Co dělat, když firma propouští

Vydáno 11.březen 2009 v 10:12, Pavla Janečková

Finanční krize již zasáhla všechna odvětví. Firmám se nedaří, klesá výroba a pro zaměstnance není dost práce. V takové době se stává propuštění reálnou hrozbou. Myslíte, že nemůžete dělat nic jiného, než jen čekat, až dostanete výpověď i vy? Potom si přečtěte následující článek.

Finanční krize může vést k propouštění.

Možná se i vy denně probouzíte s obavami, jestli právě dnes nedostanete výpověď. Firmy omezují výrobu a společně s ní snižují náklady. Vaše propuštění tedy nemusí ani v nejmenším souviset s kvalitou práce, kterou odvádíte. V takové situaci může mnoho lidí propadat nejistotě a strachu z budoucnosti. To, zda výpověď dostanou či nikoli, totiž nezávisí jen na nich a na tom, jak plní pracovní úkoly. Pokud uvažujete podobně, věřte, že nemusíte jen sedět a čekat, co přijde.

Vnímejte signály

I v případě, že zatím není jasné, zda k propouštění ve vaší firmě dojde, sledujte signály, které mu obvykle předcházejí. Vyhnete se tak nemilému překvapení a lépe se na tuto možnost připravíte. Na jaké signály byste se tedy měli zaměřit?

  • Šéf se na poradě zmínil o nutnosti změn ve firmě
  • Omezuje se výroba i poptávka po výrobcích firmy, a ta se zadlužuje
  • Zaměstnavatel zkrátí týdenní pracovní dobu
  • Nadřízený zve jednotlivé zaměstnance k osobním pohovorům
  • Na pracovišti začne panovat nejistota, opatrnost a nedůvěra

Firma propouští? Nepanikařte

Co můžete dělat, pokud se stalo propuštění reálnou hrozbou? Pamatujte, že v případě snižování počtu zaměstnanců si zaměstnavatel rád ponechá užitečného a loajálního pracovníka. Staňte se proto pro něj nepostradatelným. Přistupujte tedy k práci tak dobře, aby bylo pro vašeho nadřízeného opravdovou ztrátou, kdyby o vás přišel.

Zkuste odhadnout možnost svého propuštění. Zeptejte se nadřízeného nebo personalisty na to, kolika lidí se bude výpověď týkat a jaká jsou kritéria propuštění. Je lepší mít informace přímo od zdroje než přemýšlet nad situací, která konec konců nemusí vůbec nastat. Pokud vám však bude řečeno, že se výpověď může týkat i vás, máte ještě šanci věci změnit za pomoci konstruktivního vyjednávání. Obzvláště v případě snižování nákladů může propuštění odvrátit, pokud se zřeknete nějakého benefitu či bonusu. Vyvarujte se ukvapených rozhodnutí a hrdinských gest. Rozhodujte se po zvážení všech možností a vždy sami za sebe.

Zachovejte si hrdost

Dospěly situace tak daleko, že držíte v ruce výpověď? Ať už šlo o hromadné propouštění nebo byli v rámci snižování nákladů firmy propuštěni jednotlivci, máte všichni nárok na odstupné ve výši trojnásobku průměrného platu. Někteří šéfové se však snaží toto pravidlo dané ze zákona obejít a tlačí na zaměstnance, aby podepsali tzv. dohodu. Pokud na ni přistoupíte, ztratíte svůj nárok na odstupné.

Pokud ve vaší firmě působí odbory, zajímejte se o kolektivní smlouvu.  V té jsou totiž mnohdy sjednány výhodnější podmínky pro zaměstnance v předdůchodovém věku, s malými dětmi nebo v případech, kdy u firmy pracují oba manželé.
Ať už se situace vyvine jakkoli, zachovejte si hrdost. Neponižujte se a snažte se chovat slušně. Nepomlouvejte své kolegy a nedělejte nic, za co byste se museli později stydět.

Kde hledat novou práci

I když je ztráta zaměstnání jistě těžkou životní zkouškou, zkuste k věcem přistupovat aktivně. Zjistěte, kde jsou volná místa, požádejte svého zaměstnavatele o doporučení a začněte s hledáním co nejdřív. Krize nutí firmy šetřit a ty jen zřídka pořádají velké náborové kampaně. Daleko více se tak orientují na internet, kde je inzerování mnohem levnější. Faktem však je, že na tyto nabídky nyní odpovídá dvoj- nebo trojnásobek zájemců než tomu bylo loni a inzeráty nejsou vždy aktuální. Nabídky si proto ověřujte.

Ať už se propuštění obáváte, nebo se pro vás stalo realitou, nejde jistě o nic příjemného. Nezůstávejte se svými pocity osamoceni, svěřte se někomu blízkému a zkuste se na problém podívat z více stran. Výpověď totiž nemusí ani v nejmenším znamenat konec kariéry, ale právě naopak.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Comments are closed.


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.