Ekologie na pracovišti: Moderní trend

Vydáno 9.červen 2009 v 12:47, Irena Janíková, 2 komentáře

Ekologie. V poslední době často diskutované téma. Co vlastně znamená? Pro většinu lidí je to jakýsi neuchopitelný, takřka filosofický pojem, který už několikrát změnil svůj význam. Velmi zjednodušeně se jedná o to, abychom se chovali k životnímu prostředí co nejšetrněji, aby netrpělo, ideálně abychom mu i pomohli se zotavit. Jak převést tyto ideály do praxe? Zde vám nabízíme několik konkrétních tipů, jak můžete přímo u vás v práci být ekologičtí.

1. Recyklujte papír.Květiny dodají vaší kanceláři příjemnou atmosféru a vyrábí kyslík.

Na poznámky a náčrty přece můžete použít papír, který je už z jedné strany popsaný. Využijte ho do posledního kousku. Pokud tisknete pouze pracovní verzi dokumentu, také můžete použít papír již z jedné strany použitý.

Pokud už je papír kompletně využit, nevyhazujte ho do smíšeného odpadu. K tématu třídění se lidé často ohradí, že nemají tolik místa, aby třídili deset druhů odpadu. Tak třiďte aspoň jeden. V kancelářích je nejčastějším odpadem papír. Vyhraďte jednu krabici či jeden koš právě na vyhozený papír. Odvézt ho do sběrného dvora či ke kontejneru na papír snad už není takový problém.

2. Tiskněte jen to, co je opravdu nutné.

Jste schopni u počítače hrát hry, komunikovat s přáteli, číst maily a kdo ví co ještě, ale ne si přečíst nějaký dokument? Skutečně?

Papír se vyrábí ze stromů. Víte, kolik stromů musí padnout proto, aby se vám pohodlněji četlo? Na stránkách Nadace Partnerství se píše, že 1 tuna papíru ve sběru zachrání až 17 živých stromů. To je přibližně 60 kg na jeden strom. Některé zdroje uvádějí, že průměrný Čech spotřebuje ročně až 84 kg papíru.

3.Používejte vlastní hrnky namísto plastových kelímků.

Jednorázové obaly jsou pro přírodu zlo. Společnost je schopna vyprodukovat nesčetné množství tohoto druhu odpadu. Zkuste to omezit. A to například když jdete v pauze někam pro jídlo či pití. Fast foody a podobná zařízení jsou typickými neekologickými prodejnami.Fungují na principu rozbalit a zahodit.

4. Netopte a nesviťte, není-li to opravdu potřeba.

Zkrátka řečeno, šetřete energiemi. Nic není zadarmo, vaši firmu to stojí peníze a životní prostředí zdroje. Vám to čas neubere, pouze na to nesmíte zapomínat, ale z ekologického hlediska pomůžete hodně.

5. Dejte si do kanceláře květiny.

Rozjasní vám vaše pracovní dny a poskytnou kyslík.

6. Alespoň občas jeďte do práce hromadnými prostředky či na kole.

Více než polovina zplodin vypouštěných do ovzduší je právě z aut. Pokud máte pocit, že kvůli tomu nestojí zato jezdit plnou tramvají, udělejte to kvůli sobě. Stálé sezení jak v práci, tak za volantem, vám vůbec neprospívá. Kolo je přece skvělý způsob, jak se trochu protáhnout, a zároveň se dostanete do práce, takže o čas se tím určitě neochudíte.

7. Zapojte kolegy

Když se zapojí celá kancelář, budete mít větší motivaci dodržovat činnosti, které jste si předsevzali. Více lidí toho změní víc, než pokud jste na to sám. Každá drobná pomoc je dobrá, když budou tyto drobnosti dělat i kolegové, ani se nenadějete, bude z maličkostí veliká zásluha.

8. Alespoň jednou měsíčně udělejte společně něco pro životní prostředí

Zahrňte ekologické chování mezi důležité priority vaší firmy. Je to nový trend – být ekologičtí. Jděte s dobou. Když jednou za čas společně uděláte něco pro životní prostředí, třeba zasadíte strom, budete mít pocit dobře vykonané práce, také to zpevní váš kolektiv a u vašich klientů rozhodně stoupnete. Je to jistý druh angažovanosti do společenského dění a to se v dnešní době cení.

Na první pohled jsou to jen malé krůčky, ale mohou znamenat skutečně mnoho. Pomozte zlepšit renomé vaší firmy a zároveň uděláte něco dobrého pro životní prostředí.

Kategorie: Pro zaměstnance

Štítky: , , , ,

Pokud se Vám článek líbil, začněte odebírat RSS kanál poradny Kariéry.

Komentáře ke článku “Ekologie na pracovišti: Moderní trend”

  1. petra napsal:

    Děkujeme za upozornění. Redakce

  2. Jan Bárta napsal:

    Nechci být rýpavý ale čísla jdou 1,2,3,4,5,6,7,8,9 a vy tu máte 1,2,3,4,5,7,8,9 a blog by měl být upraven předem děkuji za změnu

Přidejte komentář

   (pro gravatary, nebude zveřejněn)


Práce | Brigády | Moje.kariéra | Poradna | O nás | Kontakt | Zaměstnavatelé

Obchodní podmínky | Ochrana osobních údajů

©2017 KARIERA.CZ s.r.o.