Přijímací pohovor v angličtině

Vydáno 29.duben 2008 v 18:42, Michaela Pličková, 6 komentáře

Na požadavky zaměstnavatelů domluvit se anglicky jsme si již pomalu zvykli. Jak ale zjistit, zda potencionální zaměstnanec skutečně tento světový jazyk ovládá? Vyzkoušet ho. Přijímací pohovory vedené v angličtině a písemné testy se v současnosti stávají rozšířeným trendem.

Představa použít na prvním setkání s možným budoucím zaměstnavatelem svoji angličtinu pravděpodobně nenechá v klidu téměř nikoho z nás. Přestože pro někoho je právě taková zkouška velmi stresující, není důvod přehnaně se jí obávat. Stejně na jakoukoliv jinou zkoušku je možné se na pohovor v angličtině připravit.

Proč právě pohovor v angličtině?S přípravou zvládnete pohovor v angličtině levou zadní.

Existují minimálně dvě zdůvodnění, proč zaměstnavatelé při přijímacím řízení využívají pohovoru v angličtině nebo gramatického textu. Chtějí zjistit vaši skutečnou úroveň angličtiny a ověřit vaši důvěryhodnost.

Pomocí přijímacího pohovoru v angličtině váš potencionální zaměstnavatel zjistí úroveň vaší angličtiny. Tento fakt byste měli mít na paměti již při psaní životopisu. Není výjimkou, že zaměstnavatelé touto cestou prověřují, zda jste ve svém CV nenadhodnotili svoje jazykové kompetence. Dopustíte-li se toho, podstupujete riziko, že zaměstnavatel může pochybovat i o dalších údajích uvedených v životopisu.

Na druhou stranu není důvod se pohovoru či testu obávat. Váš potencionální zaměstnavatel skutečně potřebuje vědět, jak jste s vaší angličtinou na tom. Neznamená to, že musíte podat excelentní výkon, znamená to, že musíte podat výkon odpovídající pozici, o kterou máte zájem a tedy i zaměstnavatelovým požadavkům.

Mluvený projev

Pro přijímací pohovor v angličtině platí naprosto stejné podmínky, jako pro pohovor v češtině. Je tedy stejně důležité řídit se pravidly ústního přijímacího pohovoru (vystupování, řeč těla, zásady hovoru apod.).

Pokud nemáte velké zkušenosti s použitím angličtiny v praxi, je dobré připravit si nějaké vhodné fráze na začátek pohovoru. Pozor, neznamená to učit se nějaký text z paměti. Převyprávět něco naučeného jako básničku nemusí působit zcela pozitivním dojmem a riskujete, že vás jakákoliv neplánovaná otázky protistrany „vykolejí“.

Pro odpovídání na otázky platí stejný postup jako v češtině:

 • Během soustředění na kontrolu našeho výrazu, držení těla, očního kontaktu apod. nezapomínáme pozorně poslouchat, na co se zaměstnavatel ptá
 • Vždy se zamyslíme nad tím, co zaměstnavatel otázkou sleduje, co chce o nás zjistit
 • Pokud nám bude cokoliv nejasné – ptáme se
 • Odpovídáme (přiměřeně) pomalu, zřetelně a srozumitelně

Co se naučit předem?

Pokud chceme získat práci, o kterou usilujeme, snažíme se prezentovat se co nejlépe. Totéž platí i pro pohovor v angličtině. Proto je důležité naučit se vhodnou slovní zásobu – fráze a slovíčka, kterými můžeme vystihnout naše vlastnosti a popsat naše schopnosti. Také nám pomůže slovní zásoba z okruhu činností, kterými se společnost zabývá, popřípadě činností, které bychom v budoucnu měli vykonávat.

Velký důraz klademe při přípravě na pohovor na gramatiku a především na záludnost anglických časů. Je víc než nutné, abychom byli schopni vyjádřit, co jsme dělali kdy (vzdělání, zkušenosti z dřívějších zaměstnání, plány do budoucna, apod.).

Při přípravě se také zaměříme na okruhy otázek, které můžeme očekávat. Především jsou to tato témata:

Jaký je váš skutečný zájem o tuto práci?

 • Otázky typu „Co víte o naší společnosti?“ nebo „Proč pro nás chcete pracovat?“

Jste schopný splnit požadavky spojené s nabízenou pozicí?

 • Otázky ohledně vašich zkušeností, schopností apod.

