Pracujte zadarmo a získejte potřebné zkušenosti

Vydáno 4.listopad 2009 v 13:15, Irena Janíková

Právě jste ukončili vysokou školu a hledáte práci. Nebo jste ze své stávající práce odešli a hledáte něco zajímavějšího v jiném oboru. Jenže nikde vás nechtějí. Jste sympatičtí, chytří a schopní, tak proč se vám nedaří najít místo? Nebo už práci máte, ale chcete povýšit. Z nějakého důvodu to nelze. Proč?

Velmi častá odpověď zní takto: nemáte zkušenosti.

Pro ty, co hledají první či zcela novou práciJako dobrovolník například můžete pomáhat seniorům.

Ano. Nikdo nechce přijmout člověka, který se v daném oboru ještě nikde nezaučil. Zaměstnavatel raději volí jistotu. Jenže jak má člověk získat zkušenosti, když ho nikdo nezaměstná? Začarovaný kruh? Ne. Je to jednoduché. Pracujte zadarmo.

Ač se na první pohled většina firem tváří, že mají lidí dost a všechno stíhají, pravda je taková, že pár rukou a jedna hlava navíc nikdy není na škodu. A když vám zato nemusí platit, nemají co ztratit. Zkusí vás. Když to nepůjde, můžete jinam. Když to půjde, získáte hromadu zkušeností, které si můžete napsat do životopisu. A váš šéf vám určitě mile rád napíše i doporučení.

Má to mnoho výhod

Nejde jen o pár řádku ve vašem CV. Získáte zkušenosti s technickou stránkou vaší budoucí práce, například se naučíte používat speciální počítačový program. Také budete pracovat v kolektivu, budete si zvykat na to, že ne se všemi se dá jednoduše vyjít, naučíte se, jak komunikovat s lidmi nevrlými či těmi, kteří vás očividně nemají rádi. Zjistíte, jaké to je pracovat pod tlakem či stresem z blížícího se termínu. Budete zodpovědní za to, aby práce byla kvalitní.

Další velkou výhodou je to, že si na vlastní kůži zkusíte, zda jste schopni právě touto prací trávit osm hodin denně. Něco třeba vypadá na první pohled lákavě, ale po pár dnech už toho máte plné zuby. Nebo možná nevydržíte osm hodin v kuse sedět za stolem. Prostě zjistíte, jestli ona práce je ta, kterou doopravdy hledáte.

Pro všechny – pracujte v neziskové organizaci

Jinou možností než si najít neplacenou práci ve vašem oboru, je pracovat po nějakou dobu v neziskové organizaci. A to platí nejen pro začínající pracující, ale pro všechny. Postupně se objevují firmy, které vysílají své zaměstnance, aby pro takovou organizaci nějaký čas pracovali. Zaplatí jim výdaje týkající se takové změny, například jídlo, dopravu a podobně, takže dotyční na tom netratí. Získají mnohé užitečné zkušenosti a také pomohou společnosti.

Neziskových organizací či jiných možností, jak pomoci a zároveň nabýt zkušenosti, je celá řada. Můžete pomáhat postiženým, starým lidem či dětem v dětských domovech nebo nemocnicích. Také můžete pracovat v ekologických programech, čistit lesy či vysazovat nové stromy. Angažovat se v aktivitách pořádaných vaším městem. Či jít do zemědělského podniku a zjistit, jak se v dnešní době dojí krávy či sbírají brambory.

Společensky i pracovně povýšíte

Takovouto prací si rozšíříte obzory, budete si víc vážit obyčejných věcí a lidských vztahů a v kontaktu s klienty i spolupracovníky budete ochotnější a výkonnější. Uvědomíte si, jak vy a vaše práce ovlivňuje společnost a co jí přináší či bere. Budete schopni dělat daleko kvalifikovanější práci než dřív a ještě k tomu daleko líp. A dveře k povýšení budou náhle otevřené.

V dnešní době jsou práce pro společnost čím dál více ceněné. Nemusí se to vůbec týkat vašeho oboru, ale pokud něco takového děláte, zvyšujete v očích ostatních svůj sociální status. Působíte dojmem člověka, kterému není lhostejný okolní svět, který se zajímá a angažuje, a který tím pádem má důležité životní zkušenosti.

Dobrovolná práce je možností, která vám přinese spoustu výhod, z kterých můžete těžit ještě velmi dlouho. Nebojte se a zkuste to.

Prohlédněte si seznam aktuálních brigád.

Kategorie: Pro studenty a absolventy

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.