Coworking není jen sdílení kanceláře

Vydáno 14.leden 2014 v 16:17, redakce

V poslední době se stále častěji nabízí možnost pronájmu části kanceláře v rámci„coworkingu“. Pro lidi pracující na volné noze a začínající podnikatele je to zajímavý způsob, jak získat pracovní zázemí a přitom neplatit vysoké částky za pronájem vlastní kanceláře. Kromě levnějšího provozu přináší užívání prostor v coworkingovém centru i další benefity. Pojďme se na některé z nich podívat.

iStock_000005781724XSmallVýraz coworking se dá přeložit jako spolupráce. Ve skutečnosti jde o sdílený pracovní prostor pro profesionály na volné noze. Může se jednat o nezávislé experty či poradce, kreativní profese, odborníky v oblasti informačních technologií, účetní, novináře, překladatele a pracovníky z dalších oborů. Tito lidé zde nezávisle na sobě vykonávají svou běžnou práci. V důsledku však může dojít k opravdové spolupráci a vzájemné podpoře v mnoha směrech.

Nabídka coworkingových služeb

Využití coworkingových center je výhodné nejen pro začínající podnikatele, pro které je příliš nákladné i organizačně náročné si zřizovat vlastní kancelář, s internetem a kompletním vybavením. Podobně na tom bývají i rodiče malých dětí, lidé se zdravotním omezením či pečující o osobu blízkou. Mohou pracovat jen několik hodin denně, aby zvládli sladit všechny svoje denní povinnosti. Když podnikání nepokryje celou pracovní dobu, může být výhodné zvolit některý z balíčků služeb, který coworkingová centra nabízejí. V nabídce mají například určitý počet hodin v měsíci pronájem vybaveného pracovního místa s počítačem a internetem, k využití společnou tiskárnu a kopírku, možnost využít zasedací místnosti s flipchartem a promítací technikou, služby recepci, kuchyňku, sociální zařízení a další služby jako je například parkovací místo. To vše za poměrně dostupnou částku, která se zvyšuje s počtem pronajatých hodin.

Podpůrná komunita

Pro podnikatele či externí zaměstnance, kteří pracují dlouhodobě z domova, není vždy příjemná společenská izolace. Schází jim sdílení zážitků a informací v pracovním kolektivu, společné chvilky nad šálkem kávy v kuchyňce či krátké popovídání na chodbě. Vzájemné povzbuzení a ocenění jejich práce je pak třešinkou na dortu. Coworking toto souznění v pracovním kolektivu do jisté míry nahrazuje a pomáhá vymanit se ze sociální izolace. Cesta do sdílené kanceláře je dobrý důvod se náležitě se upravit, naladit a opustit někdy i celodenní „pyžamovou“ párty v papučích doma u počítače. Příchod a odchod z kanceláře ohraničují pracovní dobu, usnadňují organizaci pracovního dne. Oddělení pracovního a soukromého života je pak patrné nejen pro podnikatele, ale i pro jeho okolí, které někdy může mít potíže respektovat potřebný klid na práci doma.

Kooperace a líheň nápadů

Často služeb coworkingu využívají kreativní profese, kdy sdílením společných prostor mohou vznikat nové nápady a společné projekty. Také vzájemná psychická podpora a inspirace k práci je důležitým vedlejším produktem sdílení pracovního prostoru. Často je také možné uspořit za reklamu při společných propagačních aktivitách. Dalším záměrem coworkingu je dát dohromady různé profese včetně investorů, právníků, účetních atd., kteří se budou podílet na vzniku nápadů, projektů a realizaci podnikatelských záměrů (tzv. start-up) a vytvoří pro ně funkční základnu. Coworkingová centra fungují často jako podnikatelské inkubátory, kde se předávají kontakty, vznikají nové nápady, na základě nich reálné projekty. Sdružují také investory, kteří by se mohli jednotlivých start-up aktivit ujmout a financovat je.

Dočasné útočiště

Pronájem prostor v coworkingu se stává také řešením pro některé podnikatele, kteří potřebují dočasně pobočku v jiném městě, než ve kterém sídlí. Může se jednat o ojedinělé aktivity typu vzdělávacích kurzů, náboru zaměstnanců nebo o nově se rozjíždějí byznys v dalším městě. Podnikatelé či firmy takto ušetří mnohé náklady na vybudování pracovního zázemí, aspoň po dobu, než se dostanou do zisku nebo si ověří úspěšnost jejich byznys plánu. Pro cizince pracující dočasně v naší republice je to jedinečné místo „na klíč“ pro jejich práci, odpadne jim mnoho starostí a shánění informací v pro ně neznámém prostředí.

Turbulentní trh práce

Změny ve společnosti postupně nastávají nejen ve vztahu otevřenosti ke světu a novinkám, ale i v souvislostí s hospodářskou recesí a zvyšující se nezaměstnaností. Vliv na změny trhu práce má i nedostatek flexibilních úvazků. Stále častěji se nabízejí možnosti pracovat nárazově pro několik zaměstnavatelů současně. V některých oborech se mění dosavadní trendy hlavních pracovních poměrů a drobí se do několika částečných úvazků či dohod o vykonání práce. Vznikají pak nezávislí „námezdní“ profesionálové. Pro mnoho lidí je práce na volné noze nejen výsledkem vlastní volby, ale také životní nutností. Současně rostoucí náklady energií, pronájmů a dalších cen vedou lidi k hledání efektivních řešení a úspor v začátcích a průběhu podnikání. V současnosti sledujeme boom coworkingových center ve větších městech. Jedná se o nepřehlédnutelný trend současnosti a bude v blízké době hojněji využíván podnikateli, pokud se podaří udržet kvalitu a ceny služeb na přijatelné úrovni.

Pomoc skupinám znevýhodněným na trhu práce

V České republice vznikají v posledních letech coworkingová a poradenská centra pomáhající konkrétně ženám, které chtějí začít podnikat nebo nově rozjíždějí podnikání. Jedná se většinou o maminky po rodičovské dovolené, o pečující osoby či jinak znevýhodněné ženy. Programy jsou financovány z Evropských sociálních fondů a pro ženy zařazené v projektu jsou zde služby poskytovány bezplatně. Jedná se o vzdělávací kurzy vztahující se k zahájení podnikání a osobnímu rozvoji. Dále jsou zde k dispozici vybavená pracovní místa a zasedací místnost po určitý dohodnutý počet hodin. Pro matky je zde v rámci „Slaďování rodinného a profesního života v podnikání“ hlídací koutek zdarma po dobu vzdělávání a po určitý dohodnutý čas, kdy tyto ženy v centru pracují nebo mají jednání.

Podtrženo, sečteno…

Coworking se jeví jako užitečný nástroj k vybudování kariéry. Jeho základy tvoří ekonomická dostupnost, komunitní spolupráce a otevřenost všem profesím. Jako na každém pracovišti je zde nutná vzájemná tolerance a snášenlivost. Coworking představuje pracovní prostor pro nezávislou samostatnou práci či spolupráci profesionálů z různých oborů v souladu s jejich potřebami ohledně uspořádání pracovní doby.

Ing. Sabina Morawitzová

 

 

Kategorie: Pro firmy

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.