Zapadnete do prostředí naší společnosti?

 • Otázky typu: „Řekněte nám něco o sobě? Jaké jsou vaše zájmy?“ či „S jakým typem lidí se vám dobře/špatně spolupracuje“

Máte nějaké otázky?

 • Zde je vhodné se zeptat na případné nejasnosti.

Písemný projev

Chce-li zaměstnavatel poznat úroveň vaší angličtiny, může se kromě pohovoru zaměřit také na váš písemný projev. Existuje mnoho způsobů, jak písemný test z angličtiny může vypadat. Nejčastěji se setkáváme s následujícími formami:

Cover letter neboli průvodní dopis

 • Zaměstnavatel po vás může chtít napsat průvodní dopis v angličtině. Tento dopis obsahuje informace o vaší osobě, o vašich zájmech, o tom, co můžete společnosti nabídnout a proč pro ni chcete pracovat.
 • Při jeho psaní opět nezapomínejte na správnost použitého času a bude se vám hodit stejná slovní zásoba jako při pohovoru. Je velmi důležité soustředit se na gramatickou a stylistickou správnost. Nepoužívejte triviální věty, ale nepouštějte se do složitých obratů, které vám nejsou vlastní.

Test gramatiky

 • Test gramatiky podstoupíte pravděpodobně v případě, kdy zaměstnavatel potřebuje zjistit vaši skutečnou znalost jazyka. Gramatický test může mít mnoho podob (multiple choice – výběr z možností, doplňování vynechaných slov v textu, hledání chyb ve větě apod.). Test se vždy zaměřuje na hlavní gramatické jevy.
 • Zopakujte si gramatiku, především těch jevů, kterými si nejste jistí.
 • Test gramatiky také často obsahuje fráze – v angličtině velmi typické. Je tedy nutné orientovat se i v této oblasti (používání předložek, frázová slovesa apod.)

Test slovní zásoby

 • Test slovní zásoby je zaměřen na určitou oblast slovíček (většinou se týkají nabízené pozice).
 • Jedinou přípravou na tento druh písemného testu je naučit se slovíčka zpaměti.

Obchodní korespondence

 • Lidé na mnoha funkcích musí zvládat obchodní korespondenci. Přesně tuto schopnost zjišťuje tento test. Česká a anglická formální korespondence se v něčem liší, je proto dobré předem se zaměřit na tyto rozdíly.
 • Pomůže vám, když se naučíte správná oslovení a pozdravy, které se v anglické obchodní korespondenci používají.

Jak si procvičit angličtinu

Pro úspěšné absolvování takto nastaveného přijímacího řízení je zapotřebí se zbytečně příliš nestresovat, ale ani nepodcenit přípravu. Pokud si svoji angličtinou nejste příliš jisti, existuje mnoho způsobů, jak se v ní zlepšit. Kromě jazykových škol, učebnic, konverzací, sledování TV, filmů, či poslouchání mluveného slova existuje mnoho užitečných materiálů také na internetu.

Share

Kategorie: Přijímací řízení

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Přijímací pohovor v angličtině”

 1. Adela napsal:

  Děkuji za dobré odkazy s mluvenou angličtinou…

 2. Michi napsal:

  Pre mňa a pre Vás všetkých, ktorý hľadáte niečo konkretnejšie a v Angličtine pozrite si stránku http://sk.talkenglish.com/Speaking/listInterview.aspx

 3. Jan napsal:

  Jezisi kdo vymysli tyto stranky …. uplne k nicemu jak se z tohohle muzu pripravit na Anglicky mluveny pohovor Thank you so much !!!!!!!!!!!!!

  • petra napsal:

   Netvrdím, že je článek perfektní. Ale prosím Vás nemůžete přece reálně očekávat, že si přečtete jednu A4 a budete připraven na pohovor. Je to je vodítko, co si SÁM nastudovat a na co se zaměřit. Hodně štěstí u pohovoru 🙂

 4. Jana napsal:

  Očekávala jsem víc než jen český popis jak se chovat na pohovoru a pár odkazů na stránky zabývající se angličtinou. Thank you very much!

 5. Pavla napsal:

  Zase stránka na nic. Co takhle někde uveřejnit KONKRÉTNÍ anglické výrazy a slovní zásobu potřebnou k pohovoru. Např. pracovní smlouva na dobu určitou, neurčitou, výpovědní lhůta, zkušební lhůta etc.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2018 KARIERA.CZ s.r.o.