Co vám ve škole neřekli aneb jak přežít v práci?

Vydáno 6.listopad 2009 v 12:57, Pavla Janečková

Zná to naprostá většina z nás. I když léta strávená ve školních lavicích většinou zanechají svou stopu v podobě množství teoretických znalostí, do praktického života i přesto vstupujeme nepřipraveni. Na co byste se měli připravit a co neopomenout, abyste v zaměstnání přežili a byli úspěšní? To se dočtete v následujícím článku.

Občas je náročné zvládnout kancelářskou honičku.

Každá profese klade na člověka specifické nároky. V jistém směru je však jedno, jestli jste manažer nebo stavbyvedoucí. Máme pro vás totiž tipy, které vám mohou pomoci v zaměstnání nejen přežít, ale také si pobyt v práci co nejvíce zpříjemnit.

Domluvte si s kolegy pravidla

Ať už jde o úklid společné kuchyňky nebo rozdělení úkolů v týmu, je vždy dobré shodnout se s kolegy na základních pravidlech soužití. Snížíte tak šanci, že mezi vámi dojde ke sporům, které vám otráví pracovní den.

Komunikujte

V práci se budete cítit mnohem lépe, pokud kolem sebe najdete lidi, se kterými si rozumíte. A nemusí jít nutně jen o pracovní záležitosti. V zaměstnání trávíte třetinu pracovního týdne a právě vztahy s kolegy mohou zásadním způsobem ovlivnit to, jak spokojení a úspěšní budete.

Nenoste si práci domů

Pokud je to jen trochu možné, nechte své pracovní starosti za dveřmi kanceláře a nenoste si domů úkoly navíc. Oddělit práci od soukromého života je základním předpokladem, jak si k zaměstnání udržet zdravý postoj.

Naučte se hospodařit s časem

Máte-li v práci velké množství povinností, určete si jejich prioritu a podle toho jednotlivé úkoly plňte. Naučte se také předávat některé povinnosti a pravomoci svým podřízeným.

Dopřejte si pauzu

Několikaminutová přestávka dokáže zázraky. Pokud cítíte, že se toho na vás v práci valí přespříliš, odreagujte se. Běžte se na chvíli projít a myslete na něco jiného. Někdy stačí jen napočítat do deseti. Myšlenkově se tak odpoutáte od situace a získáte nadhled.

Myslete pozitivně

Nejde-li o život (a to u většiny profesí skutečně nejde), nejde o nic tak zásadního, abyste se kvůli tomu v práci stresovali a znepříjemňovali si den.

Věřte si

Pokud budete věřit ve své schopnosti, nejen že vám práce půjde lépe od ruky, ale budete mít také daleko lepší pocit ze sebe i z toho, co děláte.

Zjistěte, co můžete změnit a co změnit nelze

Pokud vás v práci něco štve nebo stresuje, zkuste se zamyslet nad tím, zda se jedná o problém, který má řešení nebo s ním jednoduše nemůžete nic dělat. Je totiž zbytečné zabývat se něčím, co nemůžete změnit. Mimo jiné tak ochráníte své duševní zdraví.

Otázka možná nezní „Jak přežít práci“, ale spíš „Jak v práci žít“. Pokud vás tipy v tomto článku přivedly k zamyšlení nad tím, jak se v práci vy osobně cítíte, je to dobře. A nezapomeňte, že ten, kdo chce něco udělat či změnit, nehledá výmluvy, ale způsoby, jak situaci zvládnout.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.