Podnikání: Ohlášení živnosti a poplatky v prvním roce

Vydáno 5.červenec 2011 v 13:10, redakce, 12 komentáře

Založení živnosti je dnes docela snadné a to především u živností volných. U těchto živností stačí splnit všeobecné podmínky provozování živnosti – dosažení věku 18 let, způsobilost k právním úkonům a bezúhonnost. Volné živnosti nejsou vázané na odbornou způsobilost ani na délku odborné praxe.

Živnost lze ohlásit u jakéhokoliv obecního živnostenského úřadu, ať už osobně, poštou či elektronicky. Kromě živnostenských úřadů lze využít kterékoliv kontaktní místo veřejné správy – Czech Point.

Ohlášení se provádí pomocí jednotného registračního formuláře (JRF), najdete jej zde. Pomocí JRF jsou možné registrace i do evidencí finančního úřadu, České správy sociálního zabezpečení, úřadu práce, zdravotní pojišťovny. Není tedy nutné osobně chodit na žádný další úřad. Přesto je vhodné si do několika dnů po ohlášení alespoň telefonicky zkontrolovat, že požadovaným institucím byly informace o vzniku živnostenského oprávnění doručeny.

Poplatky při ohlášení živnosti

Na živnostenském úřadu 1 000 Kč celkem za ohlášení jedné i více živností při zahájení činnosti (lze uhradit hotově na úřadu, bankovním převodem, poštovní poukázkou).
Na Czech Pointu je ohlášení o 50- ti korunový poplatek dražší.

S jakými úhradami počítat v prvním roce podnikání – OSVČ

1. Podnikání je hlavní výdělečnou činností

Každý podnikatel má povinnost platit sociální a zdravotní pojištění. V prvním roce se zálohy na pojistné platí alespoň v minimální výši ode dne zahájení činnosti.

Minimální měsíční zálohy pro rok 2011:
Sociální pojištění 1 807 Kč
Zdravotní pojištění 1 670 Kč
Nemocenské pojištění je dobrovolné (nemocenská se v případě nemoci vyplácí až od 22. kalendářního dne).

2. Podnikání je vedlejší výdělečnou činností (např. zaměstnanci, studenti mladší 26 let, maminky na rodičovské dovolené, důchodci apod.)

OSVČ vykonávající vedlejší výdělečnou činnost nemusí v prvním roce odvádět minimální zálohy na zdravotní a sociálním pojištění. V tomto případě je ale nutné oznámit své zdravotní pojišťovně, že výdělečná činnost je pouze vedlejším zdrojem příjmů. Zdravotní pojištění se pak jednorázově doplácí po odevzdání Přehledu o příjmech a výdajích za první rok podnikání – částka se bude odvíjet od výsledku hospodaření.

V případě, že daňový základ OSVČ (příjmy minus výdaje) za rok 2011 dosáhne hranice 59 374 Kč, vzniká i v případě vedlejší výdělečné činnosti povinnost platit v dalším roce zálohy na pojistné na důchodové pojištění.

Pokud se OSVČ, která vykonává vedlejší činnost, sama přihlásí k odvodům důchodového pojištění, musí počítat s platbou záloh ve výši 723 Kč měsíčně.
V dalších letech činnosti může vzniknout povinnost platit zálohy a to právě na základě podaného přehledu.

Výdajové paušály

Mnoho začínajících podnikatelů řeší problém, jak evidovat výdaje, co lze „odepsat“ a co už ne. Velmi výhodnou možností je uplatňování tzv. výdajových paušálů.
Rozhodnutí, zda uplatnit prokazatelně vynaložené výdaje nebo výdajový paušál, však nelze zpětně měnit.

Výdaje uplatněné procentem z příjmů lze uplatnit takto:
a) 80 % z příjmů příjmy ze zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství a ze živností řemeslných,
b) 60 % z příjmů ze živností ostatních,
c) 40 % z příjmů z jiného podnikání podle zvláštních předpisů (např. auditoři, advokáti, daňoví poradci, autorská tvorba, svobodná podnikání)

Příklad: Příjmy dosáhnou výše 500.000 Kč za rok. V případě uplatnění výdajového paušálu 60% (např. živnost marketing a reklama), bude základem daně pouze částka 200.000 Kč (300.000 jako 60% z 500.000 Kč lze uplatnit jako výdaj). Navíc každý poplatník si může odečíst slevu na dani ve výši 23 640 Kč.
Při příjmech okolo 500.000 Kč ročně lze orientačně počítat s doplatkem daně cca 6.000 Kč, zdravotní a sociální pojištění vychází celkově na cca 49.000 Kč.

Kdy podat daňové přiznání a přehledy pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu

Daňové přiznání je nutné za rok 2011 podat do 1.dubna 2012 (v případě, že přiznání zpracovává daňový poradce, lze do 1. července 2012).

Přehled o příjmech a výdajích pro ČSSZ a zdravotní pojišťovnu je OSVČ povinna předložit nejpozději do jednoho měsíce ode dne, ve kterém vzniká povinnost podat daňové přiznání – tedy nejpozději 1. května resp. 1. srpna (pokud daňové přiznání podává daňový poradce).

