Zkrácený úvazek a práce přesčas

Vydáno 13.březen 2019 v 12:40, redakce, 2 komentáře

Kdy je nárok na příplatek za práci přesčas? A může zaměstnavatel u kratších úvazků přesčasy vyžadovat? U zkrácených úvazků je situace jiná než u plných úvazků. Přesčasy nařídit nelze a příplatky nejsou automatické. Více se dočtete v našem článku.

Zaměstnavatel u zkrácených úvazků nemůže práci přesčas nařídit

Práci nad rámec sjednaného (zkráceného) úvazku ani práci přesčas nemůže  zaměstnavatel jednostranně nařídit. Hodiny nad rámec úvazku může zaměstnanec odpracovat pouze na základě dohody se zaměstnavatelem. Takže pokud zaměstnanec s prací navíc nesouhlasí, zaměstnavatel jej nutit nesmí.

Pokud k práci navíc dojde, kdy je nárok na příplatek

Za vykonanou práci náleží zaměstnanci mzda. Přesčasem s nárokem na příplatek jsou však až 41. a další odpracované hodiny za týden. Práce vykonaná nad sjednaný úvazek až do limitu 40 hodin týdně je bez příplatku (v případě dvousměnných a třísměnných režimů do 39 resp. 38 hodiny týdně).

Pokud vznikne nárok na příplatek, pak se jeho výše  vypočítá jako 25 % průměrného výdělku, pokud se zaměstnavatel se zaměstnancem nedohodli na poskytnutí náhradního volna v rozsahu práce konané přesčas.

Co dělat, když zaměstnavatel neplatí přesčasy

Prvním krokem by měla být písemná výzva zaměstnavateli k úhradě dlužné mzdy. Ve výzvě je dobré stanovit lhůtu, dokdy má dojít k nápravě. Dalším krokem může být kontaktování inspektorátu práce, případně se obrátit na advokátní kancelář nebo přímo se domáhat nároku soudní cestou.

Share

Kategorie: Pracovní právo, Pro zaměstnance

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Zkrácený úvazek a práce přesčas”

  1. Hanka napsal:

    Dobry den, mam dotaz, pracuji na zkraceny uvazek (4 h) a zajimalo by mne, zda mi muze zamestnavatel i ten zkraceny uvazek rozdelit , treba 2 hodiny rano od 6,00 do 8,00 a dve hodiny treba od 16,00do 18,00. Ma na to zamestnavetel pravo? Moc dekuji za radu. Hanka

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2020 KARIERA.CZ s.r.o.