živnostenský list.

To je první otázka, kterou byste si měli před zahájením podnikatelské činnosti položit.

Činnosti, ke kterým živnostenské oprávnění nepotřebujete, uvádí § 3 Živnostenského zákona a § 7 odst. 1, 2 Zákona o daních z příjmů.

Příkladem těchto činností je autorská činnost, nezávislá povolání (např. herec, zpěvák, tlumočník, spisovatel), lékařská praxe a činnosti, na které se vztahují speciální předpisy (např. advokát, soudce, auditor).

Definice živnosti podle Zákona: Živností je soustavná činnost provozovaná samostatně, vlastním jménem, na vlastní odpovědnost, za účelem dosažení zisku a za podmínek stanovených tímto zákonem.

Jaká je moje živnost?

Existuje několik typů živností a na každý z nich se vztahují jiné podmínky. Do které kategorie spadá vaše podnikání, můžete zjistit v příloze 1 – 4 živnostenského zákona.

Volné živnosti

Živnost volnou lze získat nejjednodušeji. Nedokládáte vzdělání ani praxi. Stačí se ohlásit na živnostenském úřadě, zaplatit 1000 Kč a doložit splnění všeobecných podmínek:
a) dosažení věku 18 let,
b) způsobilost k právním úkonům,
c) bezúhonnost

Vázané živnosti a řemeslné živnosti

Kromě všech bodů uvedených výše musíte v tomto případě doložit odbornou způsobilost, a to například vzděláním či praxí.

Koncesované živnosti

Existují činnosti, ke kterým potřebujete od úřadu povolení. Například rádiové či televizní vysílání, výroba lihu či práce s výbušninami. Žádost podáváte živnostenskému úřadu spolu s doložením odborné způsobilosti a splněním všech podmínek.

Nemohu doložit praxi či vzdělání. Co teď?

Pakliže nemůžete doložit požadovanou odbornou způsobilost, neházejte flintu do žita. Můžete se pokusit najít člověka, který vám poslouží jako odpovědný zástupce.

Odpovědný zástupce jakožto fyzická osoba musí souhlasit a musí s vámi být ve smluvním vztahu. Musí kontrolovat vaši činnost (hrozí mu pokuta až do výše 50 000 Kč).

Jak ohlásit živnost volnou

Ohlášení je možné podat osobně u jakéhokoliv obecního živnostenského úřadu – centrálního registračního místa (CRM) nebo zaslat tomuto úřadu poštou nebo elektronicky (se zaručeným elektronickým podpisem nebo do datové schránky tohoto úřadu). Další možností je ohlášení podat  prostřednictvím kontaktního místa veřejné správy (Czech POINT).

Formulář, který slouží k ohlášení se nazývá „Jednotný registrační formulář pro fyzické osoby“ (JRF). Prostřednictvím tohoto formuláře lze učinit na obecním živnostenském úřadu podání i k dalším úřadům, a to finančnímu úřadu, správě sociálního zabezpečení, zdravotní pojišťovně a úřadu práce.

Dále potřebujete s sebou:

 • Prohlášení odpovědného zástupce (je-li ustanoven), že souhlasí s ustanovením do funkce;  podpis na prohlášení musí být úředně ověřen
 • Doklad prokazující právní důvod pro užívání prostor, kde bude místo podnikání, liší-li se od bydliště ohlašovatele
 • Doklad o zaplacení správního poplatku (1 000 Kč za ohlášení živnosti při vstupu do živnostenského podnikání, 500 Kč za další ohlášení živnosti bez ohledu na to, zda je ohlašována jedna či současně více živností). Lze uhradit i v hotovosti na místě.

Veškeré formuláře najdete ke stažení zde.

Věříme, že ať se pustíte do čehokoliv, budete mít úspěch a doufáme, že vám náš článek pomohl zorientovat se v problematice živností.

