Ergonomie: Pohodlné pracoviště

2009-09-22 10:43:58, Irena Janíková, Pro zaměstnance

V práci a často i doma trávíte hodiny a hodiny u počítače. Rychlý technologický vývoj totiž způsobil, že mnoho činností, které bylo potřeba dřív dělat v terénu či v pohybu, se nyní odehrává pouze na monitoru. Je to pohodlnější, ale také méně zdravé. Lidské tělo je od přírody připraveno na pohyb, a když ho nedostává, strádá. Těžko po vás někdo může chtít, abyste si každý den našli čas na tříhodinovou procházku. Můžete však aspoň své pracoviště přizpůsobit tak, že vaše tělo nebude trpět.

Tím, jak pracoviště upravit, aby vašemu tělu co nejvíce vyhovovalo, se zabývá právě ergonomie.

Na pracovišti byste vše měli mít uspořádáno tak, aby vás nebolela záda.Ergonomie je věda zabývající se vztahy mezi člověkem, prostředím a nástrojem, jejímž cílem je dosáhnout přizpůsobení pracovních podmínek výkonnostním možnostem člověka (cs.wikipedia.org). Typickým příkladem bývá židle. Ta může být různě velká, různě široká, s opěradly či bez, opěradlo může být rovné či prohnuté, možností je spousta, ale odborníci ví, která je ta nejlepší.

Pokud je vaše kancelář vybavena ergonomicky, pak se můžete plně soustředit na práci. Nebolí vás páteř, hlava ani nohy. Znáte jistě ten pocit, že u počítače musíte pořád měnit pozice, tak, aby vás nebolelo za krkem, ruce atd. Tak přesně tyto pocity s ergonomickým vybavením mizí. Pokud takové pracoviště nemáte, zkuste promluvit se šéfem. Je to dobrá investice i pro něj, protože jako zaměstnanec budete výkonnější a soustředěnější.

Pokud se vám nechtějí číst zdlouhavé instrukce o tom, jak by to všechno mělo být, mějte na paměti alespoň základ, tzv. pravidlo pravých úhlů. Šlapky se zemí, lýtka se stehny, stehna se zády, to vše by vůči sobě mělo svírat pravý úhel. Samozřejmě i paže by měly v loktech svírat devadesát stupňů.

Konkrétní rady, především v souvislosti s prací na počítači

Ruce

Zápěstí by nemělo být ohnuté, ale ve vodorovné pozici, lineárně navazující na ruku. Na stole před klávesnicí je potřeba prostor na ruce, tak aby i lokty ležely na desce. Pokud nebudete mít zápěstí ve správné poloze a lokty podložené, pak se nemůžete divit, že vás ruce po celém dni bolí a představa, že byste si šli zahrát třeba squash, je pro vás nesnesitelná.

Důležitá je výška stolu. Sedět u nízkého stolu a hrbit se, to přece nikomu nestojí zato. Stůl by měl mít minimálně osmdesát centimetrů, monitor by měl být tak, aby jeho horní okraj byl ve výšce vašich očí. Osvědčily se vykousnuté stoly, které nezaberou tolik místa a přesto je zde po stranách dost prostoru na ruce. Pokud máte stůl s vysunovací deskou na klávesnici, nesplňujete výše zmíněná doporučení. Ruce vám vlají ve vzduchu, za takových okolností se špatně soustředí na samotnou práci, člověk spíš myslí na to, jakou výmluvu si zas vymyslet, aby mohl na chvíli vstát a nechat ruce oddychnout.

Sezení

U židlí vybírejte podle toho, zda se dá nastavit výška a opěradlo. Pokud ano, můžete s židlí manipulovat do ideální polohy pro vaše tělo. Nastavíte si vyhovující parametry. Další výhodou je to, že se s židlí můžete hýbat do různých pozic. Například se houpat nebo s ní popojíždět. A už si vyberete jakoukoliv, vyberte takovou, která vám umožní proměnlivost sedu a pohyb.

Statické sezení v nesprávné pozici totiž způsobuje mnoho zdravotních problémů, od bolesti obratlů, páteře a krku až ke stíženému dýchání, kdy tělo nemůže být tak dobře zásobováno kyslíkem a živinami. Naopak dynamické používání židle, tedy židle, která vám umožňuje pohyb, posiluje kreativitu a pracovní výkon.

Prostor

Celkově se zaměřte na to, ať máte na vše dost prostoru, ať se vaše tělo nemusí tísnit na jednom metru čtverečním. Dobré je mít vše po ruce ale zároveň tak, abyste rozložení věci mohli po čase měnit. Změna je vždy dobrá pro aktivování organismu, nedostanete se tak do mechanického koloběhu.

Existují i stoly, u kterých se střídá víc lidí, takže se vše nedá nastavit na parametry jednoho člověka. U takových míst je zvlášť důležité, aby všechny součástky byly nastavitelné dle konkrétního pracovníka. Stůl, židle, monitor atd.

Vytvořit si ergonomické pracoviště není zas tak složité a čas a peníze investované do zařizování takové kanceláře se vám zaručeně vrátí. Jak z pohledu pracovního, kdy budete výkonnější, tak z pohledu zdravotního, kdy vaše tělo nebude dostávat každý den tak zabrat.