Co obnáší ukončení pracovního poměru se zaměstnancem?

Vydáno 9.květen 2008 v 13:28, redakce, 4 komentáře

Propouštíte zaměstnance, nebo Vám dal výpověď sám? Pracovní poměr může být kromě výpovědi rozvázán také dohodou, okamžitým zrušením nebo zrušením ve zkušební době. O těchto způsobech ukončení najdete více v našem tematickém článku v sekci Pracovní právo. Následující řádky Vám pak poradí, co všechno musíte před i po ukončení pracovního poměru ještě zařídit a na co si dát pozor.

Co předáte odcházejícímu pracovníkovi?Při výpovědi musíte splnit jisté náležitosti.

Chystáte se dát zaměstnanci výpověď, či uzavřít s ním dohodu o ukončení pracovního poměru? Oba tyto způsoby musí být písemně zdokumentovány a je vhodné si je tedy připravit s dostatečným předstihem. Také si dejte pozor, zda-li Váš pracovník není právě v ochranné době, v takovém případě by bylo ukončení neplatné.

V den odchodu pracovníka mu musíte vystavit Zápočtový list.

Po vyúčtování posledního měsíce, kdy u Vás zaměstnanec ještě pracoval, mu předáte Potvrzení o zdanitelných příjmech ze závislé činnosti a sražených zálohách na daň.

Zaměstnanec má při odchodu také své povinnosti

Nejpozději v den odchodu svého podřízeného dohlédněte na to, aby Vám předal v pořádku všechny poskytnuté pracovní pomůcky.

Proveďte inventuru všech svěřených hodnot. V případě, že měl pracovník odpovědnost za něco, kde vznikl finanční schodek, či došlo k hmotné škodě, dohodněte se na vhodném způsobu vyrovnání.

Jak se vypořádat s úřady?

Nejpozději 8 dní od odchodu zaměstnance musíte na jeho zdravotní pojišťovně nahlásit skončení pracovního poměru. Odpovídající formuláře jsou k dispozici na každé pobočce, často je najdete také na příslušných webových stránkách.

Registraci zaměstnance musíte zrušit i na Okresní správě sociálního zabezpečení, a to také nejpozději do 8 dnů od skončení pracovního poměru.

Do 8 dní po vyúčtování posledního odpracovaného měsíce pak odevzdejte na příslušnou pobočku OSSZ zaměstnancův Evidenční list důchodového pojištění.

Dejte si pozor na neplatné ukončení poměru

Může se stát, že zaměstnavatel se zaměstnancem chce rozvázat pracovní poměr, ale nesplní všechny patřičné náležitosti. V takovém případě je pak ukončení neplatné.

Pracovník má právo zaměstnavateli oznámit, že s rozvázáním pracovního poměru nesouhlasí a trvá na jeho pokračování. Takový pracovní poměr pak skutečně pokračuje, dokud není oprávněně zrušen. Zaměstnavatel je navíc povinen poskytnout pracovníkovi zpětně náhradu ušlé mzdy.

Má-li ale pracovník dostat náhradu mzdy za dobu delší než 6 měsíců, lze to soudní cestou řešit jinak. Zaměstnavatel může soud požádat o snížení měsíční částky či úplné zrušení této povinnosti. Soud pak přihlédne k tomu, jestli zaměstnanec během této doby někde pracoval, kolik vydělal, případně z jakého důvodu nepracoval.

Pokusili jsme se zde nastínit, co Vás čeká při odchodu zaměstnance. Přejeme Vám, aby tyto naše rady nebyly příliš často potřeba.

Kategorie: Pro firmy

Štítky: , , , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Co obnáší ukončení pracovního poměru se zaměstnancem?”

 1. pavel grunt napsal:

  mam vypovedk31-1 2017 a mam narok na dovolenou v lednu jelikoz jsem oddelal 8dni jsemve vypovedni lhute od listopadu dvou mesicni pry ne

 2. Vondráček Pavel napsal:

  Dobrý den,mám dotaz. Bývalý zaměstnavatel se mnou rozvázal pracovní poměr dohodou, kdy v den odchodu můj nadřízený přebral moji práci a po nějaké době od odchodu chtějí po mě zaplatit finanční schodek, který údajně v mojí práci našli. jak mám postupovat. děkuji

 3. Rostislav Kovář napsal:

  Dobrý den, mám dotaz. Byl mi přiznán invalidní důchod 1 kategorie. Po oznámení mému zaměstnavateli mi bylo naznačeno že jsem pro něj nerentabilní a čekám od něj výpověd s pracovního poměru který mám na dobu neurčitou.Než mi byl důchod přiznán jsem byl v PN 1rok,v případě propuštění mám nárok na odstupné. Děkuji Kovář R.

 4. RICHARD POLÁK napsal:

  DOBRÝ DEN.MAM JEDEN DOTAZ OHLEDNĚ VÝPOVĚDI.
  MÁM PRACOVNÍ POMĚR NA DOBU URČITOU DO 12.7.2014 A NEVÍM ZDA MITO PRODLOUŽÍ NA URČITOU ČI NEURČITOU SMLOUVU,ALE KDYŽ MI TO PRODLOUŽÍ NA NEURČITO.MOHU I TAK DÁT VÝPOVĚD ZE ZDRAV.DŮVODŮ JSEM OZP .DOSTAL JSEM TOTIŽ JINOU PRAC. NABÍDKU A CHCI ODEJÍT OKAMŽITĚ.JESTLI JE TO MOŽNÉ POŠLETE MI PROSÍM INFORMACI NA MŮJ MAIL ZDA-LI JE TO MOŽNÉ.
  DĚKUJI POLÁK R

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.