Kategorie: Pracovní právo, Pro zaměstnance

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Živnostenský list od A do Z”

 1. jana napsal:

  Dobrý den,mám dotaz, začala jsem pracovat u jedné firmy ,krerá chtěla abych pracovala na živnostenský list .Musím jako živnostník dodržovat pracovní dobu 8,5hod.Nemám zatím žádnou sepsanou smlouvu děkuji za odpověd

 2. Lukáš napsal:

  Dobrý den chtelbych se zeptat jestli si jako studen můžu otevřít živnost jako vedlejsi činost.

 3. Karla napsal:

  Dobrý den,byla mi z UP vyplácena PvN,ale dodatečně jsem zjistila,že :první měsíc přišly peníze ve stanovené výši,ale druhý měsíc už o 485kč méně,další měsíc opět v plné výši a čtvrtý měsíc opět téměř o 1500kč méně.Poslední, 5.,měsíc už vůbec nic.Jak je to možné? Podotýkám,že jsem po celou dobu čerpání podpory neměla žádný příjem….proto nechápu. Může mi někdo poradit? Děkuji, Karla

 4. Vlada napsal:

  mam dotaz jse mdlužník na VZP mám možnost natoupit do prace ale potřebuju ŽL mam možnost ho dostat děkuju

 5. Jitka napsal:

  Dobry den, prejdu primo k veci,od r.2006 ziji a od r.2008 jsem i vdana v cizine,OP jsem radne odevzdala na prisl.urade ve stejnem roce kdy jsem se vdavala,stejne tak jsem v dobe snatku prodala byt v CR na jehoz adrese byla zivnost ohlasena. Zustal mi jen CR pas. Vcera jsem ciste nahodou ze zvedavosti zadala do googlu me jmeno,jiz s novym prijmenim, a nestacila jsem se divit.Jsem stale vedena jako zivnostnik v CR (a to pod novym prijmenim ale na stare, jiz neplatne adrese)Zivnost jsem kdysi (r.2001) sice zalozila,ale nikdy jsem ji nezacla provozovat a ve stejnem r.jsem ji prerusila, ale nezrusila. Preruseni bylo na nejdelsi mozou dobu,tzn.2 roky. Jenze pak jsem v dusl.zivotnich zmen na tuto skutecnost zcela zapomnela, ZL kdesi zustal mezi starymi dokumenty…chtela bych dat vse do poradku, mozna si ZL i dal ponechat, ale nevim vubec co mam delat. Nevim, ci je treba platit nejaky rocni poplatek za vedeni v rejstriku a da li se to zpetne doplatit, dal pak jestli se mi tato doba pocita do odprac.let, i kdyz prakticky zadna cinnost neprobehla a mnoho dalsich otazek ktere v teto souvislosti vznikly.Od r.2006 nejsem zamestnana, pecuji o sveho manzela zde v zahranici.Obavam se kontaktovat primo prisl.Zivnostensky urad, resp.Financni urad, jelikoz z me zkusenosti s ceskou byrokracii predpokladam, ze me neceka nic positivniho a pokud tam vznikla nejaka dluzna castka,nedovedu si predstavit ty penale. Jestli se obavam spravne, ocenim kontakt na poradce, ktery by se mohl pripadu ujmout. Dekuji za odpoved

 6. Marie napsal:

  Dobrý den,zajímalo by mě,jsem zaměstnaná na HPP,chci si vyřídit živnostenský list a zaměstnat syna jako taxikáře,bude to mít nějaký vliv na mě zaměstnání?musí o tom můj zaměstnavatel vědět,také mám v plánu nynějším zaměstnání skončit a nastoupit v novém,může mi můj nový zaměstnavatel dělat problémy?Jak je to kdybych měla nemocenskou?

 7. Lucie napsal:

  Dobrý den, dne 26. 11. 2015 jsem zahájila živnostenskou činnost a pomocí jednotného registračního formuláře ohlášena na příslušné úřady a chtěla bych se zeptat, zda mi správa sociálního zabezpečení sama oznámí variabilní symbol pro platby záloh, nebo se tam musím dostavit osobně či zavolat? Děkuji za odpověď.

