Benefity pro zaměstnance: Investujte do zdravotní péče

Vydáno 27.srpen 2009 v 11:13, Pavla Janečková

Benefitů, které můžete jako zaměstnavatel svým pracovníkům nabídnout, je nepřeberné množství. Stále více se však prosazují investice do zdravotní péče. Proč? To se dočtete v následujícím článku.

benefityPřemýšlíte, jaké zaměstnanecké výhody nabídnout svým lidem? Sáhněte po zdravotních benefitech. Ty jsou dnes součástí systému odměňování většiny dobrých firem. Úspěšní podnikatelé totiž moc dobře vědí, že je to právě zdraví a spokojenost zaměstnanců, které stojí za prosperitou firmy.

Řada odborných studií z posledních let přinesla poznatky, podle kterých je 60 až 80 procent závažných chorob spojeno s vnějšími riziky, které však mohou být ovlivněny.

Pryč jsou doby, kdy jediná starost o zdraví zaměstnanců spočívala ve poslání nových pracovníků na preventivní prohlídku. Investice do zdraví se totiž ukazuje jako výhodná pro obě strany: pro vaše zaměstnance i pro vás. Ve svém důsledku totiž díky ní ušetříte nemalý peníz.

Investice, která se vyplatí

Finance vložené do zdravotní péče o zaměstnance mohou na první pohled vypadat jako vyhozené peníze. Opak je však pravdou. Od příštího roku totiž budou muset podnikatelé proplácet nemocenskou, a tak budou zdravotní benefity velmi efektivní i z hlediska firemních nákladů.

Lidé dnes navíc mnohem víc sportují a chtějí žít zdravě. Pokud je jako zaměstnavatel v této snaze podpoříte, může se tento benefit stát motivací setrvat ve firmě a podávat lepší pracovní výkon. V systému nepeněžních odměn je totiž důležité nabídnout zaměstnancům více než konkurence.

Masáže nebo vitamíny? Vybere si skutečně každý

Benefitů, které můžete v rámci péče o zdraví svým zaměstnancům nabídnout, je skutečně celá řada. Příspěvky na vitamíny či očkování proti chřipce, poukazy na masáže, příspěvky na plavání, cvičení ve fitness centrech nebo lázeňské či ozdravné pobyty, to jsou jen některé z nich.

Můžete však také investovat do vybavení vlastní firmy. Co třeba zakoupit do kanceláří zaměstnanců gymbally, na kterých mohou sedět u počítače a zároveň posilovat bederní páteř? V prostorách společnosti také můžete zřídit vlastní malou tělocvičnu s rotopedem nebo pingpongovým stolem.

Mnozí zaměstnavatelé se v rámci nepeněžního systému odměňování zaměřují na kouření. Zaměstnávání kuřáka je totiž spojeno s vyššími náklady v důsledku vyšší nemocnosti a se sníženou produktivitou práce (podle výzkumu České koalice proti tabáku totiž průměrný kuřák v pracovní době vykouří sedm cigaret, což odpovídá asi jedné hodině čistého času). Firmy tak v rámci benefitů odměňují ty zaměstnance, kterým se podaří s kouřením přestat. Například společnost Třinecké železárny tak již třetím rokem nabízí svým zaměstnancům bezplatný kurz odvykání kouření.

Zdraví na objednávku

Na trhu existují společnosti, které se specializují na poskytování zdravotní péče. Právě u nich si můžete vybrat nabídky služeb, které zprostředkují vašim pracovníkům jako zdravotní benefity. Zda půjde o relaxační pobyt nebo třeba možnost poradenství v oblasti životního stylu je jen na vás.

I české zdravotní pojišťovny začínají v oblasti péče o zdraví zaměstnanců spolupracovat s podnikatelským sektorem. Například VZP ČR si mezi nejvýznamnějšími plátci zdravotního pojištění vybírá partnery pro projekt Zdravá firma, v rámci něhož umožňuje zaměstnancům společností čerpat finanční příspěvky na péči o jejich zdraví. V současnosti je do programu zapojeno 64 firem z celé České republiky.

Kategorie: Pro firmy

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.