Jak zpracovat daňové přiznání

Pokud nebude daňové přiznání zpracovávat daňový poradce, lze využít některý z interaktivních formulářů. Stačí vyplnit základní údaje (osobní údaje, výši příjmů a výdajů z podnikání či ze zaměstnání, zaplacené zálohy atd.), další políčka se pak vyplní automaticky a formulář je možné i okamžitě zkontrolovat a odeslat. Není to nic složitého. Interaktivní DP naleznete např. zde. Pokud chcete mít jistotu, nechte si přiznání a přehledy zkontrolovat u daňového poradce. V případě pouhé kontroly odměna poradci vyjde na 300-1000 Kč (za zpracování je to několik tisíc dle složitosti).

Pozastavení či zrušení živnosti

Lze provést na živnostenském úřadu a stejně jako v případě ohlášení živnosti, je možné prostřednictvím tohoto úřadu provést nahlášení všem požadovaným institucím. Je nutné počítat s tím, že ještě v měsíci, kdy byla živnost pozastavena, zůstává povinnost zaplatit zálohy na sociální a zdravotní pojištění.

Kategorie: Pro studenty a absolventy, Pro zaměstnance

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Podnikání: Ohlášení živnosti a poplatky v prvním roce”

 1. Katka napsal:

  Dobrý den, prosím o radu. Manžel chce začít pracovat jako OSVČ s výdělkem do 500 000,- za rok kolik máme platit zálohy na zdravotní a sociálním, abychom na konci roku tolik nedopláceli.

 2. Nikola napsal:

  Dobrý den , chtěla jsem se zeptat jestli k živnostenskému listu v oblasti kosmetiky potřebuji nějakou praxi. Děkuji

 3. jirka napsal:

  dobry den,
  Chci si zalozit zivnost Nastrojar. budu pracovat pro firmu jako fyzicka osoba, ale uvazuji ze bych si to uctoval na zivnost. co to znamena pro firmu a co pro mne? mohu si uctovat cestovne?, a dam priklad: za praci si vyuctuji 300 kc/hod.X 7.5hod X 22dnu, vyplati se mi to ted od řijna do konce roku? zamestnany jsem ale chci to skusit jako zivnost, dekuji moc Vaverka jiri – Frenstat p/R

 4. jarka napsal:

  Dobrý den, pracuji v lázních jako masérka. dostala jsem nabídku , otevření vlastního salonku ale nechci z práce odejít.Takže bych to brala zatím jako vedlejší činnost. Platila bych nějaké poplatky? živnostenský list si jen obnovím mám ho pozastavený. Děkuji Urbanková

 5. květa napsal:

  Dobrý den,

  chtěla bych se zeptat, co když jsem si v listopadu 2011 zřídila ŽL, ale bohužel jsem nedošla na sociální a zdravotní? Na finančním uradě jsem byla, a daňové přiznání za rok 2011, mi učetní provedla a odevzdala i na zdravostní a sociální?… Jsem stále studentkou , je mi 19 let.

  Děkuji předem za odpověd
  Květa.

 6. gabriela napsal:

  Dobrý den,

  mám dotaz týkajících se pojištění a danění při živnostenské činnosti, v případě, že první čtyři měsíce živnosti budu na rodičovské dovolené a po celou dobu živnosti budu studentkou VŠ starší 26ti let.

  Jaké zálohy na pojištění platím jako student starší 26ti let a jako rodič na rodičovské dovolené?

  Velmi ocením odpověď, předem díky za ni.

  gábina

 7. Jana napsal:

  Dobrý den, jestli můžete, potřebovala bych poradit. Musí manžel podávat přiznání k dani fyzických osob za rok 2011, i když má vyřízeno přerušení provozování živnosti od 23.12.2008 – 31.12.2013. Nebo stačí jen na FÚ podat čestné prohlášení, že za rok 2011 nevykonával žádnou samostatně výdělečnou činnost a je už jen zaměstnancem. Děkuji za brzkou odpověď. Jana

 8. Michala napsal:

  Dobrý den,zřejmě nepíšu do správné rubriky,ale chtěla bych se zeptat,co mám dělat,když mám podepsané 2* růž.papír za kalendářní rok u svého zaměstnavatele na HPP a druhý u brigády kde mám smlouvu na DPP.Podepsala,jsem to vlastní nevědomostí(nečetla jsem to) a vím,že je to průšvih,ale nevím co mám dělat,zda to oznámit fin.úřadu.Daně vrátím,ale nebudu platit ještě nějakou pokutu,nebo ta firma za mě??Děkuji za odpověď.

  • petra napsal:

   Dobrý den Michalo,
   zkuste se domluvit s jedním ze zaměstnavatelů, aby opravili výpočet mzdy a daň odvedli (buď by Vám daň mohli strhnout z výplaty nebo byste částku vrátila).

 9. Marian napsal:

  Dobrý den,chci se zeptat. Manželka má svou práci na částečný úvazek a ještě pobírá ČID.
  Může si udělat živnosták a mít to jako vedlejší příjem? A jestli jsem to správně pocopil,tak první rok nebude platit zdr. ani soc. pojištění, ale na konci zdaňovacího období se jí vypočte výše těchto plateb podle toho kolik vydělá? Děkuji za odpověď Marian

  • petra napsal:

   Dobrý den Mariane,
   ano, může. Rizikem je možnost snížení stupně invalidity nebo úplné odebrání. To ale platí u jakékoliv výdělečné činnosti invalidního důchodce.
   SP, ZP podle výše výdělku, ano. V dalších letech možnost záloh právě dle výdělku.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.