Chcete být svým pánem? Začněte podnikat

Vydáno 20.duben 2009 v 09:14, Pavla Janečková

Máte dobrý nápad? Potom možná uvažujete o vlastním podnikání. Pamatujte však, že to vždy nemusí jít jako po másle. V době krize to platí dvojnásob.

Nejdříve vše promysletebussines

To, že je ekonomika v krizi, ví každý z nás. Její zpomalení ale nemusí nutně znamenat, že pro podnikání není prostor. Pokud máte dobrý nápad, může se vám naopak skvěle dařit. Chce to však odvahu, houževnatost, ekonomické myšlení, finance do začátku a také trochu štěstí. Proto dříve, než se do podnikání opravdu pustíte, zamyslete se nad tím, zda bude o váš výrobek opravdu zájem. Nabízíte něco, co na trhu chybí? Jste levnější nebo poskytujete vyšší kvalitu než konkurence? Poptejte se svých známých, co ve svém okolí postrádají, popřípadě zda by měli o vaši službu zájem. Tímto způsobem získáte alespoň základní představu o tom, jestli se vám nápad vyplatí.

Na jaké otázky byste si měli určitě odpovědět?

  • O co je zájem?
  • Jaká je v této oblasti konkurence?
  • Co přinášíte nového?
  • S čím budete mít problém?
  • Jak se na trhu zviditelníte?

Tip: Pokud chcete začít podnikat, zaměřte se spíše na služby. V současnosti se vyplatí více než výroba, se kterou byste mohli mít odbytové problémy. Počáteční investice do výroby je navíc obvykle velmi nákladnou záležitostí.

Co všechno musíte zařídit?

Podnikat můžete jen s živnostenským listem. Ten získáte na místně příslušném živnostenském oboru Magistrátu nebo krajského úřadu a bude vás stát asi tisíc korun. Nezapomeňte se přihlásit na finanční úřad a na správu sociálního zabezpečení. Problémem řady začínajících podnikatelů je, že si neuvědomují, s jakými výdaji musí na rozdíl od řadových zaměstnanců počítat. Jako podnikatel musíte zaplatit sociální pojištění, daně nebo energie. Pokud si tedy vyděláte dvacet tisíc, nejsou to stejné peníze, jako jste měli coby zaměstnanci. Také musíte počítat s nemalým finančním obnosem do začátku. Pro malého živnostníka se nejnižší počáteční investice odhaduje na padesát tisíc korun. V současné situaci je také možné, že se vám tyto peníze vrátí až po delší době.

Podobnými těžkostmi si však ze začátku musí projít téměř každý  podnikatel. Právě zde je nutná pořádná dávka trpělivosti a vytrvalosti. Pokud však tuto fázi překonáte, výsledek se jistě dostaví.

Nemáte dostatek financí?

Máte zajímavý nápad, ale chybí vám prostředky na jeho realizaci, prostory pro podnikání, technické vybavení nebo na konzultaci s odborníky? Potom máte možnost využít některý z podnikatelských inkubátorů a získat tyto služby až na tři roky na zvýhodněnou cenu. Podnikatelské inkubátory jsou určeny zejména pro malé a střední začínající podnikatele, kteří se zaměřují nejčastěji na vývoj nových výrobků, technologií či služeb s možností jejich uvedení na trh. Pro přijetí do podnikatelského inkubátoru musíte vyplnit žádost, vypracovat stručný podnikatelský plán a uspět ve výběrovém řízení. Pokud budete mít štěstí a váš projekt provozovatele inkubátoru zaujme, budete moci využívat jeho služeb na předem stanovenou dobu.

Nemůžete zvládnout všechno

I když se rozhodnete podnikat v oblasti, ve které jste odborníkem, věřte tomu, že ne všemu, co se s podnikáním pojí, okamžitě porozumíte. Vyznáte se v legislativě? Víte, jak jednat s bankou a jak by mělo vypadat vaše účetnictví? Pokud si nejste jisti, nebojte se poradit s někým, kdo má více zkušeností. Ať už to bude někdo z vašich známých nebo specialista v dané oblasti, rozhodně byste se jako nováček měli mít o koho opřít.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.