Drbe se u vás v kanceláři? Zaručeně

Vydáno 28.říjen 2009 v 12:59, Michaela Pličková

Já nikdy nepomlouvám, nebo Proč by mě měl někdo pomlouvat? To jsou věty, které vás možná v souvislosti s tématem kancelářského pomlouvání napadnou. Zeptejte se ale jinak. Je drbání na pracovišti skutečně tak negativní a určitě se vás netýká? Čtěte náš článek a zjistíte, jak vyzrát na drby.
Drby na pracovišti jsou nevyhnutelné.

Pravděpodobnost, že u vás v kanceláři nekolují drby, je zhruba stejně velká, jako pravděpodobnost, že na vás bude milá pokladní v supermarketu, nebo že nebudete muset platit daně. Téměř nepředstavitelné.

Nepřesvědčujte proto sami sebe, že vás se to určitě nijak netýká. Přiznejte si, že i vy občas probíráte s kolegyní odvedle toho příšerného vrátného. Uvědomte si, že na pracovišti se drbe a snažte se chovat se tak, abyste zůstali s čistým štítem.

Záludnost drbů je v tom, že na jednu stranu je sami vyhledáváme, bavíme se jimi a máme je rádi. Ovšem až do chvíle, než poškozují nás. To jsme zběsilí, naštvaní a nechápeme, jak to někdo vůbec mohl říct.

Přinášíme vám několik tipů, jak drbání na pracovišti zvládnout:

Nebuďte pavlačové drbny.

Pokud nechcete mít pověst největší drbny ve firmě, neprobírejte s každým na potkání, co jste kde slyšeli či viděli. Nechejte si něco pro sebe. Pokud budete informace posílat na všechny strany, lidé si pro ně budou chodit. Kromě zástupu lidí ve vaší kanceláři je tu ještě jedno nebezpečí – drbny bývají nejvíce drbány.

Tichá pošta

Až se nějaký ten drb dostane k vám, mějte na paměti, že je to jako ta známá dětská hra – informace, která byla na začátku, se od té konečné velmi liší. V souvislosti s tím připomeňme dvě lidová moudra. Na každém šprochu pravdy trochu, na druhou stranu důvěřuj, ale prověřuj.

Neposlouchejte

Chcete-li se skutečně vyhnout drbům, neposlouchejte je. Až vám příště bude někdo líčit, že ta sekretářka, co minulý týden povýšila, má něco se šéfem a že to je divná náhoda, jednoduše řekněte, že vás to nezajímá. Člověku, který vám informaci přinesl, zkazíte radost a způsobíte, že příště už za vámi nepřijde.

Buďte fér

Uvědomte si, že drby jsou kontraproduktivní a většinou škodí člověku, na kterého se zaměřují. Také si uvědomte, že tím, že danou informaci víte, se stáváte částí tohoto problému. Je vůbec možné dívat se na šéfa stejně, když víte, jak to s tou sekretářkou bylo?

U kancelářských drbů sice neplatí, že nebudete-li pomlouvat, jiní nebudou pomlouvat vás, ale můžete udělat hodně proto, abyste se uchránili před drby o ostatních, ale především i o sobě. Drby jsou skutečně součástí pracovního prostředí. Je zbytečné proti nim bojovat a vždy vás někdo prodrbávat bude. Když je to tak, proč byste o tom měli vědět a trápit se tím?

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.