Šaty dělají člověka – u pohovoru to platí dvojnásob!

Vydáno 22.duben 2008 v 10:47, redakce

Oblečení je spolu s líčením, vůní, představením a příjemným vystupováním důležitou součástí prvního dojmu. Podívejme se spolu na to, z jaké části šatníku máte vybírat i po jakých doplňcích sáhnout, čeká-li Vás přijímací pohovor.

Důležitá je celková úpravaVolba oblečení je důležitá.

Personalisté se shodují, že je až s podivem, s kolika lidmi je pomalu hrdinský výkon vydržet při interview v jedné kanceláři. Okamžité větrání místnosti po odchodu kandidáta bývá nejčastěji způsobené u mužů absencí ranní sprchy, naopak u žen příliš vtíravou vůní.

Spolu s dodržením základních hygienických pravidel (včetně umytí vlasů) by pro Vás mělo být samozřejmostí přijít s upravenými nehty a čistými botami. U žen je vhodné jemné líčení, u obou pohlaví pak příjemná vůně.

Jaký druh oblečení zvolit?

Záleží samozřejmě na konkrétní profesi a filozofii firmy, kde se o práci ucházíte. Pokuste se proto dopředu zjistit, jaké oblečení nosí na pracovišti zaměstnanci a samotné vedení společnosti. Z této informace pak vycházejte při pátrání ve Vašem šatníku. Vždy však platí pravidlo, že kostýmkem či oblekem nemůžete nic zkazit, spíše naopak.

Příklady profesí striktně vyžadujících formální oblek či kostýmek – manažeři a jejich asistenti, pracovníci osobně komunikující s klienty či partnery (obchodní zástupci, klientský servis, recepční, …), personalisté, …

Ucházíte se o práci v odvětví, které nepatří zrovna mezi ta výsadně „límečková“? Jednáte-li po telefonu s příjemným člověkem a máte-li k tomu příležitost, klidně se ho na vhodné oblečení k pohovoru zeptejte. Další možností je automaticky zvolit zlatou střední cestu – u mužů kalhoty a košili, u žen halenku a delší sukni, či kalhoty.

Ve kterých profesích nebývá formální oblečení nutností – techničtí a IT pracovníci, zaměstnanci hypermarketů, telefonní operátoři, žurnalisté,…

Zcela zvláštním pravidlům podléhají oblasti tvůrčí a umělecké (např. reklamní agentury). Zde si můžete dovolit v podstatě cokoli dle Vašeho vkusu. Jde především o to, prokázat svou kreativitu, nezapadnout mezi ostatní kandidáty, být vidět a tím pádem i zapamatován.

Boty musí být čisté a sladěné s oblečením

Už jsme zmínili, že boty musí být vždy čisté (případně vyleštěné). Je-li venku ošklivé počasí, vezměte s sebou pro jistotu do tašky malý hadřík a tím boty před samotným pohovorem očistěte.

V případě formálnějšího oblečení by ženy měly upřednostnit střevíčky na středním podpatku, tak zvané jehly mohou působit příliš koketně. Boty na rovné podrážce naopak okrádají jejich nositelku o elegantní ženskou chůzi.

Barva bot i jejich styl musí samozřejmě ladit ke zbytku modelu.

Zvolit kabelku, batůžek či kufřík?

Pozornost věnujte také výběru dalších doplňků, především tašky. Ženy by měly sáhnout v ideálním případě po středně velké kabelce, do které se vejdou všechny nezbytnosti. K muži v obleku pak neodmyslitelně patří kufřík vzbuzující dojem profesionality.

Co do kabelky, či kufříku „přibalit“?

  • Životopis v podobě, jak jste ho poslal personalistovi
  • Reference od dřívějších zaměstnavatelů, ukázky Vaší práce, Vaši fotografii (je-li požadováno)
  • Nezapomeňte na telefon, pro případ, že by se cestou cokoli přihodilo, nebo jste sídlo společnosti nemohli najít
  • Diář, poznámkový blok a propisku (dejte pozor na možný reklamní potisk!)
  • Deodorant, případně kosmetiku na poslední úpravy, hřeben

S výběrem oblečení a dalších doplňků na plánovaný přijímací pohovor si dejte zvláště záležet. První dojem totiž podle odborníků významně spoluvytváří Vaše celkové hodnocení v očích personalisty.

Kategorie: Přijímací řízení

Štítky: , , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.