 8. Nikola napsal:

  Dobrý den, chtěla jsem se zeptat co vše musím splňovat pro získání živnostenského listu kadeřnice. Mám výuční list kadeřnice. Potřebuji praxi nebo ručitele ? DĚKUJI

 9. Renda napsal:

  Dobrý den , chci se zeptat , co potřebuju k vyřízení Živnostenského listu , když bych si chtěla otevřít prodejnu s GALANTERIÍ NEBO ZE ZDRAVOU VÝŽIVOU ?
  Bohužel nemám výuční list mám jen praxi jako prodavačka.
  Děkuji za odpověď

 10. Mary napsal:

  Dobry den,
  Chci se zeptat zda-li muzu jakoz to zamestnanec (HPP) A zaroveň mam Živnost jako vedlejsi ve svem remesle , chtela bych zmenit HPP na zkraceny úvazek a stale pusobit jako zivnostnik s vedlejsi cinnosti?? Bylo by to mozne?

 11. Ivana napsal:

  Dobrý den,

  Jsem studentkou a zároveň brigádnicí, zatím na dpč. Chtěla bych si ale ještě přivydělávat kosmetickými službami, především prodlužováním řas, kterými bych se chtěla později dále věnovat. Je nutné k tomuto ,,zatím“ přivýdělku vůbec mít ŽL a jak je to s daněmi? Mohla bych pokračovat v přivýdělku i když budu řádový zaměstnanec na hpp?

  Děkuji za odpověď

 12. Radka napsal:

  Dobrý den, může si manžel vyřídit živnostenský list na vedlejší činnost, když pobírá rentu pro nemoc z povolání – vyřazený horník. Nebude odvádět zdravotní a sociální, když mu to hradí z renty? Děkuji za informaci.

 13. Martina napsal:

  Dobrý den,
  mám tento problém. Jsem několik let OSVČ a z toho poslední tři roky (včetně tohoto) jsem se ocitla v opravdu těžké rodinné situaci, takže se stalo, že moje příjmy nepřesáhly 15 000,-Kč za rok. Tedy jsem v minulých dvou letech byla osoba bez příjmu. ŽL jsem ale nijak nezrušila a platila jsem všechny zálohy na SP i ZP pro OSVČ na hlavní činnost. Bohužel ani tento rok na tom zřejmě nebudu líp. Teď mi ale kamarád řekl, že můžu mít na OSSZ problém, když nevykazuji příjmy. Já ale mám všechna pojištění zaplacena v pořádku. Opravdu jsem udělala nějakou chybu, za kterou mohu být postižena? Chtěla jsem si prostě dál platit taky soc. pojištění….
  předem děkuji za odpověď

 14. Petra napsal:

  Dobrý den,

  mám nově živnostenský list na provozování eshopu, tak bych se chtěla zeptat, zda můžu na ten jeden ŽL mít 2 a více eshopů. Děkuji mockrát.

 15. Petra napsal:

  Dobrý den, prosím Vás mám dotázek. Jsem zaměstaná u jedné firmy a mám také ŽL. Jaká je maximální výše příjmů, abych nemusela platit soc. nebo zdrav. pojištění? Když mi to platí zaměstnavatel, ale když přesáhnu tu částku, tak jedno z toho platím. Nevíte prosím, jaká je ta částka? Daňové přiznání ( účetnictví ) dělám procentama???? Prosím o pomoc, Děkuji Petra

 16. Michal napsal:

  Dobry den chtel bych se zeptat pokud bych chtel žl na živnost volnou a to pripravne a dokoncovaci prace a mam trvale bydliste hlasene na mestskem urade je mozne ho dostat?

