Co mají společného sport a podnikání? Nechte se inspirovat světem sportu

Vydáno 24.leden 2009 v 18:55, Irena Janíková

Ač se to nezdá, činnosti jako byznys a sportování jsou si v mnoha věcech velmi podobné. Určitě sportujete, tak proč nevyužít osobních zkušeností? A pokud máte sport radši v televizi, i tak z něj můžete načerpat spoustu nápadů do své práce.

Člověk si v první chvíli ani neuvědomí, že tyto dvě oblasti jsou si tak blízké. Je to tak na očích, až to zůstává bez povšimnutí. Zkrátka pod svíčkou bývá největší tma. Ale kdybyste se nad tímto tématem zamysleli, určitě byste během pár minut přišli hned na několik podobností. Sport vám může napovědět, jak se dostat v práci na vrchol.

Jeden za všechny…Někam mířit - i to mají sport a podnikání společné.

Sport i obchodování jsou o týmové práci. Existuje snad nějaké povolání či nějaký sport, který můžete dělat naprosto sám bez pomoci druhých a přitom se dostat na špičku? Vždy vedle sebe potřebujete oporu, která vám poradí, pomůže a motivuje vás jít dál. Ať už jste manažer nebo trenér fotbalového družstva, musíte znát své lidi, jejich klady a zápory, vědět, na kterou činnost se nejlépe hodí a jak zareagují pod tlakem.

Je třeba také vědět, jak své zaměstnance (potažmo hráče) motivovat. I pracovníci hrají hru, která má jasný cíl. Splnit zakázku včas a dobře. Uspokojit potřeby zákazníka. Pokud to zvládnete, vedete v souboji nad konkurencí. K tomu je nutná právě motivace. Určitě jste už viděli v televizi kouče, který dodával odvahu svému týmu. Jaké techniky používal, aby své svěřence vyburcoval k lepším výkonům? Zkuste takové techniky použít i u vás. Odkoukejte od trenérů, kdy je vhodné jít na city a kdy být tvrdý a neoblomný. Zamyslete se, v kterých situacích tito lidé hráče za neúspěch kritizují a kdy řeknou, že se nic nestalo. Správná metoda v pravý čas je klíčem úspěchu.

Dřina a disciplína

V podnikání i soutěžení musí mít všichni jasně určeny své role. Jinak v klíčovém okamžiku lidé selžou. Jedině pílí, snahou a touhou se učit se jedinci mohou posunout dál a zlepšit své kvality. Mějte stále přehled o tom, zda každý ví, co má dělat, jaké jsou jeho práva a povinnosti, a hlídejte, zda své úkoly opravdu plní.

Pokud se toho na vás hrne moc a nemáte představu, jak to všechno vy či vaše oddělení zvládne, inspirujte se Adrianem Moorhousem, vítězem v plavání na Olympijským hrách roku 1988. Aby měl šanci vyhrát, musel se zlepšit o dvě minuty, což vypadá naprosto nereálně. Avšak Moorhouse analyzoval situaci – do olympiády zbývaly čtyři roky, což znamenalo zlepšit se o půl minuty za rok. 30 sekund za rok rozpočítal na 2,5 vteřiny za měsíc, což znamenalo 0,65 sekund za týden, tedy 0,08 vteřin za den. Když analyzujete úkol, který jste dostali, a práci si pečlivě naplánujete a rozdělíte, i velký úkol se dá nakonec zvládnout. Mnoho malých zlepšení a posunutí na vyšší úroveň vás dopraví k cíli.

Jen to nevzdat

Ve sportu je důležité vědět, co chcete. V podnikání také. Musíte vědět, čeho chce firma dosáhnout, a nesmíte se bát jít přes překážky. Pokud chcete být úspěšní, často to několik let trvá a je třeba vysněnému cíli mnoho věcí obětovat. Nesmíte se však nechat odradit. Pokud se přemůžete, nepravděpodobné se stane reálným a vy se „proplavete“ až k vítězství. Udržujte si sebevědomí a nepochybujte.

Pro posílení sebedůvěry začněte opravdu sportovat. Sport vás naučí vytrvalosti, odhadu vlastních sil, dodá vám odvahu riskovat a schopnost věci správně načasovat. Dělejte věci opravdu naplno, neflákejte je. Po nabitém a pořádně využitém dnu ucítíte pocit jako po vyčerpávajícím sportu. Pocit naplnění a uspokojení z dobře stráveného času. Sice budete unavení, ale z aktivní a plnohodnotné činnosti, která vám přinese radost. Každý den se snažte překonat své osobní pracovní rekordy. Samozřejmě s mírou, jako si hokejista nechce zlomit ruku, vy se nechcete upracovat až k psychickému zhroucení. Ale malé výzvy jsou vždy dobrým oživením.

Pravidla, konkurence, korupce

Podnikání má stejně jako sport svá pravidla. Je třeba je respektovat. Všichni lidé se jimi musí řídit nebo konstruktivně hledat jejich zlepšení. Jinak by systém nefungoval. Je dobré v práci udržovat přátelské vztahy a mít mezi sebou jasno. Váš zisk záleží na lidech. I když dáte člověku milion měsíčně, nezměníte jeho základní chování. Proto pečlivě vybírejte, stejně jako trenéři hledají ty nejlepší hráče.

I ve sportu je konkurence. Každý chce vyhrát. V byznyse chce každý být hlavní dodavatel, producent apod. A v tomto prostředí se často všechna pravidla porušují. I na olympiádě používají sportovci doping, i mezi nejlepšími trenéry jsou takoví, kteří se nechají podplatit. O to více je důležité mít jasná pravidla v rámci vaší firmy. Vědět, že v tomto dravém konkurenčním prostředí plného rivalů o první místo jsou vaši pracovníci jistotou, na kterou si můžete vsadit. Uvědomte si, že podplácení je sice rychlá, ale velmi zrádná cesta. Na každého jednou dojde. Copak si sportovec opravdu užije vítězství, když ví, že podváděl? Vyberte si činnost, která vás opravdu naplňuje, v které chcete něco dokázat a hrajte čistě.


Podnikání je dnes vlastně druh sportu. Jde o každou korunu a to je boj. Využijte sport nejen k relaxaci ale i jako inspiraci, která vám ukáže nový, dosud neobjevený pohled na věc. Sportujte i podnikejte s radostí.

Kategorie: Pro firmy

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.