Assessement centre odhaluje manažerský potenciál

Vydáno 13.květen 2008 v 14:33, redakce

Spojení „Assessement centre“ se na poli personalistiky používá čím dál tím častěji. Víte ale, co znamená? Jde o pokrokovou metodu výběru nových zaměstnanců i hodnocení těch stávajících. V tomto článku se Vám pokusíme Assessement centre (AC) co nejvíce přiblížit.

Co znamená Assessement centre?Díky této metodě poznáte správného uchazeče.

AC je jakýsi diagnosticko-výcvikový program, který umožňuje při výběrovém řízení prozkoumat jednotlivé manažerské schopnosti a předpoklady kandidátů na pracovní pozici. Využívá se ale i u stávajících zaměstnanců ke zjištění jejich možností pro budoucnost a k ohodnocení jejich pracovního výkonu.

Tato nová metoda je především zaměřena na zjišťování a následný rozvoj manažerského potenciálu. Využívá se při ní nejrůznějších individuálních i skupinových úkolů. Hodnotící komisi by měli tvořit jak zkušení manažeři (s pozicí alespoň o 2 úrovně výše než je ta hodnocená, či obsazovaná), tak kvalifikovaní psychologové. Může jít i o externí spolupracovníky, například z různých vzdělávacích a poradenských organizací.

Jak AC probíhá?

Samotná akce trvá obvykle 2 – 4 dny, záleží přitom na obsazované pozici. Hodnocení manažeři individuálně, nebo ve skupině pracují převážně na řešení různých reálných i simulovaných situací. Mezi další úkoly pak patří skupinová neřízená diskuze, různé manažerské hry, pohovory, testy schopností a případně i testy osobnosti.

Vše sleduje obvykle 6 – 8 členná komise, která pracuje ve dvojicích a zaznamenává chování uchazečů. Na základě toho pak vyhodnocují přibližně 20 užitečných charakteristik, mezi které například patří:

  • Verbální a komunikační schopnosti
  • Organizační schopnosti
  • Schopnost plánovat
  • Odolnost vůči stresu
  • Schopnost a míra kreativity
  • Dovednost argumentace
  • Schopnost vést druhé lidi
  • Schopnost empatie

Na závěr pak hodnotitelé posuzují zúčastněné manažery podle toho, jak splňují jednotlivé požadavky na danou pozici.

Využití AC v dnešní praxi

Assessement centre je časově, personálně, organizačně i finančně náročný, proto ho menší firmy zatím téměř nevyužívají. Uchylují se tedy spíše ke klasickému výběrovému řízení.

Naopak ale mnoho velkých českých podniků vlastní už v dnešní době specializovaná centra, kde několikrát do roka pořádají akci zaměřenou na zjišťování a rozvíjení manažerského potenciálu. Centra najdete buď v samotném sídle společnosti, nebo je mohou zastupovat různá rekreační střediska. Existují i specializované agentury, od kterých si můžete objekt, k tomuto účelu uzpůsobený, pronajmout.

Výhody Assessement centre

Tato nová metoda má mnoho pozitiv, která stále ještě nejsou plně doceňována. Velký význam AC tkví v tom, že zajišťuje určitou míru komplexnosti při posuzování jednotlivých sledovaných schopností a dalších charakteristik zúčastněných. Díky jednotlivým úkolům jsou hodnotitelé také schopni předvídat budoucí pracovní výkon každého kandidáta.

Pomocí AC tak dosáhnete co nejobjektivnějšího přístupu bez subjektivních nahodilých vlivů. Díky tomu pak může být kvalifikovaně vybrán opravdu ten nejvhodnější adept.

Assessement centre bývá považován za metodu výběrového řízení budoucnosti. Je však také vhodný pro posuzování skrytých schopností a pracovních výkonů stávajících zaměstnanců. Jde tedy o program velmi užitečný pro určování správného směru rozvíjení manažerského i zaměstnaneckého potenciálu. V rozšiřování AC tak brání už jen jeho značná organizační a finanční náročnost.

Kategorie: Pro firmy

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.