 17. Dana napsal:

  Dobrý den,
  rada bych se zeptala. Jsem zaměstnána a chtěla bych po zaměstnání dělat instruktorku sportu-školení na to mám. Musím mít žívnostenský list a v případě,že ano, budu si muset platit sama sociílní a zdravotní?
  Děkuji

 18. Monika napsal:

  Dobrý den,

  Jsem studentkou a přivydělávám si na ŽL – mám to jako vedlejší činnost. V červnu mi škola končí a já bych ráda hledala práci na HPP s fixním platem, ale žL bych si stále chtěla ponechat a přivydělávat si tak dál na VPP. Kdyby nastala situace a já musela na PÚ je zapotřebí živnost pozastavit?

  Děkuji za odpověď

 19. Antonie napsal:

  Dobrý den, jsem ve starobním důchodu a povoláním zdravotní sestra.Chtěla bych občas pracovat v zahraničí jako pečovatelka na živnostenský list. Mohla bych se od Vás dozvědět co mám udělat , kolik si mohu od vydělaných peněz odečíst a jestli musím platit socialní a zdravotní pojištění , když jsem v důchodu ? Práce by byla asi tak 4x do roka a výdělek asi za každé čtvrtletí kolem 1200€?Tedy za rok maximálně do 5000€.Děkuji za odpověď.

 20. Květa napsal:

  Dobrý den,
  uvažujeme s kolegyní o otevření provozu soukromé provozovny s vibračními plošinami v Praze. Jaké jsou třeba k tomu formality k otevření živnosti, případně společnosti? Šlo by o živnost volnou či vázanou a pokud o vázanou, jaké je třeba vzdělání či praxe (jedna z nás má zdravotní školu i ŽL). Co je potřeba vše učinit před otevřením? Kde co nahlásit, jaká jsou povolení apod? Děkuji za odpověď.

 21. Andrea napsal:

  Dobrý den,
  Mám brigádu a usiluji ještě o další, ale musím mít k ní živnostenský list.
  Ta první práce je na dohodu o pracovní činnosti a odvádí mi i sociální a zdravotní. Chci se zeptat zda budu muset u té druhé práce k živnostenského listu odvádět nějaké daně, nebo si platitsoci a zdravotni? A musím přiznat u té dohody o pracovní činnosti, že mám i další práci na živnostenský list? A, který smluvní vztah je pro mě nejvhodnějš k živnostenskému listu? dohoda o pracovní činnosti, nebo o dovedenní práce? Prosím chci, takovou variantu,aby byla pro mě nejvhodnější a nic neplatila. A jaké povinnosti se mi vážou k živnostenskému listu, kde uplatnuji slevu na dani?
  Doufám, že to na Vás není moc informací:)
  Předem děkuji za vyřízení mého požadavku
  S pozdravem

 22. monika napsal:

  Dobrý den, ráda bych Vás požádala o radu. Hledám si zaměstnání a většina pracovních inzerátů obsahuje, že se jedná o práci na plný úvazek, na základě mandátní smlouvy. Znamená to, že budu muset mít živnostenský list nebo budu klasický zaměstnanec?
  Děkuji a přeji hezký den.

  • petra napsal:

   Dobrý den Moniko,

   pokud je v inzerátu psáno o mandátní smlouvě, pak je to spolupráce na živnostenský list.

 23. Monika napsal:

  Dobrý den,
  jsem na mateřské,která mi bude v srpnu končit a chtěla bych do té doby alespoň zkusit podnikat na ŽL.Pokud by vše klapalo,tak bych v tom mohla nadále pokračovat i po skončení mateřské.Nemám totiž nikoho,kdo by mi od zíří vyzvedával dceru ze školky,která končí v 16:00 a já bych dělala do 18:00. Musela bych téměř denně platit hlídání a v době její nemoci bych se asi nedoplatila. Potřebuji proto pracovat z domova.Můžete mi tedy poradit? Vím,že si musím zajít ŽL vyřídit na ŽÚ a nahlásit na své zdravotní pojišťovně,ale co zdravotní,sociální a daně?Předem moc děkuji.

