Už máte brigádu na léto?

Vydáno 12.květen 2008 v 12:36, Irena Janíková

Prázdniny, to je čas, který můžete využít podle svých představ. Můžete se válet u bazénu u vás ve městě nebo někde daleko na pláži, můžete zkoušet nové nebo se vracet ke starým oblíbeným činnostem a místům. Jenže všechno něco stojí. A rodiče často nepřispějí na vše, na co byste rádi. Nebo prostě jen chcete mít pocit, že jste se osamostatnili, že už na nich nejste závislí. Prázdniny, to je také ten pravý čas na brigádu.

Přes internetLéto můžete využít k vydělávání peněz.

V dnešní době již není těžké sehnat brigádu a takřka podle svých představ a možností. Dříve bylo možné sehnat brigádu snad jen přes známé nebo s trochou štěstí. V současnosti díky velkému rozvoji technologií, s přístupem na internet máte opravdu na výběr.

Stačí zadat do vyhledávače slovo „brigáda“ a hned dostanete širokou nabídku. Pak už stačí jen zadat parametry požadované brigády – v jakém oboru, od jaké mzdy, v kterém regionu a tak dále a již můžete vybírat z dlouhého seznamu, kde máte většinou i přímý kontakt na zaměstnavatele, tudíž nepotřebujete prostředníka.

Pomocí agentury

Další možností, jak sehnat práci, je zaregistrovat se do agentury, která brigády zprostředkovává. Výhodou u tohoto způsobu je, že agentura se vám sama ozve, když má práci podle vašich požadavků. Řeknete jim, jakou práci a za jakých podmínek chcete, a oni už vám ji seženou. Nevýhoda je ta, že nikdy nevíte, zda se jim to opravdu podaří. Také vám mohou zavolat jen den předem a vy už máte jiný plán, takže peníze stejně nevyděláte.

Pokud hledáte sami přes internet, záleží to celé na vás, vy rozhodnete, kdy budete hledat a kde budete pracovat, jenže na druhou stranu musíte každou novou brigádu hledat znovu. Není nikdo, kdo by se o to staral za vás.

V tisku

Inzeráty pro brigádníky se samozřejmě objevují i v tisku, ale v dnešní době je tento způsob hledání práce již trochu neefektivní. Mezi momentem, kdy firma inzerát zadá a chvílí, kdy si ho přečtete, uplyne hodně času. Za tu dobu už mohli dávno sehnat někoho jiného a vy budete jen plýtvat časem.

Rychlost je u hledání důležitá. Při hledání na internetu brzy zjistíte, že nabídka se mění každým dnem, takřka každou hodinu. Proto, pokud chcete něco konkrétního, je třeba často kontrolovat vaše vybrané servery, zda zde není něco nového. Pokud nabídku čtěte až další či třetí den, už s největší pravděpodobností neplatí.

Nenechte se ošidit

Až si seženete brigádu, důležité je vědět, jak zajistit, že nepřijdete zkrátka. Často se dá pracovat načerno, což zní lákavě – více peněz, žádné daně, ale také se vám může stát, že vám váš zaměstnavatel, v podstatě neznámý člověk, na konci odmítne zaplatit. A vy nic nezmůžete. Nemáte smlouvu.

Nejčastěji používanou smlouvou je Dohoda o provedení práce. Není totiž třeba platit sociální a zdravotní pojištění, na čemž vy i zaměstnavatel vyděláte. Problém je v tom, že na tuto dohodu můžete pracovat jen sto padesát hodin za rok.

Další možností je Dohoda o pracovní činnosti a pak již pracovní poměr, třeba na částečný úvazek. Záleží na tom, kolik času chcete do brigády investovat, a také z jakého důvodu onu brigádu vlastně máte.

Využijte čas

Možností je mnoho, a i když si myslíte, že o prázdninách se má hlavně odpočívat a užívat si, stojí zato jít na brigádu. Nabudete nové zkušenosti, můžete si to poté napsat do svého životopisu, získáte kontakty a při troše štěstí a odhodlanosti se z toho může vyklubat vaše budoucí povolání. A i kdyby ne, budete mít své vlastní peníze, které budete moci použít naprosto na cokoliv podle svých představ.

Kategorie: Pro studenty a absolventy

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.