Dejte své práci nový smysl

Vydáno 7.květen 2008 v 12:51, redakce

Cítíte se polapeni v kruhu stále stejných pracovních povinností? Přijde Vám najednou i to, co Vás dříve bavilo, nudné a stereotypní? Pak rozhodně potřebujete změnu! Než však začnete uvažovat o odchodu ze zaměstnání, vyzkoušejte naše tipy, jak svou současnou práci oživit.

Několik rad, kde začítPředejděte tomu, aby se vaše práce stala rutinnou.

Přinášíme zde několik podnětů, na co se zaměřit při pokusu o zpestření Vaší práce:

  • Změňte svou denní rutinu – Zkuste například přeházet obvyklé pořadí Vašich činností. Zaveďte si nové pořádky.
  • Motivujte se oblíbenými úkoly – Splňte nejprve povinnosti méně oblíbené, potom na Vás jako odměna budou čekat ty příjemnější.
  • Hledejte na práci pozitiva – Uvědomte si, co Vaše práce přináší. Kolika lidem děláte každý den radost, případně plníte jejich sny. Určitě najdete mnohá „pro“, kvůli nimž má Vaše činnost opravdu smysl.
  • Užívejte si pocit uspokojení z dobře vykonané práce – Chybí Vám pochvala vedení? Pak šéfa nenápadně popíchněte a poukažte na své úspěchy. Z dobře vykonané práce se však naučte radovat i bez cizího hodnocení. Klidně si můžete vybudovat vlastní systém odměn.
  • Zpříjemněte si pracovní prostředí – Přestavějte nábytek, pověste si obrazy či plakáty, doneste si barevné květiny apod. Pokud sdílíte kancelář s kolegou, se nímž si vůbec nerozumíte, zkuste požádat vedení o změnu místnosti (nebo kolegy:) ).
  • Oživte si pauzy na oběd – Setkávejte se při nich s přáteli, zajděte na procházku, nebo místo do restaurace jděte na piknik do parku.
  • Obohaťte své mimopracovní aktivity – Dělejte vše, na co máte chuť. Zkuste relaxovat, sportovat, zajít do divadla, či si pochutnat na dobrém jídle. Radost Vám také přinese, kontaktujete-li známé, se kterými už dlouho plánujete setkání.

Možná máte příležitost na dosah ruky

Zpestřete svou pracovní náplň novými činnostmi. Popřemýšlejte o všech svých „zapomenutých“ schopnostech. Nelze některou z nich spojit s novými projekty či povinnostmi? Uvědomte si, co v náplni své práce postrádáte. Nenabízí se podobná možnost v podniku přímo před nosem?

Baví Vás například psaní a nadřízený se už několikrát zmiňoval, že uvažuje o zavedení magazínu, kde by se zaměstnanci mohli dozvědět o aktuálních firemních novinkách? Pak se mu nabídněte! Společnými silami určitě najdete možnost převedení odpovídající části Vašich povinností na někoho jiného.

Vycházejte vždy z cílů vedení

Vždy berte v úvahu nejen zájmy své, ale i zájmy společnosti. Sepište si na papír všechny činnosti, kterými můžete pomoci k realizaci plánů nadřízených. Na závěr vyškrtněte ty z nich, které Vás osobně nelákají.

Při rozhovoru se šéfem pak zmiňte pozitiva, která může společnosti přinést konkrétní změna Vaší pracovní náplně. Určitě mu sdělte i osobní výhody, jež v tomto kroku spatřujete. Může jít například o možnost týmové práce, užší spolupráce s jinými kolegy, nové pravomoci, větší zodpovědnost, rozvoj nových schopností či další zušlechťování těch již využívaných.

Je-li to možné, domluvte se dopředu s někým z kolegů, komu by případně nevadilo převzít část Vašich povinností. Nadřízenému to pak sdělte jako možnou variantu, podpoříte tím svůj návrh.

Po nějaké době může práce zevšednět. K oživení a obohacení Vašich povinností přitom mnohdy pomohou opravdu drobné změny, díky kterým se do práce začnete opět těšit.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.