  • petra napsal:

   Dobrý den Moniko,
   ano, první kroky by měly směřovat na živnostenský úřad. Tam můžete požádat o automatické nahlášení Vaší živnosti na ostatní úřady.
   Pak cca po týdnu doporučuji telefonicky ověřit na správě sociálního zabezpečení, že je vše v pořádku. Je to velmi jednoduché, navíc na živnostenském úřadě Vám vše vysvětlí.
   Na zdravotní pojišťovnu je lepší se zastavit osobně s živnostenským listem.

 24. Vláďa napsal:

  Dobrý den,
  mám na Vás důležitou prosbičku.Jelikož skoro rok nemohu sehnat zaměstnání,pozastavil jsem ŽL a nahlásil na ÚP.Po zjištění,že mi ŽL od ledna naskočil jsem si nechal sepsat smlouvu na finančního poradce,zatím bez výdělku.Jenže někde jsem četl,že nemůže být ŽL a úřad práce dohromady i když nepobírám od úřadu žádnou podporu,jen dostáváme příspěvek na bydlení.Prosím o radu abych se nedostal do křížku se zákonem,finančním úřadem a jinými institucemi co je správné?Nebo je to v pořádku?
  Děkuji a přeji příjemný den.

 25. Alicei napsal:

  Dobrý den,
  jsem plně invalidní a uvažuji o tom, že bych chtěla vykonávat práci v médiích, novinařině.
  A nevím, zda si mám zřídit pro tento přivýdělek ŽL. Jelikož si nejsem jistá tím, že až oslovím potencionální zaměstnavatele, získám nějaké pracovní nabídky? Zajímá mě toto:

  1) Musím platit jako zdrav.postižená, nějaké měsíční povinné odvody, i pokud nebudu mít žádné pracovní nabídky a žádný příjem?
  2) Pokud budu mít nižší příjem, než 20 000 ročně( s čímž počítám), nemusím si pro tak malý přivýdělek zřizovat ŽL a ani ke konci roku podávat přiznání daní? Což znamená pracovat na dohodu o provedení práce???
  3)Moc zkušeností s tím, v jakém pracovním poměru, pokud bych chtěla pracovat na volné noze nemám, můžete mi prosím poradit.
  Moc děkuji za rady, s pozdravem Alička

 26. Květa napsal:

  Dobrý den, mám dotaz. Jsem na rodičovské dovoloné se synem. A chtěla bych si přivydělávat (tak 1500 tis. měsíčně) výrobou přání (tzv. scrapbook). Musím či nemusím mít živnostenský list a do kolika vydělaných peněz popřípadě si mou přivydělávat na mateřské dovolené. A prosím ještě o jeden dotaz, až mi skončí rodičovská dovolená (říjen 2013) mohu i potom například bez ŽL si takto přivydělávat (1000 – 1500 Kč ) ? Ať už budu (kvůli nepřijetí syna do školky) na neplacené dovolené doma nebo se zapíši na úřad práce. Děkuji předem za odpovědi …

 27. Romana napsal:

  Pekny den mam dotaz jsem na rodicaku,31.10 to bude 4 rok tutiz mi konci,chtela bych zacit pracovat od 1.3.2013 v kadernictvi na zivnostensky list,vedouci ma v kadernictvi 3 kadernice na ZL tutiz bych tam pracovala s holkama a ted k dotazu jak je to s placenim ZDR A SOC kdyz jsem na rodicaku??Jak je to se skolkou,mala ma ted v kvetnu zapis mohu ji tam dat od zari na cely den kdyz budu pobirat rodicak a pracovat na zivn.list zatim jako forma brigady privydelku,nemam lidi tutiz zacinam od znova tak to chci zatim jako privydelek.A jak je to se zivnostakem pred 2 lety jsem se vdala jaky je poplatek za zmenu prijmeni??A pokud mi 31.10 skonci rodicak a mne prace pujde co mam vse pak zaridit abych nemela dluhy na zdr a soca kam vsude zajit??Dekuji za odpoved Fenclova.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.