Firemní vánoční večírek: manuál na jeho přípravu

Vydáno 28.listopad 2009 v 12:53, Pavla Janečková, 1 komentář

K tradici nejedné firmy patří pořádání vánočního večírku. Má být příležitostí k neformálnímu setkání s kolegy, zastavením v předvánočním shonu. Jak ho připravit a na co při jeho organizaci nezapomenout? Pokud hledáte odpovědi na tyto otázky, začtěte se do následujícího článku.Vánoční večírek plánujte alespoň měsíc dopředu.

Zorganizovat jakýkoliv večírek není zrovna snadný úkol. Na tom, jakou bude mít podobu, má jistě vliv velikost firmy, předpokládaný počet hostů nebo formálnost celé akce. Ještě před tím, než začnete se samotným plánováním, odpovězte si na několik otázek, které vám mohou poskytnout rámec pro přípravu celé akce:

  • Jaký bude program večírku?
  • Kdo večírek financuje a s jakým rozpočtem pracujete?
  • Co vše bude do rozpočtu zahrnuto a co si budou hosté platit sami?
  • Kdo bude pozván? Je večírek jen pro zaměstnance nebo také pro jejich blízké?

Máte jasno v těchto základních bodech?  Potom můžete začít se samotným plánováním! Aby vše proběhlo tak, jak má, nezapomeňte na několik základních věcí, díky nimž se vyhnete problémům a zajistíte úspěch celého večírku:

1)    Udělejte z večírku akci, na kterou se budou vaši zaměstnanci těšit

Nejdůležitější součástí nezapomenutelné vánoční párty jsou její hosté. Vytvořte si taktiku, která zajistí, že zaměstnanci budou o večírku nejen vědět, ale budou se na něj také těšit. Pozvánku se snažte adresovat každému zaměstnanci osobně. Při samotném plánování pak myslete na to, že vánoční večírek má být setkáním s kolegy v jiné než pracovní situaci a podle toho také volte program.

2)    Vyberte datum, čas a místo

Datum a místo konání večírku zarezervujte nejméně měsíc předem. Také byste měli s dostatečným předstihem zajistit pozvánky pro zaměstnance, abyste nenabourali jejich předvánoční plány. I když si každoročně slibujeme, že letos tomu tak určitě nebude, před vánoci se téměř nikdy nevyhneme shonu. Pokuste se, aby firemní večírek byl pro zaměstnance pohodovou akcí bez zbytečného stresu.

3)    Ujasněte si, co všechno si můžete dovolit

Na večírek si již předem vyhraďte určitou finanční částku, kterou pokud možno nepřekročíte. Mít jasno v tom, kolik si můžete dovolit utratit, je nezbytné, abyste se vyhnuli nepříjemným překvapením při placení účtu. Jednou z věcí, na které byste se měli zaměřit, je otázka otevřeného baru nebo, chcete-li, nápojů zdarma. Pokud vám to váš rozpočet dovolí, vaši zaměstnanci pravděpodobně zůstanou na večírku déle. Když ne kvůli firmě nebo kolegům, tak kvůli pivu nebo džusu zdarma.

4)    Postarejte se o program

Poté, co jste zajistili místo a datum večírku a ujasnili si, kolik za něj můžete utratit, rozhodněte, jakou částku můžete vložit do organizace programu večírku. Vánoční setkání by totiž neměly být jen nudné proslovy vedení firmy a konverzace s kolegy. Zajistěte zábavu! Je přitom jedno, jestli půjde o koncert jazzové kapely, taneční vystoupení nebo barmanskou show.  Záleží jen na vaší fantazii a na formálnosti celé akce.

5)    Pozvat jen zaměstnance, nebo i jejich rodiny?

Vedení mnoha organizací si začíná uvědomovat, že to jsou právě partneři a rodiny, kdo tvoří systém podpory jejich zaměstnanců. A na zaměstnancích je existence vaší firmy de facto závislá. Jako takoví by neměli být opomenuti ani v případě podobných akcí, jako je vánoční večírek. Co takhle uspořádat soutěžní odpoledne pro děti zaměstnanců? Podobný nápad ocení jistě i jejich rodiče.

6)    Nezapomeňte na dekoraci

Vánoční večírek není většinou tematicky zaměřen, přesto by neměla chybět výzdoba. Vkusnou dekorací nikdy nic nezkazíte. Své místo mají při podobné příležitosti větvičky chvojí, jmelí a svíčky. Vše můžete ladit do vánočních barev- červené, zelené, stříbrné a v neposlední řadě zlaté. Pokud jde o neformální akci, můžete si dovolit balónky nebo pestrobarevné papírové talíře a kelímky.

Součástí vašeho firemního večírku může být i vánoční stromek umístěný na nepřehlédnutelném místě.

7) Vymyslete alternativu k firemním dárkům

Také si každý rok lámete hlavu nad tím, co dáte svým zaměstnancům k vánocům? Rozhodněte se letos pro alternativu! Udělejte společně se svými zaměstnanci radost těm, kteří to opravdu potřebují, a uspořádejte charitativní sbírku. Hygienické potřeby pro lidi bez domova, hračky pro děti z dětských domovů, granule pro zvířata v útulku. Možností máte opravdu hodně. Nezapomeňte se však předem domluvit s organizací, které byste chtěli získané věci darovat.

8)    Zajistěte dopravu

O dopravu pro hosty se postarejte hlavně v případě, že plánujete tzv. otevřený bar. V ideálním případě by mělo být místo konání vánočního večírku dostupné hromadnou dopravou. Tím zajistíte, že se zaměstnanci uvolní a vy sami přitom nebudete muset řešit situace spojené s dopravou společensky unavených podřízených.

Pokud se rozhodnete najmout si na organizaci večírku agenturu, svěřte jí samotnou realizaci. Při plánování programu však vycházejte z vnitřních nápadů zaměstnanců, které dáte dohromady za tímto účelem. Dbejte přitom na to, abyste při organizaci dali prostor jak zástupcům z řad manažerů, tak řadovým pracovníkům.

Firemní vánoční večírek může být akcí, na kterou budou všichni zaměstnanci dlouho vzpomínat. Rozměry i styl akce by však neměly vybočovat z toho, co je ve firmě obvyklé během roku. Pokud bude atmosféra večírku předstíraná, zanechá v účastnících rozporuplné pocity, což motivaci k další práci a loajalitu vůči firmě jistě nezvýší.

Hledáte nové zaměstnance? Podívejte se na naše služby pro firmy.

Kategorie: Pro firmy

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Firemní vánoční večírek: manuál na jeho přípravu”

  1. Pavlusha napsal:

    Děkuji za skvělé rady, momentálně se mi totiž velmi hodí. Dostala jsem letos na starost pořádání vánočního firemního večírků a upřímně mohu říct, že jsem z toho celkem dost nervózní. Po dlouhém rozhodování jsem nakonec zarezervovala sál v hotelu Kaskáda, kde se snad bude líbit všem. S tématem večírku a průběžnou zábavou je to ale horší, je hrozně těžké předvídat, co se komu bude líbit nebo s tím alespoň nebude mít žádný větší problém. Lituji všechny, kteří mají na starost pořádání večírků stejně, jako já.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.