Propouštíte? Pověst svého podniku nemusíte pokazit!

Vydáno 13.květen 2008 v 16:02, redakce

Řešením může být outplacement, přestože jde na poli personalistiky o poměrně nový servis. Outplacement znamená pomoc odcházejícím zaměstnancům při hledání nového uplatnění. Zatím je sice doménou velkých mezinárodních podniků, užitek však může přinést i firmám menším.

Vznik a vývoj outplacementuPomozte propouštěným najít nové zaměstnání.

Pojem outplacement vznikl v polovině dvacátého století ve Spojených státech. První obdobné programy sloužili k resocializaci válečných veteránů, kteří si tak znovu osvojovali základní společenské návyky.

Outplacement se později přesunul do oblasti práce. Velké firmy jej začaly využívat jako systém pomoci propouštěným zaměstnancům při jejich aktivním návratu na trh práce. Zejména v západních zemích je pak od konce devadesátých let outplacement nezbytnou součástí image úspěšného podniku.

Obdobný program je tak možností pro firmy, jež musejí sáhnout k nepopulárnímu propouštění a záleží jim přitom na osudu bývalých pracovníků i vizitce podniku.

Co přesně dnes outplacement zahrnuje

Společnost nenabízí odcházejícím či propouštěným pracovníkům nové zaměstnání. Jde spíše o odbornou asistenci při jeho hledání, o poskytnutí dostatku informací k tomu, aby v co nejkratší době našli novou práci.

Účastníkům programu se přitom dostává pomoci jak při samotném vyhledávání nabídek zaměstnání, tvorbě životopisu, průvodních dopisů, tak při přípravě na pohovor či různé testy.

Taková podpora v (mnohdy neočekávané) silné stresové situaci je pro propouštěného člověka zcela nenahraditelná, zejména po mnoha letech strávených v jedné firmě. Snáze se tak vrátí do role aktivního uchazeče o nové zaměstnání.

Tři hlavní výhody outplacementu

Z pohledu podniku se nabízejí tři hlavní důvody, proč má smysl odcházejícím zaměstnancům podat pomocnou ruku:

1. Ochrana značky a dobré pověsti firmy.

2. Zůstávající zaměstnanci mají pocit, že Vám na nich záleží. Udržíte si tak jejich dobré výkony, příjemnou atmosféru na pracovišti i nízkou fluktuaci zaměstnanců.

3. Třetím důvodem může být obyčejná lidská slušnost, především pak k propouštěným kolegům.

Outplacement má ve své nabídce většina personálních agentur. Jste-li menším zaměstnavatelem, pomocí odborných příruček či rad na internetu si klidně vytvořte obdobný interní program sám (např. alespoň ve formě tištěného manuálu se stručnými radami). Každá sebemenší pomoc zaměstnance v případě propuštění povzbudí.

Související odkazy v angličtině:

Jak pomocí outplacementu předcházet soudním sporům:

http://www.careerlab.com/art_opcprevents.htm

Rady pro manažery, kteří propouštějí:

http://www.fiveoclockclub.com/corporatehr/Services_Prices/TerminationManagersSheet.pdf

Jak si vybrat firmu, která se o outplacement postará:

http://www.questoutplacement.com/outplacement_tips.htm

Kategorie: Pro firmy

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.