Představujeme brigády: Hlídání dětí

Vydáno 9.červenec 2009 v 14:29, Michaela Pličková

Studenti každé léto hledají brigádu, aby si přivydělali na budoucí semestr, nebo aby si koupili nový počítač, či zaplatili dovolenou snů. Jaké jsou nejobvyklejší pracovní nabídky pro studenty a co od nabízených pozic očekávat? Jak vypadá náplň práce a kolik si student vydělá? Přinášíme vám další díl našeho seriálu Představujeme brigády.

hlidaniSoučasná situace nutí maminky zkracovat rodičovskou dovolenou a vrátit se co nejdříve do práce. Mimo jiné i tento fakt zapříčinil, že rodiče stále častěji využívají služeb hlídání dětí. Tato brigáda je vhodná především pro dívky, nicméně objevují se i chůvy – muži.

Agentura nebo na vlastní pěst

Pakliže se rozhodnete přivydělat si péčí o děti, nejprve se musíte rozhodnout, zda se pokusíte najít si rodinu sami, nebo se přihlásíte k některé z hlídacích agentur. Obě varianty mají své pro a proti.

Požadavky

Pokud se rozhodnete stát se profesionální chůvou u některé z agentur, připravte se na poměrně vysoké nároky. Agentury zajišťují svým klientům určitý komfort a především jistotu kvality.

Při přijímacím pohovoru tedy očekávejte dotaz na zkušenosti s prací s dětmi, bez kterých se pravděpodobně neobejdete. Na druhou stranu, potřebné zkušenosti má téměř každý – stačí péče o mladšího sourozence, příbuzného, nebo například zkušenosti ze skautu.

Další znalosti, které agentury požadují, jsou praktického rázu. Chůva se musí umět postarat o svěřené dítě. Přebalit ho, pohrát si s ním, uvařit mu.

Pedagogické či psychologické vzdělání, či nejrůznější kurzy jsou u agentury výhodou. Počítejte ale s tím, že nutností je absolvovat kurz první pomoci, který, pokud jej nemáte absolvovaný, musíte většinou uhradit z vlastní kapsy.

Pakliže si najdete hlídání na vlastní pěst, veškeré podmínky jsou na vzájemné domluvě mezi vámi a rodiči dítěte. To, zda brigádu naleznete, záleží na souladu mezi požadavky rodiny a tím, co můžete nabídnout.

Pracovní doba

Ať již budete pracovat přes agenturu, nebo ne, hlídání dětí je poměrně časově flexibilní brigádou. Nejedná se o zaměstnání s klasickou pracovní dobou. Vše je na domluvě. Prvořadé jsou vaše časové možnosti. Pokud pracujete přes agenturu, dohodne vám takové klienty, kteří potřebují hlídání v době, kdy máte čas.

Nejčastěji se hlídá pár hodin denně dvakrát až třikrát v týdnu. Přes den, kdy maminky chodí do práce a na úřady, nebo večer, když oba rodiče mají společenské povinnosti. Žádné univerzální pravidlo ale neexistuje a vše je opravdu věcí domluvy.

Mzda

Největší rozdíl mezi prací pro agenturu a prací na vlastní pěst může být ve mzdě. Zatímco agentuře zůstává určitá část vaší odměny, při samostatné práci dostanete odměnu celou. Tento odpočet je ovšem na oplátku vykoupen jistotou, že své peníze skutečně dostanete. Domluvíte-li si práci sami, spoléháte jen na čestnost vašeho zaměstnavatele.

Hodinová taxa se pohybuje mezi 70 až 250 Kč. Odvíjí se především od toho, za jakých podmínek práce probíhá a co všechno s dítětem děláte. Práce o víkendech a v noci bude hodnocena lépe. Nejlépe je placeno hlídání s výukou cizího jazyka apod.

Náročnost

Pokud se rozhodnete pro tento druh brigády, měli byste mít pozitivní vztah k dětem. Pokud je máte rádi, může být tato práce pro vás i koníčkem. Čas strávený ve společnosti dětí je mnohdy velmi příjemný, ale zároveň i vyčerpávající. Neustále nesete zodpovědnost za dítě a za jeho bezpečnost. A také se mnohdy za dítětem naběháte.

Hlídání dětí je pestrá a různorodá práce, která vás může obohatit. Je časově flexibilní a vyděláte si poměrně dobré peníze. Pakliže nemáte kladný vztah k dětem, nejste trpěliví, nebo očekáváte spíše pasivní sedavé zaměstnání, zvolte raději něco jiného.

Přečtěte si i další články z našeho seriálu Představujeme brigády a dozvíte se například o práci na pokladně v supermarketu, o telemarketingu apod.

Kategorie: Pro studenty a absolventy

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.