První zaměstnání: Jak přežít nástupní plat

Vydáno 20.prosinec 2008 v 10:54, Michaela Pličková

Dokončili jste školu. Stojíte před posledním krůčkem k dospělosti – najít si práci na hlavní pracovní poměr a osamostatnět se. Máte velké sny a těšíte se, jak si budete užívat dospěláckého života. Po nějaké době ale zjistíte, že poměr vašeho platu a výše nákladů na bydlení vám nějaké velké vyhazování si z kopýtka nedovoluje. Přinášíme vám několik rad, jak co nejlépe tyto krušné začátky přežít.

Hledání práceChci se osamostatnit. Ale jak na to?

Pakliže se máte osamostatnit, musíte mít pravidelný příjem. Každý měsíc potřebujete poplatit složenky, a proto si již nemůžete dovolit vyzkoušet dvacet zaměstnání. Na to byl čas při studiu.

Váháte-li, pro kterou nabídku práce se rozhodnout, přijměte raději tu s vyšším nástupním platem. Až se zapracujete, můžete přece práci změnit.

Nečekejte, že první zaměstnání bude velká zábava. Na druhou stranu, jste ve věku, kdy je člověk schopen mnoho věcí překonat. Své zájmy realizujte v podobě svých koníčků.

Bydlení

Pokud se rozhodnete bydlet sami, počítejte s tím, že se budete muset značně omezit. Alespoň ze začátku. Obzvláště pokud žijete ve velkém městě, kde jsou náklady na bydlení ještě vyšší.

Dobrým nápadem v takových případech je najít si spolubydlící. Koneckonců, doposud jste byli zvyklí na život v podnájmu či na kolejích. Znáte dobré i špatné stránky spolubydlení.

Další možností je zůstat u rodičů. Budete o něco méně svobodný, ale na druhou stranu si můžete zvolit o něco rizikovější nabídky práce. Nezapomeňte ovšem, že ze zákona máte povinnost rodičům finančně přispívat, pokud jste výdělečně schopni.

Šetřete

Osamostatnění má mnoho výhod. Člověk si může dělat, co chce, s kým chce a kdy chce. Bohužel na začátku si většina mladých lidí nemůže dovolit koupit si, co je napadne. Budete se muset naučit šetřit. Nemusíte žít v úplném odříkání, ale všechno k životu taky nepotřebujete. Oželte latté, kadeřníka, nebo věčné nákupy oblečení.

Myšlenka osamostatnění je úžasná. Na druhou stranu, jen málokterý absolvent je schopný okamžitě se postavit na vlastní nohy. Přijměte fakt, že je to normální. Nechtějte nemožné. Buďte trpěliví. Uvidíte, že to, po čem toužíte, se dostaví.

Kategorie: Pro studenty a absolventy

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.