Čas na jarní úklid

Vydáno 8.květen 2009 v 10:31, Michaela Pličková

Propuklo jaro a k tomu neodmyslitelně patří jarní úklid. Nezůstávejte ale pouze u své domácnosti. Jaro je nelepší příležitostí utřídit si také pracovní záležitosti. Co všechno je potřeba „uklidit“ se dozvíte v tomto článku.

Kancelář jako skladištěJarní úklid

Za celý rok se vám v kanceláři jistě nahromadilo spoustu věcí. Rozhlédněte se. Legrační papírové čepečky po vánočním večírku, dva kabáty, které jste tu nechali, když venku začalo být teplo, květináč s uschlou, špatně obhospodařovanou květinou, spousta papírových krabic plných kdo ví čeho, prázdné PET lahve, drobné věci zapadané mezi stolem a zdí. Možná toho uvidíte ještě daleko víc.

Využijte příjemného jarního počasí a zbavte se všech zbytečností a krámů. Otevřete si okno a místnost tím naplňte voňavým jarním vzduchem. Uvidíte, že se vám bude hned lépe pracovat.

Pracovní stůl býval někde tady

Pracovní stoly jsou, co se pořádku týče, kapitolou samy pro sebe. Ruku na srdce, kdo z nás má na stole skutečně uklizeno? Že se jedná o váš systém? Že víte, která hromada papírů skrývá v sobě smlouvy a kde jsou jen tři měsíce staré časopisy?

Ulepené kroužky od hrnečků s kávou umně schované pod fakturou za telefon, rozsypané kancelářské sponky, všudypřítomné propisky, malé lístečky se vzkazy, které nedávají smysl, loňský kalendář. Při jarním úklidu pracovního stolu můžete objevit skutečné poklady.

Pečlivě roztřiďte všechny papíry a založte je, kam patří. Nepořádek na stole bývá nejčastější příčinou nejasností v účetnictví, nebo v objednávkovém systému apod. Nemáte-li zásuvky, pořiďte si plastové stolní poličky, nebo papírové boxy, které můžete postavit na stůl a udržet svoje papíry v pořádku.

Vyhoďte vše, co nepotřebujete, od posmrkaných kapesníků, přes prošlé kapky na unavené oči, až po všechny podivné papírky. Na stole potřebujete jen to nejnutnější. Počítač, papír na poznámky, nějakou propisku. Všechno ostatní může mít své místo jinde.

Zahlcená schránka

Jaro může být dobrou příležitostí také pro pročištění vaší emailové schránky. Během roku člověk dostane skutečně mnoho emailů. A téměř nikdy není čas v nich dělat pořádek. Když pak člověk potřebuje dohledat nějaké informace, trvá to celou věčnost.

Projeďte seznam uložených mailů a nebojte se smazat ty, co skutečně k ničemu nejsou. Během čistící procedury pravděpodobně narazíte na emaily, na které jste neměli čas nebo příležitost odpovědět. Nyní je na to ideální příležitost.

Diář jako skladiště

Stává se vám, že když sáhnete po svém diáři a začnete v něm listovat, začnou z něj vypadávat reklamní letáky, vizitky kdoví koho, či uvolněné listy? Nejvyšší čas svůj diář malinko vyčistit od všech nepotřebných věcí.

Vyčistit hlavu, prosím

Nejdůležitější a zároveň nejvíc opomíjené místo jarního úklidu je vaše hlava. Pořádně ji vyvětrejte. Místo meníčka v restauraci na protější straně ulice si kupte něco do ruky a stravte svoji hodinu v parku. Dýchejte, relaxujte. Vypněte. Uvolněte se. S touto procedurou nemusíte čekat až na jaro, je účinná 365 dní v roce.

Ač je to neuvěřitelné, pořádek a svěží klima velmi pozitivně ovlivní váš čas strávený v práci. Uvidíte, že se vám bude lépe pracovat. A kdo ví, možná dokonce i radostněji…

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.