Pracovní pohovor: nejhorší je vaše mlčení

Vydáno 16.duben 2009 v 12:50, Pavla Janečková

Při pracovním pohovoru byste měli na svého budoucího zaměstnavatele zapůsobit. Na jaké otázky se připravit, aby nenastalo trapné ticho? Nejhorší, co vás může u pracovního pohovoru potkat, je totiž vaše mlčení.silent

Dostali jste se při výběrovém řízení až k pohovoru? Znamená to, že jste svého potencionálního zaměstnavatele zaujali. Rozhodně však nemusíte být jediní, a proto je dobré se na pohovor pečlivě připravit. Počítejte s tím, že budete odpovídat na mnoho otázek, ale to, co by vám mohlo nejvíce uškodit, je právě vaše mlčení.

Při pracovním pohovoru totiž máte šanci prokázat svoji, inteligenci, důvtip a schopnost reagovat na nečekané situace. „ Tím, že budete mlčet, dáváte najevo neschopnost reakce. Anebo dáváte protistraně za pravdu v to, co si o vás myslí,“ řekl pro MF Dnes Marek Matějka, autor knihy Vše o přijímacím pohovoru.

Při pohovoru mohou padnout otázky, na které nechcete (a mnohdy také nemusíte) odpovídat nebo prostě odpověď neznáte. Rozhodně však s nimi počítejte a nenechte se zaskočit.

Informujte se

Prvním, co byste měli v rámci přípravy na pohovor udělat, je sehnat si co nejvíce informací o firmě i pracovní pozici, o kterou se ucházíte. U pohovoru si pak budete jistí a nebudete tápat při odpovědích na otázky týkající se vašich představ o pracovní náplni.

Snažte se být také vždy o krok napřed před vašimi konkurenty a hledejte proto jiné zdroje informací, než je internet. Pokud například kontaktujete někoho, kdo ve firmě pracuje na pozici podobné té, o kterou se ucházíte, můžete získat cenné informace nejen o firmě, ale také o náplni práce. Tímto jednáním také ukážete, že máte o firmu opravdový zájem a nabízená práce vám stojí za to, abyste si o ní zjistili víc, než jen to, co stojí v inzerátu.

Na jaké otázky se připravit?

Při přijímacím pohovoru téměř jistě padnou otázky týkající se vaší kvalifikace, důvodu, proč se hlásíte právě na danou pozici, co od ní očekáváte a jaké máte pro její vykonávání předpoklady. Je také možné, že se vás zaměstnavatel doptá na některé informace ze životopisu, které bude třeba objasnit. Proč například opouštíte své současné zaměstnání? Co znamená dvouletá prodleva ve vaší pracovní minulosti? Počítejte s tím, že budete dotazováni hlavně na to, co jste v životopise neuvedli.

Při pohovoru se vás také nejspíš zeptají na platové požadavky. Je dobré mít alespoň zevrubnou představu o tom, kolik můžete žádat. Pokud si nebudete jistí a budete se vyhýbat odpovědi, nezapůsobíte dobře. Nikde však není psáno, že musíte říci konkrétní částku. Nechte si však prostor na vyjednávání. Na otázku o požadované výši platu můžete odpovědět, že neznáte možnosti firmy. Jakékoli dotazy o platových podmínkách ponechte až na závěr pohovoru.

Na co odpovídat nemusíte

Jsou otázky, na které u pohovoru prostě odpovídat nemusíte. Jde o dotazy týkající se vašeho soukromí. Vaše náboženské přesvědčení, politické preference, výše současného platu nebo rodinné poměry jsou právě oblastmi, které by se u pohovoru neměly vůbec probírat.  Přesto otázky podobného typu u pohovorů často padají. Jak na ně zareagovat?

Dejte svému protějšku najevo, že je podobná otázka nepatřičná, zároveň však nepřecházejte do protiútoku. Zapůsobíte rozhodně lépe, pokud místo odpovědi „ po tom vám nic není“ nebo „ na tyto informace nemáte právo“ zvolíte strategii protiotázky:  „proč je to pro vás podstatné? Jaký na to máte názor vy?“ Tím váš protějšek možná zaskočíte, rozhodně však nebudete vypadat neurvale a možná si i on sám vědomí nemístnost svého dotazu. Více o tématu nepřípustných otázek naleznete zde.

Ptejte se

Pokud si chcete ověřit zjištěné informace nebo se doptat na podrobnosti o pracovní pozici, kde jinde byste měli dostat tuto příležitost než při pracovním pohovoru?  Zeptejte se na vše, co vás zajímá od kultury organizace až po pracovní vytížení či cestování. Rozhodování o případném přijetí místa je vždy jistější, pokud máte všechny dostupné informace, navíc se můžete vyhnout nepříjemnému překvapení v případě, že byste se podrobnosti dozvěděli až po podpisu pracovní smlouvy.

Share

Kategorie: Přijímací řízení

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2020 KARIERA.CZ s.r.o.