Letní brigáda v zahraničí

Vydáno 21.květen 2009 v 12:57, Irena Janíková

Už jste se rozhodli, že chcete o prázdninách věnovat nějaký čas práci. Vydělat peníze. Ale chtěli byste, aby vám to přineslo i něco víc. Ideální je brigáda za hranicemi. Většinou dostanete větší mzdu a ještě k tomu trénujete cizí jazyk. V životopise se pak také lépe vyjímá práce v cizině. Zní to prestižněji. A pokud si to dobře zařídíte, můžete takovou brigádu spojit s poznáváním nových krajů. Jak takovou brigádu najít?

Přes agenturuV zahraničí můžete například sbírat ovoce.

Existuje mnoho agentur, které vám rády pomohou. Taková agentura po vás bude chtít určitou částku peněz zato, že vám pobyt v zahraničí zajistí. Výhodou je, že za vás vše udělá. Sežene vám práci i ubytování, zařídí pojištění atd. Na pohovoru zjistí vaši úroveň angličtiny či jiného cizího jazyku, zeptá se na vaše přání a požadavky sežene vám práci co nejvíce jim odpovídající.

Při výběru agentury dávejte pozor. Ne každá agentura je solidní. Než zaplatíte za poskytované služby, raději se poptejte a zjistěte si, jestli je daná agentura solidní. Mohlo by se vám stát, že by vám agentura práci nenašla, anebo by vám naslibovala hory doly, ale ve skutečnosti by vás čekalo nemilé překvapení (dlouhá pracovní doba, špatné podmínky apod.).

Hledám sám

Rozhodnete-li se hledat sám, musíte počítat s tím, že vám to zabere nějaký čas. Nebude platit agentuře, ale čas jsou taky peníze, takže se musíte rozhodnout, která varianta je pro vás schůdnější. Existuje mnoho kontaktů na internetu, stačí zadat správné heslo do vyhledávače. Pokud však neumíte moc dobře anglicky, asi vás vyhledané stránky moc nepotěší. Obrňte se trpělivostí. Připravte se na to, že rozešlete desítky mailů a některý z nich možná vyjde.

Jedu naslepo

Možnost, která může být trefou do černého nebo naopak totální propadákem. Někteří mají štěstí, dojedou do cizí země a během dvou dnů mají práci, která jim vyhovuje. Jiní hledají třeba měsíc a nic je nepotká. Záleží na tom, kterou zemi si vyberete, kolik tam mají zrovna přistěhovalců, a také, jaké je počasí a úroda, protože většina prací, které najdete naslepo, jsou zemědělské.

V současnosti jet takzvaně na blind je riskantnější než kdykoliv předtím. Myslete na to, že to není dlouho, od kdy je v Evropě je poměrně volný pohyb všech lidí a že nejste jediní studenti, kteří chtějí léto strávit v zahraničí. A sezónní práce na západě jsou skutečným lákadlem.

Začněte se zajímat brzy

Ať už si vyberete první či druhou možnost, musíte jednat brzy. Ideálně již v zimě zajít do agentury nebo začít rozesílat maily. Poslední možnost můžete využít v případě, že jste první dvě prošvihli. Pokud to nevyjde, třeba se aspoň podíváte někam, kde jste ještě nebyli.

Načerno či legálně?

Pokud jste se na poslední chvíli rozhodli někam vyjet, bez předem zjištěných údajů, nečekejte, že seženete práci legálně. Sice z toho kouká víc peněz, ale nemáte žádné jistoty, neplatí vám zdravotní pojištění, a riskovat, že se na to přijde, je v cizí zemi bláhovější než doma. Rozhodnete-li se pro agenturu, jistě budete mít práci legální. Najdete-li si něco sami, záleží na vaší domluvě se zaměstnavatelem.

Přátele, kamarádi

Ve vašem okolí se jistě nachází někdo, kdo již v cizině pracovat byl. V poslední době je to móda, takže takových lidí je dost a dost. Poptejte se jich na rady, jak práci sehnat. Případně se zeptejte, zda byste nemohli jet tam, kde byli oni. Znají prostředí, zaměstnavatele, připraví vás na všechny možné problémy i radosti. Třeba se vám podaří vytvořit si se zaměstnavatelem tak dobrý vztah, že za ním někdo z vás a vašich přátel bude jezdit každý rok.

Pokud se ale rozhodnete pro práci v ČR, zde najdete seznam brigád pro studenty.

Kategorie: Pro studenty a absolventy

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.