Chcete zřídit firemní školku? EU vám na ni přispěje

Vydáno 17.červen 2009 v 10:41, Pavla Janečková

Máte zaměstnance s malými dětmi? Potom možná uvažujete o zřízení firemní školky. Zařízení a provoz podobného předškolního zařízení je sice relativně náročným úkolem, pomoci s ním vám však může některé z občanských sdružení, které se na tuto oblast specializují. O příspěvek navíc můžete žádat Evropskou unii.


České firmy se stále více zajímají o možnosti zřízení školek přímo ve vlastních prostorách. Důvody? Míst v obecních školkách a jeslích je stále nedostatek a zaměstnavatelé si uvědomují, že pracovníci, kteří kvůli dětem prodlužují rodičovskou dovolenou nebo nemohou pracovat na plný úvazek, firmě citelně chybí. Jde tedy o vstřícný krok vůči zaměstnancům a o snahu napomoci skloubit jejich profesní a rodinný život k plné spokojenosti všech. Jejich zavedení se navíc stalo prioritou pro Ministerstvo práce a sociálních věcí, takže se zdá, že firemní školky mají zelenou.

Kde je problém?

Zájem o zřízení firemních školek se mezi zaměstnavateli rok od roku zvyšuje.  Zřízení firemní školky není zrovna snadným úkolem. Právě nutnost dodržení všech nezbytných legislativních opatření v konečném důsledku nejednoho zaměstnavatele od vytvoření firemní školky odradí. Které překážky firmy nejčastěji odrazují od zakládání firemních školek?

  • složitost legislativy upravující vznik a provoz těchto předškolních zařízení
  • technická a hygienická náročnost zřízení a vlastního provozu školky
  • finanční náročnost zavádění těchto opatření vzhledem k současné ekonomické situaci většiny podniků

Většina firem sice o vytvoření firemních školek a s nimi souvisejícím rozšíření spektra služeb pro rodiny s předškolními dětmi už dlouho uvažuje, ale je to právě složitost celé problematiky,  která je od podobného kroku odrazuje.

V současnosti však již existují projekty, které se snaží firmám pomoci a proces zřízení a provozu školky co možná nejvíce usnadnit.

Od loňského roku je například možné na založení firemní školky využít dotací z Evropské unie. Ty pokryjí značnou část nákladů na založení a dokonce i na provoz školky na první dva roky. Navíc existuje řada organizací, které se touto oblastí zabývá a nabízí pomoc při zřizování firemní školky.

Pokud se tedy rozhodnete firemní školku zřídit, svěřte se do rukou odborníků!

Využijte pomoc

Mezi organizace, které se zabývají problematikou zřizování a provozu firemních školek, patří například občanské sdružení Hyperaktivita (www.firemiskolka.eu) nebo občanské sdružení Firemní školky (www.firemni-skolky.cz). Zajišťují právní a technické poradenství v oblasti předškolního vzdělávání, ale mohou pro vás také vypracovat kompletní projekt vytvoření firemní školky. Obrátit se na ně můžete také v případě personálního a technického zajištění provozu zařízení nebo při vytvoření rámcového vzdělávacího programu.

Jestliže se rozhodnete ve své firmě založit firemní školku, nejenže uděláte vstřícný krok ke zvýšení sociálního zázemí svých zaměstnanců a udržíte si kvalifikované pracovníky, ale zároveň zvýšíte prestiž vlastní firmy. Zřízení firemní školky není sice úplně snadné, ale výhody, které s sebou přináší, nepochybně oceníte.

Kategorie: Pro